Цікаво, драйвово та пізнавально: книжковий огляд від Фіртки

Привіт, друзі, встигли засумувати за книжковими добірками від Фіртки? От ми - так, тому разом із нашим оглядачем Остапом Микитюком й повертаюсь до вас. І повертаюсь не з пустими руками.


Сьогодні у моїй добірці книжки які зовсім нещодавно побачили світ. Я вже встиг їх прочитати й готовий ділитись враженнями та рекомендаціями. Тут і художня література, і нон-фікшн, і як нова добра традиція українських книгооглядів — комікси, звісно ж.

До речі, з коміксів і почну.

Для мене вже кілька років, як стало зрозуміло, що український графічний роман, він же мальопис, він же комікс у найширшому своєму значенні — розвивається. Дуже стрімко і дуже круто. В мої руки потрапив черговий цьому доказ — «Колоніст. Бути людиною» Ярка Філевича, який з’явився на світ у львівському видавництві UA Comix. Слід відразу відзначити унікальний стиль промальовки цього роману: контраст жовтого і чорного створює химерну і водночас особливу атмосферу.

Отже, ми опиняємось у далекому-далекому космосі. Люди вже давно опанували технології та вирушили в мандри безкраїми просторами, шукати ресурси й інші форми життя. Врешті-решт вони знайшли ці інші форми, та самі виявились надто відсталими для співіснування. У Всесвіті їх сприйняли варварами та конкістадорами, за свою примітивність і агресивність. Минали століття, деякі з «варварів», маючи наукову ціль відділились і вдало асимілювались поміж тисяч рас. Їх назвали «колоністами».

Головний герой Теус один з них. Коли в Раді Об'єднаних Світів назріла криза апокаліптичного характеру, він виявився єдиним, хто здатен нестандартно мислити та має шанс врятувати десятки планет і мільярди душ від неминучої гибелі. Сказати, що роман Ярка Філевича мене вразив, не сказати нічого. Я отримав естетичний і моральний екстаз. Саме завдяки таким роботам з’являється віра у те, що в нас насправді є що показати світові. І не просто показати, а й скласти хорошу конкуренцію. В «Колоністі» поміж жартами та напруженим екшеном заховано багато алюзій та інтерпретацій, які надзвичайно цікаво досліджувати. Тому будьте певні, роман захочеться перечитати не один раз.


Наступну книжку добірки я пам’ятаю ще у вигляді друкопису, який я мав честь прочитати в амплуа бета-рідера. І от, нарешті він отримав остаточну форму у видавництві «ТаТиШо». Це пригодницький роман «Орден Місяця», засновника бренду «Теплі Іграшки» Богдана Савлюка.

Історія починається в Івано-Франківську. Марко, головний герой, молодий викладач історії заплутується у вир небезпечних і химерних подій. Одного вечора, відпочиваючи з друзями, хлопець наштовхується на новину про смерть одного відомого столичного бізнесмена й мецената — Тараса Довбуша. Несподівано на фото з покійним, Марко помічає такий самий перстень, як був у його  дідуся, який помер багато років тому за дивних обставин. Хлопець відчуває, що це його єдиний шанс нарешті розкрити справжню причину дідусевої смерті й вирушає у подорож до Києва наступного ж ранку, ще не усвідомлюючи, які небезпеки й пригоди його чекають попереду.

Роман Богдана Савлюка справляє незабутнє враження. Він (зважаючи, що це його дебютний роман) майстерно сплітає нитка за ниткою екшн, трилер і любовну історію. Переслідування київськими вуличками, зустрічі з кілером, який намагається його вбити у найнесподіваніших місцях (але Марку щастить і він щоразу вислизає…ну майже щоразу) і пізнавальні екскурсії львівськими музеями. Звісно ж Марко не сам. Йому на допомогу приходить донька Довбуша. І разом вони розслідують ці містичні смерті й чомусь (та насправді не просто так) шукають Скарби Полуботка.

У цьому романі всього вдосталь, він ідеально зберігає баланс між екшеном і мелодрамою. А наприкінці, до речі, радує двома несподіваними камео.


Але якщо вам цього мало і ви хочете ще більше головоломок, трилеру й цікавих історій, то дебютний роман колишньої міністерки юстиції Норвегії Анне Гольт — «Могила на двох», який вийшов кілька тижнів тому у харківському видавництві «Фабула» — саме те, що вам треба.

