Тримаймо фізичну відстань, але будьмо близькими, як ніколи! – о. Іван Стефурак

Сьогодні над Україною, як і над більшістю держав у всьому світі, нависла загроза поширення невідомого досі вірусу – COVID-19.

Процеси глобалізації, які донедавна були рушієм економіки, сьогодні, на жаль, виявили і свою негативну сторону – вірус, який зародився в далекому для нас Китаї, але всього за декілька місяців уже досягнув України.

Тому сьогодні Церква закликає всіх вірних насамперед до молитви, але до молитви в інших, дещо змінених для нас умовах. Провід Церкви з великим болем доводить до відома вірних ці заклики, адже розуміє, наскільки незвично бути на Богослужінні не в храмі, а у себе вдома, слухаючи он-лайн трансляцію чи дивлячись телебачення. Але нові обставини тимчасово змушують нашу Церкву змінити спосіб душпастирства.

Третя неділя Великого посту – Хрестопоклонна

Наступна неділя – третя неділя Великого посту. І це вже властиво половина дороги посту, духовної подорожі до таїнства Христового воскресіння. Саме в цю неділю, яка називається Хрестопоклонною, Церква виставляє святий хрест з подвійною метою:

– щоб глибоко з´єднатися з Христом у стражданнях: «Ви, що в Христа хрестилися, у Христа зодягнулися»…;

– щоб згодом брати участь у Христовому воскресінні.

Євангелія Христова – це Євангелія свободи дітей Божих.

В цю неділю уривок з читання святого Євангелія пригадає нам, що «коли хтось хоче іти за Христом, хай зречеться себе самого, візьме на себе хрест свій і йде слідом за Ним» (пор. Мк. 8, 34). Ці слова в черговий раз підкреслюють нам те, що Христос ніколи не каже «ти повинен», нікого Він не змушує бути Його учнем. Це і є Євангелія свободи дітей Божих, а не рабів. Ці діти Божі розуміють, що Христос не прийшов для того, щоб обтяжувати людину стражданнями. Вони вже й без того є у світі, спричинені гріхом. Христос запрошує взяти добровільно на себе хрест свій, щоб разом з Ним зціляти недужих і викорінювати усяке терпіння. Він прийшов, щоб змінити значення терпіння: те, що є прокляттям, переобразити на знак спасіння.

Так само і ми в ці дні, коли вимушені бути в ізоляції від решти суспільства, тримаючи фізичну відстань, зближуймось духовно. Піклуймося про власне здоров’я та здоров’я наших ближніх. Відчуймо, що настають інколи часи, коли ми не можемо вступити до храму, щоб могти сповна цінувати цей дар, коли настануть кращі часи…

У Східній Церкві під час Великого посту існують так звані алітургічні дні, через які Церква запрошує відчути сум за Євхаристійним Христом. Таку практику започаткували первісні монахи, відходячи постити в пустелю. Цими днями багато з нас, особливо ті, які підпадають під зону найбільшого ризику, також вимушені відійти в самоізоляцію… Не сумуймо. Пам’ятаймо, що через терпіння ми покликані прийти до Воскресіння!

Дорога до Воскресіння іде через хрест!

На жаль, у цьому світі ми не оминемо страждань фізичних, психічних, моральних і духовних. Страждання присутні з причини моїх особистих гріхів і гріхів інших людей. Наприклад, хто надуживає алкогольними напоями, сам собі шкодить. А скільки страждає сім´я, жінка і діти! А які страждання й каліцтва у зв’язку з війною в Україні! А як часто гріхи провідників народу відбиваються на невинних людях…

