Тримаймо фізичну відстань, але будьмо близькими, як ніколи! – о. Іван Стефурак

Сьогодні над Україною, як і над більшістю держав у всьому світі, нависла загроза поширення невідомого досі вірусу – COVID-19.

Процеси глобалізації, які донедавна були рушієм економіки, сьогодні, на жаль, виявили і свою негативну сторону – вірус, який зародився в далекому для нас Китаї, але всього за декілька місяців уже досягнув України.

Тому сьогодні Церква закликає всіх вірних насамперед до молитви, але до молитви в інших, дещо змінених для нас умовах. Провід Церкви з великим болем доводить до відома вірних ці заклики, адже розуміє, наскільки незвично бути на Богослужінні не в храмі, а у себе вдома, слухаючи он-лайн трансляцію чи дивлячись телебачення. Але нові обставини тимчасово змушують нашу Церкву змінити спосіб душпастирства.

Третя неділя Великого посту – Хрестопоклонна

Наступна неділя – третя неділя Великого посту. І це вже властиво половина дороги посту, духовної подорожі до таїнства Христового воскресіння. Саме в цю неділю, яка називається Хрестопоклонною, Церква виставляє святий хрест з подвійною метою:

– щоб глибоко з´єднатися з Христом у стражданнях: «Ви, що в Христа хрестилися, у Христа зодягнулися»…;

– щоб згодом брати участь у Христовому воскресінні.

Євангелія Христова – це Євангелія свободи дітей Божих.

В цю неділю уривок з читання святого Євангелія пригадає нам, що «коли хтось хоче іти за Христом, хай зречеться себе самого, візьме на себе хрест свій і йде слідом за Ним» (пор. Мк. 8, 34). Ці слова в черговий раз підкреслюють нам те, що Христос ніколи не каже «ти повинен», нікого Він не змушує бути Його учнем. Це і є Євангелія свободи дітей Божих, а не рабів. Ці діти Божі розуміють, що Христос не прийшов для того, щоб обтяжувати людину стражданнями. Вони вже й без того є у світі, спричинені гріхом. Христос запрошує взяти добровільно на себе хрест свій, щоб разом з Ним зціляти недужих і викорінювати усяке терпіння. Він прийшов, щоб змінити значення терпіння: те, що є прокляттям, переобразити на знак спасіння.

Так само і ми в ці дні, коли вимушені бути в ізоляції від решти суспільства, тримаючи фізичну відстань, зближуймось духовно. Піклуймося про власне здоров’я та здоров’я наших ближніх. Відчуймо, що настають інколи часи, коли ми не можемо вступити до храму, щоб могти сповна цінувати цей дар, коли настануть кращі часи…

У Східній Церкві під час Великого посту існують так звані алітургічні дні, через які Церква запрошує відчути сум за Євхаристійним Христом. Таку практику започаткували первісні монахи, відходячи постити в пустелю. Цими днями багато з нас, особливо ті, які підпадають під зону найбільшого ризику, також вимушені відійти в самоізоляцію… Не сумуймо. Пам’ятаймо, що через терпіння ми покликані прийти до Воскресіння!

Дорога до Воскресіння іде через хрест!

На жаль, у цьому світі ми не оминемо страждань фізичних, психічних, моральних і духовних. Страждання присутні з причини моїх особистих гріхів і гріхів інших людей. Наприклад, хто надуживає алкогольними напоями, сам собі шкодить. А скільки страждає сім´я, жінка і діти! А які страждання й каліцтва у зв’язку з війною в Україні! А як часто гріхи провідників народу відбиваються на невинних людях…

Ісус каже, що хто хоче спасти своє життя, той його погубить. Треба пити «чашу, яку Христос п´є, хреститися хрещенням, яким Христос хреститься» (Мр. 10, 38). Погубити своє життя – означає віддатися, з´єднатися з кимось, бути солідарними з кимось. Якщо ми страждаємо, страждали раніше наші батьки, наш народ в історії. А скільки більше – наші воїни на фронті! А скільки більше постраждав Ісус! Взяти свій хрест та йти за Ісусом…, іти разом з нашими рідними, з нашим народом, адже в єдності наш хрест стане легшим, стане знаком спасіння. Адже ми єднаємося з Ісусом, з народом, з терплячим людством…

Ісус і сьогодні виявляє свою солідарність зі всіма розп´ятими. Покарання через розп’яття було найганебнішою смертю, але сьогодні про розп´яття Ісуса говорить цілий світ. Знак прокляття стає знаком спасіння.

