"Такого немає у жодній країні", - Фаріон щодо законопроєкту про англійську мову в Україні

Важливо вчити рідну мову, втім курс взяли на опанування англійської мови. Але наскільки важливо знати та шанувати рідну мову?

Цим поділилась мовознавиця Ірина Фаріон у програмі "Про головне в деталях", передає Фіртка.

"Це не просто курс на вивчення англійської мови. Якщо за цей законопроєкт про англійську мову, яку запропонував Володимир Зеленський у День Української Конституції, проголосують у другому читанні, тобто ухвалять цей закон, то можна ставити велику крапку навіть на десятій статті Конституції України. 

Тобто першорядну функцію в системі освіти й в системі державного управління, а це наші базові галузі, посідатиме винятково англійська мова.

Такого ми не бачимо в жодній країні світу. Ніхто не ухвалював, навіть з країн європейської унії, закону який би надавав якійсь мові, крім рідної, особливих преференцій. Це відбувається тільки в Україні", - каже Фаріон.

На думку мовознавиці, це добре продуманий хід, щоб високоточною "ракетою" англійської мови збити розквіт й розвиток української мови, який спровокувала національно-визвольна війна. Тобто, українська влада ніколи не була насправді українською.

"Заперечити українську через московську уже неможливо. Бо щодня у нас летять московські ракети. Найдено інший спосіб, як нейтралізувати українську і змістити її з її першорядного місця, яке вона почала посідати в певних середовищах під час війни.

Тобто закон вкрай небезпечний. Він абсолютно вбиває українську мову у системі вищої освіти. Можливо, меншою мірою у системі середньої освіти. Проте, у системі вищої освіти саме англійська мова стає перепусткою для викладача у кар'єрному просуванні. Викладач не отримує ні звання професора, ні доцента, якщо не складе іспит з англійської мови.

Можете собі уявити приниження такого рівня в Німеччині, Франції чи деінде. Тобто для того, щоб викладати у вищому навчальному закладі, ти маєш скласти іспит з англійської мови.

Якщо хтось вважає це позитивним явищем, то я його щиро відсилаю у період 16-17 століття, коли всюди панувала латина.

У мене питання до тих людей, чи змогли з допомогою латинської мови збудувати свою державу? Ні.

У нас повсюдно працювала з прийняттям християнства церковнослов'янська мова в основі південноболгарська. Ми змогли з допомогою болгарської мови збудувати свою державу? Ні.

У нас повсюдно панувала польська мова. Поляки нас завоювали в кінці 14 століття. Ми з допомогою польської мови збудували свою державу? Ні.

Натомість, що робили поляки, коли повсюдно панувала латинська мова, яку вони використовували навіть у сакральній сфері? Вони, починаючи від 13 століття, переходили на рідну мову. Акцентуючи на тому, що основні молитви "Отче Наш" та "Богородице Діво" були винятково польською мовою.

Щось загрожує сьогодні польській мові? Нічого не загрожує. Натомість українцям сьогодні й далі загрожує московська мова", - зазначає Ірина Фаріон.

Ірина Фаріон додає: сьогодні знайшли собі нового пана, який мовить англійською. Тобто, не треба вчити тільки англійську. А вчити: англійську, французьку, німецьку.

"Діти в школі мають робити вибір, а не всіх треба заганяти. Як колись нас заганяли всіх у московську мову, а тепер всіх - в англійську.

Дайте дітям вибір, щоб вони комунікували в світі різними мовами. І визначте врешті-решт пріоритет. Якщо в Україні не буде пріоритету української мови, то не буде в Україні України, на жаль", - зауважує Фаріон.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Івано-франківські депутати підтримали звернення міської ради про припинення спекуляцій з українською мовою

"Наш шлях до перемоги ускладнюється щодня", - мовознавиця Ірина Фаріон


26.01.2024 Вікторія Матіїв 80118 7
Коментарі (7)

Fur 2024.01.27, 04:02

В університетах Сингапур вчаться виключно на англійській мові

NickRiader 2024.01.27, 06:09
Повна брехня. Там навчання ведуться чотирма мовами серед яких є англійська. А вам потрібно хоча б українською навчитись писати.
Володимир 2024.01.27, 12:58

 Іноземний по національності блазень - дивиться на вас і вашу країну - очима іноземного по національності блазня ...

Скільки в цій країні місцевих ?..

Вікторія 2024.01.27, 21:20

Пані Ірина — борець за правду, волю та долю ????????

Українська мова файна 2024.01.28, 00:43

Українська мова має розвиватись. Справді всякі вигадки про "перехід на латинку" - це спроби хоч якось не вчити українську і залишитись на російській тим кому незручо переходити на українську типу ненавидіти путіна і москалів можна і на російській. Може й можна тим хто не українець. Українці мають знати свою мову.

