Таємниці «Чорного Ділка»: Урочище під Ясною Горою в Гошеві

 

 

Через два роки Гошівському василіянському чоловічому монастирю Преображення Господнього УГКЦ на Ясній Горі в селі Гошеві на Долинщині сповниться 510. Але й досі чимало подій, пов’язаних з його історією, залишаються невідомими і для науковців, і для краєзнавців.

Зокрема і заснування першого монастиря в урочищі «Чорний Ділок» площею орієнтовно 1 кв. км, що притулилося з півдня до підніжжя Ясної Гори. Урочище має понад два десятки різноманітних кутків зі своїми назвами і приховує чимало таємниць, пише газета Галичина.

В одному з місць «Чорного Ділка» — у Березині торік Карпатська історико-археологічна експедиція ПНУ ім. В. Стефаника під керівництвом професора Миколи Кугутяка і за наукового супроводу доцента Богдана Томенчука  спільно з дочірнім підприємством «Культурна спадщина Прикарпаття» охоронної археологічної служби України інституту археології НАН України в області на чолі з директором Василем Романцем та місцевими краєзнавцями за організацією ігоря Сеньківа провела археологічне обстеження й охоронні розкопки на території першого осідку Гошівського монастиря. Дослідники виявили оборонні стіни, вежі та залишки кам’яних фундаментів двох дерев’яних церков ХVI—XVII ст. 

Відтак минає рік, а місце розкопок, свого часу дбайливо означене металевим хрестом ігуменом Гошівського василіянського монастиря Преображення Господнього УГКЦ о. Вінкентієм Слободяном, поволі засувається і замулюється стічними водами. У колективній статті «Охоронні археологічні дослідження Гошівського монастиря в «Чорному Ділку», яку 2016 року в журналі «Карпати: людина, етнос, цивілізація» опублікували Микола Кугутяк, Василь Романець, Богдан Романець, Богдан Томенчук, Володимир Гавадзин та Ігор Сеньків, йшлося про задум відновити дерев’яну ротонду, а фундаменти музеєфікувати. Що буде далі — час покаже. Сьогодні — про версії краєзнавчі.

Знаки Неба

Саме гошівські краєзнавці ігор Сеньків та ігор Сметаняк, які переймаються долею розкопаних фундаментів — ротондальної дерев’яної монастирської церкви і ще давнішої споруди, розповіли нам кілька містичних історій на підтвердження того, що «Чорний Ділок», який колись називався «Красний Ділок», береже і не хоче відпускати свої таємниці.

Ще до початку розкопок в цьому урочищі з одним із місцевих краєзнавців, який просив його ім’я не називати, бо не хоче насміхань, сталося кілька дивних історій. Одного дня чоловік прямував «Чорним Ділком» до місця, де свого часу була дерев’яна монастирська церква. Тиха і безвітряна погода не віщувала несподіванок. Враз смерекова гілка так сильно хльоснула його по оці, що чоловік перестав бачити на те око і вимушений був повернутися. Зір відновився лише через тиждень. іншого разу він їхав лісовою дорогою до того загадкового місця вже на велосипеді. Поспішав, бо наближалася гроза. Раптом велосипед зіпсувався — з’ясувалося, що злетів ланц. і тієї ж миті, як чоловік зупинився, щоб полагодити двоколісного помічника, блискавка як мечем відчахнула півдерева попереду нього. А небеса щось невдоволено прогуркотіли. і чоловік знову вимушений був повернутися додому. Й донині переконаний, що то були знаки Неба.

Від початку розкопок у «Чорному Ділку» сталася й інша загадкова подія — науковець, який, образно кажучи, днював і ночував на місці археологічних досліджень, враз втратив інтерес до теми, якою аж горів, і місцеві краєзнавці й досі не можуть точно відповісти, де він перебуває.

Закопана історія

Гошівські краєзнавці ігор Сеньків та Ігор Сметаняк, які торік брали активну участь в археологічних розкопках, провадять нас в урочище «Чорний Ділок», щоб поділитися роздумами і водночас привернути увагу до незавершеності процесу дослідження розкопаних давніх монастирських фундаментів та їх музеєфікації.

