СNN: Через п'ять років після голосування за Brexit Сполучене Королівство розділилося як ніколи раніше

Великобританія була зовсім іншою у 2006 році.

Прем'єр-міністром був Тоні Блер, фінансова криза, яка призведе до руйнування світової економіки, ще не настала, і член парламенту, на ім'я Борис Джонсон розглядався як кандидатура на посаду мера Лондона як ліберальний, проєвропейський кандидат від Консервативної партії.

Беручи на себе керівництво як лідер консерваторів після того, як партія впала до трьох послідовних програшів на виборах, Девід Кемерон - інший проєвропейський - благав своїх членів припинити "стукати про Європу" і зосередитись на "речах, які турбують більшість людей".

Через десять років Кемерон, на той час прем'єр-міністр, "зіграв ва-банк" на референдумі про членство Великобританії в Європейському Союзі, ставлячись на те, що ніхто за межами Вестмінстера не дбав про Європу. Він помилявся.

Цей голос - п’ять років тому у середу - повинен був раз і назавжди врегулювати багаторічний невроз Сполученого Королівства через стосунки з Європою. Це нічого подібного не зробило.

Борис Джонсон нарешті вивів Британію з Європейського Союзу у 2020 році на більш жорстких умовах, ніж хтось вважав можливим ще у 2016 році. Опитування показують, що дуже мало людей вірять, що проблема врегульована або що це буде найближчим часом.

Хоча наслідки Brexit навряд чи будуть повністю зрозумілими ще впродовж років, Великобританія залишається такою ж розділеною сьогодні, як і тоді.


Проблеми в Північній Ірландії

З моменту оголошення референдуму про Brexit було очевидно, що доля Північної Ірландії буде найскладнішим питанням для переговорів. Провінція є частиною Великобританії й, таким чином, вийшла з ЄС, але вона має сухопутний кордон з Ірландською Республікою, державою-членом ЄС.

Тримати цей кордон відкритим надзвичайно важливо через дуже реальний ризик сектантського насильства між католицькими та протестантськими громадами.

Для цього Джонсон та ЄС домовились про щось, що називається Північноірландський протокол, який надасть Північній Ірландії особливий статус на митній території ЄС, усуваючи необхідність перевірки товарів, які перетинають кордон.

Своєю чергою Великобританія погодилася на фактичний кордон у морі між Великобританією та Північною Ірландією - на велике розчарування як для північноірландських профспілок, так і республіканців, які прагнуть возз'єднання з рештою Ірландії.

Через рік після того, як Великобританія офіційно покинула Європу, Лондон та Брюссель продовжують суперечити логістичним реаліям протоколу, на що погодився сам Джонсон.

Великобританія повинна повністю впровадити протокол наприкінці червня, але це погрожує продовженням пільгового періоду щодо протоколу, щоб запобігти дефіциту їжі - зокрема, охолодженого м'яса - у Північній Ірландії. Якщо це зробить, ЄС може відповісти, запровадивши тарифи у Великобританії.

Британська преса назвала це непрофільне видовище "ковбасними війнами" - і хоча це звучить безглуздо, це може ще більше дестабілізувати й без того напружену ситуацію в Північній Ірландії.

"Політична сцена Північної Ірландії часто є дещо хиткою, але у випадку з Brexit виникає нове відчуття загальної безпорадності", - сказала Кеті Хейворд, професор з політичної соціології в Університеті Квінз, Белфаст. "Її найближче майбутнє зараз визначається, головним чином, Великобританією та ЄС, а не політичними лідерами тут, у Белфасті".

"Профспілки, націоналісти та інші можуть обґрунтовано сказати, що вони перебувають у гіршому положенні, ніж п'ять років тому", - додала вона. "Ось чому політика тут особливо напружена".

Представник уряду заявив CNN, що Великобританія "віддана пошуку консенсусних рішень з ЄС", але "ЄС повинен проявляти здоровий глузд і застосовувати прагматичний підхід".


Шотландський поштовх до незалежності
Північна Ірландія може бути найскладнішим безпосереднім наслідком Brexit, але Джонсон також стикається з конституційним "кошмаром", коли мова йде про Шотландію.
Шотландські виборці відкинули незалежність у 2014 році, коли британські профспілкові лідери - на чолі з Кемероном - стверджували, що вихід з Великобританії загрожує Шотландії в ЄС.
Але Шотландська національна партія, яка хоче, щоб Шотландія відірвалася від Великобританії, зросла популярністю лише після голосування за Brexit.
У 2021 році можна стверджувати, що шотландців, які в переважній більшості голосували за залишення в ЄС під час референдуму про Brexit, затягнули решта Великобританії.
"З часу Brexit дебати в Шотландії стали більш поляризованими навколо питання незалежності", - сказала Нікола Маквен, професор територіальної політики в Единбурзькому університеті.
"Багато виборців, які не підтримували незалежність у 2014 році, зараз це підтримують, тоді як підтримка незалежності в цілому зараз є прочленством у ЄС", - додала вона. "Виїзд з Великобританії зараз для багатьох є найбільш очевидним шляхом до ЄС".
Поштовх шотландських лідерів до здобуття незалежності поки що навряд чи буде успішним, але поділ поглядів означає, що Джонсон щотижня бореться із політикою, розглядаючи скарги, відволікаючи увагу від інших криз, що стоять перед його урядом.
за матеріалами CNN


23.06.2021 1027
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1649
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3104
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1103
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1133
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1165 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3415 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

192

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1078

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

891

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

403
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

291
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2456
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1214
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1275
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

526
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15158
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7460
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

293
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

303
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

364
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

356
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

446