
Івана Купала одне з найбільш таємничих і магічних свят, що дісталося нам від наших пращурів.
Обов'язковий атрибут святкування – купання на сході сонця. Вважається, що таким чином людина проходить своєрідну процедуру очищення – змиває із себе захворювання і зміцнює імунітет.
Потім наставала черга вогню. На височинах або біля річок розпалювали вогнища. Розпалювали багаття пізно увечері й найчастіше палили до самого ранку.
Що цікаво, в селах до вогнища мали вийти всі жінки села. Та, яка не з'явилася, потрапляла під підозру у відьомстві. Навколо багать водили хороводи, але найбільш відомим є його призначення в іншому.
Ще одним важливим атрибутом свята були й залишаються ворожіння. Дівчата ворожили на судженого – плели вінки із 12 різних видів рослин, після чого пускали їх по воді. Якщо вінок потоне, то дівчина не вийде заміж цього року, якщо відплив від берега – весілля вже близько.
Крім того, у цей день заведено збирати квіти для ворожіння – богатки. Знайшовши квітку, дівчина клала її під подушку. Якщо бутон розпустився – заміжжя незабаром, якщо зів'яв, то доведеться почекати.
Є повір'я, згідно з яким тільки один раз на рік, в ніч на Івана Купала, цвіте папороть. Міфічна, неіснуюча в природі квітка нібито дасть тому, хто знайде і зірве її, особливі сили та можливості. Папороть, згідно з фольклором, цвіла лише одну мить. Знайти її міг лише молодик. За деякими легендами, неодмінно неодружений і єдиний син у сім'ї.
Зокрема, власник квітки стає прозорливим, отримує можливість розуміти мову тварин, бачити всі скарби, ставати невидимим, приймати будь-який вигляд, а також відкривати замки скарбниць, лише приклавши до них квітку.
Аби свято не було затьмарене неприємними пригодами, рятувальники закликають дотримуватись простих правил безпеки:
- передусім для купання слід обирати спеціально обладнані місця;
- купатися лише у світлу пору доби;
- уникати води зі швидкою течією та не плавати наодинці, особливо, якщо не впевнені у своїх силах;
- ні в якому разі не заходити у воду напідпитку;
- утримуйтесь від запливів на далеку відстань, що може призвести до переохолодження - головної причини трагічних випадків.
Окрім того, в ніч на Івана Купала розпалюють велике багаття, через яке молодь стрибає поодинці чи в парах. Проте, за вітряної погоди залишене без нагляду багаття за лічені хвилини може перерости у неконтрольовану пожежу.
Саме тому пам’ятайте — погано погашене вогнище приховує в собі небезпеку.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!