Шотландія розпочала національний рух у Європі. Хто наступний?

 

Двадцяте століття після найбільшого переділу Європи й світу загалом по закінченні Першої світової війни дало небувалий старт глобальним процесам. Усі їх плюси і мінуси ми вже побачили наочно. І хоча вони проходять під демократичними гаслами, проте головним завданням глобалізаторів є позбавлення народів національної самоідентичності й перетворення світу в суцільний «великий союз», яким могли б управляти вибрані. 

Однак на прикладі Радянського Союзу бачимо, що усяке штучне утворення зазнає краху. І як не принаджує до себе новостворена європейська структура – Євросоюз – проте і він уже дає тріщини. А в останні роки, як бачимо, щораз більшу прихильність до себе здобувають саме націоналістичні партії. Останні вибори у Франції – яскравий цьому приклад. 

/data/blog/59434/8b676e17ea86718bfb95ff2c2dcd485e.jpg

Единбургський замок - "ключ до Шотландії".

Зараз чи не весь світ з цікавістю спостерігає за подіями у Шотландії, яка остаточно вирішила від’єднатися від Великобританії. Сьогодні, 18 вересня, тут пройшов референдум про незалежність, в якому взяло участь понад чотири мільйони осіб. Як відомо прихильником і організатором самостійності є нинішній прем’єр-міністр Шотландії Алекс Селмонд, який напередодні референдуму закликав своїх громадян використати «єдиний в житті шанс». За останніми опитуваннями кількість прихильників та противників майже зрівнялася: за незалежність готові проголосувати 46 відсотків, проти – 47, але 7 відсотків ще не визначилися. Саме вони й вирішать долю Шотландії.

Зрозуміло, що ніхто із сильних світу цього не підтримав прихильників незалежності – такий процес навіть лякає «правителів світу», адже руйнує усі їхні плани. Барак Обама з цього привиду виразив сподівання, що «Великобританія залишиться сильною, впевненою та єдиною». А на думку відомого німецького журналіста Кристофа Хассельбаха, такий процес є небезпечним, бо може дати приклад іншим народам, які вже давно заявляють про бажання мати свої незалежні держави.

/data/blog/59434/9d4c841783da12d8e2f3227ce59568ad.jpg

Адріанів вал - укріплення збудоване у 117-138 роках.

І хоча Лондон нібито не ущемляє права шотландців й навіть обіцяє розширити можливості місцевого самоуправління, проте половина з них чомусь прагнуть до самостійності. Які б права не надавалися, та життя доводить: будь-які союзи чи спільноти стирають національну самобутність. Невиключно, що прагнення зберегти своє коріння й інстинкт самозбереження призводять до таких «самостійницьких» процесів. 

Уряд Великобританії переконує своїх громадян, що саме він рятував шотландські фінансові структури в період кризи, а шотландські націоналісти запевняють, що навпаки дуже багато своїх коштів вкладають в казну Об’єднаного Королівства. Можливо, це в часи фінансової нестабільності і є головною причиною для від’єднання. Адже і багата Каталонія в Іспанії теж своїми потужними мітингами заявляє про свою самостійність. Каталонський уряд, не зважаючи на спротив Мадриду, визначив дату референдуму, 9 листопада, коли каталонці зможуть проголосувати за від’єднання. Жителі Каталонії підтримали цей заклик – вони переконані, що Іспанія з їхнього багатого регіону витягне усе в спільну казну. Баски, які войовничіші за каталонців, теж давно борються за свою самостійність. Фландрія, основа Бельгії, виношує подібні ідеї. Навіть деякі регіони Італії заговорили про відокремлення. І французька Корсіка вже давно мріє про свою національну незалежну державу.

/data/blog/59434/4cada77dfec8c889a57a14a8c13ff3ed.jpg 

Сент-Ендрюський університет (всього в Шотландії аж 15 університетів).

Процес роз’єднання розпочався раніше у східній Європі (Югославія, Чехословакія), а тепер перекинувся й на захід. Тож не дивно, що всі сили, які сповідують глобалізацію, в один голос переконують шотландців, що вони можуть стикнутися з безліччю проблем. При цьому наголошують: маленькі держави – це пройдений історичний етап, а майбутнє за великими спільнотами. Хоча ми бачимо, що завжди лише добрий спільний котел, а проблеми, як правило, доводиться вирішувати самостійно кожному. 

Прем’єр-міністр Девід Кемерон на сторінці у Фейсбуці звернувся до жителів Шотландії із закликом проголосувати проти від’єднання: «Мільйонам людей в Англії, Північній Ірландії і Шотландії буде важко втратити нашу країну, величну країну на планеті – втратити назавжди в п’ятницю». Кемерон, як і багато інших політиків, розуміє, що Шотландія може подати приклад іншим Заморським територіям Сполученого Королівства, а їх аж 14! Це тепер їх так назвали «Заморські території», а раніше - колонії, а це: Ангілья, Бермудські острови, Британська антарктична територія, Британська територія в Індійському океані, Британські Віргінські острови, Кайманові острови, Фолклендські острови, Гібралтар, Монтсеррат, Піткерн, Острови Святої Єлени, Вознесіння і Трістан-да-Кунья, Південна Джорджія та Південні Сандвічеві острови, Акротірі і Декелія, Теркс і Кайкос. Раптом вони теж захочуть самостійності?

І хоча лідер націоналістів Шотландії не збирається у разі перемоги перетворювати відомий історичний Адріанівський вал (довжиною більше 140 кілометрів) у неподоланний кордон, однак він дуже хоче розбудувати незалежну державу.

/data/blog/59434/35611b74eb49d6eede2a9d16b9f8fa15.jpg

Кожен сьомий шотландець - рудоволосий.

Якщо шотландці оберуть незалежність, то проголошена вона буде 24 березня 1916 року. А до того часу треба ще вирішити немало різних питань, які стосуються спільних підприємств, заборгованості, валюти (Лондон проти того, щоб в Шотландії залишився фунт стерлінгів), членства в НАТО і Євросоюзі та багато інших. 

/data/blog/59434/16ee7543b006d80bfb393c29439940bf.jpg

Шон Коннері - 20 років цього шотландця знали як Джеймса Бонда (агент 007).

Та шотландці, яких визнали чи не найосвіченішими у Європі (тут в Сент-Ендрюському університеті навчався принц Вільям, де і познайомився зі своєю дружиною), вірять, що зможуть побудувати сильну державу. Якщо на це сподівається п’ятимільйонна Шотландія, то Україна з її потенційними можливостями може стати супер-державою. Але для цього нам треба найперше привести до влади УКРАЇНЦІВ!

 

svitua.com.ua


19.09.2014 1359 0
Коментарі (0)

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

540
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

801
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

564
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5485
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1463
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1343

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

400

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1221

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1060

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

975
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

294
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10666
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

370
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

639
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5685
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1454
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

348
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

250
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

601 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1039
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

904