Що, коли і кому варто їсти: дієтолог про корисні продукти для кожного віку

 

/data/blog/92403/20564934b73043bd38539020ee19324c.jpg

 

Підліткам треба пити побільше молока, у 20 варто активніше підгодовувати тіло вітамінами, а в 60 – сісти на середземноморську дієту. На які продукти варто налягати в різні періоди життя, знають експерти.
 

Приклад такого "життєвого меню" склала дієтолог Хелен Бонд.

 

Про це пише The Daily Mail.

 

Тінейджерам: м'ясо та молоко

Варто відмовитися від солодких напоїв, адже, за результатами досліджень, саме вони винні в набиранні зайвої ваги та збільшенні Індексу маси тіла в дітей та тінейджерів.

Дівчатка у цьому віці потребують багато заліза, щоби компенсувати його втрату під час менструальних кровотеч. Між тим за результатами опитування National Diet and Nutrition Survey, проведеного в Британії, 46% дівчат 11-18 років мають недосить заліза у раціоні. Заліза, зокрема, багато в червоному м'ясі, і дівчинці варто їсти його 3-4 рази на тиждень, у сумі це буде десь 500 грамів.

 

Залізо також є у яйцях, горіхах, насінні, зелених листових овочах, сухофруктах та злаках, але з цих продуктів організмові складніше його "витягти".

Для того, щоби добре працювала імунна система, тінейджери мають отримувати вдосталь цинку – з нежирного м'яса, курятини, крабів чи устриць, яєць, горіхів та насіння. Дуже добре, якщо дитина їсть омлети, адже в яйцях є й селен, котрий теж важливий для імунітету, а також для здоров'я нігтів та волосся.

Щоби кістки підлітків були міцними, їм потрібно багато кальцію. Він є не лише в молоці, йогурті та сирі, в й у зелені, бобових та морепродуктах. Британські лікарі вважають, що юнаки 11-18 років мають одержувати 1000 міліграмів кальцію щодня – це дві склянки молока, 60 грамів чеддеру та 60 грамів фруктового сирку.

Дівчата 11-14 років на день потребують 800 міліграмів кальцію – 180 грамів нежирного та несолодкого йогурту, 2 склянки молока та 10 мигдальних горішків.

Важливо: чим більше кальцію буде закладено в кістки в дитинстві та підлітковому віці, то міцніші вони будуть все життя.

Після 20: налягаємо на вітаміни

Безтурботна юність – прекрасний та незабутній  час, але вживання напівфабрикатів та зловживання алкоголем може призводити до браку в організмі вітамінів, а, отже, втомленості, проблем ті шкірою та тьмяності волосся.

Спеціаліст радить налягати на ягоди,  ківі, цитрусові та різні соки, на продукти, багаті на кальцій, а ще нежирну рибу та яйця, адже вітамін D допомагає засвоювати цей кальцій та є також важливим для кісток та зубів. Шпинат містить багато фолієвої кислоти, котра просто необхідна під час вагітності, а ще позбавляє відчуття втоми та виснаженості.

 

Після 30: більше енергії

Після тридцяти років чоловіки та жінки, особливо жінки, зазвичай жонглюють робочими та сімейними обов’язками, дуже втомлюючись та відсуваючи правила здорового харчування десь на потім. Жінки часто пропускають прийоми їжі, через що організм недоотримує поживних речовин, фертильність знижується, а імунна система слабшає.

Експерт радить сказати "ні" солодким пундикам, вони різко піднімають рівень цукру в крові, але потім він так само падає, що позначається на настрої та енергійності. Вона рекомендує налягати на продукти з високим вмістом вітаміну В, він допоможе організму видобувати з їжі енергію та протистояти стресу.

Харчування має бути різноманітним: повинно бути й цільне зерно, і злаки, вівсянка, зелені листові овочі, пісне м'ясо, морепродукти та яйця. Дефіцит вітаміну В12 може призводити до анемії.

Обережніше з алкоголем: кілька келишків у п’ятницю ввечері – це заслужена винагорода за напружений та метушливий тиждень, але зайві калорії не йдуть на користь фігурі.

Снідати Хелен Бонд радить яйцями, білок надовго дасть відчуття ситості, а селен зміцнить імунітет. Шкіра, волосся та нігті скажуть "спасибі" за креветок, а енергії додадуть горіхи – але тут теж слід не забувати про калорійність.

 

Після 40: чарівний мигдаль

Із наближенням менопаузи відбуваються гормональні зміни, і жінки починають втрачати м’язову масу. Метаболізм уповільнюється, і зайві кіло, котрих стає складніше позбутися, вперто вкладаються "рятівним кругом" на талії. Рівень естрогену знижується, що загрожує серцевими хворобами та остеопорозом.

Виявляється, мигдаль є корисним не лише для серця, а й для талії – допомагає позбуватися жиру в районі живота.  Їжте страви з круп – рис, кіноа, овес, жито, булгур, кускус та ячмінь, але уникайте солодощів.

Після 50: більше бобових, менше солі

Зростає риск серцевих та серцево-судинних хвороб, особливо в жінок у менопаузі. Важливо слідкувати за вагою, кров'яним тиском та рівнем холестерину. Є дані, що фітоестрогени, котрі є у бобових, почасти компенсує брак естрогену в організмі, тим самим полегшуючи симптоми менопаузи.

Не забувайте про молочні продукти: зниження рівня естрогену збільшує ризик остеопорозу, тож кістки треба максимально "підгодовувати" кальцієм. Доросла людина має отримувати його 700 міліграмів на день, - це 2 склянки молока, 125 мілілітрів фруктового йогурту з низькою жирністю та столова ложка насіння кунжуту.

