The Guardian: у багатих країнах вакцини роблять Covid-19 керованою проблемою охорони здоров'я

Центр вакцинації на стадіоні регбі Твікенхем на південному заході Лондона. Фотографія: Домінік Ліпінський/РА


Великобританія та інші заможні країни вже на стадії подолання пандемії, але менш заможним країнам світу терміново потрібна допомога.

Вірус Ковід-19 почав швидко поширюватися в січні 2020 року, уряди у всьому світі мали обмежені стратегії боротьби з цим. Без вакцини чи перевірених методів лікування хвороби або навіть доступу до масових випробувань єдиним вибором політичних лідерів був вибір «найменшого з найгірших» варіантів.

На початку пандемії різні уряди застосовували чотири підходи. Китай, Нова Зеландія, В'єтнам і Таїланд вирішили ліквідувати вірус ціною зупинки міжнародних поїздок.

Сінгапур, Гонконг та Південна Корея придушили вірус шляхом ретельного тестування, відстеження та ізоляції, уникаючи жорстких блокувань.

У Швеції дозволили вірусу поширитися серед населення, перш ніж зрозуміли, що системи охорони здоров'я не змогли впоратися з припливом пацієнтів із Covid-19.

Тим часом європейські країни, включаючи Англію та Францію, контролювали вірус шляхом циклу заходів карантинних обмежень, зберігаючи при цьому великі об'єкти відкритими. Це нагадувало модель утримування літака, у якого закінчилось паливо: люди втомилися від постійних обмежень, економіка постраждала і Covid-19 ніколи не був повністю придушений.

До винайдення вакцин найефективнішою з цих стратегій була елімінація, або «нульовий Covid», підхід, який застосовували такі країни, як Нова Зеландія, Тайвань та Китай.

Але інструменти, якими ми маємо у своєму розпорядженні, радикально змінилися за останні 15 місяців.

Зараз у нас є безпечні та ефективні вакцини, методи лікування та масові випробування, які дозволяють урядам переосмислити свої початкові стратегії та скласти більш стійкий план на майбутнє.

Covid-19 змусив уряди у всьому світі багато що переосмислити через значну кількість смертей, які вірус спричинив, тягар, який він поклав на медичні служби, та ризики довготривалих симптомів у молодих людей.

Без заходів карантинних обмежень вірус міг би зростати в геометричній прогресії, знаходячи нескінченних господарів, між якими можна мутувати, тоді як страх перед вірусом змушував людей змінювати свою поведінку, що призводило до економічної шкоди.

Зараз вакцини розв'язують три проблеми. Якщо уряди зможуть вакцинувати 80-90% свого населення, Covid-19 все більше стане проблемою охорони здоров'я, яка може бути керованою, подібно до інших захворювань, яких можна уникнути вакцинам, таких як кір або кашлюк (коклюш).

Ми знаємо, що вакцини однозначно допомагають зменшити кількість госпіталізацій та смертність. Американські Центри з контролю та профілактики захворювань виявили, що люди похилого віку, щеплені вакцинами проти мРНК (Pfizer та Moderna), мали на 94% менше шансів бути госпіталізованими, ніж люди того ж віку, які не були щеплені.

Дослідження в Шотландії показало, що після четвертого тижня введення першої дози вакцини Pfizer та AstraZeneca знизили ризик госпіталізації на 85% та 94% відповідно. Ранні дослідження з Єльського університету також вказують на те, що вакцини, здається, допомагають тим, у кого складний перебіг Covid. 30-40% тих, хто отримує вакцини, повідомляють про покращення симптомів.

Якщо вакцини дійсно не дають людям померти або серйозно захворіти, то кінець пандемії очікується для країн, які мають високий рівень охоплення вакцинами, тестуванням та лікуванням.

Одне з недавніх досліджень медичних працівників у Шотландії, яке ще не пройшло експертну перевірку, свідчить про те, що вакцини також можуть запобігти передачі інфекції.

Ізраїль просунувся вперед у програмі вакцинації, США та Великобританія не відстають. Європейський Союз йде назустріч, і наступна група, яка приєднається до них, можливо, буде у Східній Азії та Тихому океані. Як тільки це населення буде захищене імунітетом, викликаним вакциною, вони можуть почати знову відкриватися світові та обережно та керовано скасовувати свої прикордонні обмеження.

У цих країнах цифри випадків стануть менш актуальними, оскільки зв’язок між випадками, госпіталізаціями та смертністю буде значною мірою порушений. Це завжди було метою науковців, які працювали над лікуванням та вакцинами, і наука досягла успіху.

Але є ще дві області значної невизначеності. Ми ще можемо спостерігати появу штамів, які знижують ефективність вакцин проти смерті та серйозних захворювань.

І те, як ми керуємо вірусом у дітей та підлітків, які в основному будуть невакциновані й все ще сприйнятливі, буде постійною проблемою. Здається неминучим, що діти до 16 років також будуть вакциновані (США вже дозволили застосовувати вакцину Pfizer для 12-15 років).

То коли пандемія закінчиться? Covid-19 не закінчиться вибухом чи парадом. Протягом історії пандемії припинялися, коли хвороба перестала домінувати в повсякденному житті та відступала на другий план, як інші проблеми зі здоров’ям.

За винятком жахливого нового варіанту, багаті країни, такі як Великобританія та США, можуть протягом кількох місяців, якщо не тижнів, опинитися дуже близько від того, що їх громадяни побачать кінець пандемії.

Проте це далеко не так у бідніших країнах Латинської Америки, Африки на південь від Сахари та Південної Азії.

У країнах, які не можуть дозволити собі вакцини, технології або методи лікування Covid-19, населення переживатиме спалах за спалахом, які спричиняють хаос у лікарнях та вбивають медичних працівників, літніх людей та вразливі категорії із хронічними захворюваннями.

Зараз багатші країни, які виходять із пандемії, мають зосередити свою увагу на бідніших країнах і терміново забезпечити необхідні їм ресурси. Лише коли Covid-19 припинить порушувати життя та засоби до існування у всіх куточках світу, ми справді зможемо сказати, що пандемія закінчилася.

за матеріалами The Guardian


31.05.2021 951
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

1483
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7089
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14946 31
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1859
05.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

1126
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6603

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

672

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

911

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1692

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1497
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

479
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

721
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

888
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

707
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1787
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

814
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

1114
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34952 1
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

301
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

464
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

782
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

691