У рейтингу демократії країн світу Democracy Index-2010, складеному журналом The Economist, Україна зайняла 67 місце, тобто опустилася на 14 пунктів вниз, у порівнянні з 2008 роком (53 місце).
Автори дослідження вважають, що «демократичні досягнення, які сталися в результаті Помаранчевої революції, зараз перебувають під загрозою».
В Україні зафіксований найбільший регрес у демократії серед усіх країн Європи, вона займає сьоме місце серед країн світу, в яких спостерігається найбільший занепад демократії, - після Мадагаскару, Фіджі, Ірану, Ефіопії, Єгипту і Гамбії.
Також за підсумками 2010 року Україна втратила неформальний статус «кращого серед гірших» на пострадянському просторі, пропустивши вперед Молдову.
Найбільше погіршилися показники України у категоріях «функціонування уряду», «виборчий процес і плюралізм», «політична культура» і «участь у політичному процесі».
Зокрема, по показнику «ефективність функціонування уряду» Україна у своїй групі країн знаходиться на рівні Гани, Домініканської Республіки, Філіппін і Перу і поступається таким країнам, як Лесото, Малі, Намібія, Папуа-Нова Гвінея, Монголія, Суринам, Ямайка та іншим. На думку дослідників, ефективніше, ніж український уряд, діяли навіть уряди країн, які входять у «нижчу» категорію «гібридних режимів» (при яких вибори проводяться під контролем властей, а цивільні свободи дотримуються частково), зокрема, Гондурас, Бангладеш, Камбоджа, Замбія і Малаві. Перше місце у розділі країн з «гібридним режимом» займає Гонконг, а замикає даний список Ірак. Найдемократичнішою державою визнали Центральноафриканську республіку.
Росія зайняла 107-е місце по рівню демократичності, розмістившись між Киргизією і Непалом. При цьому для того, щоб стати країною з «авторитарним режимом» Росії потрібно спуститися всього на п’ять сходинок.
Перше місце у рейтингу демократичних держав посіла Норвегія, за нею йде Ісландія, третє місце дісталося Данії. Всього у світі нарахували 26 країн з «повною демократією». Democracy Index-2010 підготовлений фахівцями Economist Intelligence Unit - аналітичного підрозділу, який входить до групи журналу The Economist. Ситуація в країнах оцінювалася станом на листопад 2010 року.
Як повідомлялося, міжнародна організація Репортери без кордонів оприлюднила щорічний рейтинг свободи слова, в якому Україна зайняла історично низьку позицію, опустившись на 131 місце і розмістившись за Іраком, повідомляє Харківська правозахисна група.
14