Цифра зросла майже наполовину. Відомо, скільки інсультів трапляється щодня на Прикарпатті

В Івано-Франківську у відділенні цереброваскулярної патології обласної клінічної лікарні у важких гострих станах привозять людей з найвіддаленіших куточків Прикарпаття. Щодня в області стається до п'ятнадцяти інсультів.
У порівнянні з тогорічними показниками ця цифра зросла майже наполовину, повідомили Фіртці в обласній клінічній лікарні Івано-Франківська.
Крім того, з початку року в обласній лікарні провели 58 безкоштовних процедур тромболізису. Більшість цих пацієнтів повернулися до повноцінного способу життя та праці.
Головною причиною розвитку інсультів медики називають неконтрольовану артеріальну гіпертензію. Також у групі ризику всі, хто зловживає алкоголем, курці, люди з цукровим діабетом та ожирінням. Також з початку пандемії все частіше йдеться про зв’язок між інсультом та COVID-19.
«Маємо чимало пацієнтів, в яких коронавірус є фактором ризику, – говорить завідувачка відділення Галина Хлібейчук. – При інсульті вражаються судини головного мозку. І це найбільша небезпека. Знаємо, що чимало хворих залишаються вдома замість того, щоби приїхати до нас і отримати шанс на повноцінне життя після інсульту. Ми закликаємо людей не чекати, бо втрата часу – це втрата мозку».
Лікарі просять всіх, хто у групі ризику не зволікати, якщо з’являються перші ознаки хвороби. Зауважимо також, що у відділенні працює мультидисциплінарна команда фахівців, які не тільки визначають фактори ризику, надають необхідну допомогу з акцентом на профілактику, але й допомагають відновити втрачені навички за допомогою індивідуальної програми реабілітації.
Додамо, що у відділенні цереброваскулярної патології є безкоштовний препарат «Актилізе», який розчиняє тромб за умови звернення по допомогу до 4, 5 годин. Медики просять не чекати погіршення стану, а одразу звертатися у приймальне відділення лікарні.
Водночас Фіртка підготувала добірку рекомендацій, як запобігти інсульту та що робити, якщо він таки трапився.
Зокрема, ексвиконувачка обов'язків міністра охорони здоров'я України Уляна Супрун пояснює, що близько 90% випадків всіх інсультів зумовлені факторами ризику, на які ми можемо впливати. Здебільшого вони стосуються нашого способу життя, звичок та контролю за медичними проблемами, які має людина. Ці чинники не можна ігнорувати — що довше нічого не робити для профілактики, то важчими будуть наслідки.
Ризик інсульту підвищують куріння, зловживання алкоголем, недостатня фізична активність (менше ніж 150 хв на тиждень), надмірна вага та ожиріння. Медичні проблеми, які суттєво збільшують ризики — підвищений кров'яний тиск (більше ніж 140/90 мм рт.ст.), цукровий діабет, миготлива аритмія (підвищує ризик інсульту у 5 разів) і високий рівень холестерину.
Очевидними порадами у цьому випадку є те, що варто покинути куріння, зменшити споживання алкоголю чи відмовитися від нього взагалі, покращити своє харчування та бути якомога більше активними у будь-якому віці. А також контролювати медичні проблеми, які підвищують ризик мати інсульт.
Яка перша допомога хворому при інсульті? 
  • Викликати екстрену медичну допомогу;

  • Покласти хворого на бік, бо в деяких випадках є блювота. Якщо людина буде лежати на спині, вона може захлинутись;

  • Розстібнути комірець, зняти краватку;

  • Не залишати людини без нагляду;

  • Ні в якому разі не можна давати пити, їсти чи приймати ліки через рот. При інсульті часто порушується ковтання, тому це може потрапити в дихальні шляхи хворого;

  • Дочекатися приїзду медиків.


Читайте також:

Приступ інсульту: на Прикарпатті рятувальники відбуксирували швидку, яка поспішала до пацієнтки (ФОТО)


29.07.2021 5077
Коментарі ()

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

533
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

799
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

562
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5483
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1461
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1341

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

397

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1219

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1058

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

973
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

287
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10663
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

368
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

637
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5683
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1452
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

346
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

248
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

599 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1037
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

902