2 вересня рідкісний для Івано-Франківська культурний проект - Джаз-клуб «Friday» - стартував у конференц-залі Культурно-мистецького центру «Є» показом концерту Тутса Тільманса в Новому Орлеані.
Тутс Тільманс – бельгійський джазовий музикант, що відомий як віртуозний виконавець на губній гармоніці – він вважається одним з найвидатніших майстрів гри на цьому інструменті.
У три роки Тільманс почав грати на акордеоні. Хотів стати математиком, але почув гру Джанго Рейнхардта, захопився гітарою і трохи пізніше — губною гармонікою. Дебютував в 1945 році в Брюсселі в американських нічних клубах. За декілька років став настільки відомим виконавцем, що в 1949 отримав запрошення виступити на фестивалі в Парижі, а в 1950 увійшов до секстету Бені Гудмена. Наступного року приїхав до Нью-Йорка, деякий час співпрацював з Дайною Вашингтон, а потім шість років (1953–59) грав в квінтеті Джорджа Ширінга. У 1959–63 жив у Швеції. Величезну популярність принесла тема «Blusette» (1962), яку він насвистував в унісон з гітарою. У 1963 знов приїхав до Нью-Йорка і в подальші роки працював в студії, в основному з Квінсі Джонсом. Великий успіх Тільмансу приніс виступ на фестивалі в Монтре (1972), а також співпраця з Оскаром Пітерсоном, Білом Евансом та іншими відомими музикантами. У 80-і роки почав виконувати джаз-рок, але потім визнав це помилкою. У 90-і роки виступав на багатьох європейських фестивалях як видатний виконавець бібопа. Зараз продовжує активну концертну діяльність.
Губна гармоніка – відносно новий музичний інструмент. Тутс Тільманс був першим, хто залучив губну гармоніку до джазу і створив «джазову мову» цього інструменту.
Безкоштовні покази класиків світового джазу стануть для Івано-Франківська традицією – у цьому впевнений організатор джаз-клубу, арт-менеджер Книгарні «Є» Євгеній Філатов. Покази відбуватимуться щоп’ятниці, а головним місцем перегляду стане Культурно-мистецький центр «Є».
У вересні глядачам покажуть концерти таких відомих джазменів, як американський трубач Кларк Террі, французький скрипаль Стефан Грапеллі та французький акордеоніст Рішар Гальяно.
Впродовж роботи джаз-клубу його учасники ділитимуться своїми враженнями один з одним. Дотепер в Івано-Франківську не було місця для такого спілкування – L-club припинив існування, виступи джазових музикантів відбуваються вкрай рідко. Джаз-клуб дозволить меломанам, яким захочеться познайомитися один з одним, жваво обговорити те, що відбувається, а потім і все інше, що їх цікавить. А джаз і є їхнім спільним інтересом.
Джаз-клуб «Friday» хоче перетворити Івано-Франківськ на місто, в якому слухають, грають і взагалі – люблять джаз, в якому джаз – є.
«Якщо хочеш від душі насолодитися хорошим джазом, наслухатися музики вдосталь, переглянути унікальні записи за чашкою кави і поспілкуватися з однодумцями, то тобі однозначно сюди» - говорить Андрій Осадчий, один з учасників джаз-клубу.