Смирення

 

 

Мир і смирення — слова одного кореня. А бути смиренним, покірним і лагідним — це за будь-яких обставин ні на мить не втрачати спокою, а завжди мати мир у душі.

 

Істинний душевний мир не може бути без смирення, а істиннне смирення — без миру. Можна ж з певним наміром, фальшуючи й обманюючи, демонструвати знаки смирення: покірність, лагідність, привітність, співчутливість, розчуленість, милосердя, простоту, відкритість і в той же час у душі тримати камінь і будувати плани, коли його кинути у ближнього. Тому істинний мир і смирення навзаєм засвідчують одне одного.


«Є святий поклін від смирення, від поваги до ближнього, від поваги до Божого образу, від поваги до Христа у ближнього. і є поклін порочний, поклін корисливий, поклін облесливий і в той же час людиноненависницький, поклін богопротивний і богомерзенний: його просив сатана від Богочоловіка, пропонуючи за нього всі царства світу і славу їх», — говорить один великий святитель.


І які поклони, образно кажучи, звершуємо ми перед нашими ближніми, особливо перед вищестоящими: начальниками, шефами, наставниками і т. д., перед рівними нам і нижчестоящими, такими є ми насправді перед Господом. Він судить по серцю. Тому св. Давид запевняє, що Бог смиренним серцем не погордить, а премудрий Соломон засвідчує, що Божа благодать є лишень у смиренних і наголошує найважливіше: лише смиренних спасе Господь. Тож необхідно здобувати цю спасенну чесноту.

 
Та часто у важких життєвих обставинах нас огортає смуток, розгубленість, розпач і відчай. І це відступ від Бога. Це падіння, яке потрібне дияволу, щоб нас згубити. В такому душевному стані людина забуває, що є безмежно милосердний люблячий нас Творець, що Христос нас запевнив: «Я з вами по всі дні аж до кінця віку». Він смиренно й радісно, сповнюючи волю Небесного Отця, прийшов на землю і зійшов на хрест, щоб спасти нас». З глибокого і досконалого смирення Син Божий навіть умивав ноги своїм учням.

 
Смирення — це духовна вбогість, яка завжди покладається лише на Господа. Смирення ніколи не ображається, не гнівається, не вивищується, а навпаки, принижується, не підлещується, догоджаючи людині, яка впадає в скорботи, нічого не боїться, бо у всьому покладається лише на волю Божу. Тому ця спасенна чеснота не має злоби, ненависті, ворогів, бо не живе власним життям, а Богом і ближніми, щиро бажаючи їм смирення, і заради цього допомагає їм побороти всяке зло.

 
Ось повчальний приклад. Одного разу відомий афонський монах Паїсій повертався до своєї келії. Дорогою він зустрівся з іншим старцем, який попросив його розважити над важливими темами духовного життя. Розмова затягнулася до опівночі. і щойно вони розійшлися, Паїсій, не бачивши стежки, впав униз в яр і зачепився за кущі. Він не пожалкував, що через розмову затримався до темної ночі, а його першою думкою була молитва: «Господи! Благослови, щоби брат щасливо дійшов до своєї келії». А потім подумав: «Звичайно, до ранку я не виберуся звідси, тому тут і звершу своє молитовне правило». І почав молитися. Як тільки дійшов до «Помилуй мене, Боже», враз засяяло яскраве світло й освітило місце, де він був. Паїсій легко вибрався звідти і спокійно в супроводі світла дійшов до свого помешкання...

 
Істинне смирення — це і є, за наукою Христа, зречення себе самого і спасенне несіння хреста.

 

Михайло МЕЛЬНИК. Протоієрей,

Галичина

 

 


Коментарі (2)

al-Kaddafi 2012.03.30, 12:33
Тоді питання: чи варто проявляти смирення народові до його гнобителів, чи буде гріхом у даному випадку проявити злосну нетерпимість до злодіянь влади і дати відсіч, а у випадку силової протидії, можливо і пролити кров свого ворога !? Адже неможливо із смиренним серцем виборювати свої права, для прикладу, як це робили воїни УПА, яких церква сьогодні оспівує (оправдує). Буду вдячний за відповідь отцю (із високим смиренним титулом Протоїєрея - звання, якими отці дедалі більше вихваляються перед мирянами - Михайлу МЕЛЬНИКУ. ...Хто до нас з мечем прийде, той від меча і загине (Євангеліє від Матвія 26:52)
В. 2012.11.06, 13:00
Слово "протоїєрей" означає "старший священик". Тому додавання до свого імені й прізвища цього титулу є цілком нормальним і не є проявом гордості - так само як нормально для гол. лікаря підписатись "Головний лікар", для професора - "Професор" і т.д. Інша справа - як людина ставиться до своїх здобутків і чи стає через них гордою. А знаючи автора статті додам, що він уже багато років є митрофорним протоієреєм з науковим ступенем, але ніколи це не афішує, не стає гордим і ніколи не одягає мітру. Щодо смирення, то воно не виключає готовності захищати свою Батьківщину, тобто своїх ближніх, бо "немає більшої любові як та, коли хтось своє життя віддасть за друзів своїх". Святе Письмо не заперечує захист Вітчизни. І ще згадайте, як Ісус Христос, взірець смиренності, побачивши торговців у храмі, домі молитви, не сидів склавши руки, а вигнав їх із храму! Це був дуже правильний вчинок!
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1641
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1046
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1296 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3783 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33892
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2862

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

371

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

777

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1725

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1087
17.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1067
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

647
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

526
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2003
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12220
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1513
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1307
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

565
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

273
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

346
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

393
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1283