Свинство для прийдешніх поколінь?

 

 

Часто через засоби масової інформації чуємо про проблему залучення інвестицій для підняття нашої економіки. Можновладці акцентують увагу на залученні зовнішніх інвестицій, оскільки своїх, внутрішніх, явно не вистачає.  Ситуація з цим, як відомо, непроста. Тому чиновники в справі вкладання коштів у розвиток економіки готові йти на будь-які поступки задля залучення інвесторів.

 

Коли є позитивні зрушення, то, звітуючись перед своїми виборцями, посадовці активно показують  зростання валового внутрішнього продукту,  заробітної плати, підвищення добробуту населення, розвитку соціальної інфраструктури тощо.  З одного боку все це добре. А  з другого?


В історії становлення та розвитку держав чітко виокремлюються три етапи інвестування.

Перший етап: є не якість, а кількість залучених інвестицій. Не звертається особливої уваги на їх негативні наслідки для суспільства. Основна мотивація — накопичення капіталу будь-яким чином.

Другий етап: беруться до уваги лише ті інвестиції, які збігаються зі стратегічним курсом держави.

Третій етап: звертається увага на інвестиційні проекти,  які чітко контролюють органи влади, вони привабливі з будь-яких позицій і не створюють жодної загрози для суспільства, а також впливають позитивно на добробут громадян і довкілля.


Ми, на жаль, перебуваємо на першому етапі — етапі дикого капіталізму. Аналізуючи інвесторів, можна побачити, що може очікувати наш край у майбутньому, оскільки є тенденція до перенесення іноземними компаніями шкідливого виробництва зі своїх держав на територію України.


Візьмімо, наприклад, данську фірму «Даноша» та інших подібних до неї інвесторів. Праведними та неправедними шляхами вони активно вкорінюються у нашому краї. Чиновники теж їх підтримують, мотивуючи тим, що буде створено нові робочі місця, буде поповнюватися місцевий бюджет. Але якщо вникнути в суть справи, то нескладно зрозуміти, що при сучасній автоматизації й механізації виробництва кількість робочих місць буде обмежена. У більшості працівників заробітна плата теж буде далеко не європейська. Орендна плата за землекористування — мізерна.


А які наслідки нас очікують? Що б вони там не говорили, але забруднення довкілля буде очевидним.


За час господарювання цієї фірми було виявлено факти порушень щодо забруднення території. Скажімо, влітку минулого року підприємство здійснило дії, які призвели до загибелі риби у потічку Буркачі на території сільської ради Сівки Войнилівської Калуського району. Про це на засіданні колегії Івано-Франківської ОДА повідомив перший заступник державного управління охорони навколишнього природного середовища області Василь Головчак. У вересні в невеличкому потічку Велипунці біля села Вилків теж загинула риба (посилання на  інтернет). Відповідальність за  завдані збитки взяла на себе данська фірма «Даноша». У листі жителів сіл Сівки Калуської та Мошківців до органів влади наголошується, що ТзОВ «Даноша» дозволено щороку виливати 35 000 тонн гноївки на паї. А у гноївці є шкідливі речовини: аміак, залишки біостимуляторів, антибіотиків, шерсть тварин, яка не розкладається протягом 100 років, різноманітні інфекції-мутанти, що можуть викликати спалахи хвороб як у людей, так і у тварин, котрі є в підсобних селянських господарствах.

 

А у повітря щороку викидається зі свиноферми та лагун гноєсховища ТзОВ «Даноша» (с. Лука) 244,9 тонни смердючих шкідливих газів, із них — 110 т аміаку, 133 т метану, інші гази. Лагуни збудовано глибоко в землі, стінки яких зсередини вкриті плівкою (не вічною, гарантії міцності якій на 50 років не може дати ніхто), котра з часом, а в деяких місцях і сьогодні дає можливість просочуватися гноївці в глибокі шари ррунту. Решту гноївки як «цінне органічне добриво» четвертого класу небезпеки буде вивезено на паї або при нагоді спущено в Дністер (як це вже було). Очевидно, для інвесторів це велика економія, мінімальні затрати...


Як бачимо, Калуський район уже має проблеми.


Щодо Галицького району, то в Тустані, Медусі та інших прилеглих селах через функціонування на цій території свинокомплексу витає неприємний запах. Після введення в дію свинокомплексу в селі Ланах Галицького району і будівництва на території Деліївської сільської ради ще трьох комплексів (а загалом на території району їх має бути сім) можна зрозуміти проблеми краю. Концентрація виробництва є очевидною. Адже доведено, що свинокомплекс на 100 тис. голів свиней дає стільки забруднень, скільки місто з 400-тисячним населенням.


Тож землі, які з покоління в покоління давали добрий урожай, переведено під будівництво свинокомплексів. Чудовий край, де формуються річки, що переростають у ріки, буде забрудненим. І це все так легко зробилося одним розчерком пера.


Діди, прадіди, котрі боролися за незалежність і гордилися своїм краєм, точно обурились би, побачивши, як їх діти й онуки легко віддали свої землі в користування на тривалий час іноземним інвесторам. 


Отже, з цього можна зробити висновок, що з таким підходом до господарської діяльності в нашому краї прийдешнім поколінням залишимо одне свинство.

 

Омелян Левандівський,

Галичина


16.01.2012 1282 0
Коментарі (0)

15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

5207 1
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1841 4
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

4051 3
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

3176 2
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7969 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

20300 29

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

282

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

824

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1917

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

2396
24.07.2024

Гречаний чай — це корисний і смачний напій, який поєднує у собі багатство вітамінів і мінералів з приємним ароматом. Корисні властивості роблять його незамінним джерелом здоров'я людини.

193
20.07.2024

Влітку під час тривалих вимкнень електроенергії деякі продукти в холодильнику можуть зіпсуватися за чотири години, без нього — за дві.  

702
17.07.2024

Інфляція на споживчому ринку у червні 2024 року порівняно із травнем цього року на Прикарпатті становила 2,5%, з початку року — 4,9%, в Україні — 2,2% та 4,3% відповідно.  

483
23.07.2024

На початку серпня відбудеться Всеукраїнська Патріарша проща до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої в Крилосі, яка щороку об’єднує у молитві тисячі вірян.  

18387
19.07.2024

У суботу, 20 липня, християни відзначатимуть День пророка Іллі.  

985
15.07.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

1220 1
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

6106 3
20.07.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

23397 1
24.07.2024

Майже третина (32%) опитаних українців у травні 2024 року висловили готовність до територіальних поступок для якнайшвидшого досягнення миру та збереження незалежності.   

299
20.07.2024

Депутати Верховної ради у першому читанні підтримали законопроєкт, в якому йдеться про угоду зі слідством у провадженнях про корупційні злочини. Сім із десяти обранців з Івано-Франківщини проголосували "за".  

997 1
18.07.2024

Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №11340, який дозволятиме підозрюваним у корупційних злочинах чиновникам йти на угоду зі слідством та сплачувати штраф за скоєне правопорушення.  

1185 4
16.07.2024

Зауважимо, соціологи, які опитали понад дві тисячі респондентів, наголошують, що «це думка тилу».

503