Дорога до воскресіння іде через хрест, і від хреста неможливо утекти. Єднаючись з Христом, хрест стає знаком спасіння – запорукою воскресіння. Тому ми співатимемо в цю неділю: «Хресту Твоєму поклоняємось, Владико, і святеє воскресіння Твоє славимо!».

Через єднання наших страждань зі стражданнями Ісуса Христа маємо запевнення воскресіння. Хто живе і вмирає разом з Ісусом Христом, той воскресне з Ним до життя вічного.

Під час карантину розвиваймо більше нашу «домашню Церкву»

У ці дні не забуваймо, що кожен з нас має чудову нагоду посилити спільну молитву в сім’ї, адже це є наша домашня Церква. Так, цей вірус є небезпечний для нашого організму, але не впускаймо його і до наших душ. Нехай він зачинить наші домівки для гостей та друзів, але в жодному випадку він не повинен зачиняти наші душі до молитви, духовної допомоги нашим близьким через телефон, соцмережі. Нарешті маємо час також, щоб добре відпочити і досхочу поспілкуватися з рідними. Адже зазвичай нам так для цього бракує часу… Нехай наші дітки нарешті насолодяться присутністю батьків, нехай наші старші батьки сповна відчують присутність дітей.

2020 рік оголошено Всесвітнім роком Біблії. Чому б нам під час карантину не провести акцію – «Вбережись від коронавірусу – прочитай Біблію»? А ще скільки разів ми собі говорили, що прочитали б і те, й інше, але бракує часу… Тепер він вже у нас абсолютно є!

І все ж, до кого закрадатиметься песимізм, нудьга чи самотність, розважте над словами італійської дівчини Антонії Лонардо, які нещодавно були поширені рядом видань, приписуючи їх Папі Франциску:

«Сьогодні перед сном подумайте про той день, коли ми знову зможемо вийти на вулицю. Про те, як ми знову обіймемося, а можливість відправитися за покупками всією сім’єю здасться святом. Подумаймо про той час, коли в наше життя повернуться кава в барі, обійми, фото людей, що припали один до одного. Подумаймо про те, що зараз відбувається – стане спогадом, а наше нормальне життя здасться подарунком – несподіваним і прекрасним. І ми полюбимо все те, що до сьогоднішнього дня здавалося само собою зрозумілим. І будемо цінувати кожну секунду. Купання в морі, сонце допізна, заходи, тости, сміх. Ми знову будемо сміятися разом. Сил вам і мужності. Скоро побачимося!”.

Бережімо один одного й цінуймо рідних та близьких. У ці дні також можна обійняти словом і вселити віру в краще!

Міцного всім здоров’я, злагоди, миру й любові!


18.03.2020 23808
Коментарі ()

15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

5199 1
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1835 4
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

4043 3
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

3169 2
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7959 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

20292 29

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

274

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

817

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1911

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

2390
24.07.2024

Гречаний чай — це корисний і смачний напій, який поєднує у собі багатство вітамінів і мінералів з приємним ароматом. Корисні властивості роблять його незамінним джерелом здоров'я людини.

186
20.07.2024

Влітку під час тривалих вимкнень електроенергії деякі продукти в холодильнику можуть зіпсуватися за чотири години, без нього — за дві.  

693
17.07.2024

Інфляція на споживчому ринку у червні 2024 року порівняно із травнем цього року на Прикарпатті становила 2,5%, з початку року — 4,9%, в Україні — 2,2% та 4,3% відповідно.  

475
23.07.2024

На початку серпня відбудеться Всеукраїнська Патріарша проща до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої в Крилосі, яка щороку об’єднує у молитві тисячі вірян.  

18377
19.07.2024

У суботу, 20 липня, християни відзначатимуть День пророка Іллі.  

975
15.07.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

1214 1
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

6098 3
20.07.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

23389 1
24.07.2024

Майже третина (32%) опитаних українців у травні 2024 року висловили готовність до територіальних поступок для якнайшвидшого досягнення миру та збереження незалежності.   

291
20.07.2024

Депутати Верховної ради у першому читанні підтримали законопроєкт, в якому йдеться про угоду зі слідством у провадженнях про корупційні злочини. Сім із десяти обранців з Івано-Франківщини проголосували "за".  

988 1
18.07.2024

Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №11340, який дозволятиме підозрюваним у корупційних злочинах чиновникам йти на угоду зі слідством та сплачувати штраф за скоєне правопорушення.  

1168 4
16.07.2024

Зауважимо, соціологи, які опитали понад дві тисячі респондентів, наголошують, що «це думка тилу».

496