Головна героїня роману Сельма Фалкс остаточно опустилась на дно. Не так давно, будучи найуспішнішим адвокатом країни, зразковою мамою, дружиною та олімпійською чемпіонкою в далеких 80-х, вона мала все. Але лудоманія (або розлад поведінки, що полягає в патологічній пристрасті до азартних ігор, якщо простіше) знищила усе. Після того як вона в стані афекту програла всі гроші з рахунку свого клієнта, а заодно одного з найбагатших чоловіків Норвегії — Яна Морелла. Він «чарівним помахом руки» забрав у неї все. Але за кілька днів доля переграла усі карти.

Дочку Яна Морелла Хеге Кін Морелл, найуспішнішу молоду лижницю країни звинуватили у вживанні допінгу. Батько, знаючи свою доньку, розуміє, що її потрібно не просто захистити, її потрібно виправдати, згоден навіть пробачити Сельмі вкрадені 13 мільйонів крон. Сельма нехотячи погоджується (хоча вибору в неї немає) і практично одразу потрапляє в смертельну гру. Допінговий скандал напередодні Олімпійських ігор у Пхьончхані з найкращою лижницею країни — зовсім не те, що потрібно Федерації. Олії у вогонь підливає смерть найкращого лижника, і до всього ще й хрещеника Сельми. Ця справа виходить за межі гри. І тільки Сельма здатна розплутати цей холодний і складний клубок.

Від цього роману перехоплює подих. Авторка з шаленою детальністю водить нас поряд з головною героїнею і відкриває залаштунки спорту.


А на завершення я приберіг книжку для душі (у всіх сенсах) від прекрасного нового видавництва «Віхола». Це єдиний у своєму роді УКРАЇНСЬКИЙ психологічний нон-фікшн — «Стіни в моїй голові. Жити з тривожністю й депресією» психолога-психотерапевта та засновника Центру психологічного здоров’я «Лабораторія змін» Володимира Станчишина.

Прочитавши цю книжку, я остаточно зрозумів — я тривожний. Ви, до речі, теж. І ваші друзі, родичі й колеги. Тривожні абсолютно всі. Хтось більше, хтось менше. Просто це закладено у наших генах. Як клапан, що перемикаючись, вмикає інстинкт самозбереження. Тривожні усі, але хтось більше, в когось це навіть викликає депресію та безліч інших розладів.

Найголовніше, що у своїй книжці пояснює Автор, це те, що психотерапевт не вилікує вас від тривоги, він навчить вас з нею жити та співпрацювати собі на користь. Спершу мені ця думка здавалась дещо скептичною. Та з кожним розділом, цікавими прикладами з практики Володимира, влучними жартами та актуальними в сьогоденні підтекстами він крок за кроком простою мовою пояснює, що це усе таке насправді.

ОКР, панічні розлади, ПТСР, депресія — це не просто слова та абревіатури, а реальні проблеми людей, про які варто говорити з усіма іншими й допомагати тим, хто потребує допомоги, а не відвертатись від них. Книжка, маючи більш науковий характер, дуже легко читається звичайним читачем, як ми з вами.


Отакі в мене перші рекомендації на 2021 рік. До речі, а що ви читали під час новорічно-різдвяних свят? Мені дуже цікаво, тому діліться у коментарях. І до зустрічі в цій же рубриці рівно за тиждень.


21.01.2021 1976
Коментарі ()

14.02.2021
Тетяна Дармограй

Сьогодні, 14 лютого, традиційно відзначають День усіх закоханих. Проте, ми не шукали легких шляхів, тому подивились на це свято під іншим кутом й вирішили розповісти вам дві життєві історії людей-одинаків. На їхньому прикладі, пояснюємо, чому бути без пари – не означає бути самотнім й чому людям без стосунків непереливки в нашому, не завжди толерантному, суспільстві.

1751 1
02.02.2021

Інтерв’ю з начальником Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області генералом поліції третього рангу, доцентом кафедри кримінального права, процесу і криміналістики Київського інституту інтелектуальної власності та права Національного університету «Одеська юридична академія», кандидатом юридичних наук Володимиром Голубошем на тему: "Актуальні питання впровадження на практиці кримінологічної теорії розбитих вікон".

