Світові ЗМІ про Україну: руйнація демократії, апетити Кличка, «старі» і «нові» радикали

 

Міжнародна преса та експерти цього тижня аналізували настрої українського суспільства, склад нового парламенту та радили ЄС проводити більш чітку політику щодо України.


 

 

Віце-президент з дослідження Freedom House Арч Паддінгтон вказує на те, що парламентські вибори підтвердили руйнацію демократичних інститутів в Україні

 


«Вибори традиційно вважають справедливими і конкурентними лише зважаючи на те, що в день виборів не відбулося очевидних фальсифікацій. Сучасні автократи взяли це до відома. Все частіше вони розробляють стратегії, спрямовані на виправлення результату політичних змагань ще за кілька тижнів, місяців чи навіть років до виборів. Їх ціллю є виграти вибори при цьому уникаючи нахабних актів фальсифікацій, які неминуче викличуть міжнародне засудження», - пише аналітик.

За його словами, найбільш чітко це явище було видно на двох виборах, де перемогла чинна влада: в Україні і у Венесуелі.  

«У Венесуелі президент Уго Чавес переміг свого суперника Енріке Капрілеса Радонскі, набравши близько 55% голосів. В Україні результати парламентських виборів є трохи похмурішими, але здається правляча Партія регіонів, лояльна до президента Віктора Януковича, втримала свої позиції проти роз’єднаної опозиції», - відмічає Паддінгтон.

«Вибори в Україні були серйозно затьмарені руйнацією демократичних інститутів за чинного уряду, який прийшов до влади в 2010 році. Місія Бюро з демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ зауважила використання урядом державних службовців та ресурсів для підтримки Партії регіонів, швидке прийняття зміненого виборчого закону за рік до голосування та медіа-середовище, де було мало об’єктивних новин. Повідомлення зрозуміле: вибори не можуть бути справедливими, якщо враховувати, що харизматичних і діяльних фігур опозиції довільно дискваліфіковано з допомогою податливої судової системи», - додає експерт. 

 

У своєму блозі німецький журналіст Пауліне Тіллман цитує слова експерта з міжнародних відносин, керівника представництва Фонду ім. Гайнріха Бьолля в Україні Кирила Савіна про підґрунтя високої підтримки Кличка на виборах та його команду. 

«Апетити Кличка ростуть. Він почав свою політичну кар'єру як місцевий політик і спочатку хотів бути мером Києва. І це був верх його бажань, амбіцій і прагнень. Між тим, зараз він більше не говорить про Київ. Для нього це тепер замало, це – пісочниця. Він хоче займатися національною політикою, і очевидно на це здатний зважаючи на те, що його партія набрала 14%. Його успіх пояснюється тим, що українці тужать за політичною альтернативою. Кличко насправді не є альтернативою. Сам він є новим обличчям, але якщо подивитись на його список, то можна знайти кількох політиків, які багато разів вже дискредитували себе і насправді є старими кадрами. Але я думаю, що українці просто не хочуть цього бачити – головне, що прийде хтось новий, хто принесе нову надію.

 

У свою чергу професор політології Ратгерського університету Олександр Мотиль у своїй статті на The World Affairs аналізує, що підштовхнуло 10% виборців проголосувати за партію «Свобода».

 «По-перше, більшість українців, звичайно, голосували за «Свободу», не тому що вони читали її програму. Бо якби вони прочитали, то помітили б, що соціально-економічне бачення «Свободою» України нагадує бачення Республіканської партії Сполучених Штатів, і що її підхід до питань міжнаціональних відносин надзвичайно схоже на офіційну політику в країнах Балтії.

Також українці проголосували за «Свободу» не тому, що вони були знайомі з її досвідом управління, яке, за словами одного львівського бізнесмена, було жахливим.

По-друге, «Свобода» ніколи б не потрапила на національну сцену, якби не було глибокої ксенофобської, антиукраїнської і проросійської політики, що проводиться урядом Януковича з початку 2010-му. Радикалізм регіоналів, таким чином зробив зростання ультра-націоналістичного радикалізму і можливим, і неминучим.

