Соціологічне дослідження "Стан та розвиток місцевого самоврядування на Франківщині" та електоральні симпатії мешканців Івано-Франківщина в серпні 2011 року

 

 

МІСЦЕВЕ САМОВРЯДУВАННЯ:

 

Згідно з результатами дослідження, проведеного Соціологічною групою «Рейтинг», місцеві мешканці вважають, що виконавча влада в області має значно більше повноважень, ніж місцеве самоврядування: лише 17% вважають, що місцеве самоврядування має більше повноважень для вирішення соціально-економічних проблем в області, водночас 28% опитаних вважають, що більше повноважень має центральна і 31% - місцева виконавча влада. Крім того, 6% вважають, що усі гілки влади мають однакові повноваження, 19% - не визначились або не розуміють питання.

 


Разом з тим, більшість опитаних (60%) переконані, що більше повноважень для вирішення соціально-економічних проблем в регіоні має мати саме місцеве самоврядування. Лише 4% вважають, що більше повноважень має мати центральна і 20% - місцева виконавча влада. При цьому останні позиції найбільше підтримали саме в обласному центрі.

 

Відповідно довіряють органам місцевого самоврядування значно більше (40%), ніж органам центральної (2%) та місцевої виконавчої влади (9%). Водночас 13% опитаних довіряють усім гілкам влади однаково, а 19% - не довіряють жодній владі і найбільше знову ж таки в обласному центрі.

 

Згідно з результатами дослідження, чим вище рівень місцевої влади, тим менше задоволені її діяльністю. Так, найбільше мешканці області задоволені діяльністю міських і сільських рад (60%). Дещо менше – районних рад (44%), а також міської ради (42%) та міського голови Івано-Франківська (40%). Найменше задоволені діяльністю облради (32%) облдержадміністрації (30%).

 

Водночас якщо говорити про баланс позитивних і негативних оцінок, то найгірший він у міського голови Івано-Франківська та міської ради обласного центру, діяльністю яких не задоволені 52% та 46% відповідно. Тоді як діяльністю обласної ради та обласної адміністрації не задоволені менше – 40% і 42% відповідно.

 

Цікаво, що діяльністю усіх рівнів місцевої влади найбільше задоволені пенсіонери.
На думку опитаних, ключовими проблемами розвитку місцевого самоврядування в Івано-Франківській області є:

 

• несамостійність органів місцевого самоврядування у рішеннях і діях (30%);


• недосконалість механізмів відповідальності посадових осіб місцевого самоврядування перед громадою (27%);

 

• недостатність повноважень органів місцевого самоврядування щодо розподілу коштів, зібраних в регіоні (27%).

 

Крім того, це відсутність належного законодавчого забезпечення функціонування місцевого самоврядування (25%), недостатність повноважень для контролю за розподілом коштів (23%). А також втручання виконавчої влади у сферу діяльності місцевого самоврядування (20%), неналежна реалізація права громадян бути обраними до органів місцевого самоврядування (17%), недостатній рівень кадрового забезпечення органів місцевого самоврядування (16%) та дублювання функцій виконавчої влади і органів місцевого самоврядування (13%).

 

Важливо, що недостатній рівень кадрового забезпечення місцевого самоврядування та недосконалість механізмів відповідальності посадових осіб найбільш помітні проблеми в обласному центрі, а недостатність повноважень органів місцевого самоврядування щодо розподілу коштів та втручання виконавчої влади у сферу діяльності місцевого самоврядування – в селах.

 

Чоловіки, люди середнього віку з відносно вищим рівнем освіти - більше обізнані щодо проблем місцевого самоврядування.

 

74% мешканців області підтримують ініціативу обирати Голову обласної державної адміністрації на виборах. Не підтримують лише 13%.

 

Найбільше ініціативу підтримують мешканці обласного центру.

 

 

ПРІОРИТЕТИ ДІЯЛЬНОСТІ МІСЦЕВИХ ОРГАНІВ ВЛАДИ:

 

На думку мешканців області до пріоритетів діяльності місцевих органів влади у регіоні повинні відноситися ремонт доріг (52%),

зниження рівня безробіття (51%),

стримування зростання цін (44%),

боротьба з корупцією у місцевій владі та відновлення сільського господарства (38%).

