Станиславів – Івано-Франківськ – Бастіон

 

     Чи можливе заснування міста в місті? Так.  Якщо, по-перше – звернутись до означення міста, по-друге – коли «старе» місто втрачає свої сенси, або не розвиває нових.

     У спробі викласти ці дві тези є намагання експозиціонувати на проявлену дійсність  постання феномену Бастіону на теренах Станіславова, чи то пак Івано-Франківська. Зі своїми площею, брамами, алеєю, провулками, вежами, крамничками і кав’ярнями Бастіон виокремився з існуючого міського середовища.

     Отже. По-перше, «ми маємо відмовитись  від простацької думки про те, що місто розвивається з села. Заснування, проголошення, будівництво чи надання йому міських прав – закладає зовсім инший закон функціонування певного простору, зовсім инший часовий режим. Акт заснування міста не бере до уваги населений пункт, який міг би існувати на цьому ж місці перед тим. Місто, яким би малим воно не було, постає саме як місто. Місто – це не окіл, не країна, що простирається довкола, це – пункт, пуанта, кода.., місто – це радше аномалія просторення околу, це дисонанс околу, синкопа… воно живе  иншим, своїм життям у всіх сенсах, це певне «місце» - пункт на терені, це инша якість населеного пункту, зовсім инші функції, инша швидкість функціонування, инша плинність часу. У «місці» поставлення міста розлогість простору стиснута до точки»* . Оскільки зведення Бастіону відбулося на наших очах, наведена цитата найпевніше укладає цю швидкоплинну дійсність в теорію.

     Чи може місто існувати без мешканців? Адже Бастіон за своєю площею не передбачає проживання людини. Якщо звернутись до історії, то перші «міста, які засновувались/закладались ще у мітологічному  часо-просторі… і з’являлися у точках стику/конфлікту трьох космогонічних сфер – сфери небесної, земної та інфернальної».Міти  і ритуали передували появі такого міста. Так на початку заснування Єрусалиму був створений міт про «Святе місто», «місто Бога», «місто світу».  «Улокуванню Єрусалиму в просторах гебрайського універсаму передувало саме збирання просторів людиною як такою, що скупчує і збирає довкола себе речі як місця і тим творить простір. Цей період пройшли не тільки гебреї, а і все людство… Інструментом для його розвідування/зондування є інтуїціє пророцтва, дар відкривання речей та мова».

     Але повертаючись до питання проживання людини, то «грецький Акрополь – верхнє місто з його храмами, та римський Капітолій – пагорб з його храмами, грецька агора – місце зібрання демосу, та римський форум – місце зібрання плебсу»дають позитивну відповідь. «Для римлянина місто існує тільки там, де чоловіки збираються для обговорення своїх прав, пошуків правосуддя і складання молитов богам… саме Форум завжди був місцем, де відбувалися і політична діяльність, і релігійне життя, і творився суд, саме він залишався цим центром до кінця імперії».

В теперішні часи, коли вся Земля стала урбанізованим містом, або за МаккЛюеном глобальним селом, сенс заснування нових за змістом міст виходить на новий виток історії. Місто, як унікальний і потужний інструмент цивілізації, яке є як причиною, так і джерелом цивілізаційного зростання, економічного, суспільного та культурного розвитку, повинно переосмислити свою роль і функцію в цих процесах.

     Логіка побудови міст в інформаційних і віртуальних сучасних просторах уже зараз важко зафіксувати в фізичних рамках. Вже сьогодні границі міста розмиваються, губляться в фізичних теренах навколишніх сіл і зовсім незримо проходять в особливому змістовному віртуальному просторі. «Місто сьогодні ближче до Небесного Єрусалиму, до уявної дійсності, ніж до портрету того, що ми називаємо містом. Урбанізовані території це не те місто, картинка якого взята з середньовіччя. Це не те, що позначено на карті… Локалізація ніби просторова, але тільки час від часу. Вона починає бути селективною» В. Глазичев, архітектор. Згадуючи слова академіка С.Капіци про те, що технічні засоби дозволять людині жити ізольовано, промовлені в 60-ті роки, здається стають реальністю і для міст в традиційному смислі слова це може означати кінець однієї історії і початком іншої.

      Така постановка питання перед Бастіоном як містом-мостом, де, як колись, місто було місцем зустрічі всього з усім (людей,товарів, капіталу, грошей), змішуванням всього і всіх ( ідей, інформації) виведе його на рівень комунікативної площадки реальних і віртуальних світів, для яких буде важливим лише четверта координата часо-простору: місце зустрічі – Бастіон, час зустрічі – Х.

     Щодо другої тези про «старе» місто, яке втрачатиме свої сенси, то тільки усвідомлення Франківським Станіславовом феномену Бастіону дасть йому шанс увійти в майбутнє з новими смислами. І як «місто» потребує ресурсів, праці села/«терену», а «терени» нових засобів освоєння природи, наукових розробок і освіти, так Бастіон потребуватиме людських ресурсів, в обмін пропонуючи ФранківськомуСтаниславові нові смислообрази.

     Далі буде

  • «Феномен міста», Тарас Возняк.

 

Еріка Вітер,  Львів,24.06.2013


24.06.2013 Еріка Вітер 2259 5
20.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

311
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2224
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1628
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

1928
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5542 16
07.10.2024
Тетяна Сорока

Про те, як змінилося життя після повномасштабного нападу окупантів у 2022 році, мету встановлення світового рекорду та ставлення до сучасних методів мобілізації, ветеран Степан Савчук поділився з журналісткою Фіртки.

4070

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1047

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1055

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

1569

Дискурс Гіпермодерну спирається на уподобання та смаки багатомільйонних «мережевих» мас, а не на естетичні ігри еліт, як дідусь-Постмодерн. Відповідно, культурні, мистецькі, політичні, тусовкові та комунікаційні практики Гіпермодерну більш «плебейські» та більш розраховані на швидку емоційну реакцію.

1058
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

805
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

670
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14478
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10329
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

5980
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

549
09.11.2024

Дев'ятого листопада свій 65-літній ювілей відзначає Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин.  

5232 6
18.11.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

28387 1
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

422
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

553
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

389
11.11.2024

Президент США Джо Байден переконуватиме новообраного президента Дональда Трампа продовжити підтримку України, і закличе Конгрес США фінансувати допомогу Україні і після завершення його президентства.  

579