Те, що ми не знаємо про походження коронавірусу, може вбити нас

Медичний персонал в захисному одязі із пацієнтом приїхали у лікарню Червоного Хреста в Ухані 25 січня.

Фотограф: Гектор Ретамал / AFP через Getty Images


ВООЗ має нову місію в Китаї з виявлення джерела збудника.


Кращі розуми вірусології намагаються розгадати таємницю: як летальний коронавірус поширився з дикої природи Китаю до основних центрів людського населення? І який ланцюжок генетичних мутацій спричинив збудник, що так ідеально пристосований ховатися та швидко поширюватися?

Розшифровка SARS-CoV-2, відомого зараз вірусу, котрий поширюється по всьому світу, є вирішальним кроком до стримування пандемії, внаслідок якої вже померло 270 тис осіб. Плюс інфекція спровокувала те, що може стати найгіршим економічним крахом після Великої депресії.

Поки в США, Європі та Китаї тривають програми з пошуку вакцини, щеплення може готуватися місяцями, не може проводитися лікування. Тим часом, щоб зменшити ризик смертельних  вторинних спалахів або виникнення абсолютно нового штаму, необхідно відстежити подорож збудника навколо земної кулі. Це означає повернутися до Китаю, де все почалося десь у 2019 році.

Минулого тижня Всесвітня організація охорони здоров’я звернулася до Пекіна з дозволом на направлення нової наукової місії для більшої епідеміологічної детективної роботи. Китай, який пустив команду ВООЗ в країну на початку лютого, коли вирувала епідемія, ще не підписався.

За словами двох людей, знайомих із ситуацією, президент Сі Сі Цзіньпін, який особисто контролює ситуацію щодо вірусу в Китаї та розслідування того, як почався спалах, тримає жорсткий контроль над китайськими науковими дослідженнями, які повинні попередньо затверджуватися перед публікацією.

Однак у міру зростання кількості людей, що загинули, та безробіття у всьому світі, тиск на Пекін посилюється, щоб дозволити міжнародним дослідникам взяти інтерв'ю у людей, що перехворіли і вижили, зробити "польові" роботи та вивчити зразки вірусів, які країна скупила щодо спільного використання, повідомляє США.

Майже через пів року, коли всі переживають історичну глобальну кризу в галузі охорони здоров'я, у наших знаннях ще є величезні прогалини. Ці питання без відповіді перешкоджають нашій здатності стримувати спалах і запобігати майбутнім пандеміям, водночас розпалюючи війну слів між США та Китаєм щодо походження вірусу.

Приблизно 70% інфекційних захворювань у людини є зоонозними або передаються від тварин людям. Секвенування геномів SARS-CoV-2 показує, що це стосується двох інших смертельних коронавірусів, які виникли у кажанів.

Співробітники групи з гігієни Ухань з надзвичайних ситуацій проводять обшуки на закритому оптовому ринку морепродуктів у Ухані 11 січня. Фотограф: Ноель Селіс / AFP через Getty Images

Сильний гострий респіраторний синдром, який почався в Китаї у 2002 році, і близькосхідний респіраторний синдром через десятиліття поширився на людей через вторинне тваринне джерело. Що стосується ГРВІ, то експерти вказували на котів-циветів - маленьких, нічних ссавців, як вірогідного каналу. З MERS, верблюди вважаються носієм.

Як вважається, SARS-CoV-2 здійснив аналогічну подорож, проте слідчим ще не встановлено проміжного господаря тварин, на думку Пітера Бен Ембарека, експерта з питань безпеки харчових продуктів та захворювань ВООЗ.

"У цій історії відсутній зв'язок між походженням вірусу та моментом, коли він почав циркулювати між людьми", - сказав він.

Домашні тварини

Це викликає тривогу щодо того, що невідоме тваринне джерело все ще поширює хворобу, відому як Covid-19. Дослідники ВООЗ повідомили в п'ятницю, що домашні коти можуть передавати вірус іншим котам, хоча ще немає доказів того, що домашні тварини можуть передавати його людям.

Стоячи перед новою науковою місією, щоб дізнатись більше про походження вірусу в Китаї, є практичні питання проведення неупереджених розслідувань в авторитарній політичній системі - і геополітичне суперництво США та Китаю, яке пізніше виявилося особливо гострим.

Працівник вимірює температуру кота у котячому кафе в Бангкоку 8 травня. Фотограф: Lillian Suwanrumpha / AFP через Getty Images

Адміністрація Трампа звинуватила Пекін у масовому приховуванні серйозності епідемії Covid-19. Він стверджував, не надаючи доказів, що випадковий витік вірусу міг статися в лабораторії біологічного дослідження в Ухані, місті в центральному Китаї, де вперше виявили спалах. Китайський чиновник у своєму твіті звинуватив американських військових у ввезенні збудника в країну.

