У чиєму супроводі, куди та на який період: консультація нотаріуса, як виїхати з дитиною за кордон (інфографіка)

Нещодавно в Україні змінилися правила перетину кордону неповнолітніми. Тепер дитина може мати власний закордонний паспорт, а в деяких випадках подорожувати без згоди одного з батьків.

Як уникнути труднощів з виїздом дитини за кордон Фіртці розповів Івано-Франківський нотаріус Ігор Фріс.

За його словами, основними причинами виникнення проблем є відсутність одного з батьків.

"Це основна. Причини бувають різні - хтось за кордоном, розлучені, просто відмовляють давати згоду. Різні випадки бувають. Відсутність одного з батьків", - розповідає нотаріус.

Ігор Фріс каже, що із настанням періоду відпусток та канікул у школах почастішали звернення батьків, дідусів та бабусь, щодо виїзду дітлахів на відпочинок за кордон.

"Щоб усі знали, що і як робити, нами розроблені процедури, як, коли, хто і для чого повинен зробити заяву щодо надання дозволу на виїзд неповнолітньої дитини за кордон. В чиєму супроводі, куди і на який період, - розповідає Ігор Фріс. - Думаю, це допоможе вам не проґавити час, прийти до нотаріуса з необхідними документами та бути впевненими, що відпустка вашої дитини не зіпсується".


Кожній дитині біометричний паспорт

Згідно із законодавством біометричні паспорти можуть отримати всі громадяни України незалежно від віку. Якщо раніше діти подорожували з батьками без власного біометричного паспорта, то тепер він є необхідним документом для перетину кордону.

Зазвичай діти подорожують у супроводі хоча б одного із батьків. Також можливі поїздки з опікуном, супровідником або ж у супроводі членів екіпажу літака. Відповідно оформляються й дозвільні папери. У разі подорожі з одним із батьків потрібен нотаріально засвідчений дозвіл іншого, з уповноваженою особою — нотаріально засвідчений дозвіл обох батьків. Також необхідно вказати країну призначення і час, упродовж якого дитина перебуватиме за кордоном.

Дещо складніша ситуація із супроводом неповнолітнього екіпажем літака. Треба заздалегідь замовити в авіакомпанії таку послугу, надавши нотаріально завірені дозволи обох батьків. Після її оплати необхідно буде заповнити додаткові документи безпосередньо в аеропорту.

Подорожувати без дозволу одного з батьків дитині можна!

Вічна проблема батьків, які виховують дітей у неповній сім’ї, дістала нове вирішення. Дитина і той із батьків, який проживає з нею, у деяких випадках можуть безперешкодно поїхати за кордон без дозволу іншого. Зокрема, якщо є заборгованість з аліментів від чотирьох місяців. Для дітей з інвалідністю й тяжко хворих цей строк зменшено до трьох місяців.

Щоб скористатися таким правом, спочатку треба взяти довідку про наявність заборгованості з аліментів у місцевому органі державної виконавчої служби Мін’юсту. При виїзді з країни її показують працівникам прикордонної служби. Якщо подорожує хвора дитина, необхідний документ, що підтверджує хворобу.

У разі сплати аліментів дитина також має право на виїзд із країни без згоди одного з батьків лише в таких випадках:

1) для лікування;

2) для участі в міжнародних олімпіадах;

3) для участі в міжнародних музичних, художніх та інших конкурсах;

4) для участі в міжнародних програмах обміну школярів;

5) для участі в міжнародних екологічних, наукових, технічних, художньо-естетичних, туристичних, культурно-освітніх та спортивних заходах і змаганнях.

Виїзд на відпочинок

Для виїзду за кордон на відпочинок потрібен дозвіл обох батьків. Але через прогалини в законодавстві цю заборону можна обійти. Зокрема, якщо метою поїздки є «проведення лікувально-профілактичних заходів».

Вивезти дитину може лише той із батьків, який не перешкоджає іншому бачитися й брати участь у її вихованні. Для цього треба надіслати іншому з батьків рекомендованого листа, повідомивши про тимчасовий виїзд доньки чи сина за кордон і вказавши мету й тривалість поїздки, а також країну. Єдиний виняток із цього правила — відсутність інформації про місце проживання другого з батьків.

Дозвіл через суд

Під час перетину кордону України треба пред’явити рішення суду про визначення місця проживання дитини (часто воно зазначене в рішенні про розлучення) або відповідний висновок органу опіки та піклування.

З дитиною може подорожувати й той із батьків, який проживає окремо. Для цього потрібно рекомендованим листом надіслати відповідне звернення до того, з ким дитина проживає. Якщо дозвіл не надійшов упродовж 10 днів із моменту, коли ви отримали відмітку про вручення листа, право на подорож доведеться відстоювати в суді. Обов’язковою умовою є відсутність заборгованості з аліментів.

У порядку спрощеного позовного провадження суддя має розглянути заяву й надати дозвіл на виїзд дитини за кордон без згоди другого з батьків. Виїжджаючи з України, потрібно показати прикордонникам відповідне рішення суду.

Затримався з дитиною за кордоном — плати штраф!

За умисне порушення місячного строку перебування дитини за кордоном передбачено адміністративну відповідальність — штраф від 1700 до 3400 грн. Окрім того, батьки на рік втратять право виїзду за кордон із дитиною.

 


30.05.2019 5680
Коментарі ()

30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

1050
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

2655 1
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

2216
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

3071
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

2669
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

2396 1

Перша з історій занепаду про народ, що вирішив замінити філософію піснею. Найбільше тому народу подобалися пісні про поразки. Народ слухав їх і плакав.

514

Християнство називають релігією любові, і здається ми знаємо все про цю релігію, але все-таки є моменти, які  незрозумілі  та потребують глибшого осмислення.

523

Реабілітація захисників стала одним із головних завдань суспільства, і ми прагнемо робити все можливе, щоб забезпечити їм гідний шлях до відновлення.

1007

За день до інавгурації новообраного президента США, тоді ще чинний президент Джо Байден був прийнятий в Майстри-масони Великої Ложі американського штату Південна Кароліна.

2255
01.02.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

20485
27.01.2025

У холодну пору року нам хочеться не лише тепла, а й особливого затишку, який можна створити навіть за допомогою звичних продуктів.  

707
22.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1977
04.02.2025

Відносна ж більшість (41%) тих, хто відвідує релігійні служби, відвідують їх лише на релігійні свята.   

258
30.01.2025

Тридцятого січня християни відзначають свято Трьох Святих.  

863
26.01.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

5564
22.01.2025

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

7429
03.02.2025

Колективи Івано-Франківського театру драми та комедії та Івано-Франківський драмтеатр підтримали протест у "Молодому театрі".  

972
31.01.2025

Верховна рада у грудні 2024 року прийняла за основу законопроєкт про запровадження інституту множинного громадянства в Україні. На розгляд цей законопроєкт виніс Президент Володимир Зеленський.  

724
28.01.2025

На думку президента, Україні не треба було віддавати ядерну зброю, але якщо вже країну змусили це зробити, то треба було обмінювати [ядерну зброю] на реальні гарантії безпеки, зокрема на членство в НАТО.  

1092 2
24.01.2025

Голова Івано-Франківська Руслан Марцінків прокоментував корупційні скандали щодо керівника управління транспорту і керівника міської ритуальної служби.  

1596 1
21.01.2025

У свій перший день підписав близько сто указів з найрізноманітніших питань — від імміграції чи клімату до помилування.

1455