Не підтримую Фаріон в різкості щодо Азову, бо вони українці хоч поки і російськомовні. Водночас звісно дивно було чути російську у відо з війни у підрозділі, який позиціонує себе націоналістичним і претендує бути прикладом. Вся країна за них переживала коли їх оточили на Азовсталі в Маріуполі. Жахливі місяці...

Прикро бачити як українці сваряться. Політики і відомі лідери думок мають змякшувати такі конфлікти - на те і вчились "багато книжок читали'. Фаріон відповіли теж досить негарно. Вона за українську мову давно, а азовці чи німі чи ще якісь мовні - це українці, якщо причетні до нашої крові і культури. І повернути усякомовних на українську називаюяи неукраїнцями невдасться. Викрадені Хуйлом діти зіба вже остаточно неукраїнці? Поки є шанс треба боротись за них поки не стали "яничарами".

Щодо обовязкової англійської для чиновників - це піар акція і буде більше контролерів, які зароблятимуть гроші на імітації. Англійської треба вчити молодших для бізнес і технічної співпраці з західнтм світом.

Мова йтиме за ділами за грошима. Розірве бізнес звязки Україна з Росією остаточно, націоналізує росмайно і англійську самі почнуть вчити - бо це гроші. Як заробітчани польську чи  чешську бо кращий заробіток як знаєш мову.

Та перш за все треба виграти війну. І орки українською не розмовляють, а вбивають користуючись російською і імперіалізмом російським.

Володар ларька 2024.01.28, 06:16
  • Оце я ще до комуністки не дослуховувався. Скільки мов знаєш, стільки разів ти і людина.
Тлумачення 2024.01.28, 10:30
Як це "декілька разів люлина"? Реклама перекладачів? Людину людиною роблять вчинки. Знання мов розширює кругозір розуміння як і чим живуть інші. Міліони на декількох мовах розмовляти не будуть заради красивою фрази "стільки раз людина". Українська ще й одного стандрту має бути що б закарпатців розуміти.
01.09.2024
Діана Струк

Про те, як підготувалися до нового навчального року в Івано-Франківській громаді, журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради Вікторією Дротянко.

864
23.08.2024

В умовах воєнних дій та масової міграції українців за кордон, багато дітей змушені навчатися у двох школах одночасно. Це створює значні психологічні та фізичні виклики, адже дитині доводиться пристосовуватися до двох різних навчальних програм і соціальних середовищ.

935
14.08.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про популярні, та найважливіше — безпечні, місця для купання та основні правила поведінки на воді.  

4754
30.07.2024
Вікторія Матіїв

Про значення шлюбу, кризові періоди у стосунках та церковне розлучення, журналістка Фіртки розпитала в отця Миколая Микосовського, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

7082 1
15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

9878 1
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

3942 5

Усі ми хочемо бути здоровими та щасливими, але, на жаль, складовою людського життя є хвороби. Хвороби, які роблять людське життя складнішим і менш радісним, з'являються з різних причин.

277

Роми таємничий народ, про який ми знаємо багато і водночас нічого. Здебільшого наші знання про ромів ґрунтуються на  стереотипах пов’язаних з ними: віщуни, гадання, конокради, прохачі, але все ж таки, що насправді ми про них знаємо?   

963

Нова війна нагадує нам події минулих століть. Загарбники завжди руйнують і крадуть, Україна переживала це не один раз. Дві українські ікони за різних обставин покинули територію України, щоб прославитися у чужій. Ми повинні пам’ятати та цінувати те, що належало українському народові.  

1726

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

1861
05.09.2024

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

3285
31.08.2024

Майже вся піца в Івано-Франківську, особливо та, що можна замовити на сайті donatellopizza.com.ua, представлена неаполітанською стравою. А яка вона насправді, які її особливості й у чому різниця між іншими трикутничками — далі у статті.

437
29.08.2024

На Прикарпатті завершили збирання ранніх зернових культур.    

717
02.09.2024

Важливо, ділиться монахиня, людину вислухати, сказати "я поруч" і "я за тебе помолюся".

363
29.08.2024

У четвер, 29 липня, християни відзначають Усікновення голови святого пророка Івана Хрестителя.  

1501
23.08.2024

У християнстві подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

1478 1
19.08.2024

Християнська сім'я базується на фундаменті беззаперечної любові, єдності думок, цілей та бажань. Втім, це також спільна робота чоловіка та дружини.  

1409
04.09.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

25439 1
05.09.2024

Більше ніж половина мешканців західних областей вважає, що Офіс президента впливає на державні органи з перевищенням своїх повноважень.  

479 3
02.09.2024

Президент Володимир Зеленський оцінив, чи можливо повернути Запорізьку атомну електростанцію під контроль України військовим шляхом.  

907
29.08.2024

Мінекономіки напрацьовує кілька моделей економічного бронювання, а запрацювати воно має у жовтні-листопаді.  

609
28.08.2024

"Військовий" ПДФО був вилучений з бюджетів громад у 2023 році разом із "силовим" ПДФО.  

526