Тур «український»

 

Що може бути краще за подорож, а ще подорож Закарпаттям? Чарівна природа, старовинна архітектура, замки, дегустація у винних погребах, піша прогулянка старими вуличками міст, які насичені історією... Подорожуючи автобусом, можна забути про все і просто через вікно насолоджуватися краєвидами, вести невимушену бесіду з дружиною. Але…

Замовивши – переконайся

Напередодні 8 березня я вирішив зробити своїй дружині подарунок і мій вибір зупинився на подорожі. Навіщо далеко їхати, коли є чудова пропозиція – тур «8 березня на Закарпатті». Знайшовши інформацію в інтернеті, я відразу подав заявку і забронював два місця. Час біг швидко, але підтвердження я так і не отримав. Після мого телефонного дзвінка в турагенство, мені пообіцяли перевірити надіслану заявку. Минув тиждень-другий, а відповіді не було. Телефоную і з‘ясовується, що мені необхідно зайти в турагенство і оплатити тур. Пояснюю, що я з іншого міста і такої можливості не маю, тому прошу надати банківські реквізити для оплати. За півгодини я отримав рахунок, оплатив наступного дня і чекав на день подорожі. Здавалося б, дрібничка, але саме вона вирішувала бути чи не бути подорожі.

Сніданок, обід, вечеря – дегустація вин 

Телефонний дзвінок, беру слухавку.

– Євгене, доброго дня! Туристична фірма «Надія». Ви пам‘ятаєте, що завтра о 6-ій годині відправляється автобус від готелю «Надія»? Приблизно о 8-ій годині ми зупинимось поснідати, а о 14-ій – пообідати.

Я попросив свою дружину нічого не готувати, адже буде зупинка на сніданок та обід. Чудово, ти не обтяжуєш себе торбами, не переймаєшся, що поплямиш одяг, коли будеш їсти бутерброд в автобусі, знаючи стан наших доріг. Як і було заплановано, автобус відправився рівно о 6-ій годині і ми вирушили в подорож. Час минав, була 8 година ранку, і вже хотілося випити горнятко кави, а загалом я був не проти добре поснідати, бо знав, що дорога далека. Заїхавши на АЗС «WOG», наш гід повідомила, що ми можемо випити кави. Ось такий сніданок. Ми з дружиною не снідаємо, лише горнятко кави і – до праці. Але не всі так роблять. Ну що ж, «снікерс», солені палички, мінеральна вода і чекаємо обіду…

Друга, третя, четверта година, а зупинки на обід немає. Нарешті ми прибули до Мукачева, і гід повідомила, що ми маємо годину вільного часу, тому можемо по-обідати. «Екскурсія по Мукачеву – де завмирає час, де кличуть своїми дзвонами святині – православний жіночий монастир, Святомиколаївська церква, зачаровують легендами і бойовою славою Замок Паланок, Білий палац сім’ї Ракоці (17ст.), а кожен камінчик міської ратуші несе через віки свою історію. Вільний час.» До речі, екскурсії вуличками не було і тому перед нами був вибір, або пройтися вулицями Мукачева, або пообідати. Вирушаємо з дружиною на пошук пристойного закладу харчування. Нам пощастило, бо поки ми знайшли де пообідати, то обійшли весь центр Мукачева, оглянули стародавню архітектуру міста. Але ми не побачили те, що нам обіцяли в рекламі. 

Вечеря?..

Чи то мені холодно, чи то мені спекотно?

Ми, українці, люди не примхливі, звикли до незручностей, з якими європеєць навряд чи погодиться. Комфортабельний автобус марки «Неоплан». Цьому «довгожителю» років з 20, але він справно відпрацьовує кошти, які в нього вклав український перевізник.
Зайнявши місця в автобусі, всі відчули прохолоду, яка доречна влітку, а не коли на вулиці -10. Гід турфірми запевнила нас, що хвилин за десять в автобусі буде тепло. Минула година, а я відчував холод, ще й ноги обдував холодний вітерець. З’ясувалося, що двері «комфортабельного» автобуса не зачиняються щільно. Пересівши на інші місця, ми вирушили далі. Доїхати до Чинадієво в замок Шенборн було доволі важко, адже в салоні вже стояла неймовірна спека.

