Щоб сонце не стало ворогом

Останніми роками сонце відчутно стає «агресивнішим». Зменшення товщини озонового шару, який стримує ультрафіолетові промені, і навіть відсутність його над окремими територіями є однією з причин зростання частоти раку шкіри та раку грудей. Інтенсивнішим стає фотостаріння шкіри. Восени, коли сезон відпусток та активного засмагання добігає кінця, з'являються черги до онкологів та дерматологів.

 

Незалежно від того, чи ви відпочиваєте у Туреччині або Єгипті, чи на березі Бистриці в Івано-Франківську, сонце може бути однаково небезпечним. Дітям до трьох років взагалі не варто перебувати на сонці. Сонячні опіки для дітей є особливо небезпечними, адже захворювання шкіри починаються з дитинства. У дітей до трьох років порушена терморегуляція, тому у малюка навіть після короткого перебування сонці може піднятися температура», - пояснює Іванна Цідило, лікар-дерматоневролог-косметолог, доцент кафедри дерматології та венерології ІФДМУ. Для чутливої дитячої шкіри підійдуть спеціальні дитячі антиалергенні креми від засмаги. Щоб захист від шкідливого впливу сонця був абсолютним, дитині на пляжі найкраще перебувати у футболці, панамці та сонячних окулярах.

 

Лікар переконує: засмагати не корисно. Якщо є бажання мати бронзовий чи шоколадний відтінок шкіри, безпечніше скористатися кремами для автозасмаги. «Природна засмага - це підконтрольна організму система захисту від шкідливих ультрафіолетових променів. Шкіра спрацьовує як захисний бар'єр. Коли сонячні промені потрапляють на шкіру, клітини її верхнього шару - епідермісу починають збільшуватися, епідерміс потовщується і бар'єр проти сонця міцнішає. У нижньому шарі шкіри в цей час клітини меланоцити починають посилено виробляти меланін. Його основна функція - перешкоджати проникненню УФ-променів у шкіру».

Засмагання для шкіри не минає безслідно. Кожен вихід на пляж, окрім красивої засмаги, додає нам трохи віку. Передчасне старіння шкіри великою мірою залежить від інтенсивності ультрафіолетових променів. Надмірне, неконтрольоване перебування під сонцем зумовлює фотостаріння, яке випереджає хронологічне старіння. Під час процесу фотостаріння шкіра стає сухою, втрачає пружність та еластичність, з'являються пігментні плями, малюнок шкіри стає підкреслено різким та грубим. Як наслідок, людина виглядає помітно старшою за свій вік. Наглядним прикладом фотостаріння є мешканці сіл та затяті дачники, які частіше й триваліше за інших перебувають на сонці.

 

Люди з темною, багатшою на меланін шкірою є більш захищеними від шкідливої дії сонця. Але шоколадна засмага не може забезпечити повноцінного захисту від шкідливих сонячних променів. Засмага не перешкоджає проникненню у шкіру найбільш небезпечних ультрафіолетових променів типу А та В. Саме вони є причиною розвитку ракових захворювань шкіри. Відтак найбільш шкідливе сонце для людей зі світлою шкірою та світлим волоссям, які, як правило, не засмагають, а обгоряють. Ці люди належать до І та ІІ фототипів і входять до групи ризику виникнення злоякісних пухлин шкіри. Їм необхідно користуватися сонцезахисними засобами з найвищими ступенями захисту 40-50. Смаглявим від природи, темноволосим (ІV-VI фототипи) дерматологи рекомендують засоби зі ступенем захисту 20.

 

 

Іванна Цідило радить купувати сонцезахисні засоби в аптеці і брати їх з собою у подорож. Дешеві засоби, які продають на пляжах, також мають фотозахист, але через неякісні складники такий крем буде гірше засвоюватись шкірою і гірше виконувати свої захисні функції. До того ж, креми, які продають у спеку під палючим сонцем, дуже швидко втрачають термін придатності. Як наслідок, після користування такими засобами виникають алергії та фотодерматози.

 

Особливо обережними під час перебування на сонці варто бути людям з родимками, або, як їх ще називають, невусами. Під впливом УФ-променів невуси можуть змінюватися і перетворюватися на злоякісні меланоми. Рак шкіри дуже часто виникає на місці родимок і розвивається неймовірно швидко. Будь-які зміни у формі, кольорі чи розмірі родимки можуть сигналізувати про початок її переродження у пухлину, тому із візитом до лікаря в таких випадках не зволікають. «Якщо на тілі є велика родимка, перед виходом на пляж її необхідно ретельно змастити сонцезахисним кремом із ступенем захисту 50», - наголошує Іванна Цідило.

 

Лікар радить людям, які входять до групи ризику розвитку злоякісних пухлин шкіри, стати на облік у дермато-венерологічний диспансер і регулярно проходити обстеження родимок на дерматоскопі. Дерматоскоп - це велика лінза, під якою, як під мікроскопом, видно структуру шкіри. За допомогою апарата лікар фотографує стан родимки і, порівнюючи старі та нові фото, стежить за її змінами. У групі ризику - люди зі спадковою схильністю до меланом, які мають велику кількість родимок (понад 20), із родимками, що змінили зовнішній вигляд, із світлою шкірою та світлими очима, які часто засмагають, які отримали сонячні опіки в дитинстві чи підлітковому віці, які вимушені часто перебувати на відкритому повітрі.