А також:

допомога незахищеним верствам населення (33%),

відновлення промисловості (31%),

підтримка охорони здоров’я (27%),

підтримка молоді (27%)

та стримування росту тарифів на комунальні послуги (26%).

 

Дещо менше опитаних віднесли до пріоритетів діяльності місцевої влади захист культури та мови (21%),

боротьбу з алкоголізмом і наркоманією (21%),

залучення інвестицій в регіон (20%),

вирішення проблеми зі сміттєзвалищами (19%),

розвиток малого і середнього бізнесу (17%),

боротьба зі злочинністю (16%), захист демократії (16%)

та покращення екологічної ситуації в регіоні (13%).

 

Менше 10% опитаних віднесли до пріоритетів роботи місцевої влади розвиток житлового будівництва, підтримку освітньої галузі, покращення транспортного обслуговування, забезпечення відкритості влади і розвиток туризму.

 

Варто відзначити, що відповіді респондентів значно різняться в залежності від того, де живуть респонденти.

 

Так, в обласному центрі більш гостро відчувають проблему корупції у місцевій владі, потребу відновлення промисловості, стримування тарифів на комунальні послуги, необхідність боротьби зі злочинністю, підтримки освітньої галузі, розвитку малого і середнього бізнесу та туризму.

 

В інших містах області – проблеми росту безробіття, інфляції та комунальних тарифів, підтримки охорони здоров’я та покращення екологічної ситуації в регіоні. В селах гостріше інших відчувають проблему відновлення сільського господарства та необхідність забезпечення допомоги незахищеним.

 

Лише 6% опитаних мешканців задоволені ситуацією зі створенням робочих місць в області, лише 8% задовольняє ситуація з розвитком сільського господарства та промисловості, а також з ремонтом автодоріг, лише 10% - з розвитком малого і середнього бізнесу. Не більше 15% задоволені боротьбою з корупцією, рівнем допомоги малозабезпеченим і  якістю надання комунальних послуг. Варто нагадати, що більшість з цих напрямків, на думку опитаних, повинні відноситися до пріоритетів діяльності місцевих органів влади у регіоні.

 

Кожен п’ятий задоволений медичним забезпеченням, а також рівнем відкритості влади. Найбільше задоволені розвитком туризму (36%) та роботою закладів освіти (42%).

 

Порівняно з іншими мешканці обласного центру більше задоволені розвитком туризму, ремонтом автодоріг, створенням робочих місць, підтримкою малого і середнього бізнесу. В селах – роботою закладів освіти, медичним обслуговуванням, рівнем боротьби з корупцією.

 

Цікаво, що мешканці Івано-Франківська більше задоволені розвитком сільського господарства в області, а селяни – якістю комунальних послуг. Як ті, так і інші оцінки скоріше суб’єктивні і не відображають реальної ситуації, оскільки мешканці сіл не є активними користувачами комунальних послуг, а городяни – навряд чи мають таке ж відношення до сільського господарства як селяни.

 

Ще один цікавий факт – чим вищий рівень доходів респондентів, тим більше вони задоволені тим, як розвивається ситуація в області майже по кожному з наведених напрямків.

 

Зважаючи, що за окремими напрямками респонденти вагались з оцінкою, а за окремими (наприклад, стан доріг) – навпаки, було виведено Індекс задоволеності по кожному з них, розрахований як різниця між позитивними та негативними відповідями (без врахування невизначених).

 

Отже, мешканці Франківщини:

 

• переважно задоволені роботою закладів освіти і розвитком туризму;

 

• відносно задоволені рівнем відкритості влади;

 

• не задоволені медичним обслуговуванням, розвитком малого і середнього бізнесу в області, станом допомоги малозабезпеченим, боротьби з корупцією у місцевій владі та якістю надання комунальних послуг;

 

• зовсім не задоволені ситуацією зі створенням робочих місць і відповідно рівнем розвитку промисловості та сільського господарства, а також ремонтом автодоріг.

