Тарас Масляк про День відкритих дверей у Івано-Франківській міській лікарні, нове обладнання та навіщо закладу вертолітний майданчик

Цьогоріч до Дня медичного працівника у міській клінічні лікарні відбувся День відкритих дверей. Відвідувачам розповіли про розвиток медзакладу та його потреби.

Про те, чому цей захід важливий у інтерв’ю для Фіртки розповів головний лікар Івано-Франківської центральної міської клінічної лікарні Тарас Масляк.



Нещодавно у вас відбувся «День відкритих дверей». Це незвичний захід для лікарні. Розкажіть, чому вирішили його провести?

Ми провели цю акцію для того, щоб показати нашій громаді, куди пішли їхні податки та благодійні внески, які вони дають. Наголошую, вони їх не платять, а дають. Хто 20 гривень, хто 200, хто 1000 – і все це йде на розвиток цього закладу.

Тому я запрошував мешканців нашого міста, щоб вони подивились, на що ми спрямовуємо кошти.

Загалом такі акції плануємо проводити двічі на рік, щоб люди розуміли як утримується лікарня, щоб не говорили, що вони прийшли в лікарню і від них щось вимагають. Ні, ми не вимагаємо. Це добровільно. Людина, яка прийшла в лікарню, може нічого не давати. Поки у нашій державі лікування є безкоштовним. Але це віртуально. Коли я це говорю, то сміюсь сам над собою. Проте так воно і є.

І не ми, лікарі, у цьому винні. Винна держава у тому, що на сьогодні загальне фінансування, яке ми отримуємо це лише 40% від потреби. Тому нам доводиться шукати можливість залучати кошти для розвитку лікарні.

Ми зібрали мешканців Івано-Франківська: забудівельників, бізнесменів, пекарів, директорів заводів, провідних людей нашого міста, яким провели екскурсію лікарнею, показали, які у нас операційні, який маємо рентгенапарат, в яких умовах лежать пацієнти, в якому стані палати. Люди поспілкувались з пацієнтами, дізнались, чи вони задоволені лікувальним закладом.

Крім того, що їм показали все це, ми просили фінансової допомоги. Для цього створений спецрахунок, куди ми збираємо кошти на закупівлю ангіографа. Міський голова пообіцяв дати частину з міського бюджету, а іншу частину має зібрати громада.

Другий напрям, на що потрібні кошти - це побудова нового корпусу. Наразі працюємо над цим та згодом розповімо, що хочемо створити.

Також на «День відкритих дверей» запросили меценатів: пана Юрія Кузича з Америки, також був провідник з Румунії, який з’єднав нас румунськими колегами, лікарнями та управлінцям.

читайте також: Американський хірург Юрій Кузич про українську медицину та грандіозну можливість для Івано-Франківської міської лікарні



 Розкажіть, чим живе Івано-Франківська міська лікарня? 

Лікарня живе інтенсивним життям в напрямку покращення якості медичної допомоги пацієнтам.

Для цього найперше дуже важливо мати якісного, висококваліфікованого лікаря, медичну сестру, нянечку або санітарку, а також технічного працівника, водія, двірника.

Другий напрям – матеріально-технічна база. Це ремонти, комфортне перебування в лікарні, приємне ліжко, на якому може лежати пацієнт, чиста білизна, яка має бути у хворого. А також смачна їжа, хоч за ті кошти, які виділяє субвенція чи державний бюджет можна купити хіба якісну буханку хліба. А ми за них намагаємось нагодувати нашого пацієнта чотири рази на день. Ми даємо йому м'ясо, кашу, борщ, ввечері молочко і тому, хто перебуває на певних дієтах – даємо кефір. Над цим ми працюємо. Тому що, коли держава мені дає 12 гривень, то я даю хворому їжі на 60-70 гривень.

