Третій рік без пластику: у прикарпатському селі на могилах не ставлять штучні квіти і вінки

У селі Тисменичани Івано-Франківської ТГ вже третій рік не використовують пластикових квітів та вінків на кладовищі.

Про це Суспільному розповів староста села Сергій Баланюк, пише Фіртка.

"У 2015 році ми утворили добровільну екологічну дружину, яку очолив житель нашого села Василь Чуйко. Завдяки роботі цієї дружини нам вдалося на початках зменшити кількість штучних квітів на кладовищі, а згодом зовсім викорінити їх", – розповідає Сергій Баланюк.

Кладовище має 4 га землі, населення Тисменичан — майже 3 тисячі. Староста села розповідає, що з 2019 року штучні квіти та прикраси жителі села не використовують.

"Є такий момент, що родичі приїжджають на могили своїх близьких з міст або інших населених пунктів, і можуть залишити пластикові квіти чи свічки. Проте їх небагато", – каже Сергій Баланюк.

Староста розповідає, що змінити свідомість людей було складно, проте злагоджена робота жителів села принесла свої результати. Зокрема, екологічна дружина діє офіційно за рішенням виконкому та згідно із розробленим положенням. У неї входить 60 людей. Окрім прибирання території села, члени цієї дружини займалися просвітницькою діяльністю.

"Вони доносили до людей інформацію про шкідливість штучних квітів, самотужки розробили та повісили таблички на вході та виході із кладовища", – каже Сергій Баланюк.

Очільник села додає, що велику роль у цій справі зіграв місцевий священник отець Михайло: "Він щонеділі, особливо перед святами, наголошував людям про обмеження штучних вінків на могилах".

Щоб змусити людей відчути відповідальність, влада села запровадила так звані "штрафні санкції".

"На території кладовища ми вивішували таблички, де писали, що за використання пластику — штраф від 1 000 гривень. Це мало свій позитивний вплив. Штрафи ми не збирали, звісно, навіть, якщо когось і ловили, то обходилися попередженням", – пригадує Сергій Баланюк.

Після того, як село приєдналося до Івано-Франківської територіальної громади, сміття із кладовища вивозять працівники КП "Міська ритуальна служба". Проте, як зізнається староста, не без допомоги екологічної дружини: вони допомагають завантажувати відходи на сміттєвоз. Відходи вивозять у Рибне.

Проте застій сміття на сміттєзвалищі у Рибному – це ненайкраща ідея, каже екологиня Марія Федорук.

"Пластик буде дуже довго розкладатися, мова йде про століття і тисячоліття. Ці токсини потраплятимуть у колодязі, ґрунти. Переробці це сміття теж не підлягає, адже на ньому немає маркування, і точно невідомо склад цих штучних прикрас".

Так само, за словами екологині, не варто спалювати пластикові квіти, адже тоді в повітря виділяються шкідливі канцерогени.

Утилізувати відходи такого типу можна тільки високотемпературним спалюванням. Це роблять на спеціалізованих заводах, яких поблизу Івано-Франківська немає. Марія Федорук розповідає, що такий завод є в Києві.

Екологиня радить використовувати квіти з екоматеріалів. До прикладу, використовувати вінки із соломи, а безпосередньо на могилі садити живі квіти.


Читайте також:

Прикарпатців закликають не приносити на могили штучні квіти, які забруднюють довкілля (ВІДЕО)


08.05.2021 2207
Коментарі ()

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

621
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

3215
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21327
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

2109
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1599 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2479

Найперше в цій історії із законом, що позбавив антикорурційні органи «незалежності», тішать молоді люди, які протестують. Щирі, світлі, небайдужі, впевнені своїй правоті…

421

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

277

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

865

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2272
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

289
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

567
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1113
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

271
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

890
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

859
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

769
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8348
22.07.2025

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем, який є ініціатором нових санкцій проти Росії, заявив, що президент США Дональд Трамп «надере зад» Володимиру Путіну, підписавши законопроєкт про вторинні санкції для країн-покупців російської нафти.  

443
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

1266 6
10.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2291 4
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

1003