Що варто знати про місцеві вибори 25 жовтня? 10 пунктів для виборця

 

фото: ipress.ua, goloskarpat.info, intvua.com

 

У неділю, 25 жовтня, українці в чергове повинні зробити вибір. Проте, новий виборчий закон, який працюватиме цього року, суттєво змінює формування місцевих рад.

 

Пропонуємо зорієнтувати у нових правилах та визначитися з вибором.

 

1. Що робити, якщо вас немає у списку виборців? У випадку, якщо вас не включено до списку виборців, або ваші дані внесли з помилками, ви маєте особисто звернутися до органів ведення Державного реєстру виборців за місцем вашої реєстрації з письмовою заявою до 19 жовтня 2015 року. Ви можете зробити запит про своє включення/не включення до списку. Протягом доби вам повинні надати дані. Їх пришлють на електронну адресу, яку ви вказалт при реєстрації.

2. Куди звертатися у разі скарг і порушень? В онлайн режимі працюватиме електронна система ГІС "Вибори-2015. Тут можна не лише повідомляти про правопорушення, а й дізнатися, на якій стадії розгляду перебуває кожен окремий факт правопорушення. Про порушення можна буде повідомляти одразу правоохоронцям, які забезпечуватимуть охорону виборчого процесу.

 

3. Чи можуть голосувати переселенці? Ані внутрішньо переміщені особи, ані ті, хто проживає не у місті офіційної реєстрації чи за кордоном, не мають змоги проголосувати на місцевих виборах 2015 року.

 

4. Кого обиратимуть мешканці міста? Жителі міста отримають 3 бюлетені. Їм потрібно буде вибрати міського голову, депутатів до міської ради та депутатів до обласної ради.

 

5. Як голосуватимуть за міського голову? На посаду мера можуть претендувати кандидати як від політичних партій, так і самовисуванці. У містах, які мають кількість виборців до 90 тисяч, міського голову обиратимуть за простою схемою: хто набере відносну більшість голосів – той переміг. У тих містах, де число виборців перевищує 90 тисяч, міського голову обиратимуть за системою абсолютної більшості. Це означає, що переможе той кандидат, за якого проголосують 50% виборців + хоча б 1 голос. Якщо цього не станеться, доведеться обирати мера у другому турі виборів, який буде оголошено не пізніше ніж через три тижні. У повторному голосуванні виборці обиратимуть між двома кандидатам, які наберуть найбільшу кількість голосів під час першого голосування. Щоб стати міським головою, кандидат повинен набрати просту більшість голосів. Більше 50% набирати вже не обов’язково.

 

6. Кого обиратимуть мешканці села? Жителі сільської місцевості отримають 4 бюлетені. Тут доведеться обирати сільського голову, депутатів до сільської ради, районної ради та обласної ради.

 

7. Вибори до районних, міських та обласних рад. На цих виборах до обласної ради замість 104 депутатів буде 84. У міській раді замість 60 нардепів буде 42. Кількість депутатів від області відповідає кількості округів на території області. Кількість депутатів до міськради рівна кількості округів, утворених у місті. Для вибору місцевих депутатів тепер діятиме зовсім нова система. Раніше в ці ради входили депутати-мажоритарники і депутати, які проходили за списками партій. Тепер до міських, районних, обласних рад кандидатів можуть висувати тільки партії. Самовисуванці або безпартійні кандидати не зможуть балотуватися до цих місцевих рад.

 

8. Як формуватимуться списки партій у бюлетенях? У бюлетенях після назви партії в дужках буде представлено ПІБ кандидата, який є першим у списку партії. Він не закріплений за жодним округом та буде зазначений у всіх бюлетенях по місту чи області. Далі стоятиме ПІБ кандидата, який є закріпленим партією за відповідним округом (на різних округах, відповідно, буде представлено різних кандидатів). Може бути й така ситуація, що такого кандидата не буде взагалі, тоді в бюлетені буде зазначений лише закріплений кандидат. Отже, депутатський корпус формуватимуть саме партії.

 

9. Як рахуватимуть результати? Прохідним мінімумом для партій є 5% голосів виборців. Проте, окрім цього потрібно набрати певну кількість голосів, необхідних для отримання 1 мандату. Щоб визначити цю кількість, усі голоси, після того як відбудеться голосування, поділять на кількість депутатів у раді. Може статися так, що партія подолає 5%-ий бар’єр, але не отримає необхідної кількості голосів. У такому разі, її представники не братимуть участі у формуванні рад. Гарантовано прохідним від партії є перша людина у списку партії, яка отримає 5%. Черговість отримання мандату визначатиметься відсотком голосів, які отримав кандидат у власному окрузі.

 

У результаті може трапитись так, що мандат отримають ті кандидати, які принесли партії менше голосів, але за рахунок низької явки виборців на окрузі, їх результат у відсотках вищий.

 

10. Нововведення, особливості, які повинен знати виборець. Кандидат на окрузі може набрати найбільшу кількість голосів, але не стане депутатом, оскільки його партія не подолає 5%-ий бар’єр.

Кандидат від округу не є його представником, він не відповідає за цю територію.

На деяких округах певні партії можуть взагалі не мати своїх представників. На інших округах може виявитися одразу кілька переможців.

Виборці обирають не представника свого округу, а представника певної політичної сили.

Від округу може бути не обрано депутата взагалі. Жоден з кандидатів, що закріплені на окрузі, може не стати депутатом. Також від округу може пройти у раду двоє або й більше кандидатів.

 

За матеріалами 24tv.ua


25.10.2015 630 0
Коментарі (0)

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

17829
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1588
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1129
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2173
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3715
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1417

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1832

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

600

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1221

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1378
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

736
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24323
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

579
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

541
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

683
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1580
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

741
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7806
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

707
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1846 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

677
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

582