Цифра зросла майже наполовину. Відомо, скільки інсультів трапляється щодня на Прикарпатті

В Івано-Франківську у відділенні цереброваскулярної патології обласної клінічної лікарні у важких гострих станах привозять людей з найвіддаленіших куточків Прикарпаття. Щодня в області стається до п'ятнадцяти інсультів.
У порівнянні з тогорічними показниками ця цифра зросла майже наполовину, повідомили Фіртці в обласній клінічній лікарні Івано-Франківська.
Крім того, з початку року в обласній лікарні провели 58 безкоштовних процедур тромболізису. Більшість цих пацієнтів повернулися до повноцінного способу життя та праці.
Головною причиною розвитку інсультів медики називають неконтрольовану артеріальну гіпертензію. Також у групі ризику всі, хто зловживає алкоголем, курці, люди з цукровим діабетом та ожирінням. Також з початку пандемії все частіше йдеться про зв’язок між інсультом та COVID-19.
«Маємо чимало пацієнтів, в яких коронавірус є фактором ризику, – говорить завідувачка відділення Галина Хлібейчук. – При інсульті вражаються судини головного мозку. І це найбільша небезпека. Знаємо, що чимало хворих залишаються вдома замість того, щоби приїхати до нас і отримати шанс на повноцінне життя після інсульту. Ми закликаємо людей не чекати, бо втрата часу – це втрата мозку».
Лікарі просять всіх, хто у групі ризику не зволікати, якщо з’являються перші ознаки хвороби. Зауважимо також, що у відділенні працює мультидисциплінарна команда фахівців, які не тільки визначають фактори ризику, надають необхідну допомогу з акцентом на профілактику, але й допомагають відновити втрачені навички за допомогою індивідуальної програми реабілітації.
Додамо, що у відділенні цереброваскулярної патології є безкоштовний препарат «Актилізе», який розчиняє тромб за умови звернення по допомогу до 4, 5 годин. Медики просять не чекати погіршення стану, а одразу звертатися у приймальне відділення лікарні.
Водночас Фіртка підготувала добірку рекомендацій, як запобігти інсульту та що робити, якщо він таки трапився.
Зокрема, ексвиконувачка обов'язків міністра охорони здоров'я України Уляна Супрун пояснює, що близько 90% випадків всіх інсультів зумовлені факторами ризику, на які ми можемо впливати. Здебільшого вони стосуються нашого способу життя, звичок та контролю за медичними проблемами, які має людина. Ці чинники не можна ігнорувати — що довше нічого не робити для профілактики, то важчими будуть наслідки.
Ризик інсульту підвищують куріння, зловживання алкоголем, недостатня фізична активність (менше ніж 150 хв на тиждень), надмірна вага та ожиріння. Медичні проблеми, які суттєво збільшують ризики — підвищений кров'яний тиск (більше ніж 140/90 мм рт.ст.), цукровий діабет, миготлива аритмія (підвищує ризик інсульту у 5 разів) і високий рівень холестерину.
Очевидними порадами у цьому випадку є те, що варто покинути куріння, зменшити споживання алкоголю чи відмовитися від нього взагалі, покращити своє харчування та бути якомога більше активними у будь-якому віці. А також контролювати медичні проблеми, які підвищують ризик мати інсульт.
Яка перша допомога хворому при інсульті? 
  • Викликати екстрену медичну допомогу;

  • Покласти хворого на бік, бо в деяких випадках є блювота. Якщо людина буде лежати на спині, вона може захлинутись;

  • Розстібнути комірець, зняти краватку;

  • Не залишати людини без нагляду;

  • Ні в якому разі не можна давати пити, їсти чи приймати ліки через рот. При інсульті часто порушується ковтання, тому це може потрапити в дихальні шляхи хворого;

  • Дочекатися приїзду медиків.


Читайте також:

Приступ інсульту: на Прикарпатті рятувальники відбуксирували швидку, яка поспішала до пацієнтки (ФОТО)


29.07.2021 5050
Коментарі ()

09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

1213
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

4527
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1129
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

1256
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1703
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2694 1

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

166

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

328

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

1216

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1335
02.04.2025

У сучасному світі ми часто їмо поспіхом, на ходу або перед екраном телефону, не звертаючи уваги на сам процес. Але їжа — це не просто набір калорій. Це досвід, задоволення та спосіб отримати гармонію.  

1276
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26860 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

1042
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

300
04.04.2025

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

7953
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

3315
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1564
07.04.2025

Від читачів Фіртка отримала фото та відео, на яких зображено проведення ремонтних робіт у музеї-ресторані, що є пам'яткою архітектури місцевого значення.

1077
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

463 2
03.04.2025

Президент США Дональд Трамп оголосив надзвичайний стан у країні, щоб захистити суверенітет і зміцнити національну та економічну безпеку.  

667
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

710
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4689