Спікеріада: опозиція vs влада?


Вибори виборами, а цікавинок у цьогорічній парламентаріаді попереду ще вистачатиме. З огляду на те, що Верховна Рада – «місце під сонцем» як мінімум для 450 щасливчиків.

 

Вона відіграє надзвичайно важливу роль в українській політичній системі і завжди буде одним із центрів політичного життя країни. А те, що голова ВР може виконувати функції Президента за його відсутності, це значно надає парламенту «ваги», особливо у часи латентної політичної кризи в державі. Тому боротьба за спікерство обіцяє бути цікавою, адже обиратимуть не просто голову Верховної Ради, а фактично, другу людину в країні.

 

Отож, хто і з ким блокуватиметься і які можливі тактичні схемки у сьомому українському парламенті?

 

Можна припустити, що їх буде декілька. Як мінімум, три.


Отож, розпочнемо із «Провладної схеми».

Партія регіонів, хоча і набрала найбільшу кількість депутатських мандатів, але до створення одноосібної більшості таки не дотягнула. Тому скоріш за все, вони знову запросять «до спілки» КПУ, яка завжди була їхнім союзником. І цей союз вигідний обидвом сторонам, навіть незважаючи на нещодавні заяви комуністів, що вони нібито не бажають іти до більшості. Припустимо, що це комуністи так торгуються.

 

У цій схемі є дві кандидатури на спікерство – Олександр Лавринович і Адам Мартинюк – обидва політики зі стажем, які мають немалий досвід перебування на керівних посадах у вищому законодавчому органі країни.  

 

Також, варто загадати непересічну постать Ганни Герман, яку Президент зі своєї легкої руки нещодавно відпустив у депутатське плавання. Вона теж може претендувати на віце-спікерство і додати своєю присутністю родзинки українському парламенту. Жінки ще там не керували…

 

Для такої «вузької більшості» «регіонали» можуть запропонувати комуністам кілька посад у новому складі Кабміну, на що останні готові охоче погодитися.

 

Звичайно, що від того, як буде сформовано більшість у Верховній Раді, буде залежати розподіл портфелів у майбутньому Уряді і серед голів місцевих органів виконавчої влади.

 

Не забуваймо і про опозицію, яка теж має своє бачення цих процесів. Отож, «схема опозиційна».

 

Опозиційні сили будуть представлені у парламенті ВО «Батьківщиною», «УДАРом Віталія Кличка» і ВО «Свободою». Їм теж потрібен свій спікер. Серед можливих кандидатур – Микола Томенко чи навіть Арсеній Яценюк.  Не варто виключати із списку опозиційних кандидатур і новоспеченого парламентаря Олега Тягнибока, для якого посада голови ВРУ стала б хорошим майданчиком для піару напередодні президентських виборів. Напевно мало-хто сумнівається у тому, що таких амбіцій у головного «свободівця» України немає.

 

Втім, всім вже добре відомо, яка у нас «єдина» опозиція як тільки мова заходить про кадрові питання. Тому цілком можливий варіант «лебедя, щуки і рака» під час висунення єдиного опозиційного кандидата.

 

І на самкінець – «Прагматична схема»:

Не варто забувати, що у парламенті представлені не тільки партії. Завдяки новому виборчому законодавству маємо і 225 депутатів-мажоритарників. Саме звідси і шукатимуть собі союзників як провладна частина, так і опозиція. Тому «золота карта» парламентської більшості – якраз у руках цих нардепів.

 

Деякі політичні оглядачі сватають на посаду спікера Петра Порошенка, як досить впливову особу з великим досвідом і головне – неконфліктну. Причому Порошенко міг би стати консолідуючим і компромісним варіантом.

 

Наразі також очевидно, що аж ніяк не всі самовисуванці визначилися, до кого їм приєднуватися – чи до пропрезидентської більшості чи до опозиції. Значна частина з них і надалі маневруватиме поміж провладними і опозицією, намагаючись відбутися ситуативними альянсами і стануть такими собі «маятниками».

 

Тому у провладній схемі надзвичайно важливо прихилити якомога більше «штиків» не просто у більшість, а безпосередньо до фракції ПР. І схоже, що процес почався. В ЗМІ з’явилася вже інформація про перший транш самовисуванців у фракцію ПР. Чечетов хвалиться 40 новоспеченими «тушками», а Янукович зовсім невимушено говорить про необхідність творення «коаліції широкого порядку» і обіцяє відпустити усіх своїх міністрів, хто має бажання стати законотворцем.

 

У опозиційній схемі теж не все так гладко. Як з’ясувалося, від їхньої ініціативи анулювання списків виграє Партія регіонів, оскільки відмова від мандатів не забезпечила б розпуску Верховної Ради, а тому без опозиції провладні сили змогли б за допомогою комуністів і мажоритарників просувати потрібні їй рішення (читайте також “Блиск і вбогість опозиції”). Окрім того залишається відкритим питання, яке начебто є безкомпромісним для опозиції про персональне голосування у Раді нового скликання.

 

Це ще раз підтверджує думку про те, що опозиція чи то не спроможна чи то не бажає змоделювати стратегію протидії владі. Тому опозиція може повністю дискредитувати себе до президентських виборів 2015 року, що є надзвичайно важливим для влади і дає широке поле для дій  чинному Президенту.

 

Отже, зважаючи на всю неоднозначність перебігу передвиборчої кампанії і її результатів, можна сказати, що Україна є на порозі зовсім іншої політичної реальності, ніж тієї, що була досі. Можна провести безліч аналогій із 2002-2004 роками, проте ситуація тепер зовсім інша (читайте також «Помаранчева революція: чекати повторення?”).

 

Для діючої влади зберегти теперішню ситуацію є життєво необхідним. Для опозиції життєво необхідним є пошук лідера, який зміг би повести людей за собою. Від того, чия позиція виявиться більш життєздатною, залежатиме наше із вами майбутнє.


27.11.2012 Марія Лутчин 934 5
Коментарі (5)

Валентина 2012.11.27, 15:48
Головою ВР буде хтось від більшості. Їм цього дуже треба, опозицію ніхто слухати не буде, вона сама себе слухати не буде. А на цьому фоні праві і ліві (Свобода і КПУ) будуть влаштовувати словесні перепалки і бійки. Під цей шумок поприймаються потрібні закони. Ось такі сценарії. Інших не дано.
Тяга 2001 2012.11.28, 10:47
Тягнибока у спікери, Симоненка у перші заступники, Ляшка - іншим заступником. Тоді і Камеді-клаб дивитися не треба буде - включай телевізор і смійся скільки хочеш...
Мікі 2012.11.29, 10:22
Якщо Клюєв стане головою ВР, то це буде перемога влади і не зле для опозиції.
Сюзі 2012.11.30, 14:18
Сич казав, що хоче бути спікером. Непогано було би. От сварилися би коміністи із свободою!!! Як писав колись Насалик, цирк поїхав, а клоуни лишилися...
газда 2012.12.01, 22:45
Саме так, хто куди, а клоун насралик лишивсі.
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

361
29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

668
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1189
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2525
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1372
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

2023 9

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

703

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

763

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1665

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1651
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

352
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

462
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18371
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7488
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3663
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1051
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10784
26.11.2024

Оцінюватимуть фіналістів члени міжнародного журі з п'яти європейських країн.

300
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

297
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

490
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

454
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

690