СНО-ІІІ – Договір про скорочення наступальних озброєнь, який підписали РФ та США у 2010 році.
Договір передбачає скорочення ядерних боєзарядів міжконтинентальних балістичних ракет (МБР) до 1550 одиниць, а балістичних ракет підводних човнів (БРПЛ) та важких бомбардувальників (ТБ) – до 700 одиниць.
Договір розрахований на 10 років із можливістю продовження за взаємною домовленістю сторін на 5 років. 29 січня 2021 року президент Путін підписав закон про продовження ДСНО до 5 лютого 2026 року.
Стаття XI Договору передбачає взаємні інспекції США та РФ на військові ядерні об'єкти один одного для взаємного контролю над ядерними озброєннями, щоб кожна сторона могла переконатися, що друга не розгортає більше ядерних боєголовок, а також засобів їх доставляння (пускових установок, підводних човнів та літаків. У серпні 2022 року США запропонували Росії обмінятись інспекціями ядерних об'єктів, але Росія відмовилася надалі виконувати цей пункт договору. 31 січня 2023 року Держдепартамент США звинуватив Росію у порушенні СНО-3.
21 лютого 2023 року президент Росії Володимир Путін у посланні до Федеральних Зборів заявив про припинення участі Росії у договорі. Згідно із його заявою, Росія не допустить інспекцію свого ядерного арсеналу.
Слід зазначити, що сам цей договір підписано до 5 лютого 2026 року та не передбачає такої дії, як зупинення. У статті XIV передбачено право виходу з договору (не призупинення), але цей пункт передбачає виняткові обставини та відповідну тримісячну процедуру. Таким чином РФ вдруге порушила цей договір (як і безліч інших міжнародних договорів).
Причина тут очевидна. Сполученим Штатам Америки є що показати, тому вони завжди готові до взаємної інспекції та вимагають виконання цього пункту договору. А ядерне озброєння РФ перебуває у жалюгідному стані, тому Путін і боїться зганьбитися на весь світ. Заява Путіна — ніщо інше, як істерика, адже дотримання договору більше на користь Росії, аніж США.
20 квітня 2022 року РФ з космодрому Плесецьк провела перше успішне льотне випробування ракети "Сармат" ("Сатана-2"), яка здатна нести кілька ядерних боєголовок, про що Путін трубив на весь світ словами:
"Сармат" заставит задуматься тех оголтелых, кто пытается угрожать РФ".
Слід зазначити, що ця ракета є удосконаленим варіантом української розробки. Надходження цього ракетного комплексу на озброєння затягнулося через відсутність низки українських комплектуючих після анексії Криму та використання нових технологічних рішень у виробництві МБР. Цей ракетний комплекс має замінити комплекс" Воєвода", який іржавіє на складах РФ із 1988 року.
20 лютого 2023 року, у день візиту Джо Байдена до України та напередодні виступу перед федеральними зборами, Путін вирішив ще раз налякати світ, але цього разу йому довелося промовчати. Випробування закінчилося провалом.
Причому це стосується новітньої ракети, а не того ядерного металобрухту, який знаходиться на тривалому зберіганні, тому задуматися тут слід шаленому Путіну.
Тепер неважко прорахувати і наслідки можливого виходу РФ із цього договору СНО-3.
Військовий бюджет Росії становить лише десяту частину військового бюджету США. Тільки цієї цифри достатньо, щоб передбачити – на чию користь піде гонитва озброєнь, яку провокує РФ.
Це дасть змогу США за відносно короткий термін збільшити кількість ядерних боєголовок та їх носіїв у кілька разів. А щодо якості цих озброєнь, то на 2024 рік Білий дім просить Конгрес затвердити витрати Пентагону на суму 842 млрд доларів США (у 2023 було 813 млрд доларів США).
170 млрд доларів США виділять на закупівлю нових систем озброєнь, а ще 145 млрд доларів США - на науково-дослідні та дослідно-конструкторські розробки, тоді як весь військовий бюджет РФ на 2023 рік становить лише 65 млн доларів США.
І для росіян це не було секретом, про таку перспективу вони знали ще у 2018 році.
Невже потрібно багато розуму, аби вдуматися в ці цифри? Але члени Федеральних Зборів Росії, не розуміючи цих елементарних речей, порушення Путіним договору вітали стоячи, бурхливими оплесками, розцінивши це як сміливий і рішучий крок, як грізне попередження, і на такий пафосний цирк було смішно дивитися.
Аналізуючи всі злочинні плани Путіна, починаючи з 2014 року, слід зазначити, що всі його імперські агресивні ініціативи дали абсолютно протилежний результат. Це може статися і з Договором СНО-3.