Поступове подорожчання товарів та послуг стало повсякденною реальністю.
За офіційними даними, упродовж січня-квітня ціни виросли в середньому на 0,35%, у травні — на 0,6%. У червні був зафіксований ціновий рекорд — +2,2%. Для порівняння, торік у червні рівень інфляції становив 0,8%. Прогнози на найближче майбутнє не надто оптимістичні — чергове подорожчання очікується через введення нових акцизів на пальне.
Чому зростають ціни
На зростання споживчих цін впливає багато факторів. У ситуації, що нині склалася в Україні, вирішальним чинником стало підвищення собівартості продукції. Спричинило її різке зростання вартості електроенергії. Ціна однієї кіловат-години збільшилася на понад 63% — 4,32 грн/кВт-год замість 2,64 грн/кВт-год раніше.
Суттєво вплинули на зміну цінової ситуації й інші причини:
-
послаблення обмінного курсу гривні;
-
збільшення витрат бізнесу на оплату праці;
-
дефіцит робочої сили.
Пришвидшення інфляції також спровоковано вичерпанням ефекту високого врожаю попереднього року та зростанням безпекових ризиків.
Як українці реагують на зростання цін
Через подорожчання товарів та послуг українці оптимізують витрати та економлять. Згідно з даними експертів сервісу codes.com.ua, найбільш поширеним способом економії стало використання знижкових пропозицій. Придбання акційної продукції, планування покупок на час розпродажів та застосування промокодів дає можливість вкластися в бюджет витрат.
За словами експерта інформаційного ресурсу Codes Андрія Лазаускаса, найчастіше для отримання знижки покупці використовують промокоди. Причина високого попиту на промокоди в їх гнучкості. За зниженою в середньому на 15-70% ціною можна купити товари та послуги найрізноманітнішого призначення, отримати подарунок або безплатне доставлення замовлення.
Ще один дієвий спосіб економії — скорочення кількості спонтанних покупок. Згідно з результатами соцопитувань їх у 2024 році здійснює близько 8% споживачів проти 55% у 2021. Також, щоб зменшити витрати понад половина українців почала рідше відвідувати розважальні заходи.
Що найбільше подорожчало у червні
У цілому харчові продукти, на які українці витрачають понад половину своїх доходів, подорожчали на 0,5%. З продуктового набору найвідчутніше зросли ціни на яйця (+15,5%) та цукор (+3,2%). На 1,1% подорожчав хліб, на 1,4% — олія. Вартість тютюнових виробів та алкогольних напоїв зросла на 1,1%. Послуги у сфері охорони здоров’я, освіти, зв’язку, громадського харчування подорожчали на 0,7-1,1%.
Як і очікувалося, у липні ціни продовжили зростати, в основному через ситуацію в енергосистемі та підвищення акцизів на пальне.
Реклама