Щоб сонце не стало ворогом

Останніми роками сонце відчутно стає «агресивнішим». Зменшення товщини озонового шару, який стримує ультрафіолетові промені, і навіть відсутність його над окремими територіями є однією з причин зростання частоти раку шкіри та раку грудей. Інтенсивнішим стає фотостаріння шкіри. Восени, коли сезон відпусток та активного засмагання добігає кінця, з'являються черги до онкологів та дерматологів.

 

Незалежно від того, чи ви відпочиваєте у Туреччині або Єгипті, чи на березі Бистриці в Івано-Франківську, сонце може бути однаково небезпечним. Дітям до трьох років взагалі не варто перебувати на сонці. Сонячні опіки для дітей є особливо небезпечними, адже захворювання шкіри починаються з дитинства. У дітей до трьох років порушена терморегуляція, тому у малюка навіть після короткого перебування сонці може піднятися температура», - пояснює Іванна Цідило, лікар-дерматоневролог-косметолог, доцент кафедри дерматології та венерології ІФДМУ. Для чутливої дитячої шкіри підійдуть спеціальні дитячі антиалергенні креми від засмаги. Щоб захист від шкідливого впливу сонця був абсолютним, дитині на пляжі найкраще перебувати у футболці, панамці та сонячних окулярах.

 

Лікар переконує: засмагати не корисно. Якщо є бажання мати бронзовий чи шоколадний відтінок шкіри, безпечніше скористатися кремами для автозасмаги. «Природна засмага - це підконтрольна організму система захисту від шкідливих ультрафіолетових променів. Шкіра спрацьовує як захисний бар'єр. Коли сонячні промені потрапляють на шкіру, клітини її верхнього шару - епідермісу починають збільшуватися, епідерміс потовщується і бар'єр проти сонця міцнішає. У нижньому шарі шкіри в цей час клітини меланоцити починають посилено виробляти меланін. Його основна функція - перешкоджати проникненню УФ-променів у шкіру».

Засмагання для шкіри не минає безслідно. Кожен вихід на пляж, окрім красивої засмаги, додає нам трохи віку. Передчасне старіння шкіри великою мірою залежить від інтенсивності ультрафіолетових променів. Надмірне, неконтрольоване перебування під сонцем зумовлює фотостаріння, яке випереджає хронологічне старіння. Під час процесу фотостаріння шкіра стає сухою, втрачає пружність та еластичність, з'являються пігментні плями, малюнок шкіри стає підкреслено різким та грубим. Як наслідок, людина виглядає помітно старшою за свій вік. Наглядним прикладом фотостаріння є мешканці сіл та затяті дачники, які частіше й триваліше за інших перебувають на сонці.

 

Люди з темною, багатшою на меланін шкірою є більш захищеними від шкідливої дії сонця. Але шоколадна засмага не може забезпечити повноцінного захисту від шкідливих сонячних променів. Засмага не перешкоджає проникненню у шкіру найбільш небезпечних ультрафіолетових променів типу А та В. Саме вони є причиною розвитку ракових захворювань шкіри. Відтак найбільш шкідливе сонце для людей зі світлою шкірою та світлим волоссям, які, як правило, не засмагають, а обгоряють. Ці люди належать до І та ІІ фототипів і входять до групи ризику виникнення злоякісних пухлин шкіри. Їм необхідно користуватися сонцезахисними засобами з найвищими ступенями захисту 40-50. Смаглявим від природи, темноволосим (ІV-VI фототипи) дерматологи рекомендують засоби зі ступенем захисту 20.

 

 

Іванна Цідило радить купувати сонцезахисні засоби в аптеці і брати їх з собою у подорож. Дешеві засоби, які продають на пляжах, також мають фотозахист, але через неякісні складники такий крем буде гірше засвоюватись шкірою і гірше виконувати свої захисні функції. До того ж, креми, які продають у спеку під палючим сонцем, дуже швидко втрачають термін придатності. Як наслідок, після користування такими засобами виникають алергії та фотодерматози.

 

Особливо обережними під час перебування на сонці варто бути людям з родимками, або, як їх ще називають, невусами. Під впливом УФ-променів невуси можуть змінюватися і перетворюватися на злоякісні меланоми. Рак шкіри дуже часто виникає на місці родимок і розвивається неймовірно швидко. Будь-які зміни у формі, кольорі чи розмірі родимки можуть сигналізувати про початок її переродження у пухлину, тому із візитом до лікаря в таких випадках не зволікають. «Якщо на тілі є велика родимка, перед виходом на пляж її необхідно ретельно змастити сонцезахисним кремом із ступенем захисту 50», - наголошує Іванна Цідило.

 

Лікар радить людям, які входять до групи ризику розвитку злоякісних пухлин шкіри, стати на облік у дермато-венерологічний диспансер і регулярно проходити обстеження родимок на дерматоскопі. Дерматоскоп - це велика лінза, під якою, як під мікроскопом, видно структуру шкіри. За допомогою апарата лікар фотографує стан родимки і, порівнюючи старі та нові фото, стежить за її змінами. У групі ризику - люди зі спадковою схильністю до меланом, які мають велику кількість родимок (понад 20), із родимками, що змінили зовнішній вигляд, із світлою шкірою та світлими очима, які часто засмагають, які отримали сонячні опіки в дитинстві чи підлітковому віці, які вимушені часто перебувати на відкритому повітрі.

 

Насамкінець, кілька правил захисту від сонця. У перший день засмаги загальний час перебування на сонці повинен становити 15-20 хвилин, при цьому засмагати можна не більше 5 хвилин, а потім на 20-30 хвилин варто сховатися в тінь або у воду. Поступово збільшуйте час перебування на сонці, зберігаючи півгодинну перерву. З сьомого-десятого дня можна проводити на сонці до трьох годин на день. Але довше 20 хвилин поспіль бути під прямими сонячними променями не можна.

 

Наталка ГОЛОМІДОВА,

ГК

 


Коментарі (1)

Віра 2011.06.28, 11:16
Дякую ФІРТЦІ за корисні поради ,дуже актуальні саме тепер,
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

3412
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

11891 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

2263
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

2138
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

3108
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

5117

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

859

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

1383

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1914

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1627
24.05.2024

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

154
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

2010
24.05.2024

Згромадження Сестер Пресвятої родини виникло у 911 році, засновницею є сестра Текля Юзефів.  

178
19.05.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

9084
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

928
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

1006
21.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

20793
24.05.2024

Як наголосив президент, "захист життя повинен мати всі необхідні інструменти, щоб дійсно перемагати терористів".

156
19.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

657
14.05.2024

Найбільш підготовлений рубіж — той, що розміщений на деякій відстані, що дозволяє використовувати й засоби інженерного озброєння, й залізобетонні споруди.

990 4
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

1018 1