Столиця автентичного українського бренду – гончарське село Опішне (фото)

 

Гончарний круг обертався щораз швидше. Раз за разом округлював ледь впізнаваний вже силует, з якого від дотику рук майстра формувались щораз чіткіші контури виробу. Чарівна глина слухняно лягала за кожним порухом цих рук…

Гончарство – одне із найдревніших ремесел, яке освоїли наші пращури. В ньому – історія українського роду, в ньому його душа і мистецтво. Тож своєрідним духовним центром можна назвати село, де споконвіків живуть гончарі і творять історію цього унікального народного мистецтва. Стародавнє село Опішне.

На місці древніх городищ, з руїн козацької фортеці…

Поселення тут існувало ще за доби неоліту. Зважаючи на величезну кількість історико-архітектурних пам’яток, які залишили по собі різні епохи, Опішне можна назвати одним з найцікавіших поселень України. Скіфське та слов’янське городища, святилища, прадавні кургани… Залишки фортифікаційних споруд та козацького поселення. А ще тут є старовинна система підземних ходів.

Могутня колись козацька фортеця захищала поселення від зовнішніх небезпек. Адже через Опішне пролягали важливі дороги: до Муравського шляху, з Гадяча до Перекопу. Згодом село саме стало досить значним торговим центром. «Опішне розкішне. Приїдеш у свитці – поїдеш в жупані» – жартували місцеві.

Курган, який у народі називають Швецькою могилою, зберігає трагічну пам’ять сотень полеглих воїнів шведського війська. Колись саме на цьому місці відбулась одна з найбільш кровопролитних битв Північної війни.

Мистецтво чарівної глини – в музеї під відкритим небом

Відомо, що вже на початку 1700-х років в Опішному існував невеличкий гончарний центр. І вже до середини ХІХ століття містечко стає одним із найбільших та найвизначніших центрів українського гончарства. Згодом відкрили навчально-показову майстерню. Щороку заклад виховував, майстрів, які як ніхто у світі вмів чарували з глиною. Свого часу ці майстри забезпечували найкращою керамікою майже всі континенти світу.

Сьогодні в Опішному можна побачити Національний музей-заповідник українського гончарства. До його складу входять три меморіальні музеї-садиби опішнянських гончарів та колекціонерів, Центр розвитку духовної культури. Величезна колекція виробів із глини зібрана із різних куточків України. Унікальні садово-паркові, монументальні скульптури таких великих розмірів більше ніде в Україні не зустрічаються.

Працівники музею кажуть, що кожен може знайти тут щось своє. Скульптури, статуетки, посуд, іграшки на стільки різноманітні і цікаві, що привертають увагу маси відвідувачів. Народна фантазія породила найнесподіваніші та найоригінальніші витвори. Здається, їх тут безліч – кольорових тарілок, смішних глечиків, дивовижних істот… не лише в музеї, а й просто на вулицях, в приватних родинних колекціях, які радо виставляють на показ.

Чи модне гончарство зараз?

Відомо, що на початку ХХ століття гончарною справою в Опішному займалось близько тисячі родин. У радянські часи тут діяв завод «Художній керамік». Та згодом гончарство стало тут суто приватною родинною справою. І досі свої уміння досвідчені майстри передають молодому поколінню. Тож справа не занепадає.

Немало молодих людей обирають своєю майбутньою професією саме гончарство.
Дітей в Опішному навчають ремеслу з першого класу спеціалізованої школи. За гончарний круг дітей садять лише із 7-го класу, адже це досить складний та відповідальний етап роботи. За 10 років діти стають професіоналами у цій мистецькій галузі.

І сьогодні опішнянська кераміка залишається своєрідним національним символом, світовим брендом. Здавана її знають і цінують у всьому світі. Й тепер сюди приїжджають люди із різних країн. На симпозіуми, які проводяться тут регулярно, або просто насолодитись красою автентичного українського гончарного мистецтва.

Тож опішнянське гончарство сьогодні можна назвати водночас модерним та автентичним брендом.
Національні фестивалі ковальства, гончарства та гончарського бодіпейнтингу (мистецтва малювання по тілу) будуть дуже цікавими і дорослим і дітям. Тут вам обов’язково запропонують спробувати себе у гончарному мистецтві.

Для тих, хто зібрався в дорогу:

Місце знаходження:
Полтавська область, Зіньківський район

GPS:
49°57’19.37”N, 34°37’18.39”E

Контакти:
Сайт: www.opishne-museum.gov.ua

Поради бувалого мандрівника:
Традиційний тиждень національного гончарського мистецтва «Здвиг» проводиться в Опішні наприкінці червня. Саме тоді з’їжджається найбільше туристів. Щоправда, готелю тут поки що немає, тож поселитись можна лише у місцевих жителів.

автор Надія Понятишин спеціально для vsviti.com.ua

фото: zamkovyi

фото: zamkovyi

Опішне, ставок.  Фото: Денис Заливчий

Опішне, ставок.
Фото: Денис Заливчий

фото: Олександр Данилець

фото: Олександр Данилець

фото сайту fotofact.net

фото сайту fotofact.net

фото сайту fotofact.net

фото сайту fotofact.net

фото сайту fotofact.net

фото сайту fotofact.net

фото сайту fotofact.net

фото сайту fotofact.net

«BodyCeramicFestUkraine»  Фото: Тарас Пошивайло

«BodyCeramicFestUkraine»
Фото: Тарас Пошивайло

фото сайту io.ua

фото сайту io.ua

фото сайту orbis.in.ua

фото сайту orbis.in.ua

Відомий кераміст та гончар Василь Омельяненко.  Фото honchar.org.ua

Відомий кераміст та гончар Василь Омельяненко.
Фото honchar.org.ua

фото: Таня Зиненко

фото: Таня Зиненко


05.01.2015 860 0
Коментарі (0)

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

465
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

755
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

551
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5467
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1455
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1335

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

380

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1215

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1054

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

971
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

284
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10661
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

363
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

632
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5673
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1448
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

340
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

242
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

595 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1033
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

899