Справа Гонгадзе: коли настане час правди?

 

16 вересня - 11 років від дня, коли помер журналіст інтернет-видання "Українська правда" Георгій Гонгадзе. Через понад десятиліття кримінальну справу досі не завершено, а тіло журналіста - не поховано, оскільки мама, Леся Гонгадзе, не вірить, що у столичному морзі - саме її син.

 

Через 11 років розслідування під слідством опинилися не тільки виконавці убивства, але екс-президент Леонід Кучма, якого звинувачують у перевищенні влади та службових повноважень, і екс-майор державної охорони Микола Мельниченко, винуватець "касетного скандалу". 

 

Кілька колишніх співробітників міліції відбувають покарання за участь у вбивстві Георгія Гонгадзе. Судовий процес над ще одним підозрюваним, екс-генералом МВС Олексієм Пукачем, триває п'ятий місяць. Формально за час правління президента Віктора Януковича у справі Гонгадзе прокуратура зробила більше, ніж за попередні 10 років. Проте, родичі й адвокати журналіста впевнені, що поки говорити про завершення справи зарано. Виконавці та замовники Олексій Пукач зізнався у тому, що безпосередньо брав участь у розправі над журналістом. Проте захисники сім'ї Гонгадзе, а також його вдова Мирослава вимагають, аби справа Пукача була повернута на дорозслідування, оскільки слідство не встановило замовників вбивства, доводячи, що співробітники МВС не могли діяти з власної волі.

 

До розслідування вимагає і сім'я колишнього міністра внутрішніх справ Юрія Кравченка, який нібито вчинив самогубство у 2005 році. Родичі вважають, що Кравченка вбили, щоб списати на нього усю провину за загибель Георгія. Адвокат Мирослави Гонгадзе Валентина Теличенко вважає, що дорозслідування справи стосовно Юрія Кравченка допоможе наблизитися до відповіді на запитання про реальних замовників. "Як це не парадоксально лунає, але інтереси і потерпілих, і родини Кравченка сьогодні співпадають. Для Мирослави Гонгадзе - це шлях дізнатися імена замовників. Для рідних екс-міністра Кравченка - це шанс реабілітувати покійного, і вони мають повне право скористатися цим шансом", - заявляла Валентина Теличенко в інтерв'ю Клацнути BBC.ua після чергового засідання у справі Олексія Пукача.

 

Але суд відмовляється це зробити, оскільки вважає, що довести причетність головного міліціонера до вбивства, враховуючи його смерть, неможливо. Всі під підозрою Акція пам'яті Георгія Гонгадзе Про замовників у суді не говорять Екс-генерал Олексій Пукач визнав свою провину. Але питання, навіщо це треба було міліціонерам, залишається без відповіді, в усякому разі, у суді. У той же час, протягом останніх декількох місяців слідство всіляко демонструє, що не сидить, склавши руки. Генеральна прокуратура у березні цього року порушила кримінальну справу стосовно Леоніда Кучми, підозрюючи його в перевищенні влади і службових повноважень, що спричинило у подальшому загибель журналіста.

 

Через понад 11 років після зникнення Георгія і початку "касетного скандалу" прокуратура долучила до справи записи майора Мельниченка. У той же час, прокуратура вирішила поновити справу, закриту у 2005 році, проти самого екс-майора держохорони зі звинуваченнями у державній зраді, оскільки є підозри, що у руках колишнього охоронця було багато записів розмов, в яких міститься державна таємниця. Вимагав поновлення кримінальної справи, серед інших, і Леонід Кучма. Розслідування цих кримінальних справ триває. Тим часом, головні фігуранти справи називають все нові і нові версії справи Гонгадзе і "касетного скандалу". Версій у справі Гонгадзе все більше Хоча суд над екс-генералом Пукачем повністю закритий від преси, адвокати розповідають, що останнім часом він висунув нову версію причин, через які скоїв вбивство. Ця версія виглядає безглуздою, але дає підстави для припущень про те, що колишній міліціонер відводить справу далеко від головного питання: хто замовник. Олексій Пукач заявив, що скоїв вбивство для того, щоб запобігти державному перевороту, який нібито готував Георгій Гонгадзе та інші журналісти, починаючи з 1997 року. Леонід Кучма вже не вперше Клацнути заявляє, що справа Гонгадзе - це операція спецслужб, метою яких було послабити Україну і усунути сильного президента. Третя версія обговорюється вже не один рік - про те, що Георгій Гонгадзе був убитий "під плівки" Мельниченко. Тобто, що спершу хтось за допомогою Миколи Мельниченка довго записував розмови у головному кабінеті країни, а після цього вже розправився із журналістом з метою дискредитувати Леоніда Кучму. Але, як кажуть адвокати потерпілої сторони, жодну із цих версій протягом багатьох років слідство не вивчало. 16 вересня по традиції журналісти і правозахисники вийдуть на головну площу столиці - майдан Незалежності - з тим, щоб вшанувати пам'ять Георгія Гонгадзе. Як і в попередні роки, вони пройдуть маршем до адміністрації президента, де встановлять свічки пам'яті.

 

Багато років під час акцій на їхніх футболках і транспарантах було питання: "Кучма, де Гонгадзе?". Через 11 років запитань, схоже, стало ще більше.


BBC-Україна


16.09.2011 1478 0
Коментарі (0)

15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

5197 1
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1834 4
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

4042 3
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

3168 2
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7956 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

20290 29

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

274

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

816

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1910

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

2389
24.07.2024

Гречаний чай — це корисний і смачний напій, який поєднує у собі багатство вітамінів і мінералів з приємним ароматом. Корисні властивості роблять його незамінним джерелом здоров'я людини.

185
20.07.2024

Влітку під час тривалих вимкнень електроенергії деякі продукти в холодильнику можуть зіпсуватися за чотири години, без нього — за дві.  

691
17.07.2024

Інфляція на споживчому ринку у червні 2024 року порівняно із травнем цього року на Прикарпатті становила 2,5%, з початку року — 4,9%, в Україні — 2,2% та 4,3% відповідно.  

473
23.07.2024

На початку серпня відбудеться Всеукраїнська Патріарша проща до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої в Крилосі, яка щороку об’єднує у молитві тисячі вірян.  

18376
19.07.2024

У суботу, 20 липня, християни відзначатимуть День пророка Іллі.  

973
15.07.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

1212 1
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

6097 3
20.07.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

23386 1
24.07.2024

Майже третина (32%) опитаних українців у травні 2024 року висловили готовність до територіальних поступок для якнайшвидшого досягнення миру та збереження незалежності.   

290
20.07.2024

Депутати Верховної ради у першому читанні підтримали законопроєкт, в якому йдеться про угоду зі слідством у провадженнях про корупційні злочини. Сім із десяти обранців з Івано-Франківщини проголосували "за".  

986 1
18.07.2024

Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №11340, який дозволятиме підозрюваним у корупційних злочинах чиновникам йти на угоду зі слідством та сплачувати штраф за скоєне правопорушення.  

1164 4
16.07.2024

Зауважимо, соціологи, які опитали понад дві тисячі респондентів, наголошують, що «це думка тилу».

494