Станиславів – Івано-Франківськ – Бастіон

 

     Чи можливе заснування міста в місті? Так.  Якщо, по-перше – звернутись до означення міста, по-друге – коли «старе» місто втрачає свої сенси, або не розвиває нових.

     У спробі викласти ці дві тези є намагання експозиціонувати на проявлену дійсність  постання феномену Бастіону на теренах Станіславова, чи то пак Івано-Франківська. Зі своїми площею, брамами, алеєю, провулками, вежами, крамничками і кав’ярнями Бастіон виокремився з існуючого міського середовища.

     Отже. По-перше, «ми маємо відмовитись  від простацької думки про те, що місто розвивається з села. Заснування, проголошення, будівництво чи надання йому міських прав – закладає зовсім инший закон функціонування певного простору, зовсім инший часовий режим. Акт заснування міста не бере до уваги населений пункт, який міг би існувати на цьому ж місці перед тим. Місто, яким би малим воно не було, постає саме як місто. Місто – це не окіл, не країна, що простирається довкола, це – пункт, пуанта, кода.., місто – це радше аномалія просторення околу, це дисонанс околу, синкопа… воно живе  иншим, своїм життям у всіх сенсах, це певне «місце» - пункт на терені, це инша якість населеного пункту, зовсім инші функції, инша швидкість функціонування, инша плинність часу. У «місці» поставлення міста розлогість простору стиснута до точки»* . Оскільки зведення Бастіону відбулося на наших очах, наведена цитата найпевніше укладає цю швидкоплинну дійсність в теорію.

     Чи може місто існувати без мешканців? Адже Бастіон за своєю площею не передбачає проживання людини. Якщо звернутись до історії, то перші «міста, які засновувались/закладались ще у мітологічному  часо-просторі… і з’являлися у точках стику/конфлікту трьох космогонічних сфер – сфери небесної, земної та інфернальної».Міти  і ритуали передували появі такого міста. Так на початку заснування Єрусалиму був створений міт про «Святе місто», «місто Бога», «місто світу».  «Улокуванню Єрусалиму в просторах гебрайського універсаму передувало саме збирання просторів людиною як такою, що скупчує і збирає довкола себе речі як місця і тим творить простір. Цей період пройшли не тільки гебреї, а і все людство… Інструментом для його розвідування/зондування є інтуїціє пророцтва, дар відкривання речей та мова».

     Але повертаючись до питання проживання людини, то «грецький Акрополь – верхнє місто з його храмами, та римський Капітолій – пагорб з його храмами, грецька агора – місце зібрання демосу, та римський форум – місце зібрання плебсу»дають позитивну відповідь. «Для римлянина місто існує тільки там, де чоловіки збираються для обговорення своїх прав, пошуків правосуддя і складання молитов богам… саме Форум завжди був місцем, де відбувалися і політична діяльність, і релігійне життя, і творився суд, саме він залишався цим центром до кінця імперії».

В теперішні часи, коли вся Земля стала урбанізованим містом, або за МаккЛюеном глобальним селом, сенс заснування нових за змістом міст виходить на новий виток історії. Місто, як унікальний і потужний інструмент цивілізації, яке є як причиною, так і джерелом цивілізаційного зростання, економічного, суспільного та культурного розвитку, повинно переосмислити свою роль і функцію в цих процесах.

     Логіка побудови міст в інформаційних і віртуальних сучасних просторах уже зараз важко зафіксувати в фізичних рамках. Вже сьогодні границі міста розмиваються, губляться в фізичних теренах навколишніх сіл і зовсім незримо проходять в особливому змістовному віртуальному просторі. «Місто сьогодні ближче до Небесного Єрусалиму, до уявної дійсності, ніж до портрету того, що ми називаємо містом. Урбанізовані території це не те місто, картинка якого взята з середньовіччя. Це не те, що позначено на карті… Локалізація ніби просторова, але тільки час від часу. Вона починає бути селективною» В. Глазичев, архітектор. Згадуючи слова академіка С.Капіци про те, що технічні засоби дозволять людині жити ізольовано, промовлені в 60-ті роки, здається стають реальністю і для міст в традиційному смислі слова це може означати кінець однієї історії і початком іншої.

      Така постановка питання перед Бастіоном як містом-мостом, де, як колись, місто було місцем зустрічі всього з усім (людей,товарів, капіталу, грошей), змішуванням всього і всіх ( ідей, інформації) виведе його на рівень комунікативної площадки реальних і віртуальних світів, для яких буде важливим лише четверта координата часо-простору: місце зустрічі – Бастіон, час зустрічі – Х.

     Щодо другої тези про «старе» місто, яке втрачатиме свої сенси, то тільки усвідомлення Франківським Станіславовом феномену Бастіону дасть йому шанс увійти в майбутнє з новими смислами. І як «місто» потребує ресурсів, праці села/«терену», а «терени» нових засобів освоєння природи, наукових розробок і освіти, так Бастіон потребуватиме людських ресурсів, в обмін пропонуючи ФранківськомуСтаниславові нові смислообрази.

     Далі буде

  • «Феномен міста», Тарас Возняк.

 

Еріка Вітер,  Львів,24.06.2013


24.06.2013 Еріка Вітер 2038 5
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1044
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2432
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2064
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2099
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6391 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2395 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

264

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1082

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1123

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1332
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

206
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

544
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

2002
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26444
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

501
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10404 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7947
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

488
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

349
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

504
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

575
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1521