Станиславів 110 років тому: кал від радикала та зіпсутий дзиґар

 

Станиславів ( тепер – Івано-Франківськ) на початку грудня 110 років тому очима газети Kurjer Stanisławowski.

 

 

Чотири місяці в’язниці за обмазане фекаліями обличчя політичного конкурента. Такий вирок виніс на початку грудня 1907 року суд у Станиславові (тепер – Івано-Франківськ) коломийському радикалові (члену Русько-Української радикальної партії) Лесеві Пушкарю, визнавши його ватажком порушників громадського порядку в селі Стопчатові під час тогорічних виборів до австрійського парламенту, пише Збруч.

 

 

 

«Пушкар був таємним агентом руського (тобто українського – Z) радикала доктора Трильовського. Судовий процес мав відбутися в Коломиї, але на прохання підсудних справу було направлено на розгляд до Станиславова», – повідомляв тоді Kurjer Stanisławowski.

 

Доктор Трильовський в оточенні "січовиків"

 

Причиною судового процесу став інцидент із лідером галицьких москвофілів, депутатом Галицького сейму Володимиром Дудикевичем, якому у Стопчатові влаштували аж надто гарячий прийом коломийські «січовики» – члени українського спортивно-пожежного товариства «Січ», створеного на початку 1900-х років одним із керівників і засновників РУРП Кирилом Трильовським. Серед помічників доктора Трильовського на свiтанку iснування «січового» руxу був уродженець села Сопова (біля Коломиї) Лесь Пушкар, відомий також тим, що заснував масове виробництво та продаж «січової» символiки (лент, прапорiв, топiрцiв, медалей з погруддям Т.Шевченка тощо). Саме Леся Пушкара, нібито нащадка запорозького козака, Трильовський зараховував до людей, які становили його «коломийський штаб».

 

Приїзд на Коломийщину посла-москвофіла Володимира Дудикевича, який сповідував виразно проросійські погляди та проводив тут свою агітацію, місцевим «січовикам» дуже не сподобався. В результаті йому не тільки добряче натовкли боки, але й принизили морально, обмазавши йому обличчя фекаліями. Керував цією екзекуцією (чи, як би тепер сказали, «народною люстрацією») 22-річний Лесь Пушкар.

 

Підпис помилковий. Насправді це руханка "січовиків"

 

Загалом на лаві підсудних опинився 31 учасник акції у Стопчатові. Судовий процес у цій справі тривав аж чотири дні, під час нього допитали понад сотню свідків. Вердикт суду був доволі суворим.

 

«Головний організатор нападу Олекса Пушкар отримав 4 місяці тяжкої в'язниці, десять інших обвинувачуваних – по місяцю, ще семеро – по три тижні арешту. Такий суворий вирок був сюрпризом для русинів. Засуджені подали апеляцію», – повідомляв Kurjer Stanisławowski.

 

Достеменно не відомо, як склалася доля всіх засуджених тоді арештантів. А от постраждалому від нападу «січовиків» затятому москвофілу Володимиру Дудикевичу судилося згодом загинути на території любої його серцю Російської імперії (щоправда, на той час уже колишньої): 1922 року його розстріляли більшовики у Ташкенті. До того він очолював парламентський «Русскій клуб» у Галицькому сеймі, співпрацював з російською окупаційною адміністрацією Галичини у 1914-1915 роках, а після відступу російської армії за Збруч втік кудись над Волгу, звідки перебрався до Туркестану, де був ув’язнений і т. д. більшовиками.

 

Тими ж грудневими днями 1907 року до станиславівського суду закликали редактора львівської фахової газети Kolejarz («Залізничник») Казимир Качановський. Його звинуватили в обрáзі честі працівника місцевої залізниці, кочегара Юрія Решитарського. Про останнього було написано у газетній замітці, що той, колишній швець, латає черевики своєму залізничному начальникові – інспектору Зайончковському, за що той дозволяє  Решитарському підробляти машиністом.

 

 

«Після цієї публікації управління залізниці заборонило використовувати Решитарського як запасного машиніста, внаслідок чого бідний чоловік, батько сімох дітей, втратив додатковий заробок» , – нарікав Kurjer Stanisławowski на колег із Kolejarza.

 

До слова, самого підсудного у Станиславові так і не дочекалися. Йому винесли заочний присуд у присутності його представника доктора Лесера. Редактор Качановський тим часом відбував у Кракові піврічне ув’язнення за образу честі в іншій справі. За рішенням суду йому присудили або ще два тижні перебувати за ґратами, або натомість сплатити 70 корон штрафу (місячна зарплата чиновника в магістраті тоді становила 100 корон).

 

 

Водночас великого розголосу у Станиславові набув випадок із убивством, яке сталося у помешканні відомого ресторатора та затятого мисливця пана Штиґара (у кам’яниці на вулиці Собеського – тепер вулиця Січових Стрільців). Через необережний постріл із мисливської рушниці там загинув 18-річний слуга Григорій Гечишин, який саме чистив зброю свого господаря.

