Тарас Масляк про День відкритих дверей у Івано-Франківській міській лікарні, нове обладнання та навіщо закладу вертолітний майданчик

Цьогоріч до Дня медичного працівника у міській клінічні лікарні відбувся День відкритих дверей. Відвідувачам розповіли про розвиток медзакладу та його потреби.

Про те, чому цей захід важливий у інтерв’ю для Фіртки розповів головний лікар Івано-Франківської центральної міської клінічної лікарні Тарас Масляк.



Нещодавно у вас відбувся «День відкритих дверей». Це незвичний захід для лікарні. Розкажіть, чому вирішили його провести?

Ми провели цю акцію для того, щоб показати нашій громаді, куди пішли їхні податки та благодійні внески, які вони дають. Наголошую, вони їх не платять, а дають. Хто 20 гривень, хто 200, хто 1000 – і все це йде на розвиток цього закладу.

Тому я запрошував мешканців нашого міста, щоб вони подивились, на що ми спрямовуємо кошти.

Загалом такі акції плануємо проводити двічі на рік, щоб люди розуміли як утримується лікарня, щоб не говорили, що вони прийшли в лікарню і від них щось вимагають. Ні, ми не вимагаємо. Це добровільно. Людина, яка прийшла в лікарню, може нічого не давати. Поки у нашій державі лікування є безкоштовним. Але це віртуально. Коли я це говорю, то сміюсь сам над собою. Проте так воно і є.

І не ми, лікарі, у цьому винні. Винна держава у тому, що на сьогодні загальне фінансування, яке ми отримуємо це лише 40% від потреби. Тому нам доводиться шукати можливість залучати кошти для розвитку лікарні.

Ми зібрали мешканців Івано-Франківська: забудівельників, бізнесменів, пекарів, директорів заводів, провідних людей нашого міста, яким провели екскурсію лікарнею, показали, які у нас операційні, який маємо рентгенапарат, в яких умовах лежать пацієнти, в якому стані палати. Люди поспілкувались з пацієнтами, дізнались, чи вони задоволені лікувальним закладом.

Крім того, що їм показали все це, ми просили фінансової допомоги. Для цього створений спецрахунок, куди ми збираємо кошти на закупівлю ангіографа. Міський голова пообіцяв дати частину з міського бюджету, а іншу частину має зібрати громада.

Другий напрям, на що потрібні кошти - це побудова нового корпусу. Наразі працюємо над цим та згодом розповімо, що хочемо створити.

Також на «День відкритих дверей» запросили меценатів: пана Юрія Кузича з Америки, також був провідник з Румунії, який з’єднав нас румунськими колегами, лікарнями та управлінцям.

читайте також: Американський хірург Юрій Кузич про українську медицину та грандіозну можливість для Івано-Франківської міської лікарні



 Розкажіть, чим живе Івано-Франківська міська лікарня? 

Лікарня живе інтенсивним життям в напрямку покращення якості медичної допомоги пацієнтам.

Для цього найперше дуже важливо мати якісного, висококваліфікованого лікаря, медичну сестру, нянечку або санітарку, а також технічного працівника, водія, двірника.

Другий напрям – матеріально-технічна база. Це ремонти, комфортне перебування в лікарні, приємне ліжко, на якому може лежати пацієнт, чиста білизна, яка має бути у хворого. А також смачна їжа, хоч за ті кошти, які виділяє субвенція чи державний бюджет можна купити хіба якісну буханку хліба. А ми за них намагаємось нагодувати нашого пацієнта чотири рази на день. Ми даємо йому м'ясо, кашу, борщ, ввечері молочко і тому, хто перебуває на певних дієтах – даємо кефір. Над цим ми працюємо. Тому що, коли держава мені дає 12 гривень, то я даю хворому їжі на 60-70 гривень.

Третій напрям – підготовка спеціалістів. Ми шукаємо можливості направляти наших працівників, лікарів, медсестер на навчання. Особливо мене, як керівника, цікавить навчання у провідних клініках України і за кордоном. Бо Україна – це кльово, але за кордоном це - навчання. Люди бачать, які там вимоги і як потрібно працювати.

Цього року ми направили уже шість працівників у Прибалтику та Польщу. Їздили навчатись завідувачі відділенням, ЛОРи. Зараз домовились про навчання  для 30 представників приймального покою, медсестр і лікарів, які поїдуть в Румунію до наших клінік-партнерів. Вони навчатимуться три місяці.

Четвертий напрям – знаходження фінансування для утримання лікарні.



Як оновлення плануються в лікарні?

Ми очікуємо поставку обладнання з Румунії. Мої добрі румунські товариші, наприклад Міністр охорони здоров’я Румунії Соріна Пинтя, зараз нам подають руку допомоги.

Нещодавно ми провели зустріч у Румунії з Міністром з надзвичайних ситуацій, який за рахунок коштів Євросоюзу пообіцяв для нашої лікарні допомогти з машинами екстреної допомоги, а також з обладнанням.

Крім того, цього року разом з лікарнею міста Сігет ми виграли один із великих грантів Євросоюзу на 12 мільйонів гривень, які підуть на закупівлі обладнання для реанімації, відділення екстреної медичної допомоги, офтальмологічного та лабораторного обладнання. Ми оновимо його для якісних медичних послуг.

