"Це робоче місце я собі сама заслужила": як на Прикарпатті працевлаштуватися людям з інвалідністю (ФОТО/ВІДЕО)

За даними обласного центру зайнятості, минулого року на Прикарпатті 420 людей з інвалідністю отримали роботу. Загалом до служби звернулися 1 700 людей. 

Суспільне Карпати дізнавалося, як людям з інвалідністю знайти роботу, та на які труднощі вони натрапляють при працевлаштуванні, пише Фіртка.

Голова БО "Світло надії", соціальна працівниця Надія Стефурак майже місяць офіційно працевлаштована. Жінка займається реабілітацією та навчанням дітей з інвалідністю з усієї Богородчанщини. Каже, що цією роботою задоволена. До цього працювала в паралімпійській збірній, благодійних фондах і довго перебувала на біржі праці.

"Я показала приклад всім, що я можу, я хочу і буду. Тому, я вважаю, що це місце роботи я собі сама заслужила. Якщо людина себе показала, реалізовує - люди бачать, що вона може. І тоді їй самій можуть запропонувати працевлаштування", - розповідає Надія Стефурак.

Микола Макар очолює громадську організацію "Слід", а також є представником урядового уповноваженого з питань людей з інвалідністю. Розповідає, що основною перепоною у працевлаштуванні людей є їхнє власне бажання та страх. Каже, що багато його знайомих та членів організації працюють вдома і знаходять роботу відповідно до своїх фізичних можливостей. Люди з інвалідністю, за словами Миколи Макара, значно відповідальніше ставляться до своєї роботи.

"Є питання щодо облаштування робочого місця. Бо якщо людина має якісь певні обмеження, то, відповідно, для неї мають бути створені певні умови. Можливо, десь роботодавці в цьому плані бояться брати таких людей, бо не знають, як воно б мало бути насправді", - каже Микола Макар.

Він також розповів, що минулого року громадська організація "Слід" та рада роботодавців підписала меморандум про співпрацю з обласним центром зайнятості. Тоді створили спеціальну групу у соцмережі Telegram, де разом обговорюють різноманітні вакансії для людей з інвалідністю.

Заступниця директора обласної служби зайнятості Людмила Сірко розповідає, що загалом у базі центру зайнятості є 34 вакансії для осіб з інвалідністю. Серед них – інспектор охорони, швець, водій, лаборант. Середня зарплата – від шести до семи тисяч гривень. За січень цього року центр зайнятості допоміг працевлаштуватися 30 людям. Аби зареєструватися у центрі, людині з інвалідністю потрібно мати паспорт, ідентифікаційний код, диплом, трудову книжку та спеціальну довідку МСЕК.

"Кожній особі з інвалідністю ми підбираємо роботу, враховуючи її попередній досвід роботи, рівень зарплати, яку вона отримувала. Звичайно, освіту, яку особа має, бажання її. Обов'язково аналізуємо стан ринку праці. І, звичайно, дивимося на медичні рекомендації індивідуальної програми реабілітації", - говорить Людмила Сірко.

Загалом в області працює майже 11 з половиною тисяч людей з інвалідністю. Про це каже директор обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів Василь Жураківський. Фонд моніторить, чи дотримуються роботодавці квоти на працевлаштування людей. Відповідно до законодавства, вони мають становити 4 % від усіх працівників.

"Окремі роботодавці сумлінно виконують норматив, до них претензій нема. А є роботодавці - їх нараховується сьогодні 117 осіб - які не виконують норматив щодо створення робочих місць, зазначає - Василь Жураківський. - Роботодавці, котрі не виконують, для них є дві альтернативи - або сплачувати адміністративно-господарські санкції до бюджету, або шукати роботу для особи з інвалідністю."

Василь Жураківський додає, що роботодавці, які не виконують квоту, можуть створювати робочі місця для людей за кошти фонду. Також фонд фінансує навчання людей з інвалідністю у вищих навчальних закладах. Зараз їх є 56 осіб. Загалом, за словами Василя Жураківського, на Прикарпатті налічується понад 86 тисяч людей з інвалідністю.


Читайте також:

У Долинській громаді планують запустити "Соціальне таксі"

У Калуші для дітей з інвалідністю хочуть облаштувати окремий кабінет в поліклініці


18.02.2021 851
Коментарі ()

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

622
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

3220
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21328
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

2109
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1599 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2479

Найперше в цій історії із законом, що позбавив антикорурційні органи «незалежності», тішать молоді люди, які протестують. Щирі, світлі, небайдужі, впевнені своїй правоті…

427

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

279

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

865

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2276
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

289
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

568
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1113
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

271
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

891
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

860
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

770
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8348
22.07.2025

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем, який є ініціатором нових санкцій проти Росії, заявив, що президент США Дональд Трамп «надере зад» Володимиру Путіну, підписавши законопроєкт про вторинні санкції для країн-покупців російської нафти.  

443
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

1269 6
10.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2293 4
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

1003