Екскурсовод

Чинадієво, замок Шенборн. Очікуємо екскурсовода, який розкриє нам частину історії чудових місць Закарпаття.

– Добрый день, уважаемые экскурсанты! Я ваш экскурсовод…

Спочатку я не зрозумів. Можливо, екскурсовод, жінка старшого віку, ще не збагнула нашу аудиторію, але вона не зупинялась і продовжувала розповідати нам російською. Я та деякі інші подорожуючі, попросили, аби екскурсію вели українською, але наше прохання відхилили. Ті всі недоліки, які виникали впродовж туру, були справді дрібницями. Цей факт мене доволі обурив, група екскурсантів набрана з Івано-Франківської області, де спілкуються українською. Цікаво, а якою мовою проводять екскурсії у Відні, що організовує ця ж турфірма?
Упродовж усього часу екскурсовод жваво розповідала, яким пригніченим був люд на Закарпатті при пануванні Австро-Угорщини, як піднялися на бунт, як владарювали угорці, наскільки важко було при фашистсько-німецьких загарбниках і яка велика радість, коли «совєтскіє войска» визволили їх. Вона розповідала і розповідала, як добре було при совєтах, скільки в них навчальних закладів, підприємств, які совєтські видатні особи мешкали в Мукачеві і жодного слова не було згадано за видатних українців. Не без жалю говорила про те, що старовинні історичні будови руйнуються, бо на їх місці відразу будують новітні архітектурні «примари». Поспіхом розповіла про архітектурні пам‘ятки, які вказані в буклеті турфірми «Надія», винятком стали замки Шенборн та Паланок.

Я відмовився від подальших екскурсій і ми з дружиною самостійно оглядали всі пам‘ятки архітектури. 

Берегово. Винороб та дегустація

Новини Коломиї«Старий Підвал» – це невеличкий, але дуже старовинний винний погреб з тристалітньою історією виноробства. Тут виготовляються виключно сухі марочні вина з історичних сортів винограду Берегівського виноробного краю за традиційними технологіями.» Але ми були в с. Бене. Це справді невеличка, я навіть сказав би маленька винна пивниця, в якій стоїть, здається, 12 бочок з вином. В це дегустаційне приміщення ґазда «напхав» 40 осіб. Два великих столи, лавки по двох боках, на столі – нарізаний сир, солені палички та кожному дегустаторові лише по одному бокалу на п’ять сортів вина. Дивно. Все це задоволення коштує 40 грн. з особи. Зробивши декілька світлин, я відмовився від дегустації і з дружиною вирушив оглянути римо-католицьку церкву з унікальною архітектурою, яка розташована неподалік від винного льоху. 

Повернення приблизно о 23:00

«Досвідчений» водій неодноразово помилявся і прямував хибним шляхом. Упродовж усього туру, як не дивно, жодного разу подорожуючі не спізнилися до автобуса, не затримували від‘їзд. Проблеми виникали з неправильно складеним розкладом подорожі турфірмою, помилками шофера, який втратив приблизно годину часу, бо поїхав не тим шляхом, незначною поломкою «комфортабельного» автобуса, яка затримала нас на 30 хвилин. В Івано-Франківськ ми повернулися майже о 2-ій години ночі. Ще 45 хвилин до Коломиї діставалися власною машиною. Наступний день – робочий...

Не дивно, що Україна втратила туристичну привабливість для іноземців і посіла 88 місце в загальносвітовому рейтингу. Ми не навчилися робити бізнес на туризмі, хоча сама історія дала нам левову частку переваг. Єдине, що турфірмам необхідно зробити, це нормально, по-європейськи, організовувати тури, враховуючи кожні дрібниці, і приділяти їм більше уваги. Наразі наші українські тури можна віднести до екстремального відпочинку, але за часів «демократії» ми майже постійно так відпочивали, тому і вимагаємо цивілізованого підходу. Ми платимо за це власними коштами.


27.03.2011 Євген Гапич 1613 7
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

15200
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1528
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1103
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2131
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3670
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1386

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1795

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

569

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1190

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1357
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

651
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24302
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

547
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

515
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

664
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1555
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

717
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7402
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

668
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1725 3
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

654
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

561