"Спорт - це престиж держави, ознака, що тут сильні та розумні люди": Мирослав Карабін про підготовку Прикарпаття до олімпійського циклу

Війна безсумнівно вплинула на кожного українця та на всі сфери нашого життя.

Не стали винятками й спортсмени, чимало з яких поповнили лави Збройних сил України для захисту незалежності та територіальної цілісності країни. Водночас в тилу у відносно мирних містах після перших місяців російської агресії поступово відновлюється спортивне життя.

Фіртка зустрілась з головою відділення Національного олімпійського комітету України в Івано-Франківській області Мирославом Карабіним, який підбив підсумки минулого сезону та поділився деталями підготовки прикарпатських спортсменів в рамках олімпійського циклу.


Відбулася ваша зустріч із місцевими спортсменами, де підсумували виступи призерів чемпіонатів світу, Європи, олімпіад. Якими спортивними здобутками може похизуватися Прикарпаття?


З Олімпійських видів спорту - сумно на Прикарпатті. Але я думаю, що сьогодні, закладаємо фундамент, щоб в окремих видах спорту прикарпатці могли претендувати на високі здобутки.

Якщо говорити про бокс, то новостворена Федерація боксу, яку очолює народний депутат Роман Мулик, пішла шляхом, коли потрібно створювати умови, де спортсмен і тренер могли б займатися у більш сучасних залах.

Ми відкрили зал у Тлумачі, якого там ніколи не було. Також, відкриваємо сучасні зали у Рожнятівському районі, Перегінську, у Брошневі, Косові. 

Сьогодні, коли в Україні йдуть військові дії - у нас повинні бути сильні, здорові та розумні люди. Дитина буде готова до військових дій тоді, коли буде готова фізично.

Тому ми відкриваємо такі зали в області. Щоб діти могли ходити й було з кого вибирати.

ОТГ підтримують такі ініціативи. Спортсмени їздять по області на різноманітні змагання. І у майбутньому, будуть мати високу підготовку. Тоді дитина може боксувати серед сильніших спортсменів. 

Це дає можливість тренерам готувати дітей тактично, щоб вони могли виступати на різних змаганнях.


Чи достатньо тренерів для реалізації таких проєктів?


Тренери є. Була проблема із залами, але зараз Надвірна має прекрасний зал. Там є боксер, який у складі збірної України, призер Чемпіонату Європи. 

З Долини два хлопчики виступили на молодіжному Чемпіонаті Європи у Болгарії. Для нашої області - це вже позитив. 

У нас є тренери, які вміють і можуть готувати.

У зв’язку із війною на Прикарпаття приїхало багато фахових тренерів з інших міст та областей. Тому, ми стараємося зробити належні умови для них. 

Так, вони не зможуть всі залишитися тут, але, є уже такі, що проявляють бажання працювати й жити на Франківщині. Їм подобається тут, є умови, довіра, спілкування, немає ніякого тиску.


На фоні того, що переїжджають не тільки тренери, але й діти, ви відстежуєте когось "на перспективу"? Я маю на увазі юних спортсменів, котрі можуть боротися за Олімпійську ліцензію.


Однозначно, що ми дивимося. У нас зараз є срібна призерка Олімпійських Ігор - Сердюк Катерина. Дівчина сама із Харкова, але проживає у Тисменицькому районі зараз. Ми з нею розмовляємо. Вона має професійні луки й готова проводити заняття зі стрільби з луку. 

Ми допомагаємо їй виготовити мішень й інше необхідне обладнання. Цей вид спорту цікавий дуже, але у нашій області він не розвивався.

Сьогодні маємо спортсмена такого високого рівня і тренера, що сам Бог велів зробити належні умови для розвитку. 

Ми не впевнені, що спортсменка залишиться в області, однак, рік-два дівчина ще у Харків не повернеться - це однозначно.

Також, є Сергій Данильченко - бронзовий призер Олімпійських Ігор у Сіднеї 2000 року, який зараз перебуває у Коломиї. Боксер.

У нього є деякі учні, які переїхали в наш край, і місцеві діти вже у нього тренуються. Ми бачимо, як він працює. 