 

 

КОНСТИТУЦІЙНІ ПРАВА:

 

Крім того, в рамках цього опитування було досліджено стан дотримання в області окремих конституційних прав та свобод.

 

Отже, понад 90% опитаних вважають, що можуть реалізувати своє право на свободу волевиявлення на виборах.

 

Право на свободу слова і думки, вільне вираження своїх поглядів і переконань мають можливість реалізувати 86% опитаних,

право на свободу мирних зібрань (мітинги, демонстрації, мирні акції протесту) – 83%, 

право на свободу об'єднання у політичні партії та громадські організації для здійснення і захисту своїх прав і свобод – 81%,

право місцевих мешканців на місцевий референдум – 76%,

право бути обраними до органів влади та місцевого самоврядування – 72%.

 

Цікаво, що мешканці обласного центру мають більше, ніж мешканці сіл, можливостей реалізувати свої конституційні права практично за кожним напрямком, крім права бути обраними до органів влади та місцевого самоврядування, де свої можливості селяни оцінюють краще.

 

Мають більше можливостей реалізувати свої конституційні права переважно люди з відносно вищим рівнем освіти, середнього і старшого віку (не молодь). Відповідно для того, щоб твої права не порушувалися їх, щонайменше, потрібно знати.

 

 

ДИСКРИМІНАЦІЯ:

 

Результати дослідження свідчать, що місцеві мешканці практично не відчувають наявності в області такого явища як дискримінація за окремими ознаками.

Разом з тим, відносно вищий рівень дискримінації спостерігається за політичними поглядами (так вважає 15% опитаних)

та за статтю (14%).

Дещо менший – за віросповіданням (10%),

мовними ознаками (9%),

національністю (8%).

Лише 7% опитаних погодились , що в області існує расова дискримінація.

 

Цікаво, що в обласному центрі більше відчувають дискримінацію за політичними поглядами, статтю, мовними ознаками, на селі – за віросповіданням. Найбільше погодились з наявністю в області такого явища як дискримінація – молодь та люди з відносно вищим рівнем освіти.

 

 

ПРОТЕСТНІ НАСТРОЇ:

 

Область характеризується досить високим рівнем протестних настроїв: 50% опитаних готові особисто відстоювати свої права та інтереси шляхом участі в акціях протесту, не готові – 37%.

 

Люди готові практично однаково протестувати, як у містах, так і в селах. Найбільш протестно налаштовані прихильники УДАРу, Свободи, Батьківщини, Фронту змін та Нашої України. Найменше – категорія «проти всіх» та «невизначені».

 

До протестів більше готові чоловіки, переважно це люди середнього віку, з відносно вищим рівнем освіти та доходів. Передусім це стосується економічно активних людей, які мають роботу. Таким чином можлива втрата роботи є куди сильнішим стимулом до протестів, ніж її відсутність.

 

 

ПЕРСОНАЛЬНІ ПОКАЗНИКИ:

 

Лідерами довіри по області є Голова обласної адміністрації М.Вишиванюк (34%)

та Голова обласної ради О.Сич (33%).

Це при тому, що М.Вишиванюк відомий серед 94% опитаних, а О.Сич – лише серед 65%.

 

Крім того, 19% опитаних мешканців області довіряють І.Насалику,

15% - М.Палійчуку,

14% - З.Шкутяку,

14% - Р.Ткачу.

Проте рівень відомості цих політиків становить лише близько 50%, а то й менше.

 

 

ЕЛЕКТОРАЛЬНІ НАСТРОЇ:

 

Якби вибори до Верховної Ради України відбувалися у липні 2011 року перемогу на них загалом по Івано-Франківській області здобула б партія Батьківщина, по місту Івано-Франківськ – партія Свобода. Отже тенденції, які були помітні ще на місцевих виборах-2010 збереглися.  Далі докладніше.

 

Результати по області (виходячи з відповідей респондентів, які мають намір взяти участь у виборах).

