Терьохін: Ситуація нагадує кризу 1998 року, коли гривня знецінилась у 3,5 рази

 

img
 
 

 

 

Про особливості нинішньої фінансової кризи ми розпитали народного депутата України, екс-міністра економіки Сергія Терьохіна.

 

- Сергію Анатолійовичу, що зараз відбувається на валютному ринку?

У закромах НБУ, в його золотовалютних резервах номінально близько $19 млрд. З цієї суми лише близько $8 млрд. ліквідні, решта – цінні папери, дорогоцінні метали. Тобто, ресурс для підтримки курсу не такий уже й великий.

Водночас у січні купівля валюти на міжбанку різко активізувалася. Якщо в минулому році денний обсяг торгів сягав $1,2 млрд., то 28 січня він становив $5,1 млрд. Про що це свідчить? Що капітал виводиться за кордон. Ті, хто має гривню, готові її переводити у будь-що, тільки б забезпечити себе від курсових коливань або вивести гроші за кордон.

Ситуація дуже тривожна. В суботу Медведєв заявив, що Україна заборгувала вже $3,7 млрд. за газ. У нашої держави ще й чимало суверенних боргів, які теж потрібно сплачувати. Долари для цього теж треба купувати на міжбанку, а притоку валюти туди немає.

 

- Ще до стрибка курсу фінансисти говорили про вірогідне і навіть необхідне знецінення гривні. Але різкі стрибки курсу говорять швидше про некерованість процесом…

- Причина – зростання попиту на міжбанку. Хіба це схоже на планову девальвацію? Курс іще буде зростати. Моя порада – виходьте з гривні. Якщо у вас є долари – тримайте.

 

- Що краще купляти – долар чи євро, і який курс ще буде прийнятним?

- Це вже вища математика. Якщо сума невелика – просто тримайте в доларах. Якщо багато – мусите врахувати дві суперечливі тенденції. З одного боку, США (де ФРС зараз очолила досить поміркована жінка) припиняє фінансувати усі витрати  уряду, і долар почне зростати. У той же час європейці, налякані Грецією Ісландією, Іспанією, Португалією і т.д., напевно будуть консервативно утримати курс євро. Тож міняти євро на долари сенсу немає.

 

- Сьогодні курс на міжбанку сягнув чергових висот – 8,84- 8,89 грн за долар. Скільки він ще буде зростати?

- Якщо дивитись на стан платіжного балансу, зобов’язання уряду за зовнішніми виплатами, за суверенними боргами, то оптимальним варіантом виглядає курс мінімум 9 грн. за долар.

Відповідно, ті, хто вліз у доларові кредити, або із прив’язкою до долара – вони програють. А ті, хто займається експортом – вони виграють.

 

- Чекати допомоги нам немає звідки: раніше МВФ перестав надавати Україні кредити, а тепер і Росія призупинила надання обіцяного 15-мільярдного кредиту?

- А вони й не збирались давати його повністю. Раджу зазирнути на сайт цього російського фонду (Національного добробуту) і подивитись, яким чином дається рефінансування банкам, що дають кредити. Так от, Україна за правилами розміщення активів цього фонду знаходиться у ризиковій зоні. Тому теоретично в Україну за цей рік можна було б вкласти максимум $5,8 млрд. А лише заборгованість НАК «Нафтогаз України» сьогодні, нагадаю, сягає $3,7 млрд. Так що це за кредити, кому?

 

- Наша банківська система витримає цю кризу?

- Не впевнений. Думаю, що внаслідок цього принаймні три структурних банки – з першої десятки за обсягом активів – закриються. З цим також пов’язане і питання «здоров’я» Фонду гарантування вкладів. І мова йде не про державні банки – вони «під бюджетом»…

 

- Ситуація взагалі схожа на якусь із попередніх криз – 2008-го або 1998 року?

- Схожа. Вона нагадує мені кризу 1998 року, коли гривня впала у 3,5 рази. І потім ми оклигували приблизно років п’ять.

Мені здається, що за умови, якщо Україною почнуть правити технократи, то нам треба буде роки три мінімум для того, щоб увійти в ситуацію, яка була до 2008 року.

 

Еспресо.TV


04.02.2014 715 1
Коментарі (1)

вася 2014.02.05, 11:24
педофіл, шарить і в курсах, і в трусах
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

858
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1125 1
07.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3460 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33757
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2688
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

3838

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

247

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

658

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1575

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

965
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

519
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

418
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

796
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12101
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1397
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1172
04.01.2025

В Івано-Франківську п'ятого та шостого січня з нагоди Хрещення Господнього у храмах відбудуться святкові богослужіння та йорданське освячення води.  

1266
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

442
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

133
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

208
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

274
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1163