Цікаво, драйвово та пізнавально: книжковий огляд від Фіртки

Привіт, друзі, встигли засумувати за книжковими добірками від Фіртки? От ми - так, тому разом із нашим оглядачем Остапом Микитюком й повертаюсь до вас. І повертаюсь не з пустими руками.


Сьогодні у моїй добірці книжки які зовсім нещодавно побачили світ. Я вже встиг їх прочитати й готовий ділитись враженнями та рекомендаціями. Тут і художня література, і нон-фікшн, і як нова добра традиція українських книгооглядів — комікси, звісно ж.

До речі, з коміксів і почну.

Для мене вже кілька років, як стало зрозуміло, що український графічний роман, він же мальопис, він же комікс у найширшому своєму значенні — розвивається. Дуже стрімко і дуже круто. В мої руки потрапив черговий цьому доказ — «Колоніст. Бути людиною» Ярка Філевича, який з’явився на світ у львівському видавництві UA Comix. Слід відразу відзначити унікальний стиль промальовки цього роману: контраст жовтого і чорного створює химерну і водночас особливу атмосферу.

Отже, ми опиняємось у далекому-далекому космосі. Люди вже давно опанували технології та вирушили в мандри безкраїми просторами, шукати ресурси й інші форми життя. Врешті-решт вони знайшли ці інші форми, та самі виявились надто відсталими для співіснування. У Всесвіті їх сприйняли варварами та конкістадорами, за свою примітивність і агресивність. Минали століття, деякі з «варварів», маючи наукову ціль відділились і вдало асимілювались поміж тисяч рас. Їх назвали «колоністами».

Головний герой Теус один з них. Коли в Раді Об'єднаних Світів назріла криза апокаліптичного характеру, він виявився єдиним, хто здатен нестандартно мислити та має шанс врятувати десятки планет і мільярди душ від неминучої гибелі. Сказати, що роман Ярка Філевича мене вразив, не сказати нічого. Я отримав естетичний і моральний екстаз. Саме завдяки таким роботам з’являється віра у те, що в нас насправді є що показати світові. І не просто показати, а й скласти хорошу конкуренцію. В «Колоністі» поміж жартами та напруженим екшеном заховано багато алюзій та інтерпретацій, які надзвичайно цікаво досліджувати. Тому будьте певні, роман захочеться перечитати не один раз.


Наступну книжку добірки я пам’ятаю ще у вигляді друкопису, який я мав честь прочитати в амплуа бета-рідера. І от, нарешті він отримав остаточну форму у видавництві «ТаТиШо». Це пригодницький роман «Орден Місяця», засновника бренду «Теплі Іграшки» Богдана Савлюка.

Історія починається в Івано-Франківську. Марко, головний герой, молодий викладач історії заплутується у вир небезпечних і химерних подій. Одного вечора, відпочиваючи з друзями, хлопець наштовхується на новину про смерть одного відомого столичного бізнесмена й мецената — Тараса Довбуша. Несподівано на фото з покійним, Марко помічає такий самий перстень, як був у його  дідуся, який помер багато років тому за дивних обставин. Хлопець відчуває, що це його єдиний шанс нарешті розкрити справжню причину дідусевої смерті й вирушає у подорож до Києва наступного ж ранку, ще не усвідомлюючи, які небезпеки й пригоди його чекають попереду.

Роман Богдана Савлюка справляє незабутнє враження. Він (зважаючи, що це його дебютний роман) майстерно сплітає нитка за ниткою екшн, трилер і любовну історію. Переслідування київськими вуличками, зустрічі з кілером, який намагається його вбити у найнесподіваніших місцях (але Марку щастить і він щоразу вислизає…ну майже щоразу) і пізнавальні екскурсії львівськими музеями. Звісно ж Марко не сам. Йому на допомогу приходить донька Довбуша. І разом вони розслідують ці містичні смерті й чомусь (та насправді не просто так) шукають Скарби Полуботка.

