Щоб народити здорову дитину, батькам потрібно кинути курити

 

/data/blog/36258/fd06159c236bcbf887e4d06148fdea8e.JPG

За останні десятиріччя минулого століття в усьому світі проведено чимало досліджень, які розвинули та поглибили уявлення про шкідливий вплив куріння під час вагітності, адже з роками кількість жінок-курців збільшується. Про те, до яких наслідків може призвести ця згубна звичка у передпологовий і післяпологовий періоди і чим вона загрожує новонародженим, «Відомості» спілкувалися з лікарем Центру планування сім’ї КЗ ЛКПБ, кандидатом меднаук, завідувачем Волинської філії кафедри акушерства та гінекології Інституту післядипломної освіти Назарієм Адамчуком.

— Ученими доведено, що коли жінка палить, до організму плода щохвилини потрапляє близько 18% нікотину, а виділяється лише 10%, — розповідає Назарій Васильович. — Таким чином, у крові плода накопичується нікотин, і його рівень стає вищим, ніж у матері. Доведено, що вдихання тютюнового диму, незалежно від вмісту нікотину, призводить до вираженої гіпоксії плода, обумовленої окисом вуглецю, який вільно проникає через плаценту матері у кров плода, зв’язує гемоглобін, утворюючи карбоксигемоглобін. Було доведено, що одна цигарка прискорює частоту серцевих скорочень плода та пригнічує його дихання, а навіть дві цигарки, викурені щоденно протягом останніх 10 тижнів вагітності, зменшують частоту дихальних рухів на третину. Якщо мати щоденно палить по 15-25 цигарок упродовж усієї вагітності, у майбутньої дитини відмічають виражені зміни серцево-судинної системи. Варто зазначити, що патологічні зміни у вагітної та плода можуть формуватися не лише під час активного куріння жінки, але й у результаті пасивного проникнення елементів тютюнового диму, якщо, наприклад, палить чоловік чи оточуючі.

Також лікар наголошує на ризику розвитку безпліддя у жінок-курців. Адже, за його словами, саме у цієї категорії осіб порушені процеси повноцінної овуляції, запліднення, їм потрібно більше року для настання бажаної вагітності. До того ж, як виявилося, тютюнопаління шкідливо впливає і на фертильність чоловіків.

— У курців кількість і рухомість сперматозоїдів менші порівняно з некурцями, — розповідає Адамчук. — Останні дослідження свідчать, що несприятливий вплив паління на сперму призводить до того, що у багатьох подружніх пар народжуються дівчатка, а не хлопчики. Дослідники вважають, що клітини сперми, які містять Y-хромосому, більш чутливі до токсинів, що надходять із тютюновим димом.

— Чи може стати куріння причиною такої патології, як позаматкова вагітність? — цікавимось у лікаря.

— Так, зв’язок між цим існує, — відповідає. — Це пояснюється пригніченням рухової функції війчастого епітелію фаллопієвих труб, що утруднює просування яйцеклітини по трубі, разом із підвищеними м’язовим тонусом і амплітудою скорочення маткових труб під впливом дії нікотину. До того ж у таких осіб часто спостерігаються порушення клітинного та гуморального імунітету і, як наслідок, на 33% частіше розвиваються запальні процеси в органах малого таза. Чимало досліджень підтверджує, що рівень мимовільних абортів є суттєво вищим у жінок, які палять. Це слід брати до уваги, навіть якщо враховані інші чинники, які збільшують ризик викиднів. Окрім цього, куріння асоціюється з передчасним розривом плідних оболонок, що підвищує ймовірність передчасного відшарування плаценти. У той же час жінки, які позбулися згубної звички впродовж вагітності, мають нижчий ризик розвитку зазначеної патології порівняно з тими, хто продовжував палити. Це пояснюється зниженням рівня міді й аскорбінової кислоти у сироватці крові курців, що погіршує еластичність плідних оболонок. Деякими дослідниками виявлено зв’язок між курінням і підвищенням ризику внутрішньоматкової інфекції, ознаками порушення імунітету і гострого запалення пупкового канатика, що знову ж таки може призвести до передчасних пологів.

— Чим небезпечне куріння матері для майбутньої дитини?

— На сьогодні паління вважають однією з причин затримки розвитку плода, — пояснює лікар. — У вагітних, які курять, імовірність народити немовля з недостатньою масою тіла збільшується у вісім разів. При цьому недостатня маса тіла дитини при народженні асоціюється з більш високим ризиком смерті та захворювань у перші роки життя. Серед уроджених вад розвитку, асоційованих із палінням, перше місце посідають щелепно-лицеві аномалії. Багатьма дослідниками встановлено, що причиною розвитку таких вад можуть бути генетичні чинники: тип алелі трансформувального фактора росту (TGF-α) може змінюватися під дією тютюнопаління. Також встановлений можливий зв’язок між курінням і вадами розвитку кінцівок, серця й ін. У жінок, які палили упродовж вагітності, ризик появи дитини з клишоногістю вищий на 34%, а якщо шкідлива звичка поєднується зі спадковим фактором, ризик клишоногості зростає у 20 разів. Згідно з проведеними в Україні дослідженнями, дітям матерів-курців притаманні виражене погіршання показників йодного обміну та зниження активності щитоподібної залози. Слід зазначити, що народжені жінками-курцями малюки частіше хворіють порівняно з тими, матері яких не палили. Такі діти також більш вразливі до респіраторних інфекцій, бронхіту, пневмонії. Куріння під час вагітності може позначитися на здоров’ї не лише дітей, але й онуків. Так, навіть якщо мати взагалі не палить, ризик захворювання на бронхіальну астму в онуків бабусі, яка курила впродовж вагітності, зростає у 1,8 разу. Вчені пояснюють цей факт імовірними порушеннями в імунній системі матері ще до її народження. Було доведено, що дітям, яких народили жінки-курці, вже у ранньому віці властиві неуважність, імпульсивність і надмірна активність. При цьому навіть рівень розумового розвитку в таких дітей нижчий середнього. Найчастіше розвивається так званий синдром «непосиди Філа» — діти, як правило, агресивні та схильні до обману. Встановлено також, що у малюків, матері яких палили впродовж вагітності, ризик розвитку аутизму зростає на 40%, що пояснюється недостатнім кровопостачанням мозку плода.

Лікар зауважив, що куріння упродовж вагітності пов’язане з підвищенням ризику синдрому раптової дитячої смерті (СРДС).

— Разом із тим ризик СРДС збільшується і за умов, коли курить лише батько, — каже Назарій Адамчук. — Якщо дитина перебуває близько восьми годин у кімнаті, де іноді палять, то такий ризик зростає у вісім разів порівняно з немовлятами, батьки яких не курять, пишуть Відомості-UA.com.


01.06.2013 3408 0
Коментарі (0)

01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

460
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1255
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2184 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1056
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2979
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

2053

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

822

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

983

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1413

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2013
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26294 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

702
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

902
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

2930
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1180
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

888
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1150
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1147
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

345
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4153
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1015
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1580