В передвиборчий час стрімко зростає увага до настроїв та інтересів громадян України. Саме в цей період можна найбільше дізнатися про те, чим живе, чого потребує, на що сподівається українське суспільство.
Київський центр “Імідж-Контроль” в серпні-вересні провів соціологічне опитування в мажоритарних округах кількох регіонів України.
До уваги дослідників потрапило також і два округи Івано-Франківської області - округ № 83 (м. Івано-Франківськ) та округ № 89 з центром у м. Снятин. Також представлено результати опитувань округів міста Києва, Сумської та Луганської областей. В кожному з цих округів було опитано від 1000 до 1200 респондентів.
Опитування ще раз підтвердило наявні суттєві і сутнісні розбіжності в політичних, соціально-економічних, культурних, психологічних позиціях між різними регіонами країни.
Однак, почнемо з того, що об’єднує. Як показує опитування, об’єднуючим чинником для виборців з різних частин України є сприйняття результатів діяльності нинішньої влади.
Попри всі бадьорі реляції і президента, і прем’єра з урядовцями, і Партії регіонів, в усіх в регіонах, де проводилося опитування, цілковитою більшістю населення геть не помічається оспіваного “покращення життя”. Домінуюча більшість респондентів доповіла про погіршення свого соціально-економічного стану за останній період або про те, що він залишається без змін. Так в Івано-Франківську сумарний показник таких відповідей склав близько 90% - для 49,4% життя погіршилося, ще 40,7% не помітили жодних змін. Навіть лояльна до нинішнього керівництва Луганщина дала близький показник - 84,5%.
В той же час відчуття, що за останніх півтора року їхнє життя покращилося, виявилося найсильнішим теж на Франківщині. Такий стан відмітило 27% виборців Снятинського округу. Це майже втричі більше, ніж в Івано-Франківську, де тільки 9,8% заявили подібне. Це також вдвічі вищий показник, ніж в інших опитаних регіонах. Тільки стороннє око може запідозрити в цьому результати мудрого керівництва центральної влади. Для всіх, хто хоч трохи знає ситуацію, цілком очевидно, що порівняно високий оптимізм жителів Гуцульщини є результатом, отриманим не завдяки, а здебільшого всупереч нинішній соціально-економічній політиці. Жителі краю бачать покращення життя тому, що вони самі навчилися його покращувати. Навчилися відстоювати свої інтереси перед вороже налаштованою до них державною бюрократією. Тому, що їм більш-менш, але вдається попри всі перепони і складнощі використовувати головний ресурс свого краю – його туристичний потенціал, розвивати на його основі приватну ініціативу та поліпшувати свій добробут.
Більше половини прикарпатців висловились за розвиток багатопартійності, законності та демократії як найбільш перспективний шлях для України – 62% в 83-му окрузі і 51,2% в 89-му, в той час як подальша концентрація влади в руках президента не знайшла співмірної підтримки. Схоже бачать ситуацію мешканці Києва, а от на Сумщині та, особливо, на Луганщині більше підтримки знайшла ідея зосередження влади в одних руках.
Також сумчани з луганчанами бачать найбільш важливим для себе соціальний захист та допомогу держави (56,4% і 73,3% відповідно). Тоді як інших регіонах більше підтримуються ліберальні цінності - розвиток вільного ринку і надання людям можливості самим заробляти. Прикарпаття тут показало найвищі показники підтримки (62% в 83-му окрузі та 57,3% в 89-му).
Опитування продемонструвало наявність у суспільстві чіткого усвідомлення необхідності змін. В кожному з округів частка їх підтримки сягає далеко більше за половину.
Радикальна налаштованість частини мешканців обласного центру може пояснити високі показники правих популістів із ВО “Свобода”, за яких тут готові проголосувати 21,3%, що є другим показником в окрузі (лідирує з перевагою в межах похибки ВО “Батьківщина” – 22,5). Третій в Івано-Франківську “УДАР” – 14,5%. Прикметно, що на Гуцульщині і в Покутті за цю політичну силу готовий проголосувати кожен п’ятий виборець. І це є вже другим показником. Відзначимо, що “УДАР”, має рівновеликі показники в усіх регіонах, крім Луганщини. Навіть в сумському окрузі за нього готові голосувати 12% виборців. Таким чином, “УДАР” демонструє потенціал реальної альтернативи нинішній владі і нинішній «офіційній» опозиції. Особливо кидається в очі те, що «УДАР» практично рівнозначно підтримують по обидва береги Дніпра.
“УДАР” – порівняно молода сила на нашому політичному небосхилі. Її перспективи значною мірою залежать від вміння вловити імпульс оновлення, знайти інші моделі розвитку, прогресивніші й ефективніші, відмінні від дискредитованих політичними силами старої формації. Показовим в цьому сенсі є розвиток політичної ситуації в окрузі № 89, де в силу згаданих вище соціально-економічних процесів визрівали настрої, направлені на формування конкурентних національних українських цінностей. Однак, процес їх кристалізації і перетворення в політичну альтернативу міг би і не відбуватися, якби в цьому окрузі не розпочав свою діяльність політик, що продемонстрував прагнення і здібності підтримувати ці цінності – висуванець від “УДАРУ” Микола Палійчук.
Вже зараз, в час виборчої кампанії, маємо в цьому окрузі ефект своєрідної синергії, коли молодий політик та його команда, проводячи свою виборчу кампанію, не намагаються потурати елементарним матеріальним потребам мешканців округу, а проводять роботу, яка сприяє підтримці і розвитку нових ціннісних орієнтирів в громадській думці округу. Подібне відчуття настроїв виборців означатиме, що діяльність депутата Миколи Палійчука не буде зацикленою на виконанні господарських обіцянок, як це притаманно більшості депутатів-мажоритарників.
Микола Палійчук матиме широкі можливості для того, щоб стати лідером команди, яка відстоюватиме нову, конкурентоспроможну українську альтернативу і сприятиме розкриттю і реалізації потенціалу нашого краю.
Читайте також:
Сьогодні мер Яремче Василь Онутчак в гостях у Савіка Шустера