СNN: що відомо про новий штам коронавірусу Delta Plus

Нова та трохи змінена версія варіанту коронавірусу Delta поширюється в ряді країн, включаючи Великобританію, США та Індію, говорять представники охорони здоров'я.

Цей штам, який викликав значну увагу світової медіа, називається B.1.617.2.1 або AY.1 - Delta Plus, скорочено, і є версією варіанту Delta, який вперше виявили в Індії в лютому.

Про це вперше повідомило державне агентство охорони здоров’я Великобританії 11 червня. Але перші кілька випадків у Великобританії зафіксували 26 квітня, тому вчені припускають, що варіант міг бути присутнім і розповсюджуватися ще до весни.

Індійський уряд заявив, що подав цей варіант до Глобальної системи даних і надіслав зразки для геномного тестування.

Близько 200 випадків помічені в 11 країнах. Експерти у галузі охорони здоров'я досліджують, чи може Delta Plus бути більш "заразним", ніж інші штами, такі як Alpha або Delta, але поки рано говорити точно, якими можуть бути його наслідки.

Ось те, що ми знаємо на сьогодні, проте є ще багато питання, на які немає відповіді.


Чим Delta Plus відрізняється від штаму Delta?

Всі штами містять скупчення мутацій. Delta Plus має додаткову мутацію під назвою K417N, що відрізняє її від звичайного варіанту Delta. Ця мутація впливає на білок спайку, ту частину вірусу, яка прикріплюється до клітин, які він інфікує.

Мутація K417N не зовсім нова - вона "виникла незалежно від кількох вірусних ліній", сказав Франсуа Баллу, директор Інституту генетики Університетського коледжу Лондона (UCL).

Мутація була помічена у штамі, виявленому в Катарі в березні 2020 року, а також у варіанті бета-версії, який вперше виявили в Південній Африці восени минулого року.

"Мутація може сприяти втечі імунітету, хоча її вплив на передачу не є однозначним", - додав він.

Всі віруси постійно мутують. Деякі з цих змін роблять віруси "кращими" при зараженні клітин або реплікації, тоді як інші мають незначний ефект або навіть шкідливі для вірусу.

На сьогодні у світі зареєстровано близько 160 штамів коронавірусу, зазначив Баллу.

Існують також "інші варіанти Delta plus з іншими мутаціями", - заявив уряд Індії в середу, додавши, що AY.1 був просто найбільш відомим.

Марія Ван Керхов, технічний керівник Всесвітньої організації охорони здоров'я щодо Covid-19, додала, що команда "розглядала ці специфічні мутації та те, що вони означають з точки зору передачі, тяжкості і, що важливо, які наші медичні контрзаходи".

Тим часом звичайний варіант Delta, також відомий як штам B.1.617.2, швидко поширився. Про це повідомляють в десятках країн, і він є на 40% - 60% більш заразним, ніж варіант Альфа, який вперше виявили в Англії, заявив Європейський центр з профілактики та контролю захворювань (ECDC).


Чи цей штам більш інфекційний чи смертельний?

Згідно з секвенуванням геномів Covid-19 індійського уряду, варіант Delta Plus демонструє кілька тривожних рис, таких як підвищена трансмісивність, сильніше зв'язування з рецепторами легеневих клітин та потенційне зниження реакції антитіл.

Поки незрозуміло, який вплив мутація може мати на ефективність вакцини - але Джуліан Танг, професор респіраторних наук в Університеті Лестера, попередив, що це може дати варіанту "значні властивості обходу вакцини".

Більшість вакцин проти коронавірусу призначені для того, щоб навчити організм розпізнавати спайковий білок або його частини - місце, де знаходиться додаткова мутація Delta Plus. Однак поки що недостатньо доказів, щоб визначити щось остаточно, і інші експерти висловили обережність.

У середу уряд Індії заявив, що роль мутації у "обмані імунітету, тяжкості захворювання або підвищеній заразності, тощо постійно спостерігається". Наразі експерти в основному застерігають громадськість та уряди залишатися пильними, але спокійними.

Окрім цього варіанту, жоден з інших штамів, що несуть мутацію K417N, "досі не був особливо успішним", сказав Баллу.

"Штам виявили в кількох країнах, але він залишається на надзвичайно низькій частоті ... В жодній країні немає доказів того, що він наразі активно поширюється".

Ван Керхов з ВООЗ заявив, що організація відстежує Delta Plus, щоб визначити його передачу та важкість.


Де його знайшли?

Наразі про «Delta Plus» повідомляли в 11 країнах, але кількість випадків у кожній країні показує лише офіційно зареєстровані випадки, які були послідовно розподілені, для визначення фактичної швидкості розповсюдження потрібно більше даних.

США проаналізували та підтвердили найбільшу кількість випадків на сьогодні, із 83 випадків станом на 16 червня, повідомляє Public Health England.

Наступним є Великобританія, станом на 16 червня є 41 випадок. Посилене відстеження контактів, тестування та ізоляція були розгорнуті в районах, де повідомлялося про Delta Plus, підтвердила Даунінг-стріт у четвер.

Першими кількома справами, за якими слідкували у Великобританії, були контакти осіб, які подорожували з Непалу та Туреччини або їхали транзитом, повідомляє Public Health England.

Індія слідкує за 40 випадками, заявив уряд у середу. Справи розповсюджені у трьох штатах - Махараштра, Керала та Мадх'я-Прадеш. У вівторок міністерство охорони здоров'я Індії визначило це "варіантом, що викликає занепокоєння", і привело всі три штати в готовність.

Уряд заявив, що кількість випадків все ще залишається низькою, але закликає держави, які мають випадки цього штаму, "посилити свої реакції щодо охорони здоров'я" шляхом посилення тестування, відстеження та вакцинації.

Решта випадків розподілена між Канадою, Індією, Японією, Непалом, Польщею, Португалією, Росією, Швейцарією та Туреччиною.

за матеріалами СNN 


26.06.2021 1504
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

1125
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

6799
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14887 31
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1807
05.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

1059
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6529

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

865

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1657

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1459

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1329
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

428
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

692
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

851
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

657
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1750
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

777
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

1071
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34903 1
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

255
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

431
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

739
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

654