Стрижавка - це не тільки Вервольф (фото)

 

Хоча моє знайомство зі Стрижавкою таки розпочалось із ставки Гітлера Вервольф, але і без неї у селищі є багато цікавого. Все-таки тут була шикарна резиденція вельможного роду Грохольських, отже свого часу Стрижавка була непоганим містечком.

 

Тож я і спробував з'ясувати, що у Стрижавці збереглось дотепер від колишньої величі



Взагалі то, найвідоміший стрижавський об'єкт - Вервольф - насправді з самого початку був зовсім не Стрижавським. Це вже потім Стрижавка розкинулась на обидва береги Бугу, поглинувши в себе лівобережну Коло-Михайлівку (яка свого часу також була двома окремими селами - Коломиївкою і Михайлівкою). Тож переходжу мостом на праву сторону річки, знайомитись із історичною частиною селища.



Біля сучасного моста видніються опори його зруйнованого попередника. Якщо вірити Історії міст і сіл УРСР, то старий міст зруйнували іще Петлюрівські війська на початку ХХ сторіччя. Наскільки я зрозумів, радянська влада впродовж всього свого панування так і не спромоглась звести нову переправу через Буг. Теперішній же міст було збудовано лише на початку 90-х років, та й то на кошти заможної емігрантки з Америки.

Одразу за мостом натикаюсь на колишній млин (і колишній бар за сумісництвом).

Трішки далі розташувалась найвизначніша стрижавська пам'ятка - костьол Матері Божої Скорботної. Розкішна в минулому католицька святиня нині має зовсім непрезентабельний вигляд. Мало того, що від колишнього декору, за роки непрофільного використання костьолу під клуб та магазин, практично не лишилося й сліду. Так ще й новітні добудови страшенно спотворюють храм...

Особливо безглуздо виглядає теперішня відбудована дзвіниця. Ну як, маючи старі фотографії костьолу, можна було збудувати теперішній фалічний символ?

До революції костьол виглядав ось так. А взагалі його було збудовано іще 1827-го року на кошти Миколая Грохольського.

Неподалік від костьолу збереглись руїни православної святині - храму Успіння Пресвятої Богородиці. Судячи із каплички поруч із рештками старовинної церкви, храм потроху відбудовують.

За деякими даними, церкві вже мало не півтисячі років, а звели її протягом 1552-1572 років.

Знов таки, зовсім поруч із церквою розташувалась чергова місцева пам'ятка - Півньова Могила. Тут покоїться козацький отаман Півненко (Півень), який загинув в нерівному бою з татарами у XVII сторіччі.

А це іще одна будівля, якою "славиться" Стрижавка - в'їзний корпус виправної колонії.
Саму колонію було збудовано на місці вже згаданого маєтку Грохольських. Тож цілком імовірно, що ця споруда колись належала до панського палацевого комплексу.

Я впевнений, що на території колонії ще й досі збереглись двірцеві служби, а можливо й сам палац, переобладнаний на в'язницю. Але за стіни колонії для перевірки своєї здогадки потрапляти якось не хочеться. Краще згадати, яким палац був в позаминулому сторіччі.

Зблизька головний корпус маєтку виглядав так.

Іще один палацик маєтку Грохольських


За теперішнью колонією розташована іще стара дерев'яна Миколаївська церква.

 

На жаль, наді мною загрозливо нависли важкі чорні хмари, тож більш детальне знайомство із Стрижавкою я вирішив відкласти до кращих погодних умов, а сам хутко дістався автобусної зупинки під супровід грому, блискавок і перших крапель зливи...

 

 

Текст та фото Вадима Постернака


12.11.2012 1626 0
Коментарі (0)

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

337
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13828 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1580
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

872
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6143
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1725

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

640

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1468

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1279

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1168
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

522
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

661
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1581
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

604
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

882
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5926
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13662
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

252
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

550
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

487
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

794 2