Ісус каже, що хто хоче спасти своє життя, той його погубить. Треба пити «чашу, яку Христос п´є, хреститися хрещенням, яким Христос хреститься» (Мр. 10, 38). Погубити своє життя – означає віддатися, з´єднатися з кимось, бути солідарними з кимось. Якщо ми страждаємо, страждали раніше наші батьки, наш народ в історії. А скільки більше – наші воїни на фронті! А скільки більше постраждав Ісус! Взяти свій хрест та йти за Ісусом…, іти разом з нашими рідними, з нашим народом, адже в єдності наш хрест стане легшим, стане знаком спасіння. Адже ми єднаємося з Ісусом, з народом, з терплячим людством…

Ісус і сьогодні виявляє свою солідарність зі всіма розп´ятими. Покарання через розп’яття було найганебнішою смертю, але сьогодні про розп´яття Ісуса говорить цілий світ. Знак прокляття стає знаком спасіння.

Дорога до воскресіння іде через хрест, і від хреста неможливо утекти. Єднаючись з Христом, хрест стає знаком спасіння – запорукою воскресіння. Тому ми співатимемо в цю неділю: «Хресту Твоєму поклоняємось, Владико, і святеє воскресіння Твоє славимо!».

Через єднання наших страждань зі стражданнями Ісуса Христа маємо запевнення воскресіння. Хто живе і вмирає разом з Ісусом Христом, той воскресне з Ним до життя вічного.

Під час карантину розвиваймо більше нашу «домашню Церкву»

У ці дні не забуваймо, що кожен з нас має чудову нагоду посилити спільну молитву в сім’ї, адже це є наша домашня Церква. Так, цей вірус є небезпечний для нашого організму, але не впускаймо його і до наших душ. Нехай він зачинить наші домівки для гостей та друзів, але в жодному випадку він не повинен зачиняти наші душі до молитви, духовної допомоги нашим близьким через телефон, соцмережі. Нарешті маємо час також, щоб добре відпочити і досхочу поспілкуватися з рідними. Адже зазвичай нам так для цього бракує часу… Нехай наші дітки нарешті насолодяться присутністю батьків, нехай наші старші батьки сповна відчують присутність дітей.

2020 рік оголошено Всесвітнім роком Біблії. Чому б нам під час карантину не провести акцію – «Вбережись від коронавірусу – прочитай Біблію»? А ще скільки разів ми собі говорили, що прочитали б і те, й інше, але бракує часу… Тепер він вже у нас абсолютно є!

І все ж, до кого закрадатиметься песимізм, нудьга чи самотність, розважте над словами італійської дівчини Антонії Лонардо, які нещодавно були поширені рядом видань, приписуючи їх Папі Франциску:

«Сьогодні перед сном подумайте про той день, коли ми знову зможемо вийти на вулицю. Про те, як ми знову обіймемося, а можливість відправитися за покупками всією сім’єю здасться святом. Подумаймо про той час, коли в наше життя повернуться кава в барі, обійми, фото людей, що припали один до одного. Подумаймо про те, що зараз відбувається – стане спогадом, а наше нормальне життя здасться подарунком – несподіваним і прекрасним. І ми полюбимо все те, що до сьогоднішнього дня здавалося само собою зрозумілим. І будемо цінувати кожну секунду. Купання в морі, сонце допізна, заходи, тости, сміх. Ми знову будемо сміятися разом. Сил вам і мужності. Скоро побачимося!”.

Бережімо один одного й цінуймо рідних та близьких. У ці дні також можна обійняти словом і вселити віру в краще!

Міцного всім здоров’я, злагоди, миру й любові!


18.03.2020 23514
Коментарі ()

29.05.2023
Тетяна Дармограй

Як українським енергетикам вдалось оперативно відновити енергетичний баланс та забезпечити постачання електрики споживачам після руйнувань, здійснених Росією та чи можливі відключення світла влітку, як це було взимку — дізнавалась Фіртка. 

784
24.05.2023
Уляна Мокринчук

Як протидіяти домашньому насильству, які є різновиди насильства, куди звертатись жертві, як розпізнати кривдника та як допомогти пережити нелегкий час тому, хто постраждав, журналістка Фіртки дізналась у психологині Валерії Худзіцької.

603
14.05.2023
Тіна Любчик

Василь Стефурак, голова «Асоціації вівчарів» розповів Фіртці, чи легко сьогодні відновлювати промисли, що були популярні в горах ще пів століття тому та як на розвиток сільського господарства повпливала повномасштабна війна на території України. 

9376 7
03.05.2023
Тетяна Дармограй

На початку 2023 року у Міністерстві оборони України зазначали, що у масовій мобілізації немає потреби. Щоправда, із застереженням, що ситуація може змінитися.  

2697 1
19.04.2023
Тіна Любчик

В рамках відзначення Дня першої пластової присяги та програми «Івано-Франківськ — місто Героїв» відкрили та освятили анотаційну дошку Назарію Лугарєву, очільнику пластової станиці міста, який загинув у боях за незалежність України. 

1995
11.04.2023
Уляна Мокринчук

Про пережите внаслідок російського вторгнення та втрату сина на війні, журналістці Фіртки розповіла мешканка Енергодару — Любов Чабанюк. Жінка разом із дітьми евакуювалась на Прикарпаття 11 серпня 2022 року.

2497

Як московити крали історію наших предків.

189

Верхівка УПЦ(МП) послідовно перетворювала своїх вірян  на релігійних фанатиків, які зможуть в будь-який час захистити їхні інтереси.

183

До Путіна явився Голова конституційного суду РФ Валерій Зорькін, який приніс копію «сенсаційної» мапи Європи, на якій нібито нема України. Проаналізуємо, чи це так. 

717

Рання історія Білгороду, як поселення Київської Русі: думки, навіяні останніми подіями у Бєлгородській області РФ. 

756
06.06.2023

Василь Стефурак, голова громадської організації «Асоціація вівчарів», вже 10 років займається вівчарством на Коломийщині. Так, у його господарстві в селі Молодятин не лише вівці та барани. Тут розводять ще й кіз, з молока яких виготовляють крафтові сири.  

166
01.06.2023

В умовах війни та стресу харчові звички зазнають зміни. Нерідко — негативних.  

277
27.05.2023

Багато хто вважає, що перед варінням гречку промивати не треба, тому що ця процедура є "необов'язковою".  

491
06.06.2023

Журналістка Фіртки поговорила з отцем УГКЦ Іваном Жуком, чи є якісь вказівки стосовно одягу вірян та чи може священник зробити зауваження з цього приводу.

168
01.06.2023

Церква бачить шлюб як основу для створення сім'ї та продовження роду. Він передбачає народження та виховання дітей в дусі віри, сприяє їхньому духовному та моральному розвитку.  

425
27.05.2023

Священник – посередник і духовний провідник, що відіграє важливу роль у сповіді. Його присутність і служіння сприяють відкриттю, покаянню та духовному відновленню. Втім, нерідко запитання про збереження таємниці сповіді викликає роздуми.

509
23.05.2023

Серед молодих людей нерідко побутує думка, що можна вірити в Бога, проте не ходити до храму.  

649 1
05.06.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

5760
04.06.2023

Відповідаючи на запитання про перспективи вступу України до НАТО, Воллес зазначив, що існують розбіжності щодо шляху Києва до вступу. Міністр сказав, що НАТО, як і ЄС, не має повторювати помилок минулого, надаючи багато обіцянок таким кандидатам, як Україна.

229
31.05.2023

Законопроєкт про виплати військовим, який парламент ухвалив у першому читанні 30 травня, остаточно можуть ухвалити в середині червня.  

396
26.05.2023

Президент Володимир Зеленський, коментуючи продовження "економічного безвізу" з ЄС, заявив, що у процесі просування України у Євросоюз таку лібералізацію потрібно буде зробити постійною.  

482
23.05.2023

Тема з контрнаступом була настільки обговорювана останніми місяцями на всіх рівнях, що в Україні почали побоюватися того, що його результат не виправдає очікувань.   

488