Справа честі

 

Полковник податкової міліції, який для проходження служби в органах внутрішніх справ використав фальшивий військовий квиток, подав до суду позов на журналіста, який розголосив цей факт з його біографії, за образу честі, гідності та ділової репутації.

 

Судовий процес, який розпочався в середу, 23 січня, в Івано-Франківському міському суді, викликав такий інтерес, що в залі судових засідань ледве вистачило місця для слухачів. «До Коцаби?», — уже звично перепитував відвідувачів охоронець «Грифона» при вході до суду. Позов полковника податкової міліції Василя Строїча до суду на тележурналіста та блогера Руслана Коцабу привернув увагу не лише представників мас-медіа, а й громадських активістів. У судових коридорах було тісно від телекамер.


Перед початком судового засідання на імпровізованій прес-конференції відповідач у справі пояснив, що його звинувачують у розміщенні в мережі інтернет (Руслан Коцаба — шеф-редактор інтернет-ресурсу «Народне Око») фотокопій документів, які свідчать про те, що теперішній начальник територіального підрозділу внутрішньої безпеки Державної податкової служби Василь Строїч, щоб влаштуватися в 1993 році на роботу в органи внутрішніх справ, скористався фальшивим військовим квитком. За використання підроблених документів (окрім військового квитка, була сфальшована ще трудова книжка на його ім’я) вироком Івано-Франківського міського суду в грудні 1999 року В. Строїча було засуджено до одного року позбавлення волі в колонії-поселенні, але через амністію від реального покарання його було звільнено. А вже через місяць — у січні 2000 року Апеляційний суд в івано-Франківській області своєю ухвалою закрив провадження у справі проти Строїча і вирок суду першої інстанції скасував.


У мотиваційній частині ухвали колегія суддів Апеляційного суду послалася на те, що підроблений військовий квиток був використаний В. Строїчем тільки раз — у 1993 році при влаштуванні на службу в органи внутрішніх справ, а потім, буцімто, він не використовував його в злочинних цілях. У 1998 році, коли проти на той час начальника Косівського міжрайонного відділу податкової міліції Василя Строїча порушили кримінальну справу, вже минув термін давності за незначні злочини (за котрі передбачено покарання до двох років позбавлення волі. — Авт.), тому судді вирішили, що справу проти податківця взагалі порушили незаконно. Сам факт наявності у полковника податкової міліції фальшивого військового квитка чомусь нікого не збентежив.

На думку адвоката Любомира Ярицького, який захищає інтереси журналіста Коцаби, суд другої інстанції звільнив Василя Строїча від кримінальної відповідальності з нереабілітуючих підстав. «У таких випадках особа вважається такою, що вчинила злочин, але не притягувалася до відповідальності за закінченням строків давності, — вважає Л. Ярицький. — Якщо б особа не погоджувалася з тим, що вчинила злочин, вона б заперечувала проти закриття справи за закінченням строків давності та добивалася б виправдального вироку».
Адвокат журналіста висловив припущення, що судовий процес буде «двосерійним». Спершу позивач домагатиметься визнання оприлюдненої інформації неправдивою, а потім вимагатиме захмарні суми компенсації моральної шкоди. А можливо, навіть звернеться з вимогою порушити проти журналіста кримінальну справу за наклеп?  


Почути думку протилежної сторони журналістові «Галичини», на жаль, не вдалося. На судове засідання не з’явився ні Василь Строїч, ні його представник. Спроби зв’язатися з полковником по телефону також були безуспішними. Оскільки посада начальника територіального підрозділу внутрішньої безпеки Державної податкової служби, яку обіймає В. Строїч, підпорядкована столичній вертикалі, місцеві податківці уникають коментарів з приводу цього судового позову.
Треба сказати, що судовий процес в Івано-Франківську може стати лакмусовим папірцем для визначення теперішнього стану свободи слова в Україні. Всього за кілька днів до першого судового засідання у цій справі, 20 січня цього року, Конституційний Суд своїм рішенням розтлумачив положення Основного Закону про право на особисте і родинне життя на користь посадових осіб, закривши доступ громадянам до значного обсягу суспільно важливої інформації. Відтепер журналісти, які захочуть дізнатися про судимості, дисциплінарні стягнення, здобування професійної освіти, родинні зв’язки чиновників усіх рівнів або отримати про них іншу інформацію, обнародування якої прямо не передбачено законом, можуть бути покарані за статтею 182 Кримінального кодексу «Порушення недоторканності приватного життя», яка передбачає штраф та п’ятирічне позбавлення волі.


Р. S. Через неявку на суд позивача суддя Івано-Франківського міського суду Юрій Максимчин змушений був оголосити перерву в судовому засіданні до 31 січня.

 

Богдан Скаврон,

Галичина

 


Читайте також:

Руслан Коцаба: Вітаю героя свого журналістського розслідування із прийдешніми іменинами!


29.01.2013 Богдан СКАВРОН 1080 0
Коментарі (0)

02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

404
29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

673
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1192
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2529
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1374
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

2031 9

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

706

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

765

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1668

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1653
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

358
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

466
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18373
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7491
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3666
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1054
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10786
26.11.2024

Оцінюватимуть фіналістів члени міжнародного журі з п'яти європейських країн.

303
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

300
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

493
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

456
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

692