Супрун пояснила, як зменшити споживання солі

Надлишок солі – одна з ключових небезпек для здоров'я людини.

Про це повідомила в. о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун на своїй сторінці в Facebook, пише «Слово і Діло».

За її словами, щодня з їжею люди вживають багато солі, не помічаючи цього.

«Денна норма солі для людини, котра не має серйозних проблем зі здоров'ям, становить 6 грамів. Це близько однієї чайної ложки, але зазвичай ми перевищуємо її майже вдвічі. Для дітей норма ще менша: від 1 до 3 років – 2 г на день, від 4 до 6 – 3 г, а від 7 до 10 років – 5 г», – йдеться в повідомленні.

В. о. міністра опублікувала на своїй сторінці Стратегію скорочення солі, яку розробив Інститут медицини США.

Чиновниця закликала вживати домашню їжу і бути обережніше з фаст-фудом. Супрун пояснила, що сендвічі з ресторанів фастфуду або інші закуски можуть містити майже денну норму солі.

«Особливо багато її в піці, хот-догах, спагетті з соусом, копченому м'ясі та стравах із кетчупом. Якщо їсте щось з цього, стежте за своїм раціоном протягом дня і намагайтеся уникати солоної їжі», - повідомила Супрун.

Високий вміст солі може бути в продуктах, які не здаються солоними на смак. Наприклад, це мафіни, енергетики, спортивні напої або зернові сніданки. Слід уважно читати вміст цих продуктів на етикетках. Якщо сіль або натрій зазначені на початку - їх тут забагато. Супрун радить відмовитися від таких продуктів.

Супрун порекомендувала їсти більше овочів і фруктів і віддавати перевагу свіжим продуктам. В.о. міністра радить заповнити половину своєї тарілки фруктами і овочами. Організму потрібно значно більше калію, ніж натрію. Фрукти і овочі добре задовольняють цю потребу. Напівфабрикати або вже готові страви містять набагато більше солі, ніж їхні інгредієнти. На думку чиновниці, слід перевіряти етикетки і обирати продукти, що містять не більше 300 мг солі на порцію.

«Ви також можете бути здивовані, що є продукти, які містять багато натрію, але не мають солі в складі. Це тому, що вони містять інші форми натрію, наприклад, глутамат натрію, цират натрію, або питну соду (гідрокарбонат натрію). Купуючи свіжі продукти на ринках у фермерів або місцевих маркетах, не забувайте про сезонність. Порівнюйте продукти і товари різних виробників. Один і той же товар у різних брендів може містити різну кількість солі. Особливо це стосується копченого м'яса, снеків, сирів і випічки», - зазначила Супрун.

Також Супрун радить почати із зменшення порцій - «так ви автоматично зменшите і кількість калорій, і кількість солі. Можна керуватися досить простим правилом: чим більше в страві калорій, тим більше в ній солі».

За інформацією в.о. міністра, дослідження доводять, що людина здатна змінювати свої харчові звички, отже, і привчити себе насолоджуватися несолоною їжею.

«Спробуйте міксувати страви зі своєю звичнною кількістю солі і зменшеною. Згодом ви перестанете помічати різницю. Смакові рецептори майже не здатні розрізнити зменшення солі на чверть. Позбутися від солі і, одночасно, надати стравам нових смаків допоможуть спеції, сухі і свіжі трави, часник, імбир, цитрусові, вино і оцет. Також краще споживати йодовану сіль, оскільки у багатьох українців спостерігається помірний дефіцит йоду», - пояснила в.о. міністра охорони здоров'я.

Супрун порекомендувала не солити страви двічі: «якщо під час приготування страви додаєте до неї солоні інгредієнти, можна не солити власне саму страву додатково. Це перш за все стосується домашніх соусів і консервування».

Традиційні продукти з високим вмістом солі слід замінити більш корисними альтернативами. Замість бульйонних кубиків - домашній бульйон, білий хліб чиновниця рекомендує замінювати на цільнозерновий, а готові солоні приправи і соуси - приготованими власноруч.


11.05.2019 1290 2
Коментарі (2)

Олександр 2019.05.11, 13:21

В країнах світу уже давно винайшли спосіб вирішення цієї проблеми. При приготуванні їжі використовують сіль зі зменшеним вмістом натрію з добавками калію. Таким чином вирішуються декілька проблем, а саме - нормалізується вживання натрію, зменшується дефіцит калію в харчуванні, а також понижується поріг смакової чутливості до натрієвої солі і людина перестає пересолювати їжу. 
Особливо така сіль буде корисною для людей з підвищеним артеріальним тиском. Адже натрій притягує воду та збільшує кількість позаклітинної рідини, яка тисне на стінки судин.

 

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2323
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1075
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1036
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2200
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3634
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2579 7

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

887

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

766

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

716

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

702
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10385
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1230
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5361
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1083
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2872
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1232
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

462
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

332 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

771
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

663
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

713