5771 2
01.02.2021
Остап Микитюк

Ксенія Фукс — молода українська письменниця, громадська діячка, графічна дизайнерка, авторка роману «По той бік сонця. Історія однієї самотності», який отримав відзнаку літературного конкурсу «Смолоскип-2018» та увійшов у короткий список «Книга року BBC-2019», а роман в новелах «12 сезонів жінки»  – у довгий список «Книга року BBC-2020». Фіртка поспілкувалася із Ксенією про творчість, життя в Німеччині та плани на новий 2021 рік.

2299 1
29.01.2021
Соломія Когут

Перша частина "Франківського Пана" – це настільна гра на кшталт монополії, у якій використали десятки історичних, соціальних, економічних, фінансових та культурних фактів Станіславова.

2956 8
18.01.2021
Тетяна Дармограй

Відкладання справи «на завтра» й внаслідок виконання її в останній момент – ситуація, з якою стикався кожен. Нерідко після таких випадків людину мучить відчуття провини, яке дивним чином зникає після нового поставленого завдання. Про те, як вибратись із цього зачарованого кола – читайте у матеріалі.    

3561 1
05.01.2021
Олена Британська

У фінал потрапили 10 успішних жінок з семи областей України, серед яких й учасниця з Івано-Франківська Христина Викалюк.

6043

Все почалося - лиш тепер? Чи -радше- на фоні загальнодержавного одужання - прикарпатську статистику вже неможливо приховувати?! Впевнений: жахливої ситуації в Україні - можна було б уникнути, якби... Саме про це - дана публікація.

506

Чому цвинтарний "старшина" – регулярно отримує премію в понад півсотні тисяч?! А лікар, що рятує життя (ризикуючи своїм власним) – має лише три тисячі зарплати?!! На гарантовані надбавки лікарям (за версією трипальц-"паТРІотів") – начебто "нема грошей". Чи справді нема?

483

  10 лютого 2021 р. на переговорах з Євросоюзом щодо отримання фінансової допомоги від України очікується виконання низки структурних заходів та прогресу у боротьбі з корупцією. Євросоюз наголосив, що корупція гальмує просування реформ.[1]  Чин

833 1

2 лютого 2021 року за рішенням судді Господарського суду Івано-Франківської області Фанда О.М., справа № 909/993/20 було скасовано державну реєстрацію об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «Квартал Різдвяний” – найбі

1381
15.02.2021

Деруни з сиром - дуже смачне виконання класичної та знайомої всім страви. Приготування займе зовсім небагато часу.  

1099
03.02.2021

Дієтологи стверджують, що найкраще харчуватися сезонними продуктами, а не купувати тепличні несезонні смаколики.  

1918
02.02.2021

Речовини, якими чай з лимоном забезпечує організм, мають властивість зміцнювати імунітет, покращуючи захист людини від інфекцій. Тож не дарма його вважають напоєм довгожителів.  

1940
07.02.2021

Синод Єпископів є постійно діючою установою, створеною Папою Павлом VI у 1965 році.

1447
03.02.2021

В цьому році парафіяни відзначили поважний ювілей – 150-ліття від дня освячення місцевого храму. 

1707 1
28.01.2021

Єдність з Ісусом, єдність між християнами та загальнолюдська єдність у світлі Христового заклику перебувати в Його любові були в центрі уваги проповіді, яку Папа Франциск приготував на завершення Тижня молитов за єдність християн.  

2113
18.01.2021

Традиція купання в ополонці на Водохреще не допомагає "змивати" гріхи.   

3444 1
19.02.2021

Міністерство культури та інформаційної політики та агенція Postmen створили маску в соцмережі Instagram до 150-річчя від дня народження Лесі Українки.  

659
22.02.2021

Міністри закордонних справ України та Польщі Дмитро Кулеба та Збігнєв Рау закликали США зробити все можливе для закриття проєкту "Північний потік 2".

357
03.02.2021

Партія "Опозиційна платформа - За життя" проведе позачерговий з'їзд через рішення про введення санкцій проти народного депутата від цієї політсили Тараса Козака.

1770
01.02.2021

Голова Верховної Ради Дмитро Разумков не виключає повторне внесення кандидатури Юрія Вітренка на посаду міністра енергетики.

1808
29.01.2021

"Правило Голдвотера" прийняте Американською психіатричною асоціацією у 1973 році.

2086