Три лайфхаки для складання договору на розробку програмного забезпечення від IT-юристів Stalirov&Co

При укладенні договору на програмне забезпечення виникає безліч питань і нюансів, не врахування яких призводить до проблем на проєктах та фінансових втрат. Щоб уникнути негараздів, ІТ-юристи Starilov&Co діляться мастхевами розробки договорів про надання послуг з програмного забезпечення.

1.Простій

Перший лайфхак, який допоможе зберегти кошти та час компанії, стосується розробки розділу “Простій” у контракті. За загальним правилом, простій виникає протягом часу, коли команда не може надавати послуги з розробки ПЗ у зв’язку із затримками з боку замовника. До таких затримок відносять ситуації, коли:

  • замовник не надає доступ, матеріали та інформацію, необхідні для реалізації проєкту;
  • замовник не відповідає на запити та листи команди проєкту;
  • замовник не ставить та не оновлює завдань, тощо.

У таких випадках, компанія не несе відповідальності за порушення дедлайнів. Термін закінчення проєкту автоматично продовжується, а час простою оплачується за ставкою проєктної команди, передбаченої в ТЗ.

2. Процедура виправлення помилок

Ще одним завданням юриста під час створення кастомізованого авторського договору на розробку програмного забезпечення є встановлення у ньому гарантійного терміну, протягом якого компанія виправляє помилки. Окрім того, важливо розмежувати поняття помилок та додаткових змін.

Зокрема, якщо замовник виявить помилки у створених об’єктах протягом 45 днів з моменту повної оплати наданих послуг, інша сторона зобов’язана виправити їх власними ресурсами . Строк тестувального періода, для кожного проєкта, встановлюється індивідуально.

Якщо помилки та баги у програмному коді виникли після внесення додаткових змін третіми особами, наприклад розробником або програмістом компанії-замовника, IT-компанія не зобов’язана безкоштовно усувати дефекти.

До помилок, які мають бути виправлені, відносять ті, які не були й не могли бути виявлені на момент прийняття результатів та оплати наданих послуг, а також ті, що виникли внаслідок явної помилки програмістів, що призвела до невідповідності ПЗ технічним характеристикам, визначеним у попередньо погодженим ТЗ.

Якщо проблеми виникли внаслідок дефектів у вихідних матеріалах клієнта, втручання до програмного коду третіх осіб або взагалі є додатковими вимогами замовника, це не буде кваліфікуватися як помилка. Такі виправлення чи зміни повинні бути додатково оплачені замовником.

3. Політика змін

Під час реалізації проєктів, ІТ-компаніям доводиться оновлювати та переглядати ТЗ за ініціативою клієнтів, тому важливо заздалегідь встановити процедуру для внесення змін, яка включає наступні кроки:

  1. Подання запиту на внесення змін та визначення його змісту. Звертаючись із запитом, клієнт повинен надати детальний опис додаткових робіт та їх технічну специфікацію, очікувані терміни виконання, референси тощо.
  2. Оцінка запиту. Компанія здійснює оцінку запиту, в результаті чого погоджує або відмовляє в подальшому внесенні змін. Якщо інформації для здійснення оцінки недостатньо, виконавець може просити додаткові матеріали, які, в свою чергу, замовник зобов’язується надати.
  3. Встановлення результатів оцінки. Виконавець надає свій висновок щодо можливості внесення змін у вигляді оцінювальної таблиці з зазначенням відомостей про додаткову оплату та дедлайни. Замовник може вносити додаткові пропозиції чи зауваження протягом встановленого сторонами терміну.
  4. Підготовка документації. Якщо обидві сторони погоджують внесення змін, створюється нове ТЗ або ж вносяться зміни до вже існуючого.

Така процедура забезпечує прозорість співпраці та уникнення непорозумінь між сторонами договору.

Автор: Валерій Сталіров, CEO компанії IT-юристів Stalirov&Co

Партнерський матеріал


19.05.2023 548
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2448
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19558
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1750
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1226 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2270
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3877

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

144

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2014

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

699

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1314
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

382
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

910
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24407
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

640
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

614
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

750
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1645
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8057
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

495
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

783
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2059 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

740