Телефонні афери: як захистити гроші від шахраїв (відео)

 

/data/blog/126753/881fdd904c2b1d12432401d788c6b5fe.jpg

 

В останні роки шахраї все частіше спрямовують свої дії не стільки проти банків, скільки проти громадян. Сьогодні для українців найбільшу загрозу серед усіх видів платіжного шахрайства становить "вішинг".

 

Злодії під час телефонної розмови намагаються впливати на власника платіжної картки з метою виманювання секретних даних картки та банківських sms-паролів для отримання доступу до коштів. Аби заволодіти довірою жертви під час телефонного дзвінка, найчастіше шахраї звертаються до держателя картки під виглядом співробітника банку (у 94% випадків) або інших уповноважених органів.

 

За даними міжбанківської системи обміну інформацією про платіжне шахрайство «Exchange-Online», у 2016 році відсоток жертв вішингу від загальної кількості держателів платіжних карток в Україні збільшився більш ніж у 3 рази – з 0,2% до 0,63%. Наразі під час таких телефонних атак злочинці намагаються вивідати вже не лише реквізити платіжної картки, а й ідентифікаційні дані держателя, щоб спробувати зняти ліміти на проведення незаконних операцій з карткою.

 

Якщо у 2015 році у результаті однієї вішингової атаки власник картки віддавав шахраю у середньому 800 гривень, то сьогодні середня «вартість» потрапляння до такої пастки – вже 1400 гривень. При цьому зафіксовані випадки збитків у розмірі 100-140 тисяч гривень. Загалом протягом 2016 року сума втрат громадян у результаті дій телефонних шахраїв зросла більш ніж у 5 разів – до 275,45 мільйонів гривень.

 

За результатами соціологічного дослідження Gemius Україна, проведенного у 2016 році, 77% українців знають, що не можна надавати жодних реквізитів платіжної картки, крім її номера. При цьому, відповідно до статистики, наданої банками – 76% все ж таки розкривають ці дані у стресовій ситуації.

 

У рамках Національної програми сприяння безпеці електронних платежів та карткових розрахунків Safe Card, фахівцями Української міжбанківської Асоціації членів платіжних систем ЄМА, створена анімована інфографіка (відео), яка інформує громадян, як розпізнати шахрайський дзвінок, які ефективні способи захисту існують і які оперативні дії необхідно зробити у разі, якщо карткові реквізити вже передані злочинцям.

 

Конфіденційні платіжні дані, які ніколи і ні за яких обставин не можна розголошувати разом з номером картки:

  • термін дії картки;
  • тризначний код безпеки зі зворотного боку картки (код CVV2/CVC2), який потрібен для здійснення операцій з платіжною карткою в Інтернеті;
  • паролі із смс-повідомлень від банку, які потрібні для підтвердження операцій з карткою (якщо картка захищена системою 3D Secure).

 

Крім того, у жодному разі не можна розголошувати свої ідентифікаційні дані – шахраї можуть їх використати для зняття лімітів з картки та спустошення рахунку жертви.

 

Телефонні шахраї можуть дзвонити власнику картки від імені співробітника банку, Поліції, СБУ, НБУ, Пенсійного фонду, благодійної організації або покупця під найрізноманітнішими приводами (перевірка служби безпеки, інформування щодо блокування картки, нарахування надбавки до пенсії, несподіваний виграш у лотерею, придбання товару). Ніхто з перерахованих осіб та інстанцій не має права вимагати від власника картки повідомляти платіжні дані (у тому числі НБУ). Для отримання будь-якого грошового переказу на картку – достатньо повідомити покупцеві лише номер платіжної картки.

 

У разі, якщо починають запитувати реквізити картки (не тільки номер, але також термін її дії, тризначний код безпеки та смс-паролі з банківських повідомлень) – необхідно негайно припинити розмову.

 

Якщо в результаті телефонної афери карткові реквізити все ж були розголошені, першочерговою дією користувача має бути негайне блокування платіжної картки. Після чого необхідно повідомити про інцидент до кіберполіції, найпростіший спосіб – через сайт Департаменту кіберполіції Національної поліції України.

 

За даними Gemius Україна, 73% громадян готові звернутися до поліції, якщо з використанням їхньої карки були проведені шахрайські операції, проте лише 64% респондентів звернуться до поліції у випадку, якщо самі розголосили злочинцям платіжні дані.

 

Навіть якщо громадяни не потрапили до пастки злодія, але була спроба заволодіння їх коштами, все одно потрібно повідомити про такий випадок до кіберполіції.

 


01.03.2017 1468 0
Коментарі (0)

07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

494
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5036
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1419
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1300
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2562
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3950

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

340

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1175

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1017

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

939
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

254
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10628
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

331
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

596
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5648
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1412
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

287
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

194
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

569 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1001
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

873