Сучасні естетичні брекет-системи

Давно пройшли вже ті часи, коли брекети були виключно металевими прикладами для стереотипних жартів. Сучасна ортодонтія активно використовує і керамічні, і сапфірові, і навіть прозорі аналоги брекет-систем – елайнери.

Керамічні чи сапфірові брекети?

Керамічні та сапфірові брекети – сучасні естетичні брекети, які пропонуються як преміумна альтернатива брекетам металічним. Обидва ці варіанти є ефективним засобом лікування, проте вони мають і свої відмінності, про які поговоримо нижче. 

Керамічні брекети: переваги та недоліки  

Є багато причин, щоб призначити саме керамічні брекети вашому пацієнтові, у тому числі: 

  • Естетика – керамічні брекети виглядають настільки стримано, що більшість людей навіть не помітять їх присутності! Це робить керамічні брекети популярним вибором серед підлітків старшого віку(яким конче потрібно залишатися стильними та привабливими в своєму соціумі) та дорослих, які не мали можливості пройти ортодонтичне лікування в молодості;
  • Гігієнічність – теоретично, біоплівка з мікроорганізмів має гіршу адгезію до кераміки, ніж до металу, що призводить до меншого утворення зубного нальоту на брекетах та кращої гігієни порожнини рота. Ця гіпотеза була підтверджена невеликим дослідженням на 20 підлітках – “Less plaque accumulation. A small study on 20 teens found that those who had ceramic braces had significantly less long-term plaque accumulation on their teeth and brackets than those with metal braces.”, проте необхідні додаткові, розширені дослідження. Можливо, їх проведете саме Ви?
  • Сумісність з методами візуалізації – метал у складі металевих брекетів перешкоджає проведенню МРТ, що потребує зняття металевої конструкції перед томографією. Більше того, метал дуже рентгенконтрастний і може заважати отримати якісне рентгензображення. Натомість, керамічні брекети самі по собі не мають цих проблем. Зверніть, проте, увагу, якщо керамічні брекети мають металеві частини, їх також доведеться зняти;
  • Гіпоалергенність – на відміну від нікеля у металевих сплавах, що використовуються у ортодонтії, керамічні брекети не мають гаптеноподібних речовин і не викликають класичні алергічні реакції;
  • Довговічність – деякі люди вважають, що керамічні брекети не такі міцні, як металеві, і побоюються, що їх брекети тріснуть і зламаються, що вимагатиме заміни серед лікування, і припинення . Проте це не так. Хоча керамічні брекети не такі міцні, як металеві, вони досить міцні, щоб зберігати стійкість протягом усього лікування;
  • Економічність – незважаючи на те, що керамічні брекети трохи дорожчі за металеві, вони набагато економічніші, ніж прозорі елайнери, а також можуть виконувати свою роботу швидше;
  • Варіанти кольору – металеві брекети бувають двох кольорів, якщо взагалі можна вважати матово-сірий та сріблястий металік кольорами. З іншого боку, керамічні брекети доступні в різних кольорах для тих, хто хоче заявити про себе.

Водночас, як і будь-яке ортодонтичне лікування, керамічні брекети не позбавлені недоліків, серед яких:

  • Ціна – керамічні брекети, як правило, дорожчі, ніж традиційні металеві брекети, однак, якщо ви шукаєте ефективний, практично прозорий варіант ортодонтичного лікування, керамічні брекети зазвичай дешевші, ніж невидимі елайнери. 
  • Більші брекети – керамічні брекети, як правило, використовують більші брекети, ніж їх металеві альтернативи. Це частково компенсується менш очевидним зовнішнім виглядом (див. вище), проте сам факт великих брекетів може стати для деяких пацієнтів психологічною перешкодою;
  • Чутливість ясен – через більший розмір брекетів може бути складніше чистити брекети. Незважаючи на менший темп формування зубного нальоту на керамічних брекетах, його неконтрольована акумуляція може призвести до місцевих запальних реакцій – папіліту, гінгівіту та пародонтиту. Таким чином, пацієнта необхідно навчити ретельній гігієні для попередження пародонтальних ускладнень.
  • Можливе фарбування – матеріал, який використовується для створення сучасних керамічних брекетів – полікристалічна кераміка, яка не дуже активно фарбується; однак, якщо пацієнт не буде доглядати за брекетами належним чином, вони усе одно з часом втратять свій колір. Отже, необхідно регулярно чистити зуби та за можливості уникати продукти з пігментуючими властивості, як-то кава чи червоне вино. 
  • Важке зняття – керамічні брекети негнучкі, що означає, що вони з більшою ймовірністю можуть зламатися під впливом різнонаправлених сил. Більше того, зняття керамічних брекетів вимагає більшої сили в порівнянні з металевими. Уе робить зняття дискомфортною і відносно ризикованою процедурою. 
  • Вузькі клінічні показання – у той час як традиційні брекети можуть носити практично будь-хто, кому потрібно виправити свою посмішку, керамічні брекети найбільш ефективні, коли вони носяться для виправлення пацієнтів, які не мають серйозних аномалій або надмірної скупченості зубів. 

Чим сапфірові брекети краще за керамічні?

Сапфірові брекети мають і свій основний недолік – ціна, яка вища за керамічні ортодонтичні конструкції. Отже, пацієнтам треба грамотно донести ряд їх переваг по відношенню до керамічних, що нівелюють їх основні недоліки. Наприклад:

  1. По-перше, сапфірові брекети за своїми механічними властивостями наближаються до металічних і значно перевершують керамічні;
  2. Сапфірові брекети значно менше, ніж керамічні, схильні до пігментації зовнішніми барвниками;
  3. На відміну від керамічних брекетів, які мають свій власний колір, сапфірові брекети – прозорі, що дозволяє їм бути естетичними навіть у тих пацієнтів, власні зуби яких значно пігментовані; 
  4. Сапфірові брекети менше за розміром, ніж керамічні, і вони не викликають дискомфорта для м’яких тканин порожнини рота. 

Прозорі брекети 

Елайнери 

Елайнери – це прозорі капи із спеціального матеріалу, які так само, як і брекети, використовуються для ортодонтичного вирівнювання зубів. Вони використовують м'яку та постійну силу, щоб перемістити зуби в потрібне положення, не вдаючись до металевих дротів та скоб. Елайнери виготовляються індивідуально для кожного пацієнта за допомогою сучасних цифрових протоколів. Природно, елайнери мають ряд притаманних саме їм властивостей.

Видимість

Елайнери – прозорі і тонкі капи, що робить їх практично невидимими і дозволяє непомітно добитися прямої здорової посмішки. Щоб допомогти спрямувати зуби на місце, на зуби додатково одягають спеціальні пристрої, колір яких підбирають максимально ідентичний природним зубам. Таким чином, елайнери відповідають будь-якому способу життя, повністю мінімізуючи естетичні питання традиційних брекетів. 

Знімність

Приваблива властивість елайнерів – їх знімність, що дозволяє пацієнту самому знімати їх і дає відчуття певної свободи і відсутності залежності від медичного пристрою. В критично важливі моменти життя пацієнти можуть їх самостійно зняти. 

З іншого боку, у цьому випадку саме на пацієнті лежить відповідальність за ефективність лікування, адже елайнери повинні бути на своєму місці на зубному ряді щонайменше 20 годин на добу. До того ж, елайнери можна легко втратити і пошкодити – пацієнтам слід бути особливо уважними. 

Гігієнічність

Знімність елайнерів логічно призводить до їх високої гігієнічності, адже регулярне їх очищення з усіх боків виконується дуже просто і повністю попереджує розвиток шару зубного нальоту. 

Комфорт

Хоча може виникнути певний початковий дискомфорт, коли пацієнт переходить на новий набір елайнерів, загальний рівень адаптації до них знаходиться на більш високому рівні, ніж до традиційних твердих брекетів. Елайнери виготовлені з високою точністю і майже не перешкоджають фізіологічним функціям і міостатичним рефлексам порожнини рота. 

Догляд за прозорими брекетами 

Хоча елайнери є найбільш зручним варіантом довгострокового ортодонтичного лікування, є деякі рекомендації, про які потрібно пам'ятати. Лікар-ортодонт повинен дати низку рекомендацій, яких слід неухильно дотримуватись, як-то:

  • Пацієнти повинні носити елайнери щонайменше 20 годин на день для досягнення ефективних результатів.
  • Треба знімати елайнери під час чищення зубів, флосінгу або їди. Елайнер особливо не повинен знаходитися у порожнині рота, якщо споживають щось гаряче. 
  • Самі елайнери повинні регулярно очищуватися – під час чищення зубів, пацієнт повинен так само почистити і елайнери. 
  • Лікар-ортодонт повинен надати чистий бокс, у якому потрібно зберігати елайнери тоді, коли їми не користуються. 

Догляд за зубами під час носіння брекет-систем

Дискомфорт після встановлення брекетів

Дискомфорт після встановлення брекетів – це нормально. Врешті решт, організм не дуже звик до стороннього твердого тіла, яке займає вільне місце в порожнині рота. Отже, початковий період носіння брекетів буде ознаменований фізичними незручностями і вегетативними реакціями, як-то гіперсалівація. Первинна адаптація зазвичай займає 3 дні, повна адаптація (коли взагалі не відчувається присутність стороннього тіла взагалі і повністю перебудовуються міостатичні рефлекси) може продовжуватися до місяця. 

Постійний контроль у стоматолога 

Прикро, проте пацієнт ніяк не може самостійно об’єктивно оцінити прогрес лікування. Таким чином, необхідні регулярні відвідування стоматолога – в ідеалі раз у квартал – для корекції і активації брекетів та оцінки їх ефективності. 

Процедура чищення зубів з брекетами  

Визнаємо – чистити зуби з брекетами некомфортно, проте від цього нікуди не подітися. Чистити зуби усе ще необхідно (навіть більше, ніж без них). Рекомендуються м’які щітки, які вимітаючими рухами видаляють наліт у пришийковій ділянці зуба, та спеціальні йоржики для іригатори для очистки міжзубних проміжків. 

Скільки часу потрібно щоб вирівняти зуби?

Ортодонтичне лікування з брекетами може займати від одного до декілька років. Все залежить від складності існуючої клінічної ситуації та від віку пацієнта. 

Знімаємо брекети і що таке ретейнер

Нарешті настав той день, коли всі зуби успішно встали на правильні місця і клінічне завдання виконане. Проте, залежно від віку пацієнту, а також типу аномалії, в деяких випадках майже неможливо запобігти рецидивам. Таким чином, для підтримки правильності зубного ряду використовуються спеціальні апарати – ретейнери. Ретейнер – дуга, яка фіксується з орального боку зубного ряду і допомагає утримувати зуби у вірному положенні, щоб запобігти повторному утворенню ортодонтичних аномалій. 

Партнерський матеріал


28.01.2022 15245 1
Коментарі (1)

Станіслав 2022.02.20, 00:45

А нічо що на металевих брекетах лікування швидше проходить за рахунок меншої сили тертя дуги?)

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

774
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

773
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1589
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2213
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4193 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3194

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

194

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

424

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

366

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

836
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

605
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

649
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

934
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1045
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

652
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6236
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1729
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31742 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1510
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

739 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

699