Вчені, які вивчали генетику вірусу, переконані, що він природного походження, а не розроблений у лабораторії. Випадковий витік з науково-дослідного центру в Ухані теоретично можливий, але "настільки неправдоподібний", коментував Стенлі Перлман, професор мікробіології та імунології в Університеті Айови, який відвідав заклад і високо оцінив його.

Однією з причин є репутація Ши Дженглі, 56-річного заступника директора Інституту вірусології Ухана. У 2004 році Ши знайшов природний резервуар коронавірусів у печерах кажанів поблизу Куньмінга, міста в південній китайській провінції Юньнань. У лютому вона опублікувала статтю в журналі Nature, де говорилося, що геномна послідовність нового збудника була на 96% ідентичною послідовності коронавірусу, виявленого в Юньнані.

Ши сказала, що огляд генетичних характеристик вірусів, з якими вона працювала в лабораторії, не збігався з ознаками поширення коронавірусу в людини. У публікації в соціальних мережах вірусолог заявила, що "клянеться своїм життям", що збудник, що спричинив хаос, не мав нічого спільного з її лабораторією. Державний секретар США Майкл Помпео відмовився від попередніх тверджень про "величезні докази", що вірус втік з лабораторії Уханя.

Це все ще залишає для вчених запитання, де і як вірус потрапив у людину. Так звані "мокрі ринки", які продають живих тварин, як наприклад, в Ухані, на яких простежено багато перших випадків хвороби, раніше були причетні до поширення хвороби. Однак, експерти не впевнені, чи справді спалах розпочався на ринку, чи був там лише виявлений.

Лабораторія P4 Інституту вірусології в Ухані, 17 квітня. Фотограф: Гектор Ретамал / AFP через Getty Images

Пітер Дасак, еколог із неприбуткового альянсу EcoHealth, заявив, що, швидше за все, Covid-19 розпочався до перших грудневих випадків, можливо, навіть поза Уханем. За його оцінками, 1–7 мільйонів людей щороку в Південному Китаї та Південно-Східній Азії можуть заражатися вірусами кажанів. Більшість не швидко поширюються між людьми, перш ніж дійти до великих центрів населення, сказав він.

"Саме цей спалах, ймовірно, був серед людей, що населяли Південний чи Центральний Китаї ще в листопаді або навіть раніше", - сказав він.

Інший сценарій передбачає, що хтось тісно пов'язаний з торгівлею дикими тваринами, доставив заражених тварин на ринок Ухань. Як тільки вірус досяг активного мегаполіса в 11 мільйонів, він зростав експоненціально.

Ще одне важливе питання - чи перемістився вірус до людини безпосередньо від кажанів або через вторинне джерело. Якщо це останнє, фермерська чи дика тварина все ще може поширювати інфекцію. Панголіни - ссавці запропоновані як одна з таких можливостей, хоча дані є попередніми. Якщо Covid-19 прийшов безпосередньо від кажанів, важливо визначити, де це сталося, щоб влада могла ввести профілактичні заходи, такі як утримання людей подалі від печер, в яких мешкають літаючі ссавці.

Зрозуміти все це зажадає багато наукових детективів. Віруси постійно зазнають невеликих мутацій у своєму генетичному матеріалі. Дотримуючись сліду генетично схожих версій, відслідковувачі хвороб можуть визначити прогресування пандемії у часі. "Підрахувавши мутації, ви зможете повернути свій вірус туди, де все почалося", - сказав експерт ВООЗ з вірусів тварин Ембарек.

Постачальник з кошиком товарів на "мокрому" ринку Байшачжоу в Ухані, 6 квітня. Джерело: Bloomberg

Відстеження вірусу, його першого походження також вимагатиме співпраці від уряду Китаю - і трохи удачі. Слідчим буде необхідний безперешкодний доступ до ринку в Ухані, його постачальників дикої природи, даних про пацієнтів та популяції тварин.

І все ж ціна збереження походження SARS-CoV-2 в таємниці була б дуже високою. Якщо нинішня криза навчила нас чомусь, то це ось чому: коли людські популяції розширюються та зазіхають на місця проживання дикої природи, ризик виникнення небезпечних вірусів тварин продовжує зростати. І у взаємопов'язаному світі епідемії, які раніше були локалізовані, можуть поширюватися по всьому світу зі швидкістю світла.

Без кращих систем дослідження та нагляду за новими вірусами тварин та регулювання традиційних ринків та торгівлі дикими тваринами по всьому світу ризики майбутньої пандемії зростають.

"Якщо ми нічого не зробимо, якщо продовжимо те, що ми робили протягом останніх 50 років, - сказав Дашак, - буде ще одна пандемія."

за матеріалами Bloomberg


11.05.2020 4890
Коментарі ()

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

843 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

790
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1605
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2234
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4210 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3213

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

213

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

443

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

383

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

855
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

621
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

668
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

954
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1065
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

669
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6250
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1743
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31759 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1535
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

753 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

717