Ігор СЕНЬКІВ, краєзнавець,  с. Гошів:

— Влітку буде рік від часу розкопок у «Чорному Ділку», які провели згадувані Карпатська історико-археологічна експедиція та дочірнє підприємство «Культурна спадщина Прикарпаття» інституту археології НАН України. Роботи виконували студенти ПНУ ім. В. Стефаника під керівництвом методиста Володимира Гавадзина та краєзнавці — іван Матіїв, Степан Барабаш, ігор Сметаняк, Дмитро Матіїв, Михайло Данилишин, Микола, Володимир та Андрій Щеглюки й ін. — на чолі з ігорем Сеньківим. ігумен Гошівського монастиря о. Вінкентій Слободян забезпечував усім необхідним для провадження розкопок, а також направляв монастирських працівників — Валерія Топольського, Василя Сеніва, Юрія Бойцуна. 

У результаті розкопок виявили кам’яні фундаменти унікальної церкви-ротонди шириною 8 м і довжиною 10 м. Церква була розташована на південно-західному куті монастиря розмірами 35х35 м. З одного боку залишилися сліди вежі, а з другого — рів і вал. Сьогодні долею фундаментів займається згадане підприємство під керівництвом Василя Романця, звісно, у співпраці з настоятелем монастиря о. Вінкентієм Слободяном. Тож що буде далі — побачимо. 

Але маю свою точку зору. Монастир є пам’яткою архітектури національного значення ХVI—XVII ст.,  тож місце розкопок повинно бути або законсервоване, або відбудоване. Я більше схиляюся до варіанту відбудови. Але він має деякі нюанси. Передусім — пам’ятка  досліджена лише частково, зокрема її давніший фундамент. На мою думку, ми маємо справу зі зменшеною копією церкви Святого іллі, що в селі Крилосі біля Галича, яка датується ХII ст. і не має аналогів в архітектурі давньої Русі. Припускаю, що згодом до церкви вже добудували бокові приділи. Єпископ Йосип Шумлянський вважав церкву Святого іллі найдавнішою  з-поміж усіх і у своєму заповіті 1707 року виділив 600 золотих для її ремонту. Схожих церков у ті часи не було. Якщо порівняти план церкви у Крилосі, який подає Юрій Лукомський у своїй книжці, і розкопаний фундамент у Гошеві, то вони збігаються. Науковці ж відстоюють точку зору, що розкопана церква була тридільна. і ще одне. У Гошівському літописі зазначено, що засновник монастиря пан Євстафій Шумлянський, який згодом став ченцем, був похований під головним вівтарем. Тому що всі ротонди  мають такі усипальниці. Але торішні дослідження це не підтвердили. У жодних інших місцях урочища, де проводили розкопки, не знайшли ані шматочка давньої кераміки чи іншого побутового начиння. Це, на мою думку, означає: у «Чорному Ділку» монастир був в іншому місці — північніше, метрів за 200 від розкопаних фундаментів церкви. Можливо, там був згадуваний у літописах Григорів монастир. Тож ще потрібно провести завершальні археологічні розкопки. То моє основне бажання.

...А гошівський краєзнавець Ігор СМЕТАНЯК додав таке:

— На місці розкопок нам також вдалося знайти кілька металевих предметів. Зокрема шість монет-«боратинок» — мідних польських солідів 1659—1666 років, які карбував італійський майстер Боратіні. Також віднайшли предмет, схожий на наконечник стріли чи на писало, яким писали на восковій поверхні. Знайшли ми і три ковані цвяхи. Буде монастирський музей — знахідки знайдуть там своє місце. А ще було чимало слідів Першої і Другої світових воєн. Деякі предмети ще не ідентифіковано.

— Розкопані фундаменти вже майже рік перебувають відкритими і доступні всім природним стихіям. Чи не може це вплинути на їх подальший стан чи автентичність?

— Те, що ми у «Чорному Ділку» є сьогодні з вами — журналістами «Галичини», може згадану проблему вирішити, бодай урухомити. Бо, на мій погляд, роботи трохи затяглися. Якщо  був би інший ррунт на місці розкопок, то води вже давно розмили б фундаменти і все заплило б. Розумієте, рід Шумлянських — другий за значущістю після роду Шептицьких у Галичині. Але пам’ять про нього й досі належно не відновлено. Тож значна частина великої історії і правди досі закопана десь у «Чорному Ділку», — переконані гошівські краєзнавці-подвижники ігор Сеньків та Ігор Сметаняк.


06.06.2017 4235 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

847
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

526
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

902
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1946
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3469
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2365 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

732

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

633

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

607

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

620
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10264
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1107
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5164
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

918
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2720
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1122
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

307
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

634
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

547
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

606
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

954 2