Нещодавно в Україні змінилися правила перетину кордону неповнолітніми. Тепер дитина може мати власний закордонний паспорт, а в деяких випадках подорожувати без згоди одного з батьків.
Як уникнути труднощів з виїздом дитини за кордон Фіртці розповів Івано-Франківський нотаріус Ігор Фріс.
За його словами, основними причинами виникнення проблем є відсутність одного з батьків.
"Це основна. Причини бувають різні - хтось за кордоном, розлучені, просто відмовляють давати згоду. Різні випадки бувають. Відсутність одного з батьків", - розповідає нотаріус.
Ігор Фріс каже, що із настанням періоду відпусток та канікул у школах почастішали звернення батьків, дідусів та бабусь, щодо виїзду дітлахів на відпочинок за кордон.
"Щоб усі знали, що і як робити, нами розроблені процедури, як, коли, хто і для чого повинен зробити заяву щодо надання дозволу на виїзд неповнолітньої дитини за кордон. В чиєму супроводі, куди і на який період, - розповідає Ігор Фріс. - Думаю, це допоможе вам не проґавити час, прийти до нотаріуса з необхідними документами та бути впевненими, що відпустка вашої дитини не зіпсується".
Кожній дитині біометричний паспорт
Згідно із законодавством біометричні паспорти можуть отримати всі громадяни України незалежно від віку. Якщо раніше діти подорожували з батьками без власного біометричного паспорта, то тепер він є необхідним документом для перетину кордону.
Зазвичай діти подорожують у супроводі хоча б одного із батьків. Також можливі поїздки з опікуном, супровідником або ж у супроводі членів екіпажу літака. Відповідно оформляються й дозвільні папери. У разі подорожі з одним із батьків потрібен нотаріально засвідчений дозвіл іншого, з уповноваженою особою — нотаріально засвідчений дозвіл обох батьків. Також необхідно вказати країну призначення і час, упродовж якого дитина перебуватиме за кордоном.
Дещо складніша ситуація із супроводом неповнолітнього екіпажем літака. Треба заздалегідь замовити в авіакомпанії таку послугу, надавши нотаріально завірені дозволи обох батьків. Після її оплати необхідно буде заповнити додаткові документи безпосередньо в аеропорту.
Подорожувати без дозволу одного з батьків дитині можна!
Вічна проблема батьків, які виховують дітей у неповній сім’ї, дістала нове вирішення. Дитина і той із батьків, який проживає з нею, у деяких випадках можуть безперешкодно поїхати за кордон без дозволу іншого. Зокрема, якщо є заборгованість з аліментів від чотирьох місяців. Для дітей з інвалідністю й тяжко хворих цей строк зменшено до трьох місяців.
Щоб скористатися таким правом, спочатку треба взяти довідку про наявність заборгованості з аліментів у місцевому органі державної виконавчої служби Мін’юсту. При виїзді з країни її показують працівникам прикордонної служби. Якщо подорожує хвора дитина, необхідний документ, що підтверджує хворобу.
У разі сплати аліментів дитина також має право на виїзд із країни без згоди одного з батьків лише в таких випадках:
1) для лікування;
2) для участі в міжнародних олімпіадах;
3) для участі в міжнародних музичних, художніх та інших конкурсах;
4) для участі в міжнародних програмах обміну школярів;
5) для участі в міжнародних екологічних, наукових, технічних, художньо-естетичних, туристичних, культурно-освітніх та спортивних заходах і змаганнях.
Виїзд на відпочинок
Для виїзду за кордон на відпочинок потрібен дозвіл обох батьків. Але через прогалини в законодавстві цю заборону можна обійти. Зокрема, якщо метою поїздки є «проведення лікувально-профілактичних заходів».
Вивезти дитину може лише той із батьків, який не перешкоджає іншому бачитися й брати участь у її вихованні. Для цього треба надіслати іншому з батьків рекомендованого листа, повідомивши про тимчасовий виїзд доньки чи сина за кордон і вказавши мету й тривалість поїздки, а також країну. Єдиний виняток із цього правила — відсутність інформації про місце проживання другого з батьків.
Дозвіл через суд
Під час перетину кордону України треба пред’явити рішення суду про визначення місця проживання дитини (часто воно зазначене в рішенні про розлучення) або відповідний висновок органу опіки та піклування.
З дитиною може подорожувати й той із батьків, який проживає окремо. Для цього потрібно рекомендованим листом надіслати відповідне звернення до того, з ким дитина проживає. Якщо дозвіл не надійшов упродовж 10 днів із моменту, коли ви отримали відмітку про вручення листа, право на подорож доведеться відстоювати в суді. Обов’язковою умовою є відсутність заборгованості з аліментів.
У порядку спрощеного позовного провадження суддя має розглянути заяву й надати дозвіл на виїзд дитини за кордон без згоди другого з батьків. Виїжджаючи з України, потрібно показати прикордонникам відповідне рішення суду.
Затримався з дитиною за кордоном — плати штраф!
За умисне порушення місячного строку перебування дитини за кордоном передбачено адміністративну відповідальність — штраф від 1700 до 3400 грн. Окрім того, батьки на рік втратять право виїзду за кордон із дитиною.