Три лайфхаки для складання договору на розробку програмного забезпечення від IT-юристів Stalirov&Co

При укладенні договору на програмне забезпечення виникає безліч питань і нюансів, не врахування яких призводить до проблем на проєктах та фінансових втрат. Щоб уникнути негараздів, ІТ-юристи Starilov&Co діляться мастхевами розробки договорів про надання послуг з програмного забезпечення.

1.Простій

Перший лайфхак, який допоможе зберегти кошти та час компанії, стосується розробки розділу “Простій” у контракті. За загальним правилом, простій виникає протягом часу, коли команда не може надавати послуги з розробки ПЗ у зв’язку із затримками з боку замовника. До таких затримок відносять ситуації, коли:

  • замовник не надає доступ, матеріали та інформацію, необхідні для реалізації проєкту;
  • замовник не відповідає на запити та листи команди проєкту;
  • замовник не ставить та не оновлює завдань, тощо.

У таких випадках, компанія не несе відповідальності за порушення дедлайнів. Термін закінчення проєкту автоматично продовжується, а час простою оплачується за ставкою проєктної команди, передбаченої в ТЗ.

2. Процедура виправлення помилок

Ще одним завданням юриста під час створення кастомізованого авторського договору на розробку програмного забезпечення є встановлення у ньому гарантійного терміну, протягом якого компанія виправляє помилки. Окрім того, важливо розмежувати поняття помилок та додаткових змін.

Зокрема, якщо замовник виявить помилки у створених об’єктах протягом 45 днів з моменту повної оплати наданих послуг, інша сторона зобов’язана виправити їх власними ресурсами . Строк тестувального періода, для кожного проєкта, встановлюється індивідуально.

Якщо помилки та баги у програмному коді виникли після внесення додаткових змін третіми особами, наприклад розробником або програмістом компанії-замовника, IT-компанія не зобов’язана безкоштовно усувати дефекти.

До помилок, які мають бути виправлені, відносять ті, які не були й не могли бути виявлені на момент прийняття результатів та оплати наданих послуг, а також ті, що виникли внаслідок явної помилки програмістів, що призвела до невідповідності ПЗ технічним характеристикам, визначеним у попередньо погодженим ТЗ.

Якщо проблеми виникли внаслідок дефектів у вихідних матеріалах клієнта, втручання до програмного коду третіх осіб або взагалі є додатковими вимогами замовника, це не буде кваліфікуватися як помилка. Такі виправлення чи зміни повинні бути додатково оплачені замовником.

3. Політика змін

Під час реалізації проєктів, ІТ-компаніям доводиться оновлювати та переглядати ТЗ за ініціативою клієнтів, тому важливо заздалегідь встановити процедуру для внесення змін, яка включає наступні кроки:

  1. Подання запиту на внесення змін та визначення його змісту. Звертаючись із запитом, клієнт повинен надати детальний опис додаткових робіт та їх технічну специфікацію, очікувані терміни виконання, референси тощо.
  2. Оцінка запиту. Компанія здійснює оцінку запиту, в результаті чого погоджує або відмовляє в подальшому внесенні змін. Якщо інформації для здійснення оцінки недостатньо, виконавець може просити додаткові матеріали, які, в свою чергу, замовник зобов’язується надати.
  3. Встановлення результатів оцінки. Виконавець надає свій висновок щодо можливості внесення змін у вигляді оцінювальної таблиці з зазначенням відомостей про додаткову оплату та дедлайни. Замовник може вносити додаткові пропозиції чи зауваження протягом встановленого сторонами терміну.
  4. Підготовка документації. Якщо обидві сторони погоджують внесення змін, створюється нове ТЗ або ж вносяться зміни до вже існуючого.

Така процедура забезпечує прозорість співпраці та уникнення непорозумінь між сторонами договору.

Автор: Валерій Сталіров, CEO компанії IT-юристів Stalirov&Co

Партнерський матеріал


19.05.2023 521
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

8952 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1200
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

639
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5701
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1543
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1405

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

485

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1301

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1132

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1031
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

378
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

438
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1387
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

447
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

713
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5756
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

468
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

330
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

664 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1110
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

963