 

 

«До помешкання ресторатора пана Штиґара на вулиці Собеського прийшов його сестрінок (небіж – Z), кільканадцятирічний хлопака, колишній учень першого класу гімназії, і застав там наймита свого вуйка за чищенням зброї. Між прислугою та молодим хлопцем почалася розмова на тему того, як правильно поводитися зі зброєю. Роль учителя взяв на себе юний племінник пана Штиґара, який забрав із рук слуги рушницю і почав маніпулювати нею, навчаючи його, як треба стріляти. На біду, зброя була заряджена і під час демонстрації пролунав постріл. Його наслідок був фатальним: увесь заряджений набій влучив у голову Гечишина, і той упав мертвим на місці», - повідомляв подробиці інциденту дописувач до газети Kurjer Stanisławowski.

 

 

Місце події згодом обстежила спеціальна комісія у складі медиків і представників поліції. Зі слів малолітнього вбивці було записано обставини нещасного випадку. Вуйко хлопчиська, відомий станиславівський підприємець пан Штиґар (до речі, саме той мисливець, що рік перед тим викупив для своєї ресторації шкуру вбитого на Загвізді вовка) стверджував, що його рушниця була незарядженою, і він не може пояснити, чому трапився той смертельний постріл. Тіло убитого Григорія  Гечишина, селянського сина з Колодіївки біля Станиславова,  доправили до моргу, після чого тихо поховали.  

 

 

Поки ж у Станиславівському суді визначали міру покарання для всіляких злочинців, тутешня міська влада напередодні нового року розподіляла «гуманітарну допомогу» від благодійних фондів. Зокрема, на зібранні фундації, заснованої того року при Магістраті з нагоди 40-річчя коронації цісаря Франца Йосифа, 2 грудня 1907 року було визначено перших лавреатів. Того року одноразову фінансову допомогу з рук віце-бургомістра Фідлера у розмірі 150 корон отримали муляр Францішек Головінський, столяр Францішек Ояк, вдова Хайя Вольф і купець Давид Вайс.

 

 

Ще однією важливою новацією для мешканців Станиславова мало стати запровадження нового залізничного рейсу з Чернівців до Львова. Бургомістр Станиславова Артур Німгін на державній раді залізниць запропонував, щоби від травня 1908 року той потяг вирушав у такий час, який дозволяв би пасажирам встигати до посадки на нічний потяг №718 Львів-Відень.

 

Щоправда, для того, щоби потрапити на віденський потяг у Львові, станиславівцям і гостям міста треба було припильнувати, щоби не спізнитися на залізничний двірець у Станиславові. А зробити це без проблем могли хіба що власники кишенькових годинників, бо сподіватися на точний час від дзиґарів на міській ратуші було марно.

 

 

«Дзиґарі на ратуші так баламутно показують години, що якби хтось захотів би біля них регулювати свій годинник, то зіпсував би його остаточно, а не отримав би точний час. Вже кілька тижнів годинник на ратуші постійно спізнюється на 5-7 хвилин, а дзиґармайстер не робить собі клопотів із ремонтом. З цієї причини уже кілька осіб зверталися до нашої редакції про те, що запізнилися на потяг. Невже не можна змусити міського дзиґармайстра краще дбати про той годинник?» - дивувався такому непорядку Kurjer Stanisławowski.

 

 

А встигнути на потяг для декого зі станиславівців часом було дуже важливим, зокрема, для тих, хто опинявся у дуже скрутному фінансовому становищі. Скажімо, за повідомленням газети, тими днями двоє – «покойовий живописець» Берл Малєр (до речі, член міської ради) і Йосель Місталь, «купець і шапкар» – через неможливість сплачувати свої борги мусили терміново тікати до Америки.

 

 

До речі, при великій скруті та гострій потребі дістатися за океан у той час було не надто складно. Реклама в газеті обіцяла упродовж лише шести днів доставити мігрантів до Америки. І ціна квитка була не надто великою: до Нью-Йорку – від 189 до 212 корон, до Балтимора та Ґалвестона («чудовий порт у Техасі», як описувала місце прибуття газета) – 165 корон, до Бразилії й Аргентини – 140 корон.

 

 

«Кожен, хто перешле 20 корон завдатку, отримає ґарантоване місце на кораблі і докладну інструкцію для подорожі, щоби вигідно й дешево дістатися до Америки», - обіцяла через газету Kurjer Stanisławowski бременська фірма «Кареш і Стоцький».


12.12.2017 Богдан Скаврон 3733 0
Коментарі (0)

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2406
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1532 1
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3620
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5388
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1654
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2034

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

111

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

159

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

395

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

858
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

444
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

751
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2440 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

456
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

846
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4897
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

713
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

613
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

550
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

379
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

702
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

863 2