"Це робоче місце я собі сама заслужила": як на Прикарпатті працевлаштуватися людям з інвалідністю (ФОТО/ВІДЕО)

За даними обласного центру зайнятості, минулого року на Прикарпатті 420 людей з інвалідністю отримали роботу. Загалом до служби звернулися 1 700 людей. 

Суспільне Карпати дізнавалося, як людям з інвалідністю знайти роботу, та на які труднощі вони натрапляють при працевлаштуванні, пише Фіртка.

Голова БО "Світло надії", соціальна працівниця Надія Стефурак майже місяць офіційно працевлаштована. Жінка займається реабілітацією та навчанням дітей з інвалідністю з усієї Богородчанщини. Каже, що цією роботою задоволена. До цього працювала в паралімпійській збірній, благодійних фондах і довго перебувала на біржі праці.

"Я показала приклад всім, що я можу, я хочу і буду. Тому, я вважаю, що це місце роботи я собі сама заслужила. Якщо людина себе показала, реалізовує - люди бачать, що вона може. І тоді їй самій можуть запропонувати працевлаштування", - розповідає Надія Стефурак.

Микола Макар очолює громадську організацію "Слід", а також є представником урядового уповноваженого з питань людей з інвалідністю. Розповідає, що основною перепоною у працевлаштуванні людей є їхнє власне бажання та страх. Каже, що багато його знайомих та членів організації працюють вдома і знаходять роботу відповідно до своїх фізичних можливостей. Люди з інвалідністю, за словами Миколи Макара, значно відповідальніше ставляться до своєї роботи.

"Є питання щодо облаштування робочого місця. Бо якщо людина має якісь певні обмеження, то, відповідно, для неї мають бути створені певні умови. Можливо, десь роботодавці в цьому плані бояться брати таких людей, бо не знають, як воно б мало бути насправді", - каже Микола Макар.

Він також розповів, що минулого року громадська організація "Слід" та рада роботодавців підписала меморандум про співпрацю з обласним центром зайнятості. Тоді створили спеціальну групу у соцмережі Telegram, де разом обговорюють різноманітні вакансії для людей з інвалідністю.

Заступниця директора обласної служби зайнятості Людмила Сірко розповідає, що загалом у базі центру зайнятості є 34 вакансії для осіб з інвалідністю. Серед них – інспектор охорони, швець, водій, лаборант. Середня зарплата – від шести до семи тисяч гривень. За січень цього року центр зайнятості допоміг працевлаштуватися 30 людям. Аби зареєструватися у центрі, людині з інвалідністю потрібно мати паспорт, ідентифікаційний код, диплом, трудову книжку та спеціальну довідку МСЕК.

"Кожній особі з інвалідністю ми підбираємо роботу, враховуючи її попередній досвід роботи, рівень зарплати, яку вона отримувала. Звичайно, освіту, яку особа має, бажання її. Обов'язково аналізуємо стан ринку праці. І, звичайно, дивимося на медичні рекомендації індивідуальної програми реабілітації", - говорить Людмила Сірко.

Загалом в області працює майже 11 з половиною тисяч людей з інвалідністю. Про це каже директор обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів Василь Жураківський. Фонд моніторить, чи дотримуються роботодавці квоти на працевлаштування людей. Відповідно до законодавства, вони мають становити 4 % від усіх працівників.

"Окремі роботодавці сумлінно виконують норматив, до них претензій нема. А є роботодавці - їх нараховується сьогодні 117 осіб - які не виконують норматив щодо створення робочих місць, зазначає - Василь Жураківський. - Роботодавці, котрі не виконують, для них є дві альтернативи - або сплачувати адміністративно-господарські санкції до бюджету, або шукати роботу для особи з інвалідністю."

Василь Жураківський додає, що роботодавці, які не виконують квоту, можуть створювати робочі місця для людей за кошти фонду. Також фонд фінансує навчання людей з інвалідністю у вищих навчальних закладах. Зараз їх є 56 осіб. Загалом, за словами Василя Жураківського, на Прикарпатті налічується понад 86 тисяч людей з інвалідністю.


Читайте також:

У Долинській громаді планують запустити "Соціальне таксі"

У Калуші для дітей з інвалідністю хочуть облаштувати окремий кабінет в поліклініці


18.02.2021 842
Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1628
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3081
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1081
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1123
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1152 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3401 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

176

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1061

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

878

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

401
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

269
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2444
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1204
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1258
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

512
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15146
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7446
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

282
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

201
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

349
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

347
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

437