Соціологи: Франківщина – батьківщина конкурентоспроможної української альтернативи

 

В передвиборчий час стрімко зростає увага до настроїв та інтересів громадян України. Саме в цей період можна найбільше дізнатися про те, чим живе, чого потребує, на що сподівається українське суспільство.

 

Київський центр “Імідж-Контроль” в серпні-вересні провів соціологічне опитування в мажоритарних округах кількох регіонів України.

 

До уваги дослідників потрапило також і два округи Івано-Франківської області - округ № 83 (м. Івано-Франківськ) та округ № 89 з центром у м. Снятин. Також представлено результати опитувань округів міста Києва, Сумської та Луганської областей. В кожному з цих округів було опитано від 1000 до 1200 респондентів.

 

Опитування ще раз підтвердило наявні суттєві і сутнісні розбіжності в політичних, соціально-економічних, культурних, психологічних позиціях між різними регіонами країни.

 

Однак, почнемо з того, що об’єднує. Як показує опитування, об’єднуючим чинником для виборців з різних частин України є сприйняття результатів діяльності нинішньої влади.

 

Попри всі бадьорі реляції і президента, і прем’єра з урядовцями, і Партії регіонів, в усіх в регіонах, де проводилося опитування, цілковитою більшістю населення геть не помічається оспіваного “покращення життя”. Домінуюча більшість респондентів доповіла про погіршення свого соціально-економічного стану за останній період або про те, що він залишається без змін. Так в Івано-Франківську сумарний показник таких відповідей склав близько 90% - для 49,4% життя погіршилося, ще 40,7% не помітили жодних змін. Навіть лояльна до нинішнього керівництва Луганщина дала близький показник - 84,5%.

 

В той же час відчуття, що за останніх півтора року їхнє життя покращилося, виявилося найсильнішим теж на Франківщині. Такий стан відмітило 27% виборців Снятинського округу. Це майже втричі більше, ніж в Івано-Франківську, де тільки 9,8% заявили подібне. Це також вдвічі вищий показник, ніж в інших опитаних регіонах. Тільки стороннє око може запідозрити в цьому результати мудрого керівництва центральної влади. Для всіх, хто хоч трохи знає ситуацію, цілком очевидно, що порівняно високий оптимізм жителів Гуцульщини є результатом, отриманим не завдяки, а здебільшого всупереч нинішній соціально-економічній політиці. Жителі краю бачать покращення життя тому, що вони самі навчилися його покращувати. Навчилися відстоювати свої інтереси перед вороже налаштованою до них державною бюрократією. Тому, що їм більш-менш, але вдається попри всі перепони і складнощі використовувати головний ресурс свого краю – його туристичний потенціал, розвивати на його основі приватну ініціативу та поліпшувати свій добробут.

 

Більше половини прикарпатців висловились за розвиток багатопартійності, законності та демократії як найбільш перспективний шлях для України – 62% в 83-му окрузі і 51,2% в 89-му, в той час як подальша концентрація влади в руках президента не знайшла співмірної підтримки. Схоже бачать ситуацію мешканці Києва, а от на Сумщині та, особливо, на Луганщині більше підтримки знайшла ідея зосередження влади в одних руках.

 

Також сумчани з луганчанами бачать найбільш важливим для себе соціальний захист та допомогу держави (56,4% і 73,3% відповідно). Тоді як інших регіонах більше підтримуються ліберальні цінності - розвиток вільного ринку і надання людям можливості самим заробляти. Прикарпаття тут показало найвищі показники підтримки (62% в 83-му окрузі та 57,3% в 89-му).

 

Опитування продемонструвало наявність у суспільстві чіткого усвідомлення необхідності змін. В кожному з округів частка їх підтримки сягає далеко більше за половину.

 

Радикальна налаштованість частини мешканців обласного центру може пояснити високі показники правих популістів із ВО “Свобода”, за яких тут готові проголосувати 21,3%, що є другим показником в окрузі (лідирує з перевагою в межах похибки ВО “Батьківщина” – 22,5). Третій в Івано-Франківську “УДАР” – 14,5%. Прикметно, що на Гуцульщині і в Покутті за цю політичну силу готовий проголосувати кожен п’ятий виборець. І це є вже другим показником. Відзначимо, що “УДАР”, має рівновеликі показники в усіх регіонах, крім Луганщини. Навіть в сумському окрузі за нього готові голосувати 12% виборців. Таким чином, “УДАР” демонструє потенціал реальної альтернативи нинішній владі і нинішній «офіційній» опозиції. Особливо кидається в очі те, що «УДАР» практично рівнозначно підтримують по обидва береги Дніпра.

 

“УДАР” – порівняно молода сила на нашому політичному небосхилі. Її перспективи значною мірою залежать від вміння вловити імпульс оновлення, знайти інші моделі розвитку, прогресивніші й ефективніші, відмінні від дискредитованих політичними силами старої формації. Показовим в цьому сенсі є розвиток політичної ситуації в окрузі № 89, де в силу згаданих вище соціально-економічних процесів визрівали настрої, направлені на формування конкурентних національних українських цінностей. Однак, процес їх кристалізації і перетворення в політичну альтернативу міг би і не відбуватися, якби в цьому окрузі не розпочав свою діяльність політик, що продемонстрував прагнення і здібності підтримувати ці цінності – висуванець від “УДАРУ” Микола Палійчук.

 

Вже зараз, в час виборчої кампанії, маємо в цьому окрузі ефект своєрідної синергії, коли молодий політик та його команда, проводячи свою виборчу кампанію, не намагаються потурати елементарним матеріальним потребам мешканців округу, а проводять роботу, яка сприяє підтримці і розвитку нових ціннісних орієнтирів в громадській думці округу. Подібне відчуття настроїв виборців означатиме, що діяльність депутата Миколи Палійчука не буде зацикленою на виконанні господарських обіцянок, як це притаманно більшості депутатів-мажоритарників.

 

Микола Палійчук матиме широкі можливості для того, щоб стати лідером команди, яка відстоюватиме нову, конкурентоспроможну українську альтернативу і сприятиме розкриттю і реалізації потенціалу нашого краю.

 

 


Читайте також:

Сьогодні мер Яремче Василь Онутчак в гостях у Савіка Шустера


28.09.2012 2100 3
Коментарі (3)

ггг 2012.09.28, 15:35
скоро від політичних нвин можна буде тільки позіхати))) вже навіть не смішно: перешиванець палійчук, який ледве заскочив в останній вагон УДАру, без жодного попередження кинувши просто на сасії облради Нашу Україну, оказуєцця, великий будівничий ударного іміджу! Опля! а я то думаю, чого в удару рейтинг росте, а то ж таємний політичний мольфар гуцул Палійчук начаклував
донетчанка 2012.09.28, 19:35
"Удар" замовив статтю про соціологічні показники свого електорального росту. Дуже добре. Буду голосувати у Донецьку. За "Нашу Україну". А що Ви, гуцули?
Галина 2012.09.29, 10:51
Не потрібно, як на мене, так критично висловлюватися. Попри те, що соціолоігя могла бути заказною, вона все ж таки відображає загальноукраїнські тенденції. УДАР має всі шанси отримати високу підтримку виборців.
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

8100 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1150
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

629
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5658
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1534
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1398

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

475

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1293

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1123

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1025
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

368
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

422
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1366
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

437
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

705
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5745
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

453
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

319
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

657 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1101
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

957