Теологія зради, теологія присутності

 

З того часу, як буржуазна мораль остаточно розпочала визначати політику та культуру, нами правлять плебеї. Наші смаки розбещують плебеї. Прояви аристократизму заважають вільному обертанню товарів, послуг, людей та грошей.

 

З того часу, як ми отримали загальне виборче право, нами правлять плебеї у змові із люмпенами. Як сотня на марш-кидку має швидкість пересування, що дорівнює швидкості найледачого солдатика, так і суспільство із загальним виборчим правом рухається не швидше останнього свого виборця. Зважаючи на те, що більша частина виборців, взагалі не бажає рухатись будь-куди, суспільство у цілому приречено тихо конати обабіч дороги.

 

Постає питання: що мають робити ті, хто не бажає вмирати у суспільний канаві, и має інтенцію, спрямовану на Шуберта та Кьеркегора, а не на Шустера та Кісільова?.. Нещодавно Німеччина голосно відзначила 300-річчя із дня народження Фрідриха Великого. Фрідрих Великий толерував вчених та філософів і сам отримав титул «філософа на троні». Центральні німецькі видання на перших шпальтах розташували рефлексивні статті щодо ювілею. Майже усі ці статті мали у собі одне центральне питання: як повернути філософів на трон?.. Отже, центральним питанням сьогодення є питання: як зробити аристократію духа суспільно значущою силою?..

 

Для відповіді на це питання нам треба з`ясувати:

 

- хто є аристократією духа?..

- що означає «суспільно значущий»?..

- що означає «суспільна сила»?..

 

Аристократія духа – це особистості, які ставлять ідеальне вище за матеріальне та доводять цю позицію образом свого життя.

 

Найвищим ідеалом та найдосконалішою особистістю є Бог. Отже, людина, яка вірує в Христа, нібито слушна заготовка до аристократа духу. Не вистачає малого: розпочати жити у відповідності до своїх ідеалів. Основа для цього в нього є – людина створена за образом та подобою Божою (Бут. 1.26-27). Це трохи бентежить. Бог жалить людину, як овід - вола. Людині не дає спокою її подоба до Бога. У відчаї, людина на хвилину може навіть подумати про те, що було б непогано розпочати жити як того вимагають її власні ідеали, моральна інтуїція та інтелектуальна чесність. Але, прорахувавши наслідки повстання, людина зазвичай домовляється із собою про те, що посада менеджера вирішить її матеріальні питання, а ненав`язливе хобі – вповні собі вичерпає ідеальні. «Чего ж еще?.. И свет решил, что он умен и очень мил…» Ось так і відбувається найстрашніше, що може відбутися з людиною – духовна зрада самого себе.

 

Як зазначає Жан Данієлю, Бога неможливо вбити один раз і назавжди, Він постійно воскресає. Тому Його доводиться вбивати щохвилини. Себе також не вдається зрадити лише раз, доводиться зраджувати систематично. Людина, яка ховається від овода, біжить від самої себе.

 

У Парменіда є дуже вдалий образ. Буття – це сфера (сфайрос), яка має себе нерухомою, закованою в залізну необхідність. По великій сфері Буття катається маленька сфера нашого Космосу. Оскільки поверхня сфери не має кінця, ми приречені вештатись цією поверхнею безкінечно. Траєкторія цього вештання може навіть ніколи не повторюватись, що вдало імітує творчість та оригінальність, але, все одно – не зупинитися, ні злетіти. Доки гірлянда не згасне і кулька не зірветься в напрямку підлоги. Так розпочинається «разчеловечивание», розлюднення. Людина – істота, яка сама для себе становить онтологічну проблему. Кішка може залишатись кішкою без жодних для того зусиль, особистості треба дуже старатися, щоб залишатися особистістю. Людина, яка воліє забути про свою сутність, потроху розпочинає сповзати до тваринно-рослинного царства.

 

Християнська віра є універсальним онтологічним ножем. Втілення Творця в Творінні одним ударом викриває жерстянку безглуздого буття звідси й назавжди, наша приречена свідомість, космос нашої души вириваються на свободу.

