В Івано-Франківську у відділенні цереброваскулярної патології обласної клінічної лікарні у важких гострих станах привозять людей з найвіддаленіших куточків Прикарпаття. Щодня в області стається до п'ятнадцяти інсультів.
У порівнянні з тогорічними показниками ця цифра зросла майже наполовину, повідомили Фіртці в обласній клінічній лікарні Івано-Франківська.
Крім того, з початку року в обласній лікарні провели 58 безкоштовних процедур тромболізису. Більшість цих пацієнтів повернулися до повноцінного способу життя та праці.
Головною причиною розвитку інсультів медики називають неконтрольовану артеріальну гіпертензію. Також у групі ризику всі, хто зловживає алкоголем, курці, люди з цукровим діабетом та ожирінням. Також з початку пандемії все частіше йдеться про зв’язок між інсультом та COVID-19.
«Маємо чимало пацієнтів, в яких коронавірус є фактором ризику, – говорить завідувачка відділення Галина Хлібейчук. – При інсульті вражаються судини головного мозку. І це найбільша небезпека. Знаємо, що чимало хворих залишаються вдома замість того, щоби приїхати до нас і отримати шанс на повноцінне життя після інсульту. Ми закликаємо людей не чекати, бо втрата часу – це втрата мозку».
Лікарі просять всіх, хто у групі ризику не зволікати, якщо з’являються перші ознаки хвороби. Зауважимо також, що у відділенні працює мультидисциплінарна команда фахівців, які не тільки визначають фактори ризику, надають необхідну допомогу з акцентом на профілактику, але й допомагають відновити втрачені навички за допомогою індивідуальної програми реабілітації.
Додамо, що у відділенні цереброваскулярної патології є безкоштовний препарат «Актилізе», який розчиняє тромб за умови звернення по допомогу до 4, 5 годин. Медики просять не чекати погіршення стану, а одразу звертатися у приймальне відділення лікарні.
Водночас Фіртка підготувала добірку рекомендацій, як запобігти інсульту та що робити, якщо він таки трапився.
Зокрема, ексвиконувачка обов'язків міністра охорони здоров'я України Уляна Супрун пояснює, що близько 90% випадків всіх інсультів зумовлені факторами ризику, на які ми можемо впливати. Здебільшого вони стосуються нашого способу життя, звичок та контролю за медичними проблемами, які має людина. Ці чинники не можна ігнорувати — що довше нічого не робити для профілактики, то важчими будуть наслідки.
Ризик інсульту підвищують куріння, зловживання алкоголем, недостатня фізична активність (менше ніж 150 хв на тиждень), надмірна вага та ожиріння. Медичні проблеми, які суттєво збільшують ризики — підвищений кров'яний тиск (більше ніж 140/90 мм рт.ст.), цукровий діабет, миготлива аритмія (підвищує ризик інсульту у 5 разів) і високий рівень холестерину.
Очевидними порадами у цьому випадку є те, що варто покинути куріння, зменшити споживання алкоголю чи відмовитися від нього взагалі, покращити своє харчування та бути якомога більше активними у будь-якому віці. А також контролювати медичні проблеми, які підвищують ризик мати інсульт.
Яка перша допомога хворому при інсульті?
-
Викликати екстрену медичну допомогу;
-
Покласти хворого на бік, бо в деяких випадках є блювота. Якщо людина буде лежати на спині, вона може захлинутись;
-
Розстібнути комірець, зняти краватку;
-
Не залишати людини без нагляду;
-
Ні в якому разі не можна давати пити, їсти чи приймати ліки через рот. При інсульті часто порушується ковтання, тому це може потрапити в дихальні шляхи хворого;
-
Дочекатися приїзду медиків.
Читайте також: