Фото: doba.te.ua
Тлумацький, Косівський та Галицький райони уже практикують навчання студентів-медиків за кошти місцевих районних бюджетів.
Можливо, незабаром, таку практику впровадять усі райони Івано-Франківської області. Області катастрофічно не вистачає сімейних лікарів, — така теза прозвучала вчора на колегії Івано-Франківської ОДА. Так, нині в області працюють 133 амбулаторії і 539 ФАПів. До 2015 року планується реорганізувати 20 ФАПів та перетворити їх в сільські лікарські амбулаторії.
— Нині на селі працюють 327 лікарів, а потрібно — втричі більше, — повідомив директор Департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської облдержадміністрації Роман Мельник. — 40% з них проживають там, де працюють. Дефіцит кадрів зумовлений відсутністю умов для проживання, низькою заробітною платою, умовами праці. Нині є великий перелік стимулів, які можуть запроваджуватися для сільських медиків. І можливості для цього — є.
За словами чиновника, на мотивацію медиків на селі уже використано 1,4 млн. гривень, для молодих спеціалістів — 1 млн. гривень. У Тлумацькому районі затверджено програму навчання медичних працівників для сільської місцевості, тобто — коштом районного бюджету оплачується навчання студентів, які згодом працюватимуть у селах. Таких студентів у Тлумачі — троє. У Галицькому та Косівському районах — по 1 студенту, пишуть Вікна.
За словами проректора Івано-Франківського національного медичного університету, виш може прийняти у рік 30 студентів на такій формі навчання. Проте, за підрахунками голова ОДА Михайла Вишиванюка, нині в області не вистачає 640 лікарів сімейної медицини і, навчаючи по 30 студентів на рік, область укомплектовуватиме посади упродовж 20-ти років.
— Вивчіть проблемні території і зобов’яжіть райони направляти студентів на навчання. І хай не кажуть, що не мають грошей — навчання 2-3 студентів можуть оплатити, чи то починаючи з 1 курсу, чи — інтернатуру, — резюмував Михайло Вишиванюк.
Також голова ОДА повідомив, що Івано-франківському національному медичному університету варто розраховувати на 60 студентів.
— У Галичі за студента половину оплачує бюджет, а половину — батьки. А варто, щоб половину — бюджет, а половину — бізнес. Треба, щоб кожен район на конкурсній основі відбирав найкращих дітей та направляв їх на навчання.
У переліку заохочень для сільських медиків не тільки оплата за навчання та проходження інтернатури, але й надбавки до посадових окладів, встановлення оплати за ненормований робочий день, пільговий проїзд, 50% оплати за комунальні послуги, безкоштовні земельні ділянки під будівництво та — створення умов для проживання, включно із варіантом, коли за кошти місцевих бюджетів мають закуповуватися недорогі будинки у селах або — використовувати під проживання лікарів незадіяні площі сільських медичних закладів.
Джерелом фінансування виконання цих рекомендацій, імовірно, мають стати місцеві бюджети.
Читайте також: