В Індії створено перший на планеті рух за рівноправ'я чоловіків. Відстоювати свої права зібралися майже дві тисячі чоловіків з племені хасі, яке мешкає у штаті Мегхалая на північному сході країни. Це плем'я є унікальним прикладом матріархального суспільства, в якому слабкою статтю вважаються чоловіки, а не жінки.
Майно у хасі успадковує не старший син, а молодша дочка. Якщо в сім'ї немає дочки, то її необхідно удочерити. По батькові дітей утворюються від імені матері, а не батька.
Чоловіки за звичаями хасі живуть в будинку тещі і не мають права голосу. Їм заборонено з'являтися в зустрічах членів клану, яким управляє рада найстаріших жінок. Сувору соціальну ієрархію підтримує Конституція Індії, яка проголошує дотримання звичаїв і традицій етнічних меншин.
Чоловіки мирилися з таким існуванням раніше, коли полювання дозволяло їм надовго залишати домівки. Однак зараз подібне життя їх уже більше не влаштовує.
"Батько в сім'ї не має жодних прав. Навіть якщо він дуже хороша людина, а його дружина - погана жінка, він не може забрати у неї дітей". – поскаржився 58-річний Паріат, головний "революціонер" хасі .
Паріат організував "Сінгкхон Рімпа Тіма". Назву руху можна вільно перекласти з мови хасі як "клин, який підтримує стіл, що хитається". Рух виступає за зміну законів та соціальної структури племені. Його члени, зокрема, вимагають, щоб по батькові дітей утворювалися від імен батьків.
"Відсутність відповідальності вбиває нас. Хлопчики не навчаються в школі, чоловіки вживають наркотики, п'ють і рідко доживають до 40 років", - зазначив Паріат.
Патрісія Мукім, головний редактор газети Shillong Times (Шиллонг - адміністративний центр штату Мегхалая) і визнаний авторитет з племені хасі, вважає, що чоловіками племені керують матеріальні інтереси, бажання стати спадкоємцями сімейного майна.
"Так, наші предки вирішили, що молодша дочка успадковує майно, тому що вона допомагає батькам і утримує їх. Так, якщо чоловік йде від дружини, він не повинен їй нічого платити. Але якщо він хоче допомагати їй і нести відповідальність, то ніхто йому в цьому не заважає", - пояснила вона.
15