Свинство для прийдешніх поколінь?

 

 

Часто через засоби масової інформації чуємо про проблему залучення інвестицій для підняття нашої економіки. Можновладці акцентують увагу на залученні зовнішніх інвестицій, оскільки своїх, внутрішніх, явно не вистачає.  Ситуація з цим, як відомо, непроста. Тому чиновники в справі вкладання коштів у розвиток економіки готові йти на будь-які поступки задля залучення інвесторів.

 

Коли є позитивні зрушення, то, звітуючись перед своїми виборцями, посадовці активно показують  зростання валового внутрішнього продукту,  заробітної плати, підвищення добробуту населення, розвитку соціальної інфраструктури тощо.  З одного боку все це добре. А  з другого?


В історії становлення та розвитку держав чітко виокремлюються три етапи інвестування.

Перший етап: є не якість, а кількість залучених інвестицій. Не звертається особливої уваги на їх негативні наслідки для суспільства. Основна мотивація — накопичення капіталу будь-яким чином.

Другий етап: беруться до уваги лише ті інвестиції, які збігаються зі стратегічним курсом держави.

Третій етап: звертається увага на інвестиційні проекти,  які чітко контролюють органи влади, вони привабливі з будь-яких позицій і не створюють жодної загрози для суспільства, а також впливають позитивно на добробут громадян і довкілля.


Ми, на жаль, перебуваємо на першому етапі — етапі дикого капіталізму. Аналізуючи інвесторів, можна побачити, що може очікувати наш край у майбутньому, оскільки є тенденція до перенесення іноземними компаніями шкідливого виробництва зі своїх держав на територію України.


Візьмімо, наприклад, данську фірму «Даноша» та інших подібних до неї інвесторів. Праведними та неправедними шляхами вони активно вкорінюються у нашому краї. Чиновники теж їх підтримують, мотивуючи тим, що буде створено нові робочі місця, буде поповнюватися місцевий бюджет. Але якщо вникнути в суть справи, то нескладно зрозуміти, що при сучасній автоматизації й механізації виробництва кількість робочих місць буде обмежена. У більшості працівників заробітна плата теж буде далеко не європейська. Орендна плата за землекористування — мізерна.


А які наслідки нас очікують? Що б вони там не говорили, але забруднення довкілля буде очевидним.


За час господарювання цієї фірми було виявлено факти порушень щодо забруднення території. Скажімо, влітку минулого року підприємство здійснило дії, які призвели до загибелі риби у потічку Буркачі на території сільської ради Сівки Войнилівської Калуського району. Про це на засіданні колегії Івано-Франківської ОДА повідомив перший заступник державного управління охорони навколишнього природного середовища області Василь Головчак. У вересні в невеличкому потічку Велипунці біля села Вилків теж загинула риба (посилання на  інтернет). Відповідальність за  завдані збитки взяла на себе данська фірма «Даноша». У листі жителів сіл Сівки Калуської та Мошківців до органів влади наголошується, що ТзОВ «Даноша» дозволено щороку виливати 35 000 тонн гноївки на паї. А у гноївці є шкідливі речовини: аміак, залишки біостимуляторів, антибіотиків, шерсть тварин, яка не розкладається протягом 100 років, різноманітні інфекції-мутанти, що можуть викликати спалахи хвороб як у людей, так і у тварин, котрі є в підсобних селянських господарствах.

 

А у повітря щороку викидається зі свиноферми та лагун гноєсховища ТзОВ «Даноша» (с. Лука) 244,9 тонни смердючих шкідливих газів, із них — 110 т аміаку, 133 т метану, інші гази. Лагуни збудовано глибоко в землі, стінки яких зсередини вкриті плівкою (не вічною, гарантії міцності якій на 50 років не може дати ніхто), котра з часом, а в деяких місцях і сьогодні дає можливість просочуватися гноївці в глибокі шари ррунту. Решту гноївки як «цінне органічне добриво» четвертого класу небезпеки буде вивезено на паї або при нагоді спущено в Дністер (як це вже було). Очевидно, для інвесторів це велика економія, мінімальні затрати...


Як бачимо, Калуський район уже має проблеми.


Щодо Галицького району, то в Тустані, Медусі та інших прилеглих селах через функціонування на цій території свинокомплексу витає неприємний запах. Після введення в дію свинокомплексу в селі Ланах Галицького району і будівництва на території Деліївської сільської ради ще трьох комплексів (а загалом на території району їх має бути сім) можна зрозуміти проблеми краю. Концентрація виробництва є очевидною. Адже доведено, що свинокомплекс на 100 тис. голів свиней дає стільки забруднень, скільки місто з 400-тисячним населенням.


Тож землі, які з покоління в покоління давали добрий урожай, переведено під будівництво свинокомплексів. Чудовий край, де формуються річки, що переростають у ріки, буде забрудненим. І це все так легко зробилося одним розчерком пера.


Діди, прадіди, котрі боролися за незалежність і гордилися своїм краєм, точно обурились би, побачивши, як їх діти й онуки легко віддали свої землі в користування на тривалий час іноземним інвесторам. 


Отже, з цього можна зробити висновок, що з таким підходом до господарської діяльності в нашому краї прийдешнім поколінням залишимо одне свинство.

 

Омелян Левандівський,

Галичина


16.01.2012 1398 0
Коментарі (0)

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

888 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

803
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1619
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2247
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4226 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3233

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

226

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

454

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

395

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

864
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

636
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

681
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

965
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1090
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

678
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6263
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1755
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31770 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1558
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

762 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

727