Соціологи: Франківщина – батьківщина конкурентоспроможної української альтернативи

 

В передвиборчий час стрімко зростає увага до настроїв та інтересів громадян України. Саме в цей період можна найбільше дізнатися про те, чим живе, чого потребує, на що сподівається українське суспільство.

 

Київський центр “Імідж-Контроль” в серпні-вересні провів соціологічне опитування в мажоритарних округах кількох регіонів України.

 

До уваги дослідників потрапило також і два округи Івано-Франківської області - округ № 83 (м. Івано-Франківськ) та округ № 89 з центром у м. Снятин. Також представлено результати опитувань округів міста Києва, Сумської та Луганської областей. В кожному з цих округів було опитано від 1000 до 1200 респондентів.

 

Опитування ще раз підтвердило наявні суттєві і сутнісні розбіжності в політичних, соціально-економічних, культурних, психологічних позиціях між різними регіонами країни.

 

Однак, почнемо з того, що об’єднує. Як показує опитування, об’єднуючим чинником для виборців з різних частин України є сприйняття результатів діяльності нинішньої влади.

 

Попри всі бадьорі реляції і президента, і прем’єра з урядовцями, і Партії регіонів, в усіх в регіонах, де проводилося опитування, цілковитою більшістю населення геть не помічається оспіваного “покращення життя”. Домінуюча більшість респондентів доповіла про погіршення свого соціально-економічного стану за останній період або про те, що він залишається без змін. Так в Івано-Франківську сумарний показник таких відповідей склав близько 90% - для 49,4% життя погіршилося, ще 40,7% не помітили жодних змін. Навіть лояльна до нинішнього керівництва Луганщина дала близький показник - 84,5%.

 

В той же час відчуття, що за останніх півтора року їхнє життя покращилося, виявилося найсильнішим теж на Франківщині. Такий стан відмітило 27% виборців Снятинського округу. Це майже втричі більше, ніж в Івано-Франківську, де тільки 9,8% заявили подібне. Це також вдвічі вищий показник, ніж в інших опитаних регіонах. Тільки стороннє око може запідозрити в цьому результати мудрого керівництва центральної влади. Для всіх, хто хоч трохи знає ситуацію, цілком очевидно, що порівняно високий оптимізм жителів Гуцульщини є результатом, отриманим не завдяки, а здебільшого всупереч нинішній соціально-економічній політиці. Жителі краю бачать покращення життя тому, що вони самі навчилися його покращувати. Навчилися відстоювати свої інтереси перед вороже налаштованою до них державною бюрократією. Тому, що їм більш-менш, але вдається попри всі перепони і складнощі використовувати головний ресурс свого краю – його туристичний потенціал, розвивати на його основі приватну ініціативу та поліпшувати свій добробут.

 

Більше половини прикарпатців висловились за розвиток багатопартійності, законності та демократії як найбільш перспективний шлях для України – 62% в 83-му окрузі і 51,2% в 89-му, в той час як подальша концентрація влади в руках президента не знайшла співмірної підтримки. Схоже бачать ситуацію мешканці Києва, а от на Сумщині та, особливо, на Луганщині більше підтримки знайшла ідея зосередження влади в одних руках.

 

Також сумчани з луганчанами бачать найбільш важливим для себе соціальний захист та допомогу держави (56,4% і 73,3% відповідно). Тоді як інших регіонах більше підтримуються ліберальні цінності - розвиток вільного ринку і надання людям можливості самим заробляти. Прикарпаття тут показало найвищі показники підтримки (62% в 83-му окрузі та 57,3% в 89-му).

 

Опитування продемонструвало наявність у суспільстві чіткого усвідомлення необхідності змін. В кожному з округів частка їх підтримки сягає далеко більше за половину.

 

Радикальна налаштованість частини мешканців обласного центру може пояснити високі показники правих популістів із ВО “Свобода”, за яких тут готові проголосувати 21,3%, що є другим показником в окрузі (лідирує з перевагою в межах похибки ВО “Батьківщина” – 22,5). Третій в Івано-Франківську “УДАР” – 14,5%. Прикметно, що на Гуцульщині і в Покутті за цю політичну силу готовий проголосувати кожен п’ятий виборець. І це є вже другим показником. Відзначимо, що “УДАР”, має рівновеликі показники в усіх регіонах, крім Луганщини. Навіть в сумському окрузі за нього готові голосувати 12% виборців. Таким чином, “УДАР” демонструє потенціал реальної альтернативи нинішній владі і нинішній «офіційній» опозиції. Особливо кидається в очі те, що «УДАР» практично рівнозначно підтримують по обидва береги Дніпра.

