Топ-12 ризиків для української економіки в 2012 році

 

"Дзеркало тижня. Україна" склало список основних викликів, з якими доведеться зіткнутися вітчизняній економіці цього року.

 

 

Топ-12 економічних ризиків 2012

 

1. Рецесія в Європі, охолодження інших економік світу

Ескалація кризи в Європі загрожує скороченням припливу інвестицій в Україну, відтоком валюти, подорожчанням позик, ускладненням рефінансування зовнішньої заборгованості і т.п.

 

2. Консервація цін на російський газ

У найближчій перспективі реальної альтернативи російському "блакитному паливу" немає, всупереч деклараціям уряду (вугільним, сланцевим, власного видобутку, азербайджанським і т.д.). Від того, якою буде ціна, значно залежать курс гривні та рівень інфляції. А підвищення тарифів на газ для населення на 50% може додати до інфляції більше 1%.

 

3. Непоновлення співпраці з МВФ

Якщо Україна не зможе домовитися з Росією про зниження ціни газу, гроші МВФ стануть критичними. Разом з тим, активізація взаємодії з МВФ важлива, насамперед, як сигнал для іноземних інвесторів, що з Україниою можна мати справу. А їхні кошти вкрай потрібні для формування профіциту фінансового рахунку, без якого НБУ буде непросто утримати гривню.

 

4. Девальвація

Багато експертів погоджуються, що стабільна гривня в 2011 році стала результатом насамперед жорсткої монетарної політики НБУ. Враховуючи наближення виборів, Нацбанк намагатиметься і надалі гнути свою лінію. Але маневрувати доведеться по лезу ножа. За розрахунками експертів з Німецької консультативної групи з питань економічних реформ, для врівноваження платіжного балансу та забезпечення незмінності золотовалютних резервів курс гривні повинен девальвувати до $ 8,4 грн.

 

5. Обслуговування зовнішніх боргів

До 1 жовтня 2012 року державна, банківський і корпоративний сектори повинні повернути 52,6 млрд. дол зовнішніх запозичень. Можливість рефінансування боргів ускладнюватиметься непростою кон’юнктурою на міжнародних фінансових ринках. Якщо це і відбудеться, то за вищою ціною.

 

6. Соцпопулізм перед парламентськими виборами

Враховуючи незначне підвищення соцстандартів в чинному варіанті бюджету, з наближенням виборів його, найімовірніше, переглянуть.

 

7. Посилення фіскального тиску на бізнес

Індикатором вибіркового підходу ДПС до платників податків може бути не тільки сумно відоме відшкодування ПДВ. Але і, скажімо, зменшення збору акцизу на алкоголь (до цього бізнесу, як відомо, має відношення не один представник чинної політсили) і зростання тіньового обороту алкогольних виробів (дані Інституту економіки і прогнозування) до 40%.

 

8. Зменшення інвестицій в економіку

При існуючих порядках у державі фактично жоден бізнесмен не може бути впевнений у непорушності права приватної власності, захисту своїх інтересів законними методами. Складається враження, що інвестувати в Україну можуть наважитися або божевільні, або самогубці. У рік виборів український інвестор завжди не особливо охоче вкладає свої кошти в економіку.

 

9. Скорочення кредитування

Проблеми з ліквідністю банків у другій половині 2011 року призвели до скорочення кредитного портфеля. Охолодження економіки в 2012 році знизить як бажання банків видавати кредити, так і бажання позичальників їх брати. Додатковим важелем гальмування кредитування будуть зусилля регулятора зі стримування ринку споживчих позик.

 

10. Ослаблення банківського сектора

Наближення виборів, девальваційні очікування, ускладнення макроекономічної ситуації здатні спровокувати відтік коштів населення з депозитів, які вже традиційно для України можуть піти на валютний ринок і спровокувати новий виток проблем.

 

11. Низький урожай

Одним з ключових чинників зростання інфляції в 2012 році може стати низький урожай (частка продуктів харчування в структурі інфляції – 53,5%). Через минулорічне надвиробництво овочів і, відповідно, різке падіння цін на них (на 44,1%), селяни понесли чималі збитки (високий урожай – теж традиційно проблема в Україні), і далеко не всі ризикуватимуть цього року ще раз.

 

12. Подорожчання пального

Торік пальне і масла подорожчали на 30,9%. Зростання цін у 2012-му може бути не менш болючим. Вже очевидний привід для запуску інфляційного маховика – світове зростання цін на нафту через напруженості навколо Ірану.

 
Джерело: ZN.UA


29.01.2012 Дзеркало тижня 1004 0
Коментарі (0)

05.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

981
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

1549
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

3409 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

2652
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

3518
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

3063

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

397

Перша з історій занепаду про народ, що вирішив замінити філософію піснею. Найбільше тому народу подобалися пісні про поразки. Народ слухав їх і плакав.

855

Християнство називають релігією любові, і здається, ми знаємо все про цю релігію, але все-таки є моменти, які  незрозумілі  та потребують глибшого осмислення.

871

Реабілітація захисників стала одним із головних завдань суспільства, і ми прагнемо робити все можливе, щоб забезпечити їм гідний шлях до відновлення.

1502
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

428
06.02.2025

У наші дні вуглеводи є "ворогом", а деякі "експерти" пропагують продукти з високим вмістом жирів. Якщо у вас високий кров'яний тиск, то не обов'язково жертвувати вуглеводами.  

3302
01.02.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

20808
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1249
07.02.2025

Більшість (54%) громадян зазначають, що стосунки між вірянами різних церков та релігій у місцевості, де вони живуть, є спокійними.  

558
04.02.2025

Відносна ж більшість (41%) тих, хто відвідує релігійні служби, відвідують їх лише на релігійні свята.   

624
30.01.2025

Тридцятого січня християни відзначають свято Трьох Святих.  

1188
10.02.2025

KOZAK SIROMAHA — артист, який поєднує автентичну козацьку спадщину з сучасним звучанням. Його пісні проникають прямо в серце та надихають пам’ятати, хто ми є.  

332
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

193
10.02.2025

Президент США Дональд Трамп заявив, що мав телефонну розмову з путіним та спробував домовитися про припинення російсько-української війни.  

350
07.02.2025

Звернення ухвалили під час загальних зборів Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України.  

3708 1
05.02.2025

Україна готова до закінчення гарячої стадії війни з росією, втім без правових компромісів щодо окупованих територій.  

745 1