По-третє, в Україні переважно російськомовні «прорегіональні» олігархи підтримували партію «Свобода». Глядачі українського телебачення знають, що за останні кілька років представники "Свободи" було незвично частими гостями на двох найбільш популярних ток-шоу, модераторами яких є російські журналісти Євгеній Кисельов і Савік Шустер. Обидва шоу транслюються на фінансованих олігархами та близьких до режиму телеканалах. Були також і чутки, що регіонали і деякі олігархи фінансують «Свободу» (що сама «Свобода» заперечує). Надійне джерело, котре говорило з високопоставленим державним міністром два роки тому сказало наступне: «Партія регіонів підтримувала «Свободу». Потім підтримував Коломойський, а тепер я не знаю, хто», - пише Мотиль. 

 

А швейцарська Neuer Zürcher Zeitung пише про нових і старих екстремістів у новому українському парламенті.

«Частка голосів у близько 10% за «Свободу» на парламентських виборах засмутила деяких політиків. Серед них і Петро Симоненко, який для протоколу заявив, що потрапляння у вищий законодавчий орган «Свободи» є трагедією для України. Інша екстремістська група, однак, яка протягом багатьох років сидить у парламенті і турбує Симоненка набагато менше, це - його власна, а саме - Комуністична партія… Партія позиціонує себе як жорстка марксистсько-ленінська: від емблеми з серпом і молотом на червоному прапорі до риторики про «реставрацію капіталізму» в Україні..Велика присутність екстремістів насправді є неприємним результатом останніх виборів і вказівкою на зростаючу радикалізацію в Україні», - зазначає видання.

 

Дослідник з питань східної політики ЄС в Європейському Університеті Віадріна (Фракфурт-на-Одері, Німеччина) Ірина Солоненко та німецький політолог Андреас Умланд у статті на EUobserver розробили ряд рекомендацій щодо зміни політики ЄС щодо України після виборів.

Експерти в першу чергу пропонують ЄС після виборів в одному і чітко сформульованому документі встановити, які умови Україна повинна виконати для того, щоб угода про асоціацію була підписана.

«До цього часу спостерігалася какофонія заяв представників ЄС з цього питання. Заява має бути оприлюднена та представлена в якості заклику до українського суспільства так само як і до політичної еліти», - пишуть Солоненко та Умланд.

Крім того, на їх думку, ЄС повинен напряму співпрацювати з людьми, які безпосередньо приймають рішення в країні.

«Більш активно співпрацювати з деякими з так званих «олігархів» в Україні. Часто важливі рішення в Україні заздалегідь визначаються за лаштунками акторами, які не перебувають на високих офіційних посадах, але контролюють значну частину ВВП України. До числа «олігархів» входять різні особистості - деякі з них більш, а інші - менш сумнівні. ЄС має залучити обране коло останніх до діалогу про те, що ЄС хоче від українського уряду, і що угода про асоціацію означає для економіки України», - пишуть аналітики. 

 

Аналітики також вважають, що підписання ЄС угоди про асоціацію з Грузією та Молдовою ЄС може показати Україні, що виконання умов Союзу дає відповідні результати.

«(ЄС – Ред.) має підписати та ратифікувати угоди про асоціацію з Молдовою і Грузією по завершенні переговорів з ними. Таким чином ЄС покаже, що оголошений ним принцип «більше за більше» є реальністю. Такий крок міг би збентежити нинішнє українське керівництво», - пишуть експерти.

«(ЄС має – Ред.) розглянути можливість надання Молдові і, можливо, також Грузії перспективи членства в ЄС, заснованого на певних умовах. Зазначити, що подібні пропозиції можуть бути зроблені і іншим країнам в майбутньому, якщо вони поважатимуть спільні цінності та виявлять адекватну політичну волю», - додають вони.

 

УТ


18.11.2012 585 0
Коментарі (0)

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1586
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1021
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1281 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3746 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33875
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2838

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

360

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

755

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1701

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1071
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

636
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

513
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

890
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1988
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12206
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1501
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1284
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

543
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

257
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

326
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

373
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1264