У чиєму супроводі, куди та на який період: консультація нотаріуса, як виїхати з дитиною за кордон (інфографіка)

Нещодавно в Україні змінилися правила перетину кордону неповнолітніми. Тепер дитина може мати власний закордонний паспорт, а в деяких випадках подорожувати без згоди одного з батьків.

Як уникнути труднощів з виїздом дитини за кордон Фіртці розповів Івано-Франківський нотаріус Ігор Фріс.

За його словами, основними причинами виникнення проблем є відсутність одного з батьків.

"Це основна. Причини бувають різні - хтось за кордоном, розлучені, просто відмовляють давати згоду. Різні випадки бувають. Відсутність одного з батьків", - розповідає нотаріус.

Ігор Фріс каже, що із настанням періоду відпусток та канікул у школах почастішали звернення батьків, дідусів та бабусь, щодо виїзду дітлахів на відпочинок за кордон.

"Щоб усі знали, що і як робити, нами розроблені процедури, як, коли, хто і для чого повинен зробити заяву щодо надання дозволу на виїзд неповнолітньої дитини за кордон. В чиєму супроводі, куди і на який період, - розповідає Ігор Фріс. - Думаю, це допоможе вам не проґавити час, прийти до нотаріуса з необхідними документами та бути впевненими, що відпустка вашої дитини не зіпсується".


Кожній дитині біометричний паспорт

Згідно із законодавством біометричні паспорти можуть отримати всі громадяни України незалежно від віку. Якщо раніше діти подорожували з батьками без власного біометричного паспорта, то тепер він є необхідним документом для перетину кордону.

Зазвичай діти подорожують у супроводі хоча б одного із батьків. Також можливі поїздки з опікуном, супровідником або ж у супроводі членів екіпажу літака. Відповідно оформляються й дозвільні папери. У разі подорожі з одним із батьків потрібен нотаріально засвідчений дозвіл іншого, з уповноваженою особою — нотаріально засвідчений дозвіл обох батьків. Також необхідно вказати країну призначення і час, упродовж якого дитина перебуватиме за кордоном.

Дещо складніша ситуація із супроводом неповнолітнього екіпажем літака. Треба заздалегідь замовити в авіакомпанії таку послугу, надавши нотаріально завірені дозволи обох батьків. Після її оплати необхідно буде заповнити додаткові документи безпосередньо в аеропорту.

Подорожувати без дозволу одного з батьків дитині можна!

Вічна проблема батьків, які виховують дітей у неповній сім’ї, дістала нове вирішення. Дитина і той із батьків, який проживає з нею, у деяких випадках можуть безперешкодно поїхати за кордон без дозволу іншого. Зокрема, якщо є заборгованість з аліментів від чотирьох місяців. Для дітей з інвалідністю й тяжко хворих цей строк зменшено до трьох місяців.

Щоб скористатися таким правом, спочатку треба взяти довідку про наявність заборгованості з аліментів у місцевому органі державної виконавчої служби Мін’юсту. При виїзді з країни її показують працівникам прикордонної служби. Якщо подорожує хвора дитина, необхідний документ, що підтверджує хворобу.

У разі сплати аліментів дитина також має право на виїзд із країни без згоди одного з батьків лише в таких випадках:

1) для лікування;

2) для участі в міжнародних олімпіадах;

3) для участі в міжнародних музичних, художніх та інших конкурсах;

4) для участі в міжнародних програмах обміну школярів;

5) для участі в міжнародних екологічних, наукових, технічних, художньо-естетичних, туристичних, культурно-освітніх та спортивних заходах і змаганнях.

Виїзд на відпочинок

Для виїзду за кордон на відпочинок потрібен дозвіл обох батьків. Але через прогалини в законодавстві цю заборону можна обійти. Зокрема, якщо метою поїздки є «проведення лікувально-профілактичних заходів».