 

Першопричина, Яка сходить в наслідок, має обличчя та біографію, ми можемо казати Їй – «Ти». Ми стаємо християнами, коли робимо вибір бути християнами понад усе інше, отримати надбуттєвий статус. Звісно, можна вибрати якесь брязкальце в середині жерстянки, проте – навіщо?.. Будь яка ваша пропозиція безкінечно відстає від нашого попиту.

 

Теологія зради має бути замінена теологією присутності. Навіть коли ми не думаємо про Бога, Бог все одне думає про нас. Він щосекунди викриває безнадійну замкненість нашого буття, завжди крокує з нами по дорозі в Емаус. Теологія зради є теологію втечи від самого себе, теологія присутності є теологією непереривного утримання Бога біля свого правого плеча. Зрадити себе означає не тільки зрадити Того, хто тебе створив, але і зробити це в Його Особистої присутності. Так-так, Господь з нами, навіть, коли ми ховаємося від Нього під ковдру. Коли ми грішимо, ми вбиваємо ще один цвях в Розіп`ятого, проте, коли ми зраджуємо дух, ми вганяємо списа Йому під ребра. У дитинстві є час, коли ми дуже добре відчуваємо у серці, проникливо-гостро, метелика нашого духа, який кличе нас врятувати світ. Якщо не станемо, як діти, хіба потрапимо до Царства Небесного?..

 

Тому, суспільна значущість розпочинається із серйозного ставлення до самого себе. Ми стаємо силою, коли ми можемо цю силу до чогось докласти. Щоб докласти силу до чогось, ми маємо стати поза нього. Перша умова на шляху становлення суспільно значущою силою – стати поза суспільство. Стати поза суспільство можливо лише, зробивши свої духовні справи більш значущими ніж свої ж суспільні справи.

 

Другою умовою є стати значущими один до одного. Це означає, що у той час, коли християнські справи нашого ближнього стають для нас менш важливими ніж його не-християнські справи, ми із ним відрізаємо по шматку наших м`язів і кидаємо їх собакам. Собаки ж обертаються та пожирають нас. (Мф. 7.6). Так ми програємо в суспільстві. Так ми ніколи нічого не будемо значити для суспільства, бо суспільство завжди найде для себе тих, хто зробить для нього не-християнські справи краще за християн. Коли ми поводимося не як християни, ми змагаємося із «лавочниками в лавках», і отримуємо своє місце на задньому дворі. До купців не варто приходити купцем, якщо ти не є купець. Церква у занепаді, Церква намагається моралізувати моралі заторів, консультувати пожежників, як гасити пожежну частину та вчить охороняти сторожів. Не варто мавпувати. Все це не справа Церкви. Все це чудово буде зроблено без нас. МИ маємо говорити із суспільством нашою спільною християнською мовою, толерувати свої цінності, нав`язувати свої сенси та частіше казати «ні». Мова йде про те, що ми взагалі не маємо опікуватись справами суспільства, крім тих, що ми означили як «наші справи». Для суспільства ми маємо приходити, як Христос: не ті, не так, не там, не тому. Немовлятами в яслах, що поженуть торгівців з Храму. Амінь.

 

Олексій Арестович,

Братсво


Коментарі (2)

Андрій 2012.02.02, 11:18
Массонський текстик. Братство усе таке?
Мрій! 2012.02.03, 20:12
На превеликий жаль,матеріальне заполонило все!Бачимо як наші люди,майже все своє життя будують собі житло 2-3-х поверхові будинки,а живуть в старості в літній кухні 10м.кв.,що від такого можна ще вимагати,це нещасні сотворіння.А Ви говорите про аристократію духа.Так!Хочеться,щоб наш народ був мудрішим,але цьому треба вчити,а не купляти дипломи інститутів,університетів,дисертації і все що погано лежить.Все написане для нас українців це сум і біда для всієї нації.Зайдіть в любу установу,в любу, і ви відчуєте кому і чому дається перевага! крапка*
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

521
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1285
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2224 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1096
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

3023
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

2079

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

856

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1007

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1436

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2044
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26330 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

730
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

927
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

2965
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1215
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

910
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1174
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1179
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

382
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4206
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1040
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1610