Українське телебачення давно вже перестало бути для мислячих людей визначальним засобом масової інформації, але для більшості населення парадоксально залишається найбільш впливовим. Здавалось би, кого не спитаєш, ніхто і телевізор не дивиться, але рейтинги говорять про інше. Якщо на українському ТБ з’являється неякісний російськомовний продукт, то це не лише завдяки владним інтересам, а й завдяки глядачу, який цей продукт сприймає і дивиться.
Кілька днів тому видання «Телекритика» опублікувала думки кількох медіа експертів щодо можливих змін на телеканалах України та чим кожен з них відзначився у році 2012.
Без сумніву окрему і визначальну позицію зайняв канал ТВІ. Звичайно, той контент, який обрав для себе канал далеко не назвеш ідеальним, проте він істотно відрізняється від іншого продукту. Зокрема, на ТВІ спробували охопити ширші теми для програм-музична сфера-«Музика для дорослих з Марією Бурмакою», низка загальнополітичних програм з чітким публіцистичним відтінком-це «Вечір з Миколою Княжицьким», «Політклуб» з Віталієм Портниковим, культурна і соціальна сфера-«Гра в слова і не тільки» з Іриною Славінською, спектр розлідувань охопили програми «Знак оклику» з Артемом Шевченко та «Тендер news» з Наталею Сидлецькою.
У випадку із «Знаком оклику» журналісту Костантину Усову навіть погрожували за репортаж з Лук’янівської колонії, де перебувала на той час Тимошенко, і це вкотре підтверджує, що такого роду канал як ТВІ не вигідний владі. Інша справа чи гідна опозиція такого поля для опозиційних думок? Теж запитання! Особливо враховуючи як були продані окремі округи цією самою опозицією без жодних угризінь совісті.
Як бачимо політика тісно пов’язана зі всіма сферами суспільного життя, а з ситуацією на телебаченні напряму.
Розчарування приніс у році 2012 телеканал СТБ. Як вважає медіатренер Ігор Куляс СТБ значно погіршився у подачі новин: «Свого часу обнадіювали зміни в новинах на телеканалі СТБ, але з новим керівництвом інформаційної служби їхній рівень різко впав, тепер новини каналу не відрізняються від інших загального низького рівня».
На глядача ткі зміни неабияк вплинуть, бо ті, хто звик довіряти новинам на цьому каналі, продовжують його дивитися і перестають бути пильними, чи їм часом не підсовують джинсу ( замовні, вигідні матеріали). Телеканал СТБ зосередився на великій кількості рейтингових шоу, які запозичені із закордону. І змін у цьому потоці «неінтелектуальщини» не спостерігається.
Щодо каналу «Інтер» тут ситуація дволика. З одного боку канал ніби-то почав схилятися до більшого лібералізму і помітно зменшив антиукраїнський продукт на каналі. Проте це аж ніяк не свідчить про раптову демократичність чи корінні зміни, а скоріше стосується позиції, яку готує група осіб Хорошковському. Йому активно створюють імідж демократа з відтінком опозиційності, в доказ цього служить його вислови незгоди з політикою Азарова і театральне складення повноважень в попередньому уряді. Чи не на «третю силу» так активно мітить пан Хорошковський? В будь-якому разі, його гра навряд чи є чесною, враховуючи його біографію-хоча б «діяльність» в СБУ та скандалом з телеканалом ТВІ.
Думаю найближчим часом від Інтера годі чекати радикальних змін на краще, а його раптову демократичність експерти радять сприймати критично.
Щодо ІСТV, то власник каналу--Пінчук також відійшов від своєї ніби-то демократичності, підтвердженням стала піар-кампанія і активне висвітлення діяльності кандидата( поставленика Пінчука) Якова Безбаха у дніпропетровську і це при тому, що про інших учасників змагань мова фактично не йшла. На каналі очевидно рано говорити про дотримання стандартів чи можливо вже запізно.
З 5 каналом ситуація теж коливається. На мою думку він тримається в першу чергу( як і колись) на своїй журналістах і на генеральному продюсері каналу. Саме завдяки ним підіймаються актуальні теми та є хоча б ілюзія демократичності. Власник каналу Петро Порошенко очевидно також має певні політичні амбіції, тому поводить себе обачно і стримано. Побачимо, як буде далі.
В будь-якому разі, ситуацію можемо і мусимо змінювати ми, глядачі та журналісти. Бо навіть у найбільш темному болоті завжди можна знайти лотос. Саме тому глядачі мають вимагати кращого українського продукту, а журналісти в своє чергу намагатися слідувати, хоч якимось стандартам. Уся справа в тандемі…Зміни можливі!
Фото з ukranews