"Срібна калоша" для патріарха Кіріла

 


У Росії черговий навколоцерковний скандал. Патріарху Кирилу вручили «Срібну калошу» - премію за найбільш сумнівні досягнення. У номінації «Чуровщина року або руки по лікті у чудесах». Із формулюванням «за непорочне зникнення (годинника) або фотошоп всемогутній». Під час нагородження патріарха називали «паном Володимиром Гундяєвим», а на сцену запросили «представника» фірми «Бріге» у Росії. Котрий подякував пану Гундяєву за нечувану рекламу їхнього годинника, а також запропонував стати обличчям фірми в РФ. Самого переможця на сцені не дочекалися – нагороду мають переслати йому поштою.

Присудження даної премії розцінили в МП як образу патріаха, всієї Церкви та кожного окремо взятого православного. Голова синодального відділу по зв‘язках із громадськістю Всеволод Чаплін закликав віруючих всіма можливими засобами зупинити ці образи. Громадський рух «Народний собор», що об‘єднує більше 250-ти різноманітних організацій, заснувала премію «Осиновий кіл», яку і присудили радіо «Срібний дощ» - засновнику «Срібної калоші». У колах православної громадськості присудження премії називають хуліганською витівкою. І підкреслюють, що вияв неповаги до патріарха є автоматично виявом неповаги до всієї Церкви, всіх її членів, бо патріарх – не лише людина, грішна, як і всі інші. Він – символ. Він – предстоятель, і заслуговує на особливе ставлення та особливу повагу просто за фактом посади. Як прояв неповаги до посла іншої країни є проявом неповаги і до всього посольства, і до країни в цілому – так і з патріархом та Церквою.

 

Доля правди у такому підході є. Проте, не слід забувати, що «премія» - акція чисто світська. Навряд чи її креативні менеджери глибоко розбирали питання духовного єднання Церкви із первоієрархом, їхніх внутрішніх стосунків - і саме із цього виходили, нагороджуючи патріарха. Врешті решт, у римському театрі теж ставили постановки-висміювання християн. Мучеників і сповідників Риму це не турбувало. Вони не ображалися. Сучасний світ так само язичницький, сучасні шоу – той самий театр. Неприємно, так. Сама атмосфера церемонії, дурнуваті жарти. Але це не нецензурна пародія на молитву, не пляски в храмі, котрі дійсно допускати не можна. Тому православна громадськість наразі мала б непокоїтись іншим.

 

 

Непокоїть, що предстоятель Церкви опинився в одному ряді із політиками, громадськими діячами, артистами. Тобто, світська свідомість сприймає його не як духовного лідера – а як цілком світську особу. Щодо якої можна дозволяти собі те саме, що й до інших публічних світських осіб. Можна було б припустити, що це свідчення зіпсованості суспільства. Але в даному конкретному випадку це свідчення про секуляризацію Церкви. Патріарх давно уже коментує і втручається у справи абсолютно не церковні (вибори президента, наприклад). Що ж дивуватися, що нецерковні вказують на хиби патріарха та його оточення.

 

Непокоїть те, за що саме присудили цю калошу. Замазаний у фотошопі дорогий годинник – це дві пред‘яви в одній. Говорячи церковною мовою, любостяжаніє (наявність такого годинника) та лицемірство (намагання зробити вигляд, що його немає). Це дуже і дуже серьйозні речі. В першу чергу у духовному плані. Віруючим завжди легше ховатися від них, аніж осмислювати. Що і робиться. І тоді Промисел Божий посилає Ксюшу Собчак, котра глаголить істину і відкриває очі на очевидність. 

Сильно непокоїть реакція церковних авторитетів. Правду розцінюють як образу. А образу конкретної людини, нехай навіть патріарха, перетворюють на образу всієї Церкви. Тисячу, сто тисяч разів казали, що Церква та клір – не одне й те саме. І неправильно ототожнювати гріхи кліру із гріхами Церкви (Церква, як містичне Тіло Христове, взагалі свята). Випади останнього часу – не антицерковні, а саме антиклерикальні. Проти поведінки кліру, а не проти Церкви як такої. Не проти віруючих. Це підкреслювали Пусі. Підкреслюють автори «калоші», називаючи патріарха не «патріархом Кирилом», а «паном Гундяєвим». Здавалося б – нарешті! Нарешті почали розрізняти. І от тепер публічні церковні діячі заявляють, що, ображаючи патріарха, ображають кожного віруючого…

Взагалі постає питання, яким чином можна казати правду про неприпустимі речі у поведінці ієрархії МП. Висвітлення зовнішніми – це образа та сування носа не у свої справи. Добре, правильно: справи Церкви мають вирішуватися всередині Церкви, зовнішніх це не стосується. Але от знаходяться єпископ або священики, що спокійно та зважено висувають ієрархії звинувачення у любостяжанні, сергіанстві, лицемірстві – їх забороняють у служінні й позбавляють сану. Тому що питання не у прийнятних чи неприйнятних формах критики – а в тому, що критику не приймають, як таку. Вона дратує. Будь-яка. У будь-яких формах. 

Кажуть, православним, що знаходились у залі під час церемонії «Срібної калоші», варто було встати і піти.  На знак протесту. Тому що неможна сидіти в залі, де хаять патріарха – а потім іти на службу, де за нього моляться. Можливо. Проте, не можна виправдовувати явні недостойні дії, особливо – православних ієрархів. Покривати їх, захищати. Ганьба, що такі дії взагалі мають місце. Але гріх іншого – то гріх іншого. Наш же гріх – казати, що цей інший правий, бо патріарх. І йому неможна нічого пред‘являти, бо він – патріарх.

Гріхи бувають грубі й витончені. Основні сучасні із витончених – лукавство й лицемірство.

P.S. Коментар до розгорнутого репортажу про «Срібну калошу»: «Кто проповедь читать захочет людям — тот жрать не должен слаще, чем они». Грубо, але справедливо.

 

Надія Моклюк,

 

Братство

 


24.06.2012 Надія Моклюк 1716 1
Коментарі (1)

Марія 2012.06.25, 19:36
Є руска поговірка: каков поп, таков пріход, що значить, який Гундяй, така і церква. Не уявляю собі, щоби в таку ситуацію потрапив Гузар чи Святослав, чого не скажеш про Луцького,є правда і інші, які займають трохи нижчі посади.
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

482
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

4854
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1402
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1286
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2545
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3936

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

328

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1165

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1004

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

931
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

241
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10612
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

315
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

582
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5636
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1401
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

265
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

177
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

558 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

990
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

861