"Срібна калоша" для патріарха Кіріла

 


У Росії черговий навколоцерковний скандал. Патріарху Кирилу вручили «Срібну калошу» - премію за найбільш сумнівні досягнення. У номінації «Чуровщина року або руки по лікті у чудесах». Із формулюванням «за непорочне зникнення (годинника) або фотошоп всемогутній». Під час нагородження патріарха називали «паном Володимиром Гундяєвим», а на сцену запросили «представника» фірми «Бріге» у Росії. Котрий подякував пану Гундяєву за нечувану рекламу їхнього годинника, а також запропонував стати обличчям фірми в РФ. Самого переможця на сцені не дочекалися – нагороду мають переслати йому поштою.

Присудження даної премії розцінили в МП як образу патріаха, всієї Церкви та кожного окремо взятого православного. Голова синодального відділу по зв‘язках із громадськістю Всеволод Чаплін закликав віруючих всіма можливими засобами зупинити ці образи. Громадський рух «Народний собор», що об‘єднує більше 250-ти різноманітних організацій, заснувала премію «Осиновий кіл», яку і присудили радіо «Срібний дощ» - засновнику «Срібної калоші». У колах православної громадськості присудження премії називають хуліганською витівкою. І підкреслюють, що вияв неповаги до патріарха є автоматично виявом неповаги до всієї Церкви, всіх її членів, бо патріарх – не лише людина, грішна, як і всі інші. Він – символ. Він – предстоятель, і заслуговує на особливе ставлення та особливу повагу просто за фактом посади. Як прояв неповаги до посла іншої країни є проявом неповаги і до всього посольства, і до країни в цілому – так і з патріархом та Церквою.

 

Доля правди у такому підході є. Проте, не слід забувати, що «премія» - акція чисто світська. Навряд чи її креативні менеджери глибоко розбирали питання духовного єднання Церкви із первоієрархом, їхніх внутрішніх стосунків - і саме із цього виходили, нагороджуючи патріарха. Врешті решт, у римському театрі теж ставили постановки-висміювання християн. Мучеників і сповідників Риму це не турбувало. Вони не ображалися. Сучасний світ так само язичницький, сучасні шоу – той самий театр. Неприємно, так. Сама атмосфера церемонії, дурнуваті жарти. Але це не нецензурна пародія на молитву, не пляски в храмі, котрі дійсно допускати не можна. Тому православна громадськість наразі мала б непокоїтись іншим.

 

 

Непокоїть, що предстоятель Церкви опинився в одному ряді із політиками, громадськими діячами, артистами. Тобто, світська свідомість сприймає його не як духовного лідера – а як цілком світську особу. Щодо якої можна дозволяти собі те саме, що й до інших публічних світських осіб. Можна було б припустити, що це свідчення зіпсованості суспільства. Але в даному конкретному випадку це свідчення про секуляризацію Церкви. Патріарх давно уже коментує і втручається у справи абсолютно не церковні (вибори президента, наприклад). Що ж дивуватися, що нецерковні вказують на хиби патріарха та його оточення.

 

Непокоїть те, за що саме присудили цю калошу. Замазаний у фотошопі дорогий годинник – це дві пред‘яви в одній. Говорячи церковною мовою, любостяжаніє (наявність такого годинника) та лицемірство (намагання зробити вигляд, що його немає). Це дуже і дуже серьйозні речі. В першу чергу у духовному плані. Віруючим завжди легше ховатися від них, аніж осмислювати. Що і робиться. І тоді Промисел Божий посилає Ксюшу Собчак, котра глаголить істину і відкриває очі на очевидність. 

Сильно непокоїть реакція церковних авторитетів. Правду розцінюють як образу. А образу конкретної людини, нехай навіть патріарха, перетворюють на образу всієї Церкви. Тисячу, сто тисяч разів казали, що Церква та клір – не одне й те саме. І неправильно ототожнювати гріхи кліру із гріхами Церкви (Церква, як містичне Тіло Христове, взагалі свята). Випади останнього часу – не антицерковні, а саме антиклерикальні. Проти поведінки кліру, а не проти Церкви як такої. Не проти віруючих. Це підкреслювали Пусі. Підкреслюють автори «калоші», називаючи патріарха не «патріархом Кирилом», а «паном Гундяєвим». Здавалося б – нарешті! Нарешті почали розрізняти. І от тепер публічні церковні діячі заявляють, що, ображаючи патріарха, ображають кожного віруючого…

Взагалі постає питання, яким чином можна казати правду про неприпустимі речі у поведінці ієрархії МП. Висвітлення зовнішніми – це образа та сування носа не у свої справи. Добре, правильно: справи Церкви мають вирішуватися всередині Церкви, зовнішніх це не стосується. Але от знаходяться єпископ або священики, що спокійно та зважено висувають ієрархії звинувачення у любостяжанні, сергіанстві, лицемірстві – їх забороняють у служінні й позбавляють сану. Тому що питання не у прийнятних чи неприйнятних формах критики – а в тому, що критику не приймають, як таку. Вона дратує. Будь-яка. У будь-яких формах. 

Кажуть, православним, що знаходились у залі під час церемонії «Срібної калоші», варто було встати і піти.  На знак протесту. Тому що неможна сидіти в залі, де хаять патріарха – а потім іти на службу, де за нього моляться. Можливо. Проте, не можна виправдовувати явні недостойні дії, особливо – православних ієрархів. Покривати їх, захищати. Ганьба, що такі дії взагалі мають місце. Але гріх іншого – то гріх іншого. Наш же гріх – казати, що цей інший правий, бо патріарх. І йому неможна нічого пред‘являти, бо він – патріарх.

Гріхи бувають грубі й витончені. Основні сучасні із витончених – лукавство й лицемірство.

P.S. Коментар до розгорнутого репортажу про «Срібну калошу»: «Кто проповедь читать захочет людям — тот жрать не должен слаще, чем они». Грубо, але справедливо.

 

Надія Моклюк,

 

Братство

 


24.06.2012 Надія Моклюк 1631 1
Коментарі (1)

Марія 2012.06.25, 19:36
Є руска поговірка: каков поп, таков пріход, що значить, який Гундяй, така і церква. Не уявляю собі, щоби в таку ситуацію потрапив Гузар чи Святослав, чого не скажеш про Луцького,є правда і інші, які займають трохи нижчі посади.
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1640
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1046
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1296 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3782 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33891
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2862

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

370

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

777

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1724

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1087
17.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1067
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

647
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

526
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2003
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12220
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1512
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1307
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

564
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

273
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

346
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

393
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1283