У цьому романі всього вдосталь, він ідеально зберігає баланс між екшеном і мелодрамою. А наприкінці, до речі, радує двома несподіваними камео.


Але якщо вам цього мало і ви хочете ще більше головоломок, трилеру й цікавих історій, то дебютний роман колишньої міністерки юстиції Норвегії Анне Гольт — «Могила на двох», який вийшов кілька тижнів тому у харківському видавництві «Фабула» — саме те, що вам треба.

Головна героїня роману Сельма Фалкс остаточно опустилась на дно. Не так давно, будучи найуспішнішим адвокатом країни, зразковою мамою, дружиною та олімпійською чемпіонкою в далеких 80-х, вона мала все. Але лудоманія (або розлад поведінки, що полягає в патологічній пристрасті до азартних ігор, якщо простіше) знищила усе. Після того як вона в стані афекту програла всі гроші з рахунку свого клієнта, а заодно одного з найбагатших чоловіків Норвегії — Яна Морелла. Він «чарівним помахом руки» забрав у неї все. Але за кілька днів доля переграла усі карти.

Дочку Яна Морелла Хеге Кін Морелл, найуспішнішу молоду лижницю країни звинуватили у вживанні допінгу. Батько, знаючи свою доньку, розуміє, що її потрібно не просто захистити, її потрібно виправдати, згоден навіть пробачити Сельмі вкрадені 13 мільйонів крон. Сельма нехотячи погоджується (хоча вибору в неї немає) і практично одразу потрапляє в смертельну гру. Допінговий скандал напередодні Олімпійських ігор у Пхьончхані з найкращою лижницею країни — зовсім не те, що потрібно Федерації. Олії у вогонь підливає смерть найкращого лижника, і до всього ще й хрещеника Сельми. Ця справа виходить за межі гри. І тільки Сельма здатна розплутати цей холодний і складний клубок.

Від цього роману перехоплює подих. Авторка з шаленою детальністю водить нас поряд з головною героїнею і відкриває залаштунки спорту.


А на завершення я приберіг книжку для душі (у всіх сенсах) від прекрасного нового видавництва «Віхола». Це єдиний у своєму роді УКРАЇНСЬКИЙ психологічний нон-фікшн — «Стіни в моїй голові. Жити з тривожністю й депресією» психолога-психотерапевта та засновника Центру психологічного здоров’я «Лабораторія змін» Володимира Станчишина.

Прочитавши цю книжку, я остаточно зрозумів — я тривожний. Ви, до речі, теж. І ваші друзі, родичі й колеги. Тривожні абсолютно всі. Хтось більше, хтось менше. Просто це закладено у наших генах. Як клапан, що перемикаючись, вмикає інстинкт самозбереження. Тривожні усі, але хтось більше, в когось це навіть викликає депресію та безліч інших розладів.

Найголовніше, що у своїй книжці пояснює Автор, це те, що психотерапевт не вилікує вас від тривоги, він навчить вас з нею жити та співпрацювати собі на користь. Спершу мені ця думка здавалась дещо скептичною. Та з кожним розділом, цікавими прикладами з практики Володимира, влучними жартами та актуальними в сьогоденні підтекстами він крок за кроком простою мовою пояснює, що це усе таке насправді.

ОКР, панічні розлади, ПТСР, депресія — це не просто слова та абревіатури, а реальні проблеми людей, про які варто говорити з усіма іншими й допомагати тим, хто потребує допомоги, а не відвертатись від них. Книжка, маючи більш науковий характер, дуже легко читається звичайним читачем, як ми з вами.


Отакі в мене перші рекомендації на 2021 рік. До речі, а що ви читали під час новорічно-різдвяних свят? Мені дуже цікаво, тому діліться у коментарях. І до зустрічі в цій же рубриці рівно за тиждень.


21.01.2021 5637
Коментарі ()

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

776
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

774
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1589
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2214
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4193 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3195

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

194

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

424

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

366

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

836
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

605
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

649
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

934
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1045
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

652
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6236
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1729
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31742 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1510
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

739 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

699