Спікеріада: опозиція vs влада?


Вибори виборами, а цікавинок у цьогорічній парламентаріаді попереду ще вистачатиме. З огляду на те, що Верховна Рада – «місце під сонцем» як мінімум для 450 щасливчиків.

 

Вона відіграє надзвичайно важливу роль в українській політичній системі і завжди буде одним із центрів політичного життя країни. А те, що голова ВР може виконувати функції Президента за його відсутності, це значно надає парламенту «ваги», особливо у часи латентної політичної кризи в державі. Тому боротьба за спікерство обіцяє бути цікавою, адже обиратимуть не просто голову Верховної Ради, а фактично, другу людину в країні.

 

Отож, хто і з ким блокуватиметься і які можливі тактичні схемки у сьомому українському парламенті?

 

Можна припустити, що їх буде декілька. Як мінімум, три.


Отож, розпочнемо із «Провладної схеми».

Партія регіонів, хоча і набрала найбільшу кількість депутатських мандатів, але до створення одноосібної більшості таки не дотягнула. Тому скоріш за все, вони знову запросять «до спілки» КПУ, яка завжди була їхнім союзником. І цей союз вигідний обидвом сторонам, навіть незважаючи на нещодавні заяви комуністів, що вони нібито не бажають іти до більшості. Припустимо, що це комуністи так торгуються.

 

У цій схемі є дві кандидатури на спікерство – Олександр Лавринович і Адам Мартинюк – обидва політики зі стажем, які мають немалий досвід перебування на керівних посадах у вищому законодавчому органі країни.  

 

Також, варто загадати непересічну постать Ганни Герман, яку Президент зі своєї легкої руки нещодавно відпустив у депутатське плавання. Вона теж може претендувати на віце-спікерство і додати своєю присутністю родзинки українському парламенту. Жінки ще там не керували…

 

Для такої «вузької більшості» «регіонали» можуть запропонувати комуністам кілька посад у новому складі Кабміну, на що останні готові охоче погодитися.

 

Звичайно, що від того, як буде сформовано більшість у Верховній Раді, буде залежати розподіл портфелів у майбутньому Уряді і серед голів місцевих органів виконавчої влади.

 

Не забуваймо і про опозицію, яка теж має своє бачення цих процесів. Отож, «схема опозиційна».

 

Опозиційні сили будуть представлені у парламенті ВО «Батьківщиною», «УДАРом Віталія Кличка» і ВО «Свободою». Їм теж потрібен свій спікер. Серед можливих кандидатур – Микола Томенко чи навіть Арсеній Яценюк.  Не варто виключати із списку опозиційних кандидатур і новоспеченого парламентаря Олега Тягнибока, для якого посада голови ВРУ стала б хорошим майданчиком для піару напередодні президентських виборів. Напевно мало-хто сумнівається у тому, що таких амбіцій у головного «свободівця» України немає.

 

Втім, всім вже добре відомо, яка у нас «єдина» опозиція як тільки мова заходить про кадрові питання. Тому цілком можливий варіант «лебедя, щуки і рака» під час висунення єдиного опозиційного кандидата.

 

І на самкінець – «Прагматична схема»:

Не варто забувати, що у парламенті представлені не тільки партії. Завдяки новому виборчому законодавству маємо і 225 депутатів-мажоритарників. Саме звідси і шукатимуть собі союзників як провладна частина, так і опозиція. Тому «золота карта» парламентської більшості – якраз у руках цих нардепів.

 

Деякі політичні оглядачі сватають на посаду спікера Петра Порошенка, як досить впливову особу з великим досвідом і головне – неконфліктну. Причому Порошенко міг би стати консолідуючим і компромісним варіантом.

 

Наразі також очевидно, що аж ніяк не всі самовисуванці визначилися, до кого їм приєднуватися – чи до пропрезидентської більшості чи до опозиції. Значна частина з них і надалі маневруватиме поміж провладними і опозицією, намагаючись відбутися ситуативними альянсами і стануть такими собі «маятниками».

 

Тому у провладній схемі надзвичайно важливо прихилити якомога більше «штиків» не просто у більшість, а безпосередньо до фракції ПР. І схоже, що процес почався. В ЗМІ з’явилася вже інформація про перший транш самовисуванців у фракцію ПР. Чечетов хвалиться 40 новоспеченими «тушками», а Янукович зовсім невимушено говорить про необхідність творення «коаліції широкого порядку» і обіцяє відпустити усіх своїх міністрів, хто має бажання стати законотворцем.

 

У опозиційній схемі теж не все так гладко. Як з’ясувалося, від їхньої ініціативи анулювання списків виграє Партія регіонів, оскільки відмова від мандатів не забезпечила б розпуску Верховної Ради, а тому без опозиції провладні сили змогли б за допомогою комуністів і мажоритарників просувати потрібні їй рішення (читайте також “Блиск і вбогість опозиції”). Окрім того залишається відкритим питання, яке начебто є безкомпромісним для опозиції про персональне голосування у Раді нового скликання.

 

Це ще раз підтверджує думку про те, що опозиція чи то не спроможна чи то не бажає змоделювати стратегію протидії владі. Тому опозиція може повністю дискредитувати себе до президентських виборів 2015 року, що є надзвичайно важливим для влади і дає широке поле для дій  чинному Президенту.

 

Отже, зважаючи на всю неоднозначність перебігу передвиборчої кампанії і її результатів, можна сказати, що Україна є на порозі зовсім іншої політичної реальності, ніж тієї, що була досі. Можна провести безліч аналогій із 2002-2004 роками, проте ситуація тепер зовсім інша (читайте також «Помаранчева революція: чекати повторення?”).

 

Для діючої влади зберегти теперішню ситуацію є життєво необхідним. Для опозиції життєво необхідним є пошук лідера, який зміг би повести людей за собою. Від того, чия позиція виявиться більш життєздатною, залежатиме наше із вами майбутнє.


27.11.2012 Марія Лутчин 837 5
Коментарі (5)

Валентина 2012.11.27, 15:48
Головою ВР буде хтось від більшості. Їм цього дуже треба, опозицію ніхто слухати не буде, вона сама себе слухати не буде. А на цьому фоні праві і ліві (Свобода і КПУ) будуть влаштовувати словесні перепалки і бійки. Під цей шумок поприймаються потрібні закони. Ось такі сценарії. Інших не дано.
Тяга 2001 2012.11.28, 10:47
Тягнибока у спікери, Симоненка у перші заступники, Ляшка - іншим заступником. Тоді і Камеді-клаб дивитися не треба буде - включай телевізор і смійся скільки хочеш...
Мікі 2012.11.29, 10:22
Якщо Клюєв стане головою ВР, то це буде перемога влади і не зле для опозиції.
Сюзі 2012.11.30, 14:18
Сич казав, що хоче бути спікером. Непогано було би. От сварилися би коміністи із свободою!!! Як писав колись Насалик, цирк поїхав, а клоуни лишилися...
газда 2012.12.01, 22:45
Саме так, хто куди, а клоун насралик лишивсі.
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1399
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2668
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2190
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2263
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6809 60
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2542 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

437

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1261

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1366

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1518
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

378
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

244
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

651
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

142
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26609
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

619
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10543 1
26.04.2024

Культура визначає все. Освіти може і не бути. Школи російської не було ніде. Втім, ми підспівували російські пісні, дивилися російські серіали й тому подібне, пояснює директорка.

149
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

169
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

487
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

631
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

696