Свинство для прийдешніх поколінь?

 

 

Часто через засоби масової інформації чуємо про проблему залучення інвестицій для підняття нашої економіки. Можновладці акцентують увагу на залученні зовнішніх інвестицій, оскільки своїх, внутрішніх, явно не вистачає.  Ситуація з цим, як відомо, непроста. Тому чиновники в справі вкладання коштів у розвиток економіки готові йти на будь-які поступки задля залучення інвесторів.

 

Коли є позитивні зрушення, то, звітуючись перед своїми виборцями, посадовці активно показують  зростання валового внутрішнього продукту,  заробітної плати, підвищення добробуту населення, розвитку соціальної інфраструктури тощо.  З одного боку все це добре. А  з другого?


В історії становлення та розвитку держав чітко виокремлюються три етапи інвестування.

Перший етап: є не якість, а кількість залучених інвестицій. Не звертається особливої уваги на їх негативні наслідки для суспільства. Основна мотивація — накопичення капіталу будь-яким чином.

Другий етап: беруться до уваги лише ті інвестиції, які збігаються зі стратегічним курсом держави.

Третій етап: звертається увага на інвестиційні проекти,  які чітко контролюють органи влади, вони привабливі з будь-яких позицій і не створюють жодної загрози для суспільства, а також впливають позитивно на добробут громадян і довкілля.


Ми, на жаль, перебуваємо на першому етапі — етапі дикого капіталізму. Аналізуючи інвесторів, можна побачити, що може очікувати наш край у майбутньому, оскільки є тенденція до перенесення іноземними компаніями шкідливого виробництва зі своїх держав на територію України.


Візьмімо, наприклад, данську фірму «Даноша» та інших подібних до неї інвесторів. Праведними та неправедними шляхами вони активно вкорінюються у нашому краї. Чиновники теж їх підтримують, мотивуючи тим, що буде створено нові робочі місця, буде поповнюватися місцевий бюджет. Але якщо вникнути в суть справи, то нескладно зрозуміти, що при сучасній автоматизації й механізації виробництва кількість робочих місць буде обмежена. У більшості працівників заробітна плата теж буде далеко не європейська. Орендна плата за землекористування — мізерна.


А які наслідки нас очікують? Що б вони там не говорили, але забруднення довкілля буде очевидним.


За час господарювання цієї фірми було виявлено факти порушень щодо забруднення території. Скажімо, влітку минулого року підприємство здійснило дії, які призвели до загибелі риби у потічку Буркачі на території сільської ради Сівки Войнилівської Калуського району. Про це на засіданні колегії Івано-Франківської ОДА повідомив перший заступник державного управління охорони навколишнього природного середовища області Василь Головчак. У вересні в невеличкому потічку Велипунці біля села Вилків теж загинула риба (посилання на  інтернет). Відповідальність за  завдані збитки взяла на себе данська фірма «Даноша». У листі жителів сіл Сівки Калуської та Мошківців до органів влади наголошується, що ТзОВ «Даноша» дозволено щороку виливати 35 000 тонн гноївки на паї. А у гноївці є шкідливі речовини: аміак, залишки біостимуляторів, антибіотиків, шерсть тварин, яка не розкладається протягом 100 років, різноманітні інфекції-мутанти, що можуть викликати спалахи хвороб як у людей, так і у тварин, котрі є в підсобних селянських господарствах.

 

А у повітря щороку викидається зі свиноферми та лагун гноєсховища ТзОВ «Даноша» (с. Лука) 244,9 тонни смердючих шкідливих газів, із них — 110 т аміаку, 133 т метану, інші гази. Лагуни збудовано глибоко в землі, стінки яких зсередини вкриті плівкою (не вічною, гарантії міцності якій на 50 років не може дати ніхто), котра з часом, а в деяких місцях і сьогодні дає можливість просочуватися гноївці в глибокі шари ррунту. Решту гноївки як «цінне органічне добриво» четвертого класу небезпеки буде вивезено на паї або при нагоді спущено в Дністер (як це вже було). Очевидно, для інвесторів це велика економія, мінімальні затрати...


Як бачимо, Калуський район уже має проблеми.


Щодо Галицького району, то в Тустані, Медусі та інших прилеглих селах через функціонування на цій території свинокомплексу витає неприємний запах. Після введення в дію свинокомплексу в селі Ланах Галицького району і будівництва на території Деліївської сільської ради ще трьох комплексів (а загалом на території району їх має бути сім) можна зрозуміти проблеми краю. Концентрація виробництва є очевидною. Адже доведено, що свинокомплекс на 100 тис. голів свиней дає стільки забруднень, скільки місто з 400-тисячним населенням.


Тож землі, які з покоління в покоління давали добрий урожай, переведено під будівництво свинокомплексів. Чудовий край, де формуються річки, що переростають у ріки, буде забрудненим. І це все так легко зробилося одним розчерком пера.


Діди, прадіди, котрі боролися за незалежність і гордилися своїм краєм, точно обурились би, побачивши, як їх діти й онуки легко віддали свої землі в користування на тривалий час іноземним інвесторам. 


Отже, з цього можна зробити висновок, що з таким підходом до господарської діяльності в нашому краї прийдешнім поколінням залишимо одне свинство.

 

Омелян Левандівський,

Галичина


16.01.2012 1230 0
Коментарі (0)

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1900
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1830
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1827
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5382 42
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2125 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1486

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

697

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

751

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

945

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

981
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1730
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3647
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10219
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26098
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10149 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7685
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

870
13.04.2024

Які труднощі та виклики виникають при управлінні краєзнавчим музеєм "Бойківщина" Тетяни й Омеляна Антоновичів та як намагаються їх розв'язувати?

1371
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

354
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1249
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

847
02.04.2024

Українці розповіли, чи підтримують у другому читанні ухвалення Верховною Радою оновленого законопроєкту про мобілізацію.  

1050