Теж не факт, що спортсмен залишиться на Прикарпатті, але той час, що він буде тут - це дає позитив для молодих тренерів. Вони мають з кого брати приклад.

Є у школі Івано-Франківська тренер з Маріуполя - Антон Коссе. Він приїхав зі своєю вихованкою. Вона у 2022 році стала Чемпіонкою України. Мама дівчинки в Італії, але залишила юну боксерку з тренером у Франківську, бо хоче, щоб дитина займалася спортом і розвивалася. І у дитини є реальна перспектива потрапити на Олімпійські ігри.


Що має робити місцева влада, щоб зберегти такі цінні кадри, щоб ці спортсмени виступали за нашу область, бо боротьба за них буде серед інших областей серйозна?


Я вже говорив із представниками місцевої та обласної влади. Є спеціальні стипендії для кращих тренерів та спортсменів. Їх дали нашим спортсменам, але ми не знали, що так складеться ситуація в країні і до нас вимушено приїдуть з інших областей. 

Я звертаюся до влади і хочу, щоб вони переглянули бюджети. Є спортсмени, які перемагали на Чемпіонаті України, фіналісти на європейських змаганнях - таким спортсменам також треба допомогти та дати стипендій.

  1. Який розмір таких стипендій?

По-різному. Може бути дві тисячі гривень, може - п’ять тисяч гривень у місяць. Це буде перший крок і демонстрація того, що ми їм допомагаємо. Спільними зусиллями стараємося допомагати.

У мене є зв’язок із Сергієм Бубкою і він створив фонд - Фонд допомоги олімпійській спільноті та спортивному руху України.


Чи легко нашим спортсменам-призовникам в цей час виїжджати за кордон?


Є велика складність. Я спілкуюся із Міністром молоді та спорту, він готує документи на Міністерство оборони. 

У мене є тренер із Маріуполя, який офіційно працює у школі. Я буду звертатися до міністрів і депутатів від імені школи. Я буду нести відповідальність за цього тренера. 

Бо на цей термін, який дозволить держава виїхати, він повинен вчасно повернутися. Якщо ні - це кримінальна відповідальність. І коли тренер їде зі своєю вихованкою, то це набагато краще, ніж коли спортсменку повезу я. Я теж боксер, але я не знаю дитини. Є тренер і він має працювати зі своєю підопічною під час поїздки.

Ми всі разом якось стараємося допомагати, щоб діти могли тренуватися і розвиватися.


Чи може через цей благодійний фонд розвиватися спортивна інфраструктура?


Сьогодні це складно сказати. Бо наш ворог - він абсолютно непередбачуваний. 

Тому, щось будувати напевно ми не зможемо. Але я вірю, що коли ми переможемо, Міжнародний олімпійський комітет та інші світові спортивні організації зроблять все можливе, щоб відновити Україну.


Чи можливо таке, що Міжнародний Олімпійський комітет надасть якийсь попуск в отриманні ліцензій українцям?


Ну такого не може бути. Повинна бути конкуренція і боротьба. Для спорту це надважливо. Інше діло - футбол. 

У росії забрали місце і дали комусь іншому, але це виключення. 

Також, й Олімпійський комітет виключив росіян. 

Всім відомо, не можна воювати, коли тривають Олімпійські ігри.

Зараз проводимо перемовини із боксерами з регіонів, де йдуть бойові дії або які знаходяться поруч, щоб проводити збори на Заході України. 

Є зали, де є бомбосховища, тому можна проводити тут. Рішення ще немає, але ми пробуємо домовитися.


Чи ви відстежуєте долю перспективних для спорту дітей з Прикарпаття, які наразі виїхали за кордон?


Хлопці, яких ми нагороджували, серед них був такий Третьяков Олександр, він з Маріуполя, срібний призер Чемпіонату Європи. Він зараз у Яремче. Я запросив і його, і батьків. Тата не пускають за кордон, хлопець дуже перспективний. Я розмовляю з мамою, а вона не хоче тут залишати дитину. Я пропоную зробити певні умови для батька, він водій. 

Давайте подумаємо, можливо я звернуся до органів влади, є зміст залишити дитину. Поїде сім'я в Польщу, чи іншу країну, там непросто прижитися. Тут ми всі у себе вдома. Наразі родина розглядає це питання. Я буду готовий зустрічатися з владою. А для хлопця ми знайдемо можливість організувати відповідне навчання.