Третій напрям – підготовка спеціалістів. Ми шукаємо можливості направляти наших працівників, лікарів, медсестер на навчання. Особливо мене, як керівника, цікавить навчання у провідних клініках України і за кордоном. Бо Україна – це кльово, але за кордоном це - навчання. Люди бачать, які там вимоги і як потрібно працювати.

Цього року ми направили уже шість працівників у Прибалтику та Польщу. Їздили навчатись завідувачі відділенням, ЛОРи. Зараз домовились про навчання  для 30 представників приймального покою, медсестр і лікарів, які поїдуть в Румунію до наших клінік-партнерів. Вони навчатимуться три місяці.

Четвертий напрям – знаходження фінансування для утримання лікарні.



Як оновлення плануються в лікарні?

Ми очікуємо поставку обладнання з Румунії. Мої добрі румунські товариші, наприклад Міністр охорони здоров’я Румунії Соріна Пинтя, зараз нам подають руку допомоги.

Нещодавно ми провели зустріч у Румунії з Міністром з надзвичайних ситуацій, який за рахунок коштів Євросоюзу пообіцяв для нашої лікарні допомогти з машинами екстреної допомоги, а також з обладнанням.

Крім того, цього року разом з лікарнею міста Сігет ми виграли один із великих грантів Євросоюзу на 12 мільйонів гривень, які підуть на закупівлі обладнання для реанімації, відділення екстреної медичної допомоги, офтальмологічного та лабораторного обладнання. Ми оновимо його для якісних медичних послуг.

Також ми пройшли ще один рівень гранту – будівництво нового корпусу. Крім того виграли грант з Японським урядом на поставку комп’ютерного обладнання. Зараз залучаємось у транскордонні гранти. У нас є активна команда людей, які працюють суто над грантами.



Які відділення отримають це нове обладнання?

Зокрема плануємо оновити Офтальмологічне відділення дороговартісним мікроскопом, декількома апаратами лазерної техніки. Для лабораторії – багатогранний, функціональний апарат, який робитиме аналізи від біохімії до гормонів. Ми беремо декілька апаратів та будемо конкурувати на рівні з приватними лабораторіями. Для реанімаційного відділення – беремо дихальні, анестезіологічні апарати.

Тобто шукаємо варіанти, щоб не втягувати державні бюджетні кошти. І робимо це для того, щоб бути незалежними. Ми знаходимо гранти, знаходимо меценатів для розвитку структури. Дайте нам можливість, ми собі знайдемо, заробимо, лиш не ставте палки в колеса. Контролюйте нас, але не заважайте.

Наразі ми залучились в програму, за якою до лікарні мають приїхати інспектори, які проведуть аналіз лікарні, дадуть пропозиції, що ще тут потрібно з обладнання і вони ж поставлять це обладнання на суму від 500 тисяч до мільйона доларів.

Я за те, щоб лікарню оснастити найкращим обладнанням.

Дуже велику допомогу нам надала Італійська громада українців - отримали від них мамограф, який зараз запускаємо.

Ми хочемо бути незалежною структурою від державних коштів. Я хочу, щоб мої працівники заробляли достойну зарплату, щоб у мене не було плинності кадрів.



Наскільки відомо зараз гостро стоїть питання доставки цього обладнання. Як вирішуватимете його?

Це моя головна біль. Але ми розуміємо, що в бюджетній сфері на це немає коштів. Ми показали меценатам те, що уже зробили і попросили допомоги на те, що ще можемо отримати безкоштовно.



Якими здобутками може похвалитися міська лікарня Івано-Франківська?

Насамперед зараз ми оперуємо на відкритому серці. Почали операції при інсультах - це стентування, малоінвазивні операції на головному мозку.

З погодження міського голови плануємо відкрити відділення планової травматології. У нас є провідні спеціалісти - травматологи, які згідні працювати тут.

Крім того, плануємо робити пересадки нирки, трансплантування. Знаємо, що в державі є чотири центри. Але вже ведуться переговори, і я сподіваюсь, якщо ми забезпечимо належні умови, що нам дозволять робити це у нашій лікарні.



Зазвичай літо це пора ремонтів, які відділення лікарні плануєте оновити цього року?

Ми завершуємо ремонти двох відділень, дякуючи міському голові й депутатам. Це відділення ревматології та відділення урології. Вони будуть з комфортними палатами, з сучасною операційною. На це пішли кошти міського бюджету і частково залучили благодійні.

Крім того, у нас в планах є будівництво нового п’ятиповерхового операційного корпусу і двоярусної стоянки з вертолітним майданчиком.

Хоч за неї мене дуже критикують, кажуть, що це недоречно, але аналітики з Євросоюзу по екстреній медичній допомозі та гірській допомозі наполягають, що це просто необхідно. Бо це дасть можливість розгрузити територію лікарні від транспорту. А по-друге вертоліт швидко доставлятиме з Карпатського регіону людей, наприклад з інфарктом Міокарда, з інсультом, тобто в тих станах де відлік йде на хвилини.

Щоб швидко надати допомогу при інсульті треба, щоб за годину хворого доставили у лікарню. Машиною ми цього не зробимо. Тому, думаю, що ми дійдемо до того рівня, що вертоліт буде актуальним і у нас.

Ми працюємо так, щоб пригорнути до нас пацієнтів. Нещодавно підписали договір з приміськими селами та навколишніми територіальними громадами.

Громади надали нам кошти на обслуговування їхніх мешканців.

У нас є консультативно-поліклінічне відділення, яке ми робимо поліклінічним, де за планом працюватимуть два сімейні лікарі. Тому що наш лікар уже залучив 1500 людей і крім того є люди, мешканці сіл, які хочуть бути на обслуговуванні. Це можливо згідно чинного законодавства, але в перехідному періоді дуже важливою є змога надати мешканцям села якісну медичну допомогу. І вони всі хочуть лікуватися у нас в стаціонарі.

 Розмовляла Олена Британська

 


15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

5202 1
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1838 4
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

4048 3
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

3173 2
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7963 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

20295 29

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

277

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

820

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1914

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

2393
24.07.2024

Гречаний чай — це корисний і смачний напій, який поєднує у собі багатство вітамінів і мінералів з приємним ароматом. Корисні властивості роблять його незамінним джерелом здоров'я людини.

189
20.07.2024

Влітку під час тривалих вимкнень електроенергії деякі продукти в холодильнику можуть зіпсуватися за чотири години, без нього — за дві.  

696
17.07.2024

Інфляція на споживчому ринку у червні 2024 року порівняно із травнем цього року на Прикарпатті становила 2,5%, з початку року — 4,9%, в Україні — 2,2% та 4,3% відповідно.  

479
23.07.2024

На початку серпня відбудеться Всеукраїнська Патріарша проща до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої в Крилосі, яка щороку об’єднує у молитві тисячі вірян.  

18382
19.07.2024

У суботу, 20 липня, християни відзначатимуть День пророка Іллі.  

978
15.07.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

1217 1
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

6102 3
20.07.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

23394 1
24.07.2024

Майже третина (32%) опитаних українців у травні 2024 року висловили готовність до територіальних поступок для якнайшвидшого досягнення миру та збереження незалежності.   

295
20.07.2024

Депутати Верховної ради у першому читанні підтримали законопроєкт, в якому йдеться про угоду зі слідством у провадженнях про корупційні злочини. Сім із десяти обранців з Івано-Франківщини проголосували "за".  

993 1
18.07.2024

Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №11340, який дозволятиме підозрюваним у корупційних злочинах чиновникам йти на угоду зі слідством та сплачувати штраф за скоєне правопорушення.  

1179 4
16.07.2024

Зауважимо, соціологи, які опитали понад дві тисячі респондентів, наголошують, що «це думка тилу».

499