Теологія зради, теологія присутності

 

З того часу, як буржуазна мораль остаточно розпочала визначати політику та культуру, нами правлять плебеї. Наші смаки розбещують плебеї. Прояви аристократизму заважають вільному обертанню товарів, послуг, людей та грошей.

 

З того часу, як ми отримали загальне виборче право, нами правлять плебеї у змові із люмпенами. Як сотня на марш-кидку має швидкість пересування, що дорівнює швидкості найледачого солдатика, так і суспільство із загальним виборчим правом рухається не швидше останнього свого виборця. Зважаючи на те, що більша частина виборців, взагалі не бажає рухатись будь-куди, суспільство у цілому приречено тихо конати обабіч дороги.

 

Постає питання: що мають робити ті, хто не бажає вмирати у суспільний канаві, и має інтенцію, спрямовану на Шуберта та Кьеркегора, а не на Шустера та Кісільова?.. Нещодавно Німеччина голосно відзначила 300-річчя із дня народження Фрідриха Великого. Фрідрих Великий толерував вчених та філософів і сам отримав титул «філософа на троні». Центральні німецькі видання на перших шпальтах розташували рефлексивні статті щодо ювілею. Майже усі ці статті мали у собі одне центральне питання: як повернути філософів на трон?.. Отже, центральним питанням сьогодення є питання: як зробити аристократію духа суспільно значущою силою?..

 

Для відповіді на це питання нам треба з`ясувати:

 

- хто є аристократією духа?..

- що означає «суспільно значущий»?..

- що означає «суспільна сила»?..

 

Аристократія духа – це особистості, які ставлять ідеальне вище за матеріальне та доводять цю позицію образом свого життя.

 

Найвищим ідеалом та найдосконалішою особистістю є Бог. Отже, людина, яка вірує в Христа, нібито слушна заготовка до аристократа духу. Не вистачає малого: розпочати жити у відповідності до своїх ідеалів. Основа для цього в нього є – людина створена за образом та подобою Божою (Бут. 1.26-27). Це трохи бентежить. Бог жалить людину, як овід - вола. Людині не дає спокою її подоба до Бога. У відчаї, людина на хвилину може навіть подумати про те, що було б непогано розпочати жити як того вимагають її власні ідеали, моральна інтуїція та інтелектуальна чесність. Але, прорахувавши наслідки повстання, людина зазвичай домовляється із собою про те, що посада менеджера вирішить її матеріальні питання, а ненав`язливе хобі – вповні собі вичерпає ідеальні. «Чего ж еще?.. И свет решил, что он умен и очень мил…» Ось так і відбувається найстрашніше, що може відбутися з людиною – духовна зрада самого себе.

 

Як зазначає Жан Данієлю, Бога неможливо вбити один раз і назавжди, Він постійно воскресає. Тому Його доводиться вбивати щохвилини. Себе також не вдається зрадити лише раз, доводиться зраджувати систематично. Людина, яка ховається від овода, біжить від самої себе.

 

У Парменіда є дуже вдалий образ. Буття – це сфера (сфайрос), яка має себе нерухомою, закованою в залізну необхідність. По великій сфері Буття катається маленька сфера нашого Космосу. Оскільки поверхня сфери не має кінця, ми приречені вештатись цією поверхнею безкінечно. Траєкторія цього вештання може навіть ніколи не повторюватись, що вдало імітує творчість та оригінальність, але, все одно – не зупинитися, ні злетіти. Доки гірлянда не згасне і кулька не зірветься в напрямку підлоги. Так розпочинається «разчеловечивание», розлюднення. Людина – істота, яка сама для себе становить онтологічну проблему. Кішка може залишатись кішкою без жодних для того зусиль, особистості треба дуже старатися, щоб залишатися особистістю. Людина, яка воліє забути про свою сутність, потроху розпочинає сповзати до тваринно-рослинного царства.

 

Християнська віра є універсальним онтологічним ножем. Втілення Творця в Творінні одним ударом викриває жерстянку безглуздого буття звідси й назавжди, наша приречена свідомість, космос нашої души вириваються на свободу.