Вивезти дитину може лише той із батьків, який не перешкоджає іншому бачитися й брати участь у її вихованні. Для цього треба надіслати іншому з батьків рекомендованого листа, повідомивши про тимчасовий виїзд доньки чи сина за кордон і вказавши мету й тривалість поїздки, а також країну. Єдиний виняток із цього правила — відсутність інформації про місце проживання другого з батьків.

Дозвіл через суд

Під час перетину кордону України треба пред’явити рішення суду про визначення місця проживання дитини (часто воно зазначене в рішенні про розлучення) або відповідний висновок органу опіки та піклування.

З дитиною може подорожувати й той із батьків, який проживає окремо. Для цього потрібно рекомендованим листом надіслати відповідне звернення до того, з ким дитина проживає. Якщо дозвіл не надійшов упродовж 10 днів із моменту, коли ви отримали відмітку про вручення листа, право на подорож доведеться відстоювати в суді. Обов’язковою умовою є відсутність заборгованості з аліментів.

У порядку спрощеного позовного провадження суддя має розглянути заяву й надати дозвіл на виїзд дитини за кордон без згоди другого з батьків. Виїжджаючи з України, потрібно показати прикордонникам відповідне рішення суду.

Затримався з дитиною за кордоном — плати штраф!

За умисне порушення місячного строку перебування дитини за кордоном передбачено адміністративну відповідальність — штраф від 1700 до 3400 грн. Окрім того, батьки на рік втратять право виїзду за кордон із дитиною.

 


30.05.2019 5651
Коментарі ()

21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

316
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

1388
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

2521 3
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

3624
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

2961
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

2140

Чому на прапорах європейських країн переважають синій, білий та червоний кольори та які ж вони - кольори китайської Серединної держави.  

608

В період російської агресії  ми згадуємо про свою ідентичність  звертаючись до своїх коренів та традицій. От і на Різдво все частіше можна побачити  в оселях не тільки ялинку, але і дідух – традиційну українську  різдвяну прикрасу.  

459

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

1627

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

1791
19.12.2024

Святкові застілля часто спокушають нас великою кількістю смачних страв, але переїдання може зіпсувати як настрій, так і самопочуття.  

279
16.12.2024

У листопаді цього року приріст споживчих цін до попереднього місяця на 1,4–2,5% зафіксували у всіх регіонах України.  

496
12.12.2024

Сніданок – це основа вашого дня. Саме від першого прийому їжі залежить рівень енергії, концентрація та настрій. Але не кожен сніданок справді працює на вас.  

796
18.12.2024

Митрополит Володимир проголосив два відпустові храми з нагоди Ювілейного 2025 року Божого.  

4975
15.12.2024

Христове Різдво — джерело перемоги над різними страхами. Особливо сьогодні, коли вирує в Україні війна з московитами, лунають часто тривоги та щодня є звістки про загибель українців.  

352
10.12.2024

Кардинал Микола Бичок отримав титул кардинала-пресвітера Святої Софії.

873
07.12.2024

Перша святиня у селі була зведена далекого 1852 року. Споруда згоріла у роки І світової війни. Але попри складні часи прикарпатці взялись на її місці відновлювати храм. І нова церква була зведена 1924 року.  

10120
18.12.2024

У суботу, 21 грудня 2024 року, в приміщенні Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери відбудеться благодійний захід "Традиції Різдва в часі боротьби".  

500
18.12.2024

Президент України зазначив, що в України поки немає сил відвоювати окупований Крим та частину Донбасу, які Росія "фізично" контролює.

255
16.12.2024

В українському інформаційному просторі останніми місяцями з'являються повідомлення про можливі вибори в умовах воєнного стану.  

367
13.12.2024

Литва є одним із найбільших прибічників й адвокатів України на міжнародній арені.

394
11.12.2024

В Україні продовжують цифровізацію послуг для чинних і колишніх військовослужбовців та їхніх рідних.  

715