Соціологи: Франківщина – батьківщина конкурентоспроможної української альтернативи

 

В передвиборчий час стрімко зростає увага до настроїв та інтересів громадян України. Саме в цей період можна найбільше дізнатися про те, чим живе, чого потребує, на що сподівається українське суспільство.

 

Київський центр “Імідж-Контроль” в серпні-вересні провів соціологічне опитування в мажоритарних округах кількох регіонів України.

 

До уваги дослідників потрапило також і два округи Івано-Франківської області - округ № 83 (м. Івано-Франківськ) та округ № 89 з центром у м. Снятин. Також представлено результати опитувань округів міста Києва, Сумської та Луганської областей. В кожному з цих округів було опитано від 1000 до 1200 респондентів.

 

Опитування ще раз підтвердило наявні суттєві і сутнісні розбіжності в політичних, соціально-економічних, культурних, психологічних позиціях між різними регіонами країни.

 

Однак, почнемо з того, що об’єднує. Як показує опитування, об’єднуючим чинником для виборців з різних частин України є сприйняття результатів діяльності нинішньої влади.

 

Попри всі бадьорі реляції і президента, і прем’єра з урядовцями, і Партії регіонів, в усіх в регіонах, де проводилося опитування, цілковитою більшістю населення геть не помічається оспіваного “покращення життя”. Домінуюча більшість респондентів доповіла про погіршення свого соціально-економічного стану за останній період або про те, що він залишається без змін. Так в Івано-Франківську сумарний показник таких відповідей склав близько 90% - для 49,4% життя погіршилося, ще 40,7% не помітили жодних змін. Навіть лояльна до нинішнього керівництва Луганщина дала близький показник - 84,5%.

 

В той же час відчуття, що за останніх півтора року їхнє життя покращилося, виявилося найсильнішим теж на Франківщині. Такий стан відмітило 27% виборців Снятинського округу. Це майже втричі більше, ніж в Івано-Франківську, де тільки 9,8% заявили подібне. Це також вдвічі вищий показник, ніж в інших опитаних регіонах. Тільки стороннє око може запідозрити в цьому результати мудрого керівництва центральної влади. Для всіх, хто хоч трохи знає ситуацію, цілком очевидно, що порівняно високий оптимізм жителів Гуцульщини є результатом, отриманим не завдяки, а здебільшого всупереч нинішній соціально-економічній політиці. Жителі краю бачать покращення життя тому, що вони самі навчилися його покращувати. Навчилися відстоювати свої інтереси перед вороже налаштованою до них державною бюрократією. Тому, що їм більш-менш, але вдається попри всі перепони і складнощі використовувати головний ресурс свого краю – його туристичний потенціал, розвивати на його основі приватну ініціативу та поліпшувати свій добробут.

 

Більше половини прикарпатців висловились за розвиток багатопартійності, законності та демократії як найбільш перспективний шлях для України – 62% в 83-му окрузі і 51,2% в 89-му, в той час як подальша концентрація влади в руках президента не знайшла співмірної підтримки. Схоже бачать ситуацію мешканці Києва, а от на Сумщині та, особливо, на Луганщині більше підтримки знайшла ідея зосередження влади в одних руках.

 

Також сумчани з луганчанами бачать найбільш важливим для себе соціальний захист та допомогу держави (56,4% і 73,3% відповідно). Тоді як інших регіонах більше підтримуються ліберальні цінності - розвиток вільного ринку і надання людям можливості самим заробляти. Прикарпаття тут показало найвищі показники підтримки (62% в 83-му окрузі та 57,3% в 89-му).

 

Опитування продемонструвало наявність у суспільстві чіткого усвідомлення необхідності змін. В кожному з округів частка їх підтримки сягає далеко більше за половину.

 

Радикальна налаштованість частини мешканців обласного центру може пояснити високі показники правих популістів із ВО “Свобода”, за яких тут готові проголосувати 21,3%, що є другим показником в окрузі (лідирує з перевагою в межах похибки ВО “Батьківщина” – 22,5). Третій в Івано-Франківську “УДАР” – 14,5%. Прикметно, що на Гуцульщині і в Покутті за цю політичну силу готовий проголосувати кожен п’ятий виборець. І це є вже другим показником. Відзначимо, що “УДАР”, має рівновеликі показники в усіх регіонах, крім Луганщини. Навіть в сумському окрузі за нього готові голосувати 12% виборців. Таким чином, “УДАР” демонструє потенціал реальної альтернативи нинішній владі і нинішній «офіційній» опозиції. Особливо кидається в очі те, що «УДАР» практично рівнозначно підтримують по обидва береги Дніпра.

 

“УДАР” – порівняно молода сила на нашому політичному небосхилі. Її перспективи значною мірою залежать від вміння вловити імпульс оновлення, знайти інші моделі розвитку, прогресивніші й ефективніші, відмінні від дискредитованих політичними силами старої формації. Показовим в цьому сенсі є розвиток політичної ситуації в окрузі № 89, де в силу згаданих вище соціально-економічних процесів визрівали настрої, направлені на формування конкурентних національних українських цінностей. Однак, процес їх кристалізації і перетворення в політичну альтернативу міг би і не відбуватися, якби в цьому окрузі не розпочав свою діяльність політик, що продемонстрував прагнення і здібності підтримувати ці цінності – висуванець від “УДАРУ” Микола Палійчук.

 

Вже зараз, в час виборчої кампанії, маємо в цьому окрузі ефект своєрідної синергії, коли молодий політик та його команда, проводячи свою виборчу кампанію, не намагаються потурати елементарним матеріальним потребам мешканців округу, а проводять роботу, яка сприяє підтримці і розвитку нових ціннісних орієнтирів в громадській думці округу. Подібне відчуття настроїв виборців означатиме, що діяльність депутата Миколи Палійчука не буде зацикленою на виконанні господарських обіцянок, як це притаманно більшості депутатів-мажоритарників.

 

Микола Палійчук матиме широкі можливості для того, щоб стати лідером команди, яка відстоюватиме нову, конкурентоспроможну українську альтернативу і сприятиме розкриттю і реалізації потенціалу нашого краю.

 

 


Читайте також:

Сьогодні мер Яремче Василь Онутчак в гостях у Савіка Шустера


28.09.2012 1980 3
Коментарі (3)

ггг 2012.09.28, 15:35
скоро від політичних нвин можна буде тільки позіхати))) вже навіть не смішно: перешиванець палійчук, який ледве заскочив в останній вагон УДАру, без жодного попередження кинувши просто на сасії облради Нашу Україну, оказуєцця, великий будівничий ударного іміджу! Опля! а я то думаю, чого в удару рейтинг росте, а то ж таємний політичний мольфар гуцул Палійчук начаклував
донетчанка 2012.09.28, 19:35
"Удар" замовив статтю про соціологічні показники свого електорального росту. Дуже добре. Буду голосувати у Донецьку. За "Нашу Україну". А що Ви, гуцули?
Галина 2012.09.29, 10:51
Не потрібно, як на мене, так критично висловлюватися. Попри те, що соціолоігя могла бути заказною, вона все ж таки відображає загальноукраїнські тенденції. УДАР має всі шанси отримати високу підтримку виборців.
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1353
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2635
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2169
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2238
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6735 58
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2520 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

409

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1231

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1343

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1486
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

357
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

221
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

633
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

119
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26586
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

598
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10526 1
26.04.2024

Культура визначає все. Освіти може і не бути. Школи російської не було ніде. Втім, ми підспівували російські пісні, дивилися російські серіали й тому подібне, пояснює директорка.

126
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

149
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

459
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

612
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

676