 

Першопричина, Яка сходить в наслідок, має обличчя та біографію, ми можемо казати Їй – «Ти». Ми стаємо християнами, коли робимо вибір бути християнами понад усе інше, отримати надбуттєвий статус. Звісно, можна вибрати якесь брязкальце в середині жерстянки, проте – навіщо?.. Будь яка ваша пропозиція безкінечно відстає від нашого попиту.

 

Теологія зради має бути замінена теологією присутності. Навіть коли ми не думаємо про Бога, Бог все одне думає про нас. Він щосекунди викриває безнадійну замкненість нашого буття, завжди крокує з нами по дорозі в Емаус. Теологія зради є теологію втечи від самого себе, теологія присутності є теологією непереривного утримання Бога біля свого правого плеча. Зрадити себе означає не тільки зрадити Того, хто тебе створив, але і зробити це в Його Особистої присутності. Так-так, Господь з нами, навіть, коли ми ховаємося від Нього під ковдру. Коли ми грішимо, ми вбиваємо ще один цвях в Розіп`ятого, проте, коли ми зраджуємо дух, ми вганяємо списа Йому під ребра. У дитинстві є час, коли ми дуже добре відчуваємо у серці, проникливо-гостро, метелика нашого духа, який кличе нас врятувати світ. Якщо не станемо, як діти, хіба потрапимо до Царства Небесного?..

 

Тому, суспільна значущість розпочинається із серйозного ставлення до самого себе. Ми стаємо силою, коли ми можемо цю силу до чогось докласти. Щоб докласти силу до чогось, ми маємо стати поза нього. Перша умова на шляху становлення суспільно значущою силою – стати поза суспільство. Стати поза суспільство можливо лише, зробивши свої духовні справи більш значущими ніж свої ж суспільні справи.

 

Другою умовою є стати значущими один до одного. Це означає, що у той час, коли християнські справи нашого ближнього стають для нас менш важливими ніж його не-християнські справи, ми із ним відрізаємо по шматку наших м`язів і кидаємо їх собакам. Собаки ж обертаються та пожирають нас. (Мф. 7.6). Так ми програємо в суспільстві. Так ми ніколи нічого не будемо значити для суспільства, бо суспільство завжди найде для себе тих, хто зробить для нього не-християнські справи краще за християн. Коли ми поводимося не як християни, ми змагаємося із «лавочниками в лавках», і отримуємо своє місце на задньому дворі. До купців не варто приходити купцем, якщо ти не є купець. Церква у занепаді, Церква намагається моралізувати моралі заторів, консультувати пожежників, як гасити пожежну частину та вчить охороняти сторожів. Не варто мавпувати. Все це не справа Церкви. Все це чудово буде зроблено без нас. МИ маємо говорити із суспільством нашою спільною християнською мовою, толерувати свої цінності, нав`язувати свої сенси та частіше казати «ні». Мова йде про те, що ми взагалі не маємо опікуватись справами суспільства, крім тих, що ми означили як «наші справи». Для суспільства ми маємо приходити, як Христос: не ті, не так, не там, не тому. Немовлятами в яслах, що поженуть торгівців з Храму. Амінь.

 

Олексій Арестович,

Братсво


Коментарі (2)

Андрій 2012.02.02, 11:18
Массонський текстик. Братство усе таке?
Мрій! 2012.02.03, 20:12
На превеликий жаль,матеріальне заполонило все!Бачимо як наші люди,майже все своє життя будують собі житло 2-3-х поверхові будинки,а живуть в старості в літній кухні 10м.кв.,що від такого можна ще вимагати,це нещасні сотворіння.А Ви говорите про аристократію духа.Так!Хочеться,щоб наш народ був мудрішим,але цьому треба вчити,а не купляти дипломи інститутів,університетів,дисертації і все що погано лежить.Все написане для нас українців це сум і біда для всієї нації.Зайдіть в любу установу,в любу, і ви відчуєте кому і чому дається перевага! крапка*
29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

607
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1155
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2468
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1334
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

1962 9
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2910

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

656

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

739

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1650

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1634
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

326
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

439
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18357
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7464
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3647
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1033
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10771
26.11.2024

Оцінюватимуть фіналістів члени міжнародного журі з п'яти європейських країн.

276
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

272
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

465
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

442
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

674