СNN: Через п'ять років після голосування за Brexit Сполучене Королівство розділилося як ніколи раніше

Великобританія була зовсім іншою у 2006 році.

Прем'єр-міністром був Тоні Блер, фінансова криза, яка призведе до руйнування світової економіки, ще не настала, і член парламенту, на ім'я Борис Джонсон розглядався як кандидатура на посаду мера Лондона як ліберальний, проєвропейський кандидат від Консервативної партії.

Беручи на себе керівництво як лідер консерваторів після того, як партія впала до трьох послідовних програшів на виборах, Девід Кемерон - інший проєвропейський - благав своїх членів припинити "стукати про Європу" і зосередитись на "речах, які турбують більшість людей".

Через десять років Кемерон, на той час прем'єр-міністр, "зіграв ва-банк" на референдумі про членство Великобританії в Європейському Союзі, ставлячись на те, що ніхто за межами Вестмінстера не дбав про Європу. Він помилявся.

Цей голос - п’ять років тому у середу - повинен був раз і назавжди врегулювати багаторічний невроз Сполученого Королівства через стосунки з Європою. Це нічого подібного не зробило.

Борис Джонсон нарешті вивів Британію з Європейського Союзу у 2020 році на більш жорстких умовах, ніж хтось вважав можливим ще у 2016 році. Опитування показують, що дуже мало людей вірять, що проблема врегульована або що це буде найближчим часом.

Хоча наслідки Brexit навряд чи будуть повністю зрозумілими ще впродовж років, Великобританія залишається такою ж розділеною сьогодні, як і тоді.


Проблеми в Північній Ірландії

З моменту оголошення референдуму про Brexit було очевидно, що доля Північної Ірландії буде найскладнішим питанням для переговорів. Провінція є частиною Великобританії й, таким чином, вийшла з ЄС, але вона має сухопутний кордон з Ірландською Республікою, державою-членом ЄС.

Тримати цей кордон відкритим надзвичайно важливо через дуже реальний ризик сектантського насильства між католицькими та протестантськими громадами.

Для цього Джонсон та ЄС домовились про щось, що називається Північноірландський протокол, який надасть Північній Ірландії особливий статус на митній території ЄС, усуваючи необхідність перевірки товарів, які перетинають кордон.

Своєю чергою Великобританія погодилася на фактичний кордон у морі між Великобританією та Північною Ірландією - на велике розчарування як для північноірландських профспілок, так і республіканців, які прагнуть возз'єднання з рештою Ірландії.

Через рік після того, як Великобританія офіційно покинула Європу, Лондон та Брюссель продовжують суперечити логістичним реаліям протоколу, на що погодився сам Джонсон.

Великобританія повинна повністю впровадити протокол наприкінці червня, але це погрожує продовженням пільгового періоду щодо протоколу, щоб запобігти дефіциту їжі - зокрема, охолодженого м'яса - у Північній Ірландії. Якщо це зробить, ЄС може відповісти, запровадивши тарифи у Великобританії.

Британська преса назвала це непрофільне видовище "ковбасними війнами" - і хоча це звучить безглуздо, це може ще більше дестабілізувати й без того напружену ситуацію в Північній Ірландії.

"Політична сцена Північної Ірландії часто є дещо хиткою, але у випадку з Brexit виникає нове відчуття загальної безпорадності", - сказала Кеті Хейворд, професор з політичної соціології в Університеті Квінз, Белфаст. "Її найближче майбутнє зараз визначається, головним чином, Великобританією та ЄС, а не політичними лідерами тут, у Белфасті".

"Профспілки, націоналісти та інші можуть обґрунтовано сказати, що вони перебувають у гіршому положенні, ніж п'ять років тому", - додала вона. "Ось чому політика тут особливо напружена".

Представник уряду заявив CNN, що Великобританія "віддана пошуку консенсусних рішень з ЄС", але "ЄС повинен проявляти здоровий глузд і застосовувати прагматичний підхід".


Шотландський поштовх до незалежності
Північна Ірландія може бути найскладнішим безпосереднім наслідком Brexit, але Джонсон також стикається з конституційним "кошмаром", коли мова йде про Шотландію.
Шотландські виборці відкинули незалежність у 2014 році, коли британські профспілкові лідери - на чолі з Кемероном - стверджували, що вихід з Великобританії загрожує Шотландії в ЄС.
Але Шотландська національна партія, яка хоче, щоб Шотландія відірвалася від Великобританії, зросла популярністю лише після голосування за Brexit.
У 2021 році можна стверджувати, що шотландців, які в переважній більшості голосували за залишення в ЄС під час референдуму про Brexit, затягнули решта Великобританії.
"З часу Brexit дебати в Шотландії стали більш поляризованими навколо питання незалежності", - сказала Нікола Маквен, професор територіальної політики в Единбурзькому університеті.
"Багато виборців, які не підтримували незалежність у 2014 році, зараз це підтримують, тоді як підтримка незалежності в цілому зараз є прочленством у ЄС", - додала вона. "Виїзд з Великобританії зараз для багатьох є найбільш очевидним шляхом до ЄС".
Поштовх шотландських лідерів до здобуття незалежності поки що навряд чи буде успішним, але поділ поглядів означає, що Джонсон щотижня бореться із політикою, розглядаючи скарги, відволікаючи увагу від інших криз, що стоять перед його урядом.
за матеріалами CNN


23.06.2021 1013
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

1177
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

6824
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14894 31
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1820
05.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

1064
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6540

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

871

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1661

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1465

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1333
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

433
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

695
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

855
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

664
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1758
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

782
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

1083
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34911 1
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

260
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

436
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

747
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

660