СNN: що відомо про новий штам коронавірусу Delta Plus

Нова та трохи змінена версія варіанту коронавірусу Delta поширюється в ряді країн, включаючи Великобританію, США та Індію, говорять представники охорони здоров'я.

Цей штам, який викликав значну увагу світової медіа, називається B.1.617.2.1 або AY.1 - Delta Plus, скорочено, і є версією варіанту Delta, який вперше виявили в Індії в лютому.

Про це вперше повідомило державне агентство охорони здоров’я Великобританії 11 червня. Але перші кілька випадків у Великобританії зафіксували 26 квітня, тому вчені припускають, що варіант міг бути присутнім і розповсюджуватися ще до весни.

Індійський уряд заявив, що подав цей варіант до Глобальної системи даних і надіслав зразки для геномного тестування.

Близько 200 випадків помічені в 11 країнах. Експерти у галузі охорони здоров'я досліджують, чи може Delta Plus бути більш "заразним", ніж інші штами, такі як Alpha або Delta, але поки рано говорити точно, якими можуть бути його наслідки.

Ось те, що ми знаємо на сьогодні, проте є ще багато питання, на які немає відповіді.


Чим Delta Plus відрізняється від штаму Delta?

Всі штами містять скупчення мутацій. Delta Plus має додаткову мутацію під назвою K417N, що відрізняє її від звичайного варіанту Delta. Ця мутація впливає на білок спайку, ту частину вірусу, яка прикріплюється до клітин, які він інфікує.

Мутація K417N не зовсім нова - вона "виникла незалежно від кількох вірусних ліній", сказав Франсуа Баллу, директор Інституту генетики Університетського коледжу Лондона (UCL).

Мутація була помічена у штамі, виявленому в Катарі в березні 2020 року, а також у варіанті бета-версії, який вперше виявили в Південній Африці восени минулого року.

"Мутація може сприяти втечі імунітету, хоча її вплив на передачу не є однозначним", - додав він.

Всі віруси постійно мутують. Деякі з цих змін роблять віруси "кращими" при зараженні клітин або реплікації, тоді як інші мають незначний ефект або навіть шкідливі для вірусу.

На сьогодні у світі зареєстровано близько 160 штамів коронавірусу, зазначив Баллу.

Існують також "інші варіанти Delta plus з іншими мутаціями", - заявив уряд Індії в середу, додавши, що AY.1 був просто найбільш відомим.

Марія Ван Керхов, технічний керівник Всесвітньої організації охорони здоров'я щодо Covid-19, додала, що команда "розглядала ці специфічні мутації та те, що вони означають з точки зору передачі, тяжкості і, що важливо, які наші медичні контрзаходи".

Тим часом звичайний варіант Delta, також відомий як штам B.1.617.2, швидко поширився. Про це повідомляють в десятках країн, і він є на 40% - 60% більш заразним, ніж варіант Альфа, який вперше виявили в Англії, заявив Європейський центр з профілактики та контролю захворювань (ECDC).


Чи цей штам більш інфекційний чи смертельний?

Згідно з секвенуванням геномів Covid-19 індійського уряду, варіант Delta Plus демонструє кілька тривожних рис, таких як підвищена трансмісивність, сильніше зв'язування з рецепторами легеневих клітин та потенційне зниження реакції антитіл.

Поки незрозуміло, який вплив мутація може мати на ефективність вакцини - але Джуліан Танг, професор респіраторних наук в Університеті Лестера, попередив, що це може дати варіанту "значні властивості обходу вакцини".

Більшість вакцин проти коронавірусу призначені для того, щоб навчити організм розпізнавати спайковий білок або його частини - місце, де знаходиться додаткова мутація Delta Plus. Однак поки що недостатньо доказів, щоб визначити щось остаточно, і інші експерти висловили обережність.

У середу уряд Індії заявив, що роль мутації у "обмані імунітету, тяжкості захворювання або підвищеній заразності, тощо постійно спостерігається". Наразі експерти в основному застерігають громадськість та уряди залишатися пильними, але спокійними.

Окрім цього варіанту, жоден з інших штамів, що несуть мутацію K417N, "досі не був особливо успішним", сказав Баллу.

"Штам виявили в кількох країнах, але він залишається на надзвичайно низькій частоті ... В жодній країні немає доказів того, що він наразі активно поширюється".

Ван Керхов з ВООЗ заявив, що організація відстежує Delta Plus, щоб визначити його передачу та важкість.


Де його знайшли?

Наразі про «Delta Plus» повідомляли в 11 країнах, але кількість випадків у кожній країні показує лише офіційно зареєстровані випадки, які були послідовно розподілені, для визначення фактичної швидкості розповсюдження потрібно більше даних.

США проаналізували та підтвердили найбільшу кількість випадків на сьогодні, із 83 випадків станом на 16 червня, повідомляє Public Health England.

Наступним є Великобританія, станом на 16 червня є 41 випадок. Посилене відстеження контактів, тестування та ізоляція були розгорнуті в районах, де повідомлялося про Delta Plus, підтвердила Даунінг-стріт у четвер.

Першими кількома справами, за якими слідкували у Великобританії, були контакти осіб, які подорожували з Непалу та Туреччини або їхали транзитом, повідомляє Public Health England.

Індія слідкує за 40 випадками, заявив уряд у середу. Справи розповсюджені у трьох штатах - Махараштра, Керала та Мадх'я-Прадеш. У вівторок міністерство охорони здоров'я Індії визначило це "варіантом, що викликає занепокоєння", і привело всі три штати в готовність.

Уряд заявив, що кількість випадків все ще залишається низькою, але закликає держави, які мають випадки цього штаму, "посилити свої реакції щодо охорони здоров'я" шляхом посилення тестування, відстеження та вакцинації.

Решта випадків розподілена між Канадою, Індією, Японією, Непалом, Польщею, Португалією, Росією, Швейцарією та Туреччиною.

за матеріалами СNN 


26.06.2021 1517
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1169
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2885
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1013
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1072
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1077 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3186 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

939

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

808

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

373

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1108
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

179
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2374
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1167
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

472
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15090
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7400
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

835
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

398
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

309
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

392
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

679
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1129