Між тим учені з World Cancer Research Fund виявили ймовірний зв'язок між великою кількістю жирів у раціоні та підвищеним ризиком постменструального раку грудей. Крім цього, насичені жири сприяють збільшенню ваги. Дієтолог радить обмежити кількість споживання солі – замість цього присмачити страву можна часником, лимонним соком та перцем.

 

Варто їсти побільше жирної риби, бо омега 3 жирні кислоти, потрібні для серця, мозку та зору, наш організм не виробляє, і ми маємо мати їх удосталь в їжі.

Експерт також нагадує, що навіть невеликі дози алкоголю збільшують шанс захворіти на рак грудей.

Після 60: їмо по-середземноморському

Ризик остеопорозу зростає, так само як серцевих хвороб та деменції. Кучерява капуста, шпинат, броколі, яйця та фрукти й овочі яскравих кольорів містять багато каротиноїдів – пігментів, котрі є в жовтій плямі нашого ока, отже, допомагають протистояти погіршенню зору, припускають учені. Корисна для очей і жирна риба.

Дієтолог радить бути обережними з алкоголем, пам’ятати, що зловживання ним підвищує ризик інсультів, остеопорозу та онкологічних захворювань.

Не можна забувати про вітамін D.

Загалом людям літнього віку дуже підходить середземноморська дієта – жирна риба, нежирне м'ясо, багато овочів та фруктів – такий раціон є чудовою профілактикою деменції хвороб серця та раку. Здоров'я серцю додасть і клітковина.

 

Між іншим, як підкреслює Бонд, класичні рекомендації про 2500 калорій на день для чоловіків та 2000 – для жінок – це лише приблизно, і треба враховувати вагу людини, її вік, рівень активності тощо.

М'язи спалюють багато калорій, а коли ми стаємо старші та втрачаємо м’язову масу, обмін речовин вповільнюється і калорій спалюється менше. Це, до слова, пояснює й той факт, що чоловіки, в котрих більший відсоток м'язів, мають швидший метаболізм, ніж жінки. Дуже важливо, щоби після 60 років люди зменшували свою щоденну кількість калорій.

Між іншим, те, що під час вагітності жінка має їсти за двох – то міф. Під час першого та другого триместру жінка при надії потребує не більше енергії, ніж будь-яка інша. Протягом останніх 12 тижнів вагітності варто додати собі ще 200 калорій на день.

Серйозною проблемою є погіршення апетиту, на котре страждає багато людей похилого віку. Це може відбуватися через малорухливий спосіб життя, погіршення сприйняття смаку та запаху. Але ж у літньому віці людині дуже потрібно харчуватися правильно та різноманітно, тож що робити?

Як каже Дебора Стоун, котра створила вебсайт із порадами для родичів літніх людей, для початку важливо розібратися, чому той, кого ви любите, харчується неправильно. Це може бути брак руху або проблеми з зубами, а може, бабусі чи дідусеві важко собі готувати щось складне, і вони не можуть встояти перед спокусою просто перехопити бутерброд або щось солодке.

Старенька людина може погано почуватися або бути чимось пригніченою й тому не хотіти їсти. Виявивши причину, ви знатимете, як допомогти: приносити готові страви або готувати напівфабрикати, супроводжувати під час закупів, частіше влаштовувати спільні обіди чи вечері.

 

Фото з Flickr (by Kenneth Leung, James, Larry Hoffman, THOR, Sheila)


19.11.2015 2369 0
Коментарі (0)

21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

358
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

1409
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

2604 3
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

3645
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

3008
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

2154

Чому на прапорах європейських країн переважають синій, білий та червоний кольори та які ж вони - кольори китайської Серединної держави.  

626

В період російської агресії  ми згадуємо про свою ідентичність  звертаючись до своїх коренів та традицій. От і на Різдво все частіше можна побачити  в оселях не тільки ялинку, але і дідух – традиційну українську  різдвяну прикрасу.  

477

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

1644

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

1807
19.12.2024

Святкові застілля часто спокушають нас великою кількістю смачних страв, але переїдання може зіпсувати як настрій, так і самопочуття.  

301
16.12.2024

У листопаді цього року приріст споживчих цін до попереднього місяця на 1,4–2,5% зафіксували у всіх регіонах України.  

514
12.12.2024

Сніданок – це основа вашого дня. Саме від першого прийому їжі залежить рівень енергії, концентрація та настрій. Але не кожен сніданок справді працює на вас.  

815
18.12.2024

Митрополит Володимир проголосив два відпустові храми з нагоди Ювілейного 2025 року Божого.  

4997
15.12.2024

Христове Різдво — джерело перемоги над різними страхами. Особливо сьогодні, коли вирує в Україні війна з московитами, лунають часто тривоги та щодня є звістки про загибель українців.  

365
10.12.2024

Кардинал Микола Бичок отримав титул кардинала-пресвітера Святої Софії.

891
07.12.2024

Перша святиня у селі була зведена далекого 1852 року. Споруда згоріла у роки І світової війни. Але попри складні часи прикарпатці взялись на її місці відновлювати храм. І нова церква була зведена 1924 року.  

10136
18.12.2024

У суботу, 21 грудня 2024 року, в приміщенні Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери відбудеться благодійний захід "Традиції Різдва в часі боротьби".  

520
18.12.2024

Президент України зазначив, що в України поки немає сил відвоювати окупований Крим та частину Донбасу, які Росія "фізично" контролює.

273
16.12.2024

В українському інформаційному просторі останніми місяцями з'являються повідомлення про можливі вибори в умовах воєнного стану.  

381
13.12.2024

Литва є одним із найбільших прибічників й адвокатів України на міжнародній арені.

408
11.12.2024

В Україні продовжують цифровізацію послуг для чинних і колишніх військовослужбовців та їхніх рідних.  

728