Так, від батьків ми не заберемо дитину. І тренер на нашій стороні, але він каже, що не може нічого зробити. Тобто, дівчинку залишили на тренера, за хлопчика ще говоримо.


В перші місяці війни спортсмени звинувачували очільника Національного олімпійського комітету Сергія Бубку, що він невідомо де і не називає війну - війною. Що можете про це сказати?


Я вже казав, що було створено благодійний Фонд. Надається допомога спортсменам та відділенням. Багато спортсменів виїхали, спортсмени з росії та білорусі не брали участь у змаганнях. У цьому всьому дуже велика заслуга Бубки. Він спілкується із президентом Олімпійського комітету.

Можна звинувачувати кого завгодно, але ми українці й ми повинні об’єднатися.


Які у нас перспективи у зимових видах спорту?


Перспективи є. Є талановита молодь, є тренери, але немає спортивних баз. У нас є прекрасні гори Карпати. І я думаю, що вони нічим не гірші за інші закордонні бази. Треба будувати багато хороших спортивних баз.

Ми бачимо ТК "Буковель", який заробляє кошти. Є люди, які приїжджають відпочивати, а інші - займатися спортом. 

Потрібно будувати бази.

Отакий вид спорту, як кульова стрільба. Зараз він дуже необхідний. Я коли вчився у школі, то тоді були популярні тири, вони були скрізь.

Зараз цього немає. В Івано-Франківську немає жодного тиру. Як ми плануємо готувати дітей влучно стріляти, коли вони виростуть?


А чому зникли тири? Немає популярності чи фінансування?


Ну я не думаю, що немає популярності. От зараз я скажу: йдемо постріляємо, ми підемо. Спробуємо, перевіримо чи вміємо. Просто так сталося, що не треба. Треба було сигналізацій, охоронців і так далі. Зараз ми бачимо, що цього треба, а у місті тирів немає.

Діти не вміють стріляти, то як воювати? Добре, що є дух і характер. Але треба бути й фізично готовим.

Спорт - це є престиж держави. Це демонструє, що у державі є сильні та розумні люди.


На вашу думку, обласного і міського фінансування вистачає для спортивного життя загалом?


Ні, я думаю, що недостатньо. За кошти не говорю, бо вони жалюгідні. Проте, зараз у державі складна ситуація. 

Однак, чому уроків фізкультури тільки два на тиждень? 

Чому у “вишах” скасували урок фізкультури?

Такий урок має бути кожен день, якщо ми хочемо, щоб молодь росла здоровою! 

Хто буде народжувати здорових українців у майбутньому, якщо зараз молоді люди фізично не здорові?


Агенція новин «Фіртка» чинить ворогу інформаційний спротив. Будь ласка, підтримайте редакцію!


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

ФК «Прикарпаття»: 14 гравців та тренери команди приєдналися до лав ЗСУ (ФОТО/ВІДЕО)

Кваліфікація Ліги Чемпіонів: Динамо Київ зіграє проти турецького Фенербахче

Молодіжна збірна України розгромила Північну Македонію у кваліфікації на Чемпіонат Європи 2023


Коментарі (2)

29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

924
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

1942 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

895
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2827
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

1927
07.03.2025
Олег Головенський

Грем Пероллз (Graham Perolls) — Офіцер Найвидатнішого Ордену Британської Імперії (Officer of the Most Excellent Order of the British Empire) та Кавалер Найвищого Ордена Святого Михайла та Святого Георгія (Companion of the Most Distinguished Order of St. Michael and St. George).  

3174

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

702

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

880

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1298

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

1896
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

595
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

798
17.03.2025

Інфляція на споживчому ринку Івано-Франківщини в лютому 2025 року порівняно із січнем як в області, так і в Україні складала 0,8%, з початку року — 2,0% відповідно.  

1275
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1044
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

780
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1039
15.03.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

7672
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1002
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

3802
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

895
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1473
20.03.2025

Під час опитування респондентам зачитали перелік з 12 емоцій, з яких просили респондентів обрати до трьох відповідей (або ж респондент міг назвати свій варіант).  

1239 1