 

Отже Батьківщину на парламентських виборах в області готові підтримати 30,8% опитаних,

Свободу – 20,9%,

Фронт змін – 16%,

Нашу Україну – 3,5%,

партію УДАР – 3%,

Партію регіонів – 3%,

Громадянську позицію – 2,1%,

Українську партію – 1,4%,

Сильну Україну – 1,3%,

Народний Рух – 1,1%.

Решту партій підтримують менше 1% (загалом 7,1%), не підтримали б жодну – 5,1%, не визначились – 5,9% виборців.

 

На виборах Президента України Ю.Тимошенко по області підтримали б 30%,

А.Яценюка – 23,4%,

О.Тягнибока – 14,5%,

В.Кличка – 7,2%,

В.Ющенка – 3,3%,

А.Гриценка – 3,1%,

В.Януковича – 3,1%.

Решту кандидатів обрали б близько 9% виборців, не підтримали б жодного 2,6%, не визначились – 4,1% виборців.

 

 


Результати по місту Івано-Франківськ (виходячи з відповідей респондентів, які готові взяти участь у виборах).

 

Свободу на парламентських виборах в обласному центрі готові підтримати 26,5% опитаних,

Батьківщину – 21,8%,

Фронт змін – 17,7%,

Нашу Україну – 4,1%,

Партію регіонів – 3,4%,

партію УДАР – 2,7%,

Сильну Україну – 2,7%,

Громадянську позицію – 1,4%,

КПУ – 1,4%,

Народний Рух – 1,4%.

Решту партій підтримують менше 1% (загалом 4,1%), не підтримали б жодну – 6,1%, не визначились – 6,8% виборців.

 

На виборах Президента України Ю.Тимошенко по обласному центру підтримали б 22,2%,

А.Яценюка – 22,2%,

 О.Тягнибока – 18,4%,

В.Кличка – 5,7%, В.Януковича – 4,4%,

А.Гриценка – 3,8%,

В.Ющенка – 3,2%,

С.Тігіпка – 2,5%.

 

Решту кандидатів обрали б близько 12% виборців, не підтримали б жодного 2,5%, не визначились – 3,2% виборців.

 

 

ЕЛЕКТОРАЛЬНІ ТЕНДЕНЦІЇ:

 

Порівняно з місцевими виборами Свобода продовжує користуватися значною підтримкою на Франківщині: як і в жовтні 2010 партію в обласному центрі підтримують близько 27% виборців.

 

Проте розрив між рейтингом О.Тягнибока і партії залишається: для обласного центру – 18 проти 27%, для області загалом – 15 проти 21%.  Разом з цим рейтинг лідера Свободи на президентських виборах – 2010 в області становив лише 5%.


Також О.Тягнибок є лідером довіри в обласному центрі (48%) та другим загалом по області (52%).

 

Покращив позиції А.Яценюк, рейтинг якого (23%) майже вдвічі вище результату на президентських виборах по області (14%). Додав відповідно і Фронт змін.


А.Яценюк є лідером довіри в області загалом (58%) та в селах зокрема (63%).


Також додала Ю.Тимошенко (30%) і наблизилась до результату президентських виборів (39%).

 

Ю.Тимошенко довіряють 47% опитаних загалом по області (50% - в селах, 39% - в обласному центрі).

 

Динамічно додає В.Кличко, який третій у рейтингу довіри (48%) і четвертий у президентському (7%). Разом з тим рейтинг партії більш ніж вдвічі відстає від рейтингу лідера.

 

Наша Україна та Партія регіонів погіршили підтримку порівняно з місцевими виборами до 3-4%, при цьому ПР – більш ніж вдвічі.


В.Ющенку довіряють 18%, а В.Януковичу – лише 7%. Не довіряють відповідно 77 та 87% мешканців області.

 

А.Гриценку довіряють 30% опитаних, С.Тігіпку – 14%. Особисті рейтинги цих політиків становлять 3% (на президентських виборах підтримали 1%) та 1% відповідно (на президентських виборах – 4%).

 

Аудиторія дослідження: населення Івано-Франківської області віком від 18 років і старші.

 

Вибіркова сукупність: 1600 респондентів, у т.ч. 600 обласний центр.

 

Метод дослідження: особисте формалізоване інтерв’ю згідно з опитувальником (face to face).

 

Помилка репрезентативності дослідження: для значень близьких до 50% похибка становить не більше 2,8%, для значень близьких до 30% - не більше 2,4%, для значень близьких до 10% - не більше 1,7%.

 

Терміни проведення дослідження: 24 червня - 7 липня 2011 р.


16.08.2011 823 0
Коментарі (0)

19.09.2024
Вікторія Косович

Про те, як великі компанії й підприємства області розвивають свій бізнес, удосконалюють виробництво та експортують свій товар в Європу та інші країни в умовах повномасштабної війни, розповідає Фіртка.  

406
10.09.2024
Вікторія Косович

Про те, чим живе притулок та як там рятують й піклуються про братів наших менших, журналістка Фіртки поспілкувалася з волонтеркою та працівницею прихистку "Рудий пес" Любов'ю Філь.

1517
01.09.2024
Діана Струк

Про те, як підготувалися до нового навчального року в Івано-Франківській громаді, журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради Вікторією Дротянко.

1582
23.08.2024

В умовах воєнних дій та масової міграції українців за кордон, багато дітей змушені навчатися у двох школах одночасно. Це створює значні психологічні та фізичні виклики, адже дитині доводиться пристосовуватися до двох різних навчальних програм і соціальних середовищ.

1569
14.08.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про популярні, та найважливіше — безпечні, місця для купання та основні правила поведінки на воді.  

5512
30.07.2024
Вікторія Матіїв

Про значення шлюбу, кризові періоди у стосунках та церковне розлучення, журналістка Фіртки розпитала в отця Миколая Микосовського, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

8065 1

Усі ми хочемо бути здоровими та щасливими, але, на жаль, складовою людського життя є хвороби. Хвороби, які роблять людське життя складнішим і менш радісним, з'являються з різних причин.

831

Роми таємничий народ, про який ми знаємо багато і водночас нічого. Здебільшого наші знання про ромів ґрунтуються на  стереотипах пов’язаних з ними: віщуни, гадання, конокради, прохачі, але все ж таки, що насправді ми про них знаємо?   

1535

Нова війна нагадує нам події минулих століть. Загарбники завжди руйнують і крадуть, Україна переживала це не один раз. Дві українські ікони за різних обставин покинули територію України, щоб прославитися у чужій. Ми повинні пам’ятати та цінувати те, що належало українському народові.  

2289

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

2303
16.09.2024

Хоча вживання гострої їжі може допомогти зміцнити імунну систему, не варто на неї налягати, якщо маєте проблеми зі шлунком.  

444
10.09.2024

Якщо ви шукаєте ідеальне місце для відпочинку, де можна насолодитися не лише природними красотами, а й автентичною кухнею, то Яремче — саме те, що вам потрібно.  

2463
05.09.2024

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

3853
20.09.2024

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

2097
16.09.2024

Перший такий фестиваль на Міжнародному рівні відбувся вперше в Україні в Гошеві у 2015 році.  

411
14.09.2024

Про значення свята журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

2332
10.09.2024

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

3349
20.09.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

25899 1
16.09.2024

Більшість опитаних (від майже 40% до 50%) має нейтральну оцінку схвалення діяльності місцевої влади.  

725
11.09.2024

Кандидат у президенти США Камала Гарріс заявила, про підтримку України у війні з Росією, а кандидат у президенти США Дональд Трамп, за її словами, здасться за 24 години після того, як очолить країну.   

956 1
09.09.2024

Посол України в Італії Ярослав Мельник засудив показ фільму "Росіяни на війні" російської режисерки Анастасії Трофімової на Венеційському кінофестивалі та закликав його організаторів не допускати російської пропаганди.  

666
05.09.2024

Більше ніж половина мешканців західних областей вважає, що Офіс президента впливає на державні органи з перевищенням своїх повноважень.  

2205 6