Станіславське кохання Франка - Юзефа Дзвонковська

 

/data/blog/73742/0803cdeedca1f757b891d83202888140.jpg

 

Явилась друга — гордая княгиня, 

Бліда, мов місяць, тиха та сумна,

Таємна й недоступна, мов святиня...


 

Скільки мелодійно-солодких історій кохання приховують старі, потріскані від часу й спогадів будинки, вузькі й не дуже вулички, самотні дерев’яні  лавочки, сповнені тишею й галасом сквери та парки. Одна з таких неповторних ниток кохання загубилась десь серед золотого листя осіннього Станіслава 1883 року…

 

Одноповерховий будинок Владислава Дзвонковського, приятеля Франка, - засклений ґанок посередині,  чотири пари вікон по обидва боки, до ґанку від хвіртки вела доріжка, акуратно посипана піском з річки. Перед вікнами - грядки та клумби на паризький кшталт, повно різних квітів та кущів. Трошки нижче будинку починався сад, старий і запущений. Під крислатою грушею була альтанка, вимальована в зелений колір. Саме  тут Франко знайомиться з Юзефою, сестрою Владислава. Золоте волосся, коралові вуста, очі кольору блакиті,  непересічна кмітливість і глибока мудрість взяли Франкове серце у полон. Він закохався щиро, шалено і … невзаємно.  У жовтні того ж року захоплений Франко пише лист до матері Юзефи з проханням  про руку і серце  її доньки. Антоніна Дзвонковська відповіла : «Прикро відповідати мені на Ваш лист негативно. Відомо пану, що вже саме положення моєї дочки противиться тому...» Суха лаконічність і дрібка байдужості прикро вразили почуття. Ним опанувала образа, яку виливає в рядках : «Я й забув, що ти кров благородна, що між нами безодня стара…». Франко вирішив,що причиною  холодної відмови є аристократичне походження коханої, її небажання йти однією життєвою стежкою з ним. Як же він помилявся… Душевні страждання ставали рядками на папері, Франко пише роман « Не спитавши броду», де у образі Густі Трацької сховав від сторонніх очей Її, свою Юзефу.

 

Незважаючи на відмову, він підтримує дружні стосунки з Дзвонковськими. Радить Юзефі спробувати себе у літературі, але «горда княгиня» обирає для себе долю народної вчительки й до кінця життя  викладає у школі недалеко від Станіславова, в селі Княгиничах.

 

Дещо пізніше Франко дізнається справжню причину відмови Юзефи. Вона була хвора на туберкульоз. Невиліковний діагноз на той час поставив крапку там, де могла б бути кома. Відчуваючи подих смерті у потилицю, Юзефа відмовляла всім закоханим у неї, щоб не стати тягарем для когось, щоб не бути мізерною частинкою мозаїки чийогось життя. Про хворобу не знав ніхто, свою таємницю Дзвонковська відкрила тільки Каменяреві. Він присвятив Юзефі Дзвонковській десять віршів, з яких два — польською мовою. В останньому вірші, написаному вже після її смерті, він напише: «Вона умерла! — Ні, це я умер».

 

Клаптик землі,що слугував кладовищем у Станіславові, сьогодні з усіх боків закритий високими будинками, які стоять, мов  охоронці, у непорушному мовчанні бережуть тишу тих, хто спочиває в обіймах землі. Кам’яні плити поросли травою та мохом, металеві хрести похилились додолу. Час та іржа повиїдали надписи, що зберігали пам'ять про покійників. Гілки дерев вгорі переплелись у моторошних сплетіннях. Іноді задушливу атмосферу неминучості, як кулі пробивають сонячні промені…

 

Її могилу віднайшли тут зовсім недавно. Звичайнісінька плита з пісковику, яка, мабуть, так би й залишалась непоміченою, якби не випадок. Вона понадтріскувалась і поросла мохом. Юзефі було тільки  тридцять років, коли її серце зупинилось. Тільки… Це вона друге кохання Франка, вона його загадкова дама з маками у волоссі , портрет якої висів у його робочому кабінеті. Згодом на її могилі було встановлено меморіальну плиту. Там і сьогодні чи то за дивним збігом, чи то за романтичною легендою, чи то за втручанням невідомих сил , щороку з’являється букетик свіжих та ніжних фіалок…


 

Олеся Парфан

(школа професійної журналістики)


04.04.2015 Олеся Парфан 16418 0
Коментарі (0)

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

375
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1741
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3242
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1170
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1197
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1251 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

289

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1141

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

977

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

426
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

353
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2514
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1257
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1343
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

572
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15209
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7501
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

361
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

773 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

488
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

404
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

494