Також ми пройшли ще один рівень гранту – будівництво нового корпусу. Крім того виграли грант з Японським урядом на поставку комп’ютерного обладнання. Зараз залучаємось у транскордонні гранти. У нас є активна команда людей, які працюють суто над грантами.



Які відділення отримають це нове обладнання?

Зокрема плануємо оновити Офтальмологічне відділення дороговартісним мікроскопом, декількома апаратами лазерної техніки. Для лабораторії – багатогранний, функціональний апарат, який робитиме аналізи від біохімії до гормонів. Ми беремо декілька апаратів та будемо конкурувати на рівні з приватними лабораторіями. Для реанімаційного відділення – беремо дихальні, анестезіологічні апарати.

Тобто шукаємо варіанти, щоб не втягувати державні бюджетні кошти. І робимо це для того, щоб бути незалежними. Ми знаходимо гранти, знаходимо меценатів для розвитку структури. Дайте нам можливість, ми собі знайдемо, заробимо, лиш не ставте палки в колеса. Контролюйте нас, але не заважайте.

Наразі ми залучились в програму, за якою до лікарні мають приїхати інспектори, які проведуть аналіз лікарні, дадуть пропозиції, що ще тут потрібно з обладнання і вони ж поставлять це обладнання на суму від 500 тисяч до мільйона доларів.

Я за те, щоб лікарню оснастити найкращим обладнанням.

Дуже велику допомогу нам надала Італійська громада українців - отримали від них мамограф, який зараз запускаємо.

Ми хочемо бути незалежною структурою від державних коштів. Я хочу, щоб мої працівники заробляли достойну зарплату, щоб у мене не було плинності кадрів.



Наскільки відомо зараз гостро стоїть питання доставки цього обладнання. Як вирішуватимете його?

Це моя головна біль. Але ми розуміємо, що в бюджетній сфері на це немає коштів. Ми показали меценатам те, що уже зробили і попросили допомоги на те, що ще можемо отримати безкоштовно.



Якими здобутками може похвалитися міська лікарня Івано-Франківська?

Насамперед зараз ми оперуємо на відкритому серці. Почали операції при інсультах - це стентування, малоінвазивні операції на головному мозку.

З погодження міського голови плануємо відкрити відділення планової травматології. У нас є провідні спеціалісти - травматологи, які згідні працювати тут.

Крім того, плануємо робити пересадки нирки, трансплантування. Знаємо, що в державі є чотири центри. Але вже ведуться переговори, і я сподіваюсь, якщо ми забезпечимо належні умови, що нам дозволять робити це у нашій лікарні.



Зазвичай літо це пора ремонтів, які відділення лікарні плануєте оновити цього року?

Ми завершуємо ремонти двох відділень, дякуючи міському голові й депутатам. Це відділення ревматології та відділення урології. Вони будуть з комфортними палатами, з сучасною операційною. На це пішли кошти міського бюджету і частково залучили благодійні.

Крім того, у нас в планах є будівництво нового п’ятиповерхового операційного корпусу і двоярусної стоянки з вертолітним майданчиком.

Хоч за неї мене дуже критикують, кажуть, що це недоречно, але аналітики з Євросоюзу по екстреній медичній допомозі та гірській допомозі наполягають, що це просто необхідно. Бо це дасть можливість розгрузити територію лікарні від транспорту. А по-друге вертоліт швидко доставлятиме з Карпатського регіону людей, наприклад з інфарктом Міокарда, з інсультом, тобто в тих станах де відлік йде на хвилини.

Щоб швидко надати допомогу при інсульті треба, щоб за годину хворого доставили у лікарню. Машиною ми цього не зробимо. Тому, думаю, що ми дійдемо до того рівня, що вертоліт буде актуальним і у нас.

Ми працюємо так, щоб пригорнути до нас пацієнтів. Нещодавно підписали договір з приміськими селами та навколишніми територіальними громадами.

Громади надали нам кошти на обслуговування їхніх мешканців.

У нас є консультативно-поліклінічне відділення, яке ми робимо поліклінічним, де за планом працюватимуть два сімейні лікарі. Тому що наш лікар уже залучив 1500 людей і крім того є люди, мешканці сіл, які хочуть бути на обслуговуванні. Це можливо згідно чинного законодавства, але в перехідному періоді дуже важливою є змога надати мешканцям села якісну медичну допомогу. І вони всі хочуть лікуватися у нас в стаціонарі.

 Розмовляла Олена Британська

 


16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

926
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1337
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3441
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5195
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1529
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

1856

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

345

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

727

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

1527

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1601
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

641
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2329 1
02.04.2025

У сучасному світі ми часто їмо поспіхом, на ходу або перед екраном телефону, не звертаючи уваги на сам процес. Але їжа — це не просто набір калорій. Це досвід, задоволення та спосіб отримати гармонію.  

2154
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

733
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4774
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

611
04.04.2025

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

8301
11.04.2025

Авторка — фольклористка, антропологиня і в минулому біґьорл Dash — зібрала у книжці десятки голосів та історій представників субкультур: готів, панків, фанатів, реперів, скінхедів, брейкерів та інших.

501
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

286
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

608
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

767 2
03.04.2025

Президент США Дональд Трамп оголосив надзвичайний стан у країні, щоб захистити суверенітет і зміцнити національну та економічну безпеку.  

937