Основним партнером міської влади у підготовці приміщення на вул. Коцюбинського для проживання вимушених переселенців є благодійний фонд «Мув Юкрейн», який залучає пожертви закордонних благодійників. Саме цей благодійний фонд за гроші, які пожертвував Ян Лундін зі Швейцарії, торік облаштував прихисток для вимушених переселенців у селі Мостище Калуської громади — у 100-літньому приміщенні колишньої школи. Нагадаємо, його відкриття відбулося у листопаді минулого року. Зараз тут проживає 21 людина.
Ремонті роботи у прихистку «Теремок» тривали від грудня минулого року. Так, 21 грудня Калуською міською радою було затверджено проєкт Меморандуму про взаєморозуміння між Калуською міською радою та Благодійним фондом «Мув Юкрейн» щодо ремонту приміщення для проживання внутрішньо переміщених осіб в приміщенні на вул. Коцюбинського, 28.
У прихистку «Теремок» зможуть проживати 45 вимушених переселенців — кімнати між ними вже розподілили. В основному це матері з дітьми, багатодітні сім’ї, люди похилого віку тощо. Торік вони евакуаційними потягами виїхали з регіонів України, де велися чи ведуться бойові дії та близько року проживали у дитячому садочку «Золотий ключик» в Калуші. Багато з них не мають куди повертатися.
Ремонт і підготовка прихистку «Теремок» коштували понад 7 млн гривень. Зокрема Благодійний фонд «Мув юкрейн» вклав у цей проєкт 2 млн гривень (включаючи пожертву благодійника Денні Якубуса).
До облаштування прихистку також долучилися Міжнародна організація з міграції – її внесок близько 4 млн гривень (будівельні матеріали, побутова техніка, сантехніка, очисні споруди, утеплення фасаду тощо), Благодійний фонд «Рокада» при сприянні Управління Верховного комісара ООН у справах біженців – близько 150 тис. гривень (побутова техніка, обігрівачі, рушники, набори посуду), Міжнародна благодійна гуманітарна організація «Terre des homes» – 150 тис. гривень (подушки, постільна білизна, столи для їдальні, крісла), громадська організація «Громадський центр «Еталон» за сприяння Угорської екуменічної служби допомоги – 100 тис. гривень (постільна білизна, кухонний посуд), ТОВ «Ґудвеллі Україна» – 96 тис. гривень (меблі), ООН – «Мери за економічне зростання» (генератор, побутова техніка, ліжка, матраци, ковдри, подушки та постільна білизна).
Внесок бюджету Калуської громади в облаштування прихистку склав близько 1,2 млн гривень. Зокрема силами комунального підприємства «Калушавтодор» проведено профілювання дороги до прихистку та засипку її щебенем. Окрім того, проведено роботи зі збільшення електричної потужності будівлі, ремонт системи водопостачання та опалення, закуплено меблі, карнизи, профінансовано пошиття фіранок та проведено систему сигналізації.
Нагадаємо також, що вже цього року Калуська міська рада підтримала проєкти Меморандумів з Благодійним фондом «Мув Юкрейн» щодо облаштування ще двох прихистків на території Калуської громади — на другому поверсі амбулаторії у селі Боднарів, де зможуть проживати 23 вимушені переселенці та на базі закладу дошкільної освіти «Зірочка» у Калуші — тут проживатимуть 230 переселенців.
Ремонті роботи у прихистку в Боднарові вже у розпалі — попередньо його планують відкривати у травні. Щодо «Зірочки», то це масштабний проєкт і на даному етапі ще триває пошук донорів для його фінансування.
Як повідомив один із засновників благодійного фонду «Мув Юкрейн» Джон Шморгун, будівля «Теремка» була у досить гарному стані.
«Ми та наші партнери вважаємо, що це ідеальний проєкт. Кімнати достойні, будинок має гарний двір, біля парку, в центрі міста.
Внутрішні переселенці повинні бути дуже раді, що вони тут. Це є наша гордість і ми б хотіли це повторити ще десь», — зазначив він.
Батьки Джона Шморгуна родом з України — мама з Донбасу, батько — зі Львова, сам він народився в Нью-Йорку. Близько 30 років Джон Шморгун займається бізнесом в Україні, до війни жив у Києві, а зараз перебрався на західну Україну. Після початку війни вирішив допомогти й було створено фонд «Мув Юкрейн» (його засновниками також є дружина пана Джона Патріція Шморгун-Гаврилишин та Ендрю Кузіч). Фонд залучає фінансування від приватних донорів з США, Швейцарії, Норвегії та інших країн, а також співпрацює з Міжнародною організацією з міграції, благодійними фондами «Рокада», «Люди в біді» тощо.
Як повідомив Джон Шморгун, основні зусилля фонду спрямовані на облаштування житла для вимушених переселенців на території Львівської та Івано-Франківської областей. Станом на зараз вже відкрито або у процесі підготовки прихистки на загальні 450 місць. Поки найбільш масштабним проєктом «Мув Юкрейн» є ремонт гуртожитку у Стрию — тут зможуть оселитися 180 людей, роботи закінчать орієнтовно за місяць.
Участь в урочистому відкритті будинку для переселенців «Теремок» взяли представники духовенства, міської, районної та обласної влади, представники благодійного фонду «Мув Юкрейн» та інших донорів проєкту. А також майбутні мешканці «Теремка» — чимало з них не могли стримати емоцій і сліз радості.