 

Насамкінець, кілька правил захисту від сонця. У перший день засмаги загальний час перебування на сонці повинен становити 15-20 хвилин, при цьому засмагати можна не більше 5 хвилин, а потім на 20-30 хвилин варто сховатися в тінь або у воду. Поступово збільшуйте час перебування на сонці, зберігаючи півгодинну перерву. З сьомого-десятого дня можна проводити на сонці до трьох годин на день. Але довше 20 хвилин поспіль бути під прямими сонячними променями не можна.

 

Наталка ГОЛОМІДОВА,

ГК

 


Коментарі (1)

Віра 2011.06.28, 11:16
Дякую ФІРТЦІ за корисні поради ,дуже актуальні саме тепер,
29.05.2023
Тетяна Дармограй

Як українським енергетикам вдалось оперативно відновити енергетичний баланс та забезпечити постачання електрики споживачам після руйнувань, здійснених Росією та чи можливі відключення світла влітку, як це було взимку — дізнавалась Фіртка. 

349
24.05.2023
Уляна Мокринчук

Як протидіяти домашньому насильству, які є різновиди насильства, куди звертатись жертві, як розпізнати кривдника та як допомогти пережити нелегкий час тому, хто постраждав, журналістка Фіртки дізналась у психологині Валерії Худзіцької.

311
14.05.2023
Тіна Любчик

Василь Стефурак, голова «Асоціації вівчарів» розповів Фіртці, чи легко сьогодні відновлювати промисли, що були популярні в горах ще пів століття тому та як на розвиток сільського господарства повпливала повномасштабна війна на території України. 

6137 5
03.05.2023
Тетяна Дармограй

На початку 2023 року у Міністерстві оборони України зазначали, що у масовій мобілізації немає потреби. Щоправда, із застереженням, що ситуація може змінитися.  

2384 1
19.04.2023
Тіна Любчик

В рамках відзначення Дня першої пластової присяги та програми «Івано-Франківськ — місто Героїв» відкрили та освятили анотаційну дошку Назарію Лугарєву, очільнику пластової станиці міста, який загинув у боях за незалежність України. 

1786
11.04.2023
Тетяна Дармограй

Про пережите внаслідок російського вторгнення та втрату сина на війні, журналістці Фіртки розповіла мешканка Енергодару — Любов Чабанюк. Жінка разом із дітьми евакуювалась на Прикарпаття 11 серпня 2022 року.

2266

До Путіна явився Голова конституційного суду РФ Валерій Зорькін, який приніс копію «сенсаційної» мапи Європи, на якій нібито нема України. Проаналізуємо, чи це так. 

384

Рання історія Білгороду, як поселення Київської Русі: думки, навіяні останніми подіями у Бєлгородській області РФ. 

411

Гастрономічне різноманіття м’ясних страв  українців надзвичайно велике. Серед усіх цих страв є одна особлива – ставлення до якої завжди неоднозначне з різноманітних причин.

480

Коротка історія російської державності та походження росіян на основі фактів і досліджень російських істориків. 

872
27.05.2023

Багато хто вважає, що перед варінням гречку промивати не треба, тому що ця процедура є "необов'язковою".  

223
23.05.2023

Здоровий кишківник запорука не лише хорошого самопочуття, але й зовнішнього вигляду. Існують продукти, які допомагають очистити кишківник і схуднути.  

368
17.05.2023

Коза все одно недооцінена тварина в Україні, хоча її ефективність вища в два з половиною рази, ніж у корови. Основа – молоко. Бо м’ясних кіз на цілу Україну, мабуть, є два-три господарства, ділиться прикарпатський фермер.  

521
27.05.2023

Священник – посередник і духовний провідник, що відіграє важливу роль у сповіді. Його присутність і служіння сприяють відкриттю, покаянню та духовному відновленню. Втім, нерідко запитання про збереження таємниці сповіді викликає роздуми.

264
23.05.2023

Серед молодих людей нерідко побутує думка, що можна вірити в Бога, проте не ходити до храму.  

391 1
17.05.2023

Досить часто люди соромляться ставити відверті питання священнику.  

692
12.05.2023

Віра, молитва, Слово Боже, одновірці та добрі приятелі – ті ліки, які дійсно допомагають.

975
27.05.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

5529
26.05.2023

Президент Володимир Зеленський, коментуючи продовження "економічного безвізу" з ЄС, заявив, що у процесі просування України у Євросоюз таку лібералізацію потрібно буде зробити постійною.  

259
23.05.2023

Тема з контрнаступом була настільки обговорювана останніми місяцями на всіх рівнях, що в Україні почали побоюватися того, що його результат не виправдає очікувань.   

280
19.05.2023

Президент назвав пріоритети України на найближчий час.    

386
16.05.2023

Повідомлено про підозру голові Верховного Суду Всеволоду Князєву та його спільникові – адвокату у справі щодо отримання хабаря.  

573