Полковник податкової міліції, який для проходження служби в органах внутрішніх справ використав фальшивий військовий квиток, подав до суду позов на журналіста, який розголосив цей факт з його біографії, за образу честі, гідності та ділової репутації.
Судовий процес, який розпочався в середу, 23 січня, в Івано-Франківському міському суді, викликав такий інтерес, що в залі судових засідань ледве вистачило місця для слухачів. «До Коцаби?», — уже звично перепитував відвідувачів охоронець «Грифона» при вході до суду. Позов полковника податкової міліції Василя Строїча до суду на тележурналіста та блогера Руслана Коцабу привернув увагу не лише представників мас-медіа, а й громадських активістів. У судових коридорах було тісно від телекамер.
Перед початком судового засідання на імпровізованій прес-конференції відповідач у справі пояснив, що його звинувачують у розміщенні в мережі інтернет (Руслан Коцаба — шеф-редактор інтернет-ресурсу «Народне Око») фотокопій документів, які свідчать про те, що теперішній начальник територіального підрозділу внутрішньої безпеки Державної податкової служби Василь Строїч, щоб влаштуватися в 1993 році на роботу в органи внутрішніх справ, скористався фальшивим військовим квитком. За використання підроблених документів (окрім військового квитка, була сфальшована ще трудова книжка на його ім’я) вироком Івано-Франківського міського суду в грудні 1999 року В. Строїча було засуджено до одного року позбавлення волі в колонії-поселенні, але через амністію від реального покарання його було звільнено. А вже через місяць — у січні 2000 року Апеляційний суд в івано-Франківській області своєю ухвалою закрив провадження у справі проти Строїча і вирок суду першої інстанції скасував.
У мотиваційній частині ухвали колегія суддів Апеляційного суду послалася на те, що підроблений військовий квиток був використаний В. Строїчем тільки раз — у 1993 році при влаштуванні на службу в органи внутрішніх справ, а потім, буцімто, він не використовував його в злочинних цілях. У 1998 році, коли проти на той час начальника Косівського міжрайонного відділу податкової міліції Василя Строїча порушили кримінальну справу, вже минув термін давності за незначні злочини (за котрі передбачено покарання до двох років позбавлення волі. — Авт.), тому судді вирішили, що справу проти податківця взагалі порушили незаконно. Сам факт наявності у полковника податкової міліції фальшивого військового квитка чомусь нікого не збентежив.
На думку адвоката Любомира Ярицького, який захищає інтереси журналіста Коцаби, суд другої інстанції звільнив Василя Строїча від кримінальної відповідальності з нереабілітуючих підстав. «У таких випадках особа вважається такою, що вчинила злочин, але не притягувалася до відповідальності за закінченням строків давності, — вважає Л. Ярицький. — Якщо б особа не погоджувалася з тим, що вчинила злочин, вона б заперечувала проти закриття справи за закінченням строків давності та добивалася б виправдального вироку».
Адвокат журналіста висловив припущення, що судовий процес буде «двосерійним». Спершу позивач домагатиметься визнання оприлюдненої інформації неправдивою, а потім вимагатиме захмарні суми компенсації моральної шкоди. А можливо, навіть звернеться з вимогою порушити проти журналіста кримінальну справу за наклеп?
Почути думку протилежної сторони журналістові «Галичини», на жаль, не вдалося. На судове засідання не з’явився ні Василь Строїч, ні його представник. Спроби зв’язатися з полковником по телефону також були безуспішними. Оскільки посада начальника територіального підрозділу внутрішньої безпеки Державної податкової служби, яку обіймає В. Строїч, підпорядкована столичній вертикалі, місцеві податківці уникають коментарів з приводу цього судового позову.
Треба сказати, що судовий процес в Івано-Франківську може стати лакмусовим папірцем для визначення теперішнього стану свободи слова в Україні. Всього за кілька днів до першого судового засідання у цій справі, 20 січня цього року, Конституційний Суд своїм рішенням розтлумачив положення Основного Закону про право на особисте і родинне життя на користь посадових осіб, закривши доступ громадянам до значного обсягу суспільно важливої інформації. Відтепер журналісти, які захочуть дізнатися про судимості, дисциплінарні стягнення, здобування професійної освіти, родинні зв’язки чиновників усіх рівнів або отримати про них іншу інформацію, обнародування якої прямо не передбачено законом, можуть бути покарані за статтею 182 Кримінального кодексу «Порушення недоторканності приватного життя», яка передбачає штраф та п’ятирічне позбавлення волі.
Р. S. Через неявку на суд позивача суддя Івано-Франківського міського суду Юрій Максимчин змушений був оголосити перерву в судовому засіданні до 31 січня.
Богдан Скаврон,
Читайте також:
Руслан Коцаба: Вітаю героя свого журналістського розслідування із прийдешніми іменинами!