Три лайфхаки для складання договору на розробку програмного забезпечення від IT-юристів Stalirov&Co

При укладенні договору на програмне забезпечення виникає безліч питань і нюансів, не врахування яких призводить до проблем на проєктах та фінансових втрат. Щоб уникнути негараздів, ІТ-юристи Starilov&Co діляться мастхевами розробки договорів про надання послуг з програмного забезпечення.

1.Простій

Перший лайфхак, який допоможе зберегти кошти та час компанії, стосується розробки розділу “Простій” у контракті. За загальним правилом, простій виникає протягом часу, коли команда не може надавати послуги з розробки ПЗ у зв’язку із затримками з боку замовника. До таких затримок відносять ситуації, коли:

  • замовник не надає доступ, матеріали та інформацію, необхідні для реалізації проєкту;
  • замовник не відповідає на запити та листи команди проєкту;
  • замовник не ставить та не оновлює завдань, тощо.

У таких випадках, компанія не несе відповідальності за порушення дедлайнів. Термін закінчення проєкту автоматично продовжується, а час простою оплачується за ставкою проєктної команди, передбаченої в ТЗ.

2. Процедура виправлення помилок

Ще одним завданням юриста під час створення кастомізованого авторського договору на розробку програмного забезпечення є встановлення у ньому гарантійного терміну, протягом якого компанія виправляє помилки. Окрім того, важливо розмежувати поняття помилок та додаткових змін.

Зокрема, якщо замовник виявить помилки у створених об’єктах протягом 45 днів з моменту повної оплати наданих послуг, інша сторона зобов’язана виправити їх власними ресурсами . Строк тестувального періода, для кожного проєкта, встановлюється індивідуально.

Якщо помилки та баги у програмному коді виникли після внесення додаткових змін третіми особами, наприклад розробником або програмістом компанії-замовника, IT-компанія не зобов’язана безкоштовно усувати дефекти.

До помилок, які мають бути виправлені, відносять ті, які не були й не могли бути виявлені на момент прийняття результатів та оплати наданих послуг, а також ті, що виникли внаслідок явної помилки програмістів, що призвела до невідповідності ПЗ технічним характеристикам, визначеним у попередньо погодженим ТЗ.

Якщо проблеми виникли внаслідок дефектів у вихідних матеріалах клієнта, втручання до програмного коду третіх осіб або взагалі є додатковими вимогами замовника, це не буде кваліфікуватися як помилка. Такі виправлення чи зміни повинні бути додатково оплачені замовником.

3. Політика змін

Під час реалізації проєктів, ІТ-компаніям доводиться оновлювати та переглядати ТЗ за ініціативою клієнтів, тому важливо заздалегідь встановити процедуру для внесення змін, яка включає наступні кроки:

  1. Подання запиту на внесення змін та визначення його змісту. Звертаючись із запитом, клієнт повинен надати детальний опис додаткових робіт та їх технічну специфікацію, очікувані терміни виконання, референси тощо.
  2. Оцінка запиту. Компанія здійснює оцінку запиту, в результаті чого погоджує або відмовляє в подальшому внесенні змін. Якщо інформації для здійснення оцінки недостатньо, виконавець може просити додаткові матеріали, які, в свою чергу, замовник зобов’язується надати.
  3. Встановлення результатів оцінки. Виконавець надає свій висновок щодо можливості внесення змін у вигляді оцінювальної таблиці з зазначенням відомостей про додаткову оплату та дедлайни. Замовник може вносити додаткові пропозиції чи зауваження протягом встановленого сторонами терміну.
  4. Підготовка документації. Якщо обидві сторони погоджують внесення змін, створюється нове ТЗ або ж вносяться зміни до вже існуючого.

Така процедура забезпечує прозорість співпраці та уникнення непорозумінь між сторонами договору.

Автор: Валерій Сталіров, CEO компанії IT-юристів Stalirov&Co

Партнерський матеріал


19.05.2023 479
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1840
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1148
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1414 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3948 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33994
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

3002

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

428

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

853

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1833

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1169
17.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1216
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

729
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

603
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2062
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12291
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1597
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1379
19.01.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

30555 1
17.01.2025

Онук останнього імператора Австро-Угорщини та голова будинку Габсбургів закликав до знищення Російської Федерації, назвавши це головною зовнішньополітичною метою Європи.  

909
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

353
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

427
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

465