 

“УДАР” – порівняно молода сила на нашому політичному небосхилі. Її перспективи значною мірою залежать від вміння вловити імпульс оновлення, знайти інші моделі розвитку, прогресивніші й ефективніші, відмінні від дискредитованих політичними силами старої формації. Показовим в цьому сенсі є розвиток політичної ситуації в окрузі № 89, де в силу згаданих вище соціально-економічних процесів визрівали настрої, направлені на формування конкурентних національних українських цінностей. Однак, процес їх кристалізації і перетворення в політичну альтернативу міг би і не відбуватися, якби в цьому окрузі не розпочав свою діяльність політик, що продемонстрував прагнення і здібності підтримувати ці цінності – висуванець від “УДАРУ” Микола Палійчук.

 

Вже зараз, в час виборчої кампанії, маємо в цьому окрузі ефект своєрідної синергії, коли молодий політик та його команда, проводячи свою виборчу кампанію, не намагаються потурати елементарним матеріальним потребам мешканців округу, а проводять роботу, яка сприяє підтримці і розвитку нових ціннісних орієнтирів в громадській думці округу. Подібне відчуття настроїв виборців означатиме, що діяльність депутата Миколи Палійчука не буде зацикленою на виконанні господарських обіцянок, як це притаманно більшості депутатів-мажоритарників.

 

Микола Палійчук матиме широкі можливості для того, щоб стати лідером команди, яка відстоюватиме нову, конкурентоспроможну українську альтернативу і сприятиме розкриттю і реалізації потенціалу нашого краю.

 

 


Читайте також:

Сьогодні мер Яремче Василь Онутчак в гостях у Савіка Шустера


28.09.2012 2072 3
Коментарі (3)

ггг 2012.09.28, 15:35
скоро від політичних нвин можна буде тільки позіхати))) вже навіть не смішно: перешиванець палійчук, який ледве заскочив в останній вагон УДАру, без жодного попередження кинувши просто на сасії облради Нашу Україну, оказуєцця, великий будівничий ударного іміджу! Опля! а я то думаю, чого в удару рейтинг росте, а то ж таємний політичний мольфар гуцул Палійчук начаклував
донетчанка 2012.09.28, 19:35
"Удар" замовив статтю про соціологічні показники свого електорального росту. Дуже добре. Буду голосувати у Донецьку. За "Нашу Україну". А що Ви, гуцули?
Галина 2012.09.29, 10:51
Не потрібно, як на мене, так критично висловлюватися. Попри те, що соціолоігя могла бути заказною, вона все ж таки відображає загальноукраїнські тенденції. УДАР має всі шанси отримати високу підтримку виборців.
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

1026
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

2624 1
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

2193
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

3054
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

2655
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

2372 1

Перша з історій занепаду про народ, що вирішив замінити філософію піснею. Найбільше тому народу подобалися пісні про поразки. Народ слухав їх і плакав.

499

Християнство називають релігією любові, і здається ми знаємо все про цю релігію, але все-таки є моменти, які  незрозумілі  та потребують глибшого осмислення.

502

Реабілітація захисників стала одним із головних завдань суспільства, і ми прагнемо робити все можливе, щоб забезпечити їм гідний шлях до відновлення.

996

За день до інавгурації новообраного президента США, тоді ще чинний президент Джо Байден був прийнятий в Майстри-масони Великої Ложі американського штату Південна Кароліна.

2235
01.02.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

20466
27.01.2025

У холодну пору року нам хочеться не лише тепла, а й особливого затишку, який можна створити навіть за допомогою звичних продуктів.  

696
22.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1964
04.02.2025

Відносна ж більшість (41%) тих, хто відвідує релігійні служби, відвідують їх лише на релігійні свята.   

240
30.01.2025

Тридцятого січня християни відзначають свято Трьох Святих.  

847
26.01.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

5546
22.01.2025

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

7413
03.02.2025

Колективи Івано-Франківського театру драми та комедії та Івано-Франківський драмтеатр підтримали протест у "Молодому театрі".  

933
31.01.2025

Верховна рада у грудні 2024 року прийняла за основу законопроєкт про запровадження інституту множинного громадянства в Україні. На розгляд цей законопроєкт виніс Президент Володимир Зеленський.  

701
28.01.2025

На думку президента, Україні не треба було віддавати ядерну зброю, але якщо вже країну змусили це зробити, то треба було обмінювати [ядерну зброю] на реальні гарантії безпеки, зокрема на членство в НАТО.  

1076 2
24.01.2025

Голова Івано-Франківська Руслан Марцінків прокоментував корупційні скандали щодо керівника управління транспорту і керівника міської ритуальної служби.  

1581 1
21.01.2025

У свій перший день підписав близько сто указів з найрізноманітніших питань